Přepište dějiny! Nagano 98 připomíná výstava Národního muzea

Od olympijských her v Naganu uplynulo 20 let.
Foto: Herbert Slavík (Národní muzeum)
U příležitosti 20. výročí zimních olympijských her v Naganu, které byly pro české sportovce velmi úspěšné, připravilo Národní muzeum speciální výstavu v Národním památníku na Vítkově.
Návštěvníky seznámí nejenom s účastí a úspěchy českých olympioniků na samotných hrách XVIII. zimní olympiády, ale také s ohlasem her v české společnosti. Výstavu doplňují fotografie Herberta Slavíka a historicky cenné předměty. K vidění bude originál zlaté medaile hokejového týmu, talisman hokejistů, hokejka kapitána českého týmu Vladimíra Růžičky, originály medailí olympijské vítězky Kateřiny Neumannové nebo mužský a ženský nástupní oděv české olympijské výpravy.
„Letos si připomínáme 20. výročí legendárních zimních olympijských her v Naganu, na kterých naši sportovci získali hned několik medailí. Každý si určitě vzpomene zejména na velký úspěch našich hokejistů, kteří si přivezli z olympiády „zlato“. Návštěvníci Národního památníku na Vítkově budou mít jedinečnou možnost prohlédnout si, mimo jiné, originál této cenné medaile na nové výstavě s názvem „Přepište dějiny…! Nagano 1998–2018“. Sportovní fanoušci si prostřednictvím této menší výstavy připomenou důležitý moment naší historie sportu,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
[related-post id=“4973″]
Kateřina Neumannová ve stínu hokejistů
Přes nesporné úspěchy Kateřiny Neumannové a dalších českých sportovců jsou osmnácté zimní olympijské hry v Naganu spojeny navždy s dosud největším úspěchem české hokejové reprezentace – ziskem vůbec prvního zlata ze zimních olympijských her pro samostatnou Českou republiku.
„Fenomén Nagano není spjatý jen s vlastním úspěchem celé jedné generace českých hokejistů, ale i s tím, jak zapůsobil úspěch hokejového týmu v celé společnosti. Nagano se stalo předmětem kolektivní paměti, ať se jedná již o samotný turnaj, komentáře Roberta Záruby, přijetí hokejové reprezentace u prezidenta Václava Havla či samotné přivítání českého hokejového týmu v České republice,“ říká autor výstavy Jan Lomíček.
Kdy a kde?
Výstava se koná v Národním památníku na Vítkově do 29. dubna. Otevřeno je od čtvrtka do neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné do objektu činí 120 Kč (80 Kč snížené, 200 Kč rodinné).