Medaile Lukáše Krpálka je dočasně vystavena pro veřejnost

21. září 2021 ∙ 15:47
Kristián Vích
Foto: Národní muzeum

Letošní olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek dočasně zapůjčil Národnímu muzeu svou zlatou medaili. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout na výstavě Olympijské Tokio. Příliš času ale nemají. Už 3. října se vrátí zpátky svému majiteli.

Národní muzeum v tiskové zprávě uvedlo, že výstavu připravilo u příležitosti letošních olympijských her společně s Českým olympijským výborem a Vojenským historickým ústavem. Zaměřuje se na trojici tokijských her: těch nekonaných v roce 1940, uskutečněných v roce 1964 i těch (poprvé v historii) posunutých Her XXXII. olympiády, které proběhly letos v létě.

Medaile Lukáše Krpálka není jediným cenným olympijským kovem, který je možné na výstavě vidět. Nachází se zde také hned tři unikáty z XVIII. letních olympijských her v Tokiu z roku 1964. Konkrétně bronzová medaile veslaře Pavla Hofmanna, stříbrná medaile atleta Ludvíka Daňka a zlatá medaile cyklisty Jiřího Dalera.

K vidění je také gymnastické nářadí z konce třicátých let i ze současnosti, dále originální osmiveslice z roku 1964, dobové sportovní oblečení i osobní předměty pamětníků her.

Muzeum rovněž vystavuje originální kimona, která Věře Čáslavské věnovali japonští fanoušci a jedno z nich dokonce císařská rodina. Nově byla do výstavy umístěna i letošní olympijská nástupová kolekce od návrhářky Zuzany Osako.

Zdroj: Tisková zpráva Národního muzea

X Zavřít