Sváteční otevírací doba je letos plně v režii supermarketů

30. dubna 2020 ∙ 05:19
Kristián Vích
Foto: Unsplash.com

Díky prodloužení nouzového stavu mohou letos velké obchody s potravinami zůstat otevřené po oba květnové svátky. V minulých letech to zákon zakazoval. Většina řetězců supermarketů se přesto rozhodla, že svým zaměstnancům poskytne 8. května volno.

Podle zákona o prodejní době v maloobchodě z roku 2016 mohou mít prodejny nad 200 m² za normálních okolností otevřeno na Svátek práce, ale už ne 8. května. Toto nařízení se ovšem neuplatňuje v případě vyhlášení nouzového stavu. Obchodníci tak mohou letos prodávat bez omezení po oba květnové svátky.

Stejně jako během letošních Velikonoc ovšem většina supermarketů zůstane 8. května pro zákazníky uzavřena. Z velkých řetězců už to potvrdil Lidl, Kaufland, Penny, Globus a Tesco.

Zavřeno bude mít i řetězec Albert. Ten se tak prý rozhodl na základě průzkumu mezi svými zaměstnanci.

„Především stálí a dlouholetí zaměstnanci se přikláněli k zavření, zatímco pracovníci, kteří u nás pracují kratší dobu, na zkrácený úvazek nebo brigádně, by o otevření prodejen a sváteční stoprocentní příplatek stáli,“ popisuje Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert.

Regulace je zbytečná, tvrdí obchodníci

Obchody s prodejní plochou nad 200 m² musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Podnikatelské svazy i samotné řetězce to dlouhodobě kritizují a usilují o změnu zákona.

„Jsme rádi, že nyní máme možnost samostatného rozhodnutí, zda otevřít obchody, či je nechat zavřené. Opět tak můžeme ukázat, že regulace otevíracích hodin je zbytečná a nastavit je dokážeme sami s ohledem na přání zákazníků i našich zaměstnanců,“ dodává Jiří Mareček z Alberta.

I nadále v obchodech platí veškerá opatření Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví. Mezi 8–10 hodinou tak například ve velkých obchodech s potravinami a drogerií smějí nakupovat pouze lidé nad 65 let. Zároveň je nutné dodržovat rozestupy nebo dbát na hygienické zásady.

X Zavřít