Toxická hračka musí být stažena z trhu. Představuje vážné zdravotní riziko

19. dubna 2021 ∙ 13:19
Kristián Vích
Foto: Česká obchodní inspekce

Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje spotřebitele před nebezpečnou hračkou pro děti. Elektrické autíčko musí být neprodleně staženo z trhu.

„Česká obchodní inspekce zjistila na tuzemském trhu nebezpečnou bateriovou hračku ROBOT DEFORM YI JUN/NO:YJ388-22 v papírovém obalu,“ uvedl tiskový mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Podle zjištění inspektorů hrozí spotřebitelům vážné riziko. Při manipulaci s bateriemi se lze dotknout pájených spojů v prostoru pro baterie. Pájka ve spojích obsahuje nadlimitní množství olova, které může přejít pokožkou či sliznicí do těla.

Olovo funguje jako silný neurotoxin, který se hromadí v kostech a měkkých tkáních těla. Ve vyšších koncentracích může vést ke křečím, kómatu nebo dokonce smrti.

ČOI dále zjistila nevyhovující značení výrobku. Chybí například kontaktní adresa výrobce a dovozce. Značka shody CE je uvedena pouze na obalu.

„Česká obchodní inspekce zakázala prodejci distribuci a nařídila stažení uvedeného výrobku. Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu, informace o něm byly zveřejněny v systému nebezpečných výrobků RAPEX,“ doplnil mluvčí Fröhlich.

Jak výrobek poznat

Na výrobku je uvedena značka Yi jun toys; Made in China; Speeding DEFORM. Na obalu je prezentována značka YI JUN; Made in China; ROBOT DEFORM; NO:YJ388-22; Na etiketě – LG9111F; Dovozce: OCENA s.r.o.; Země původu Čína, obsahuje pro deti od 3 let, nebezpečí úrazu, CE, EAN 8661906060035.

X Zavřít