Umění stanovit osobní hranice. Základní průvodce autentickým životem

MagazínIvana Kratochvílová16. září 20233 minuty čtení

Foto: Unsplash

V orchestru světa má každý člověk od přírody stanovenou svou vlastní partituru. Ale ne všichni jsme naladěni na hudbu, kterou chceme hrát. Někdy se kymácíme v rytmu někoho jiného jen proto, že je to jednodušší, nebo možná proto, že se bojíme vyčnívat. V rámci každodenních interakcí je proto klíčové stanovit si osobní hranice, abychom zůstali věrní své vlastní melodii.

Osobní hranice jsou očím neviditelné linie, které kolem sebe vytyčujeme, abychom ochránili svou fyzickou, emocionální a duševní pohodu. Určují, co nám vyhovuje a jak bychom chtěli, aby se k nám ostatní chovali. Krása hranic spočívá v tom, že jsou odrazem našich vlastních hodnot a sebeúcty. Je to však zároveň velmi křehká věc. Na jedné straně máme potřebu žít autenticky a na druhé straně se snažíme neubližovat svému okolí. Klíč spočívá v nalezení harmonie mezi našimi vlastními potřebami a soucitem s druhými.

Cesta k autenticitě

Abychom si mohli nastavit účinné osobní hranice, je nutné nejprve poznat sami sebe. Věnujte nějaký čas klidnému přemýšlení o svých hodnotách, potřebách a přáních. Pochopte, co vás vyčerpává a co naopak nabíjí energií. To bude váš hraniční kompas.

Stanovení hranic však neznamená postavit kolem sebe nedobytnou pevnost. Nejde o to, abyste se před ostatními lidmi uzavřeli, ale abyste je k sobě pustili za svých podmínek. Skutečnou výzvou je tyto hranice komunikovat. Buďte asertivní, ne agresivní. Mluvte s úctou k sobě samému i k druhým. Věnujte pozornost způsobu, jakým své hranice komunikujete. Snažte se v tomto případě oprostit od emocí. Namísto uraženeckých vět typu: „Nikdy mě neposloucháš,“ můžete říci třeba: „Cítím se nevyslyšen a je pro mě důležité, abych tento rozhovor s tebou vedl.“

Vědomá navigace

Až budete kráčet touto cestou, nastanou případy, kdy vaše hranice mohou někoho rozrušit. Pamatujte, že nejde o to, abyste se zavděčili všem, ale o vzájemný respekt. Je možné prosadit své potřeby, aniž byste pošlapali potřeby někoho jiného. Empatie je zde vaším spojencem. Pochopíte-li perspektivu a emoce druhé osoby, můžete vést rozhovory promyšleněji. Pokud někdo reaguje negativně, je také nutné rozlišit, zda jde o reakci, která pramení z jeho osobních problémů, nebo o skutečné přehlédnutí z vaší strany.

Pěstování návyku

Stejně jako každá významná změna, i zavedení osobních hranic do vašeho života vyžaduje důslednost. Začněte v malém, a to stanovováním hranic v situacích, kdy je to nejjednodušší. Oslavte tato vítězství. Pokaždé, když úspěšně prosadíte nějakou hranici a pocítíte s tím spojený klid, budete mít motivaci stanovit si další. Je také důležité obklopit se lidmi, kteří vaše hranice respektují a podporují. Ve společenství je síla. Pokud jste neustále s lidmi, kteří vaše hranice nerespektují, snadno se vrátíte ke starým vzorcům.

A nakonec nezapomeňte, že jak rostete a vyvíjíte se, mohou se vyvíjet i vaše hranice. Je v pořádku je přehodnotit a upravit. Základní zásada zůstává stejná – respektujte sami sebe natolik, abyste mohli žít autenticky, a zároveň tento respekt rozšiřujte i na své okolí.

Zdroj: Autorský text

Nepřehlédněte

Manželku prodal za koně. Kuriózní případ z USA s nečekanou dohrou • Obchod s lidmi býval v dávné minulosti zcela běžný. Poněkud kuriózně přesto působí případ ze Spojených států, o němž v dubnu roku 1891 psaly pražské noviny. Jistý mladý farmář z Pensylvánie vyměnil svou manželku za koně. Jenomže celý obchod nakonec nedopadl příliš slavně. Přečtěte si, co se přesně stalo.

Vrátit se k bývalému partnerovi nebo partnerce? Tohle ještě zvažte • Myslíte na něj nebo na ni, kamkoliv se pohnete? Váš vztah již sice skončil, ale přesto máte občas pocit, že to bylo možná trochu unáhlené? Má smysl vrátit se zpátky a zkusit na vztahu s expartnerem nebo expartnerkou ještě zapracovat?

Rozvod rodičů poznamená člověka celoživotně, potvrdila studie • Životy dětí z rozvedených rodin se značně liší od těch, jejichž rodiče stále žijí spolu. Zdaleka přitom nejde jen o praktickou stránku věci, jako je například oddělené trávení času s každým rodičem zvlášť. Nová vědecká studie potvrdila, že následky rozvodu si děti přenáší i do dospělosti a do svých vztahů.

Manžela musíte správně vycvičit, tvrdily americké ženy na konci 19. století • Existuje řada zaručených receptů na šťastné manželství. Velmi specifickou taktiku měly newyorské ženy z tzv. „lepší společnosti“ na konci 19. století. Přečtěte si dobový článek z Národních listů, který popisuje, jak s manželem správně nakládat, aby „byl nejen neškodný, ale i užitečný“.

Jak vycházet s nepříjemnými lidmi? Chce to hlavně empatii a trpělivost • V každodenním životě se setkáváme s různými typy osobností. Někteří lidé nás okouzlí svou přátelskostí a pozitivní energií, zatímco jiní nám mohou připadat trochu nepříjemní. Co však dělat, když je třeba se s těmito nepříjemnými jedinci setkávat pravidelně? Je možné se naučit vycházet s lidmi, kteří nám nejsou tak blízcí, a přitom udržet vztahy a komunikaci na dobré úrovni.

Chodíte s narcisem? Odhalte ho dřív, než vám udělá ze života peklo • Narcistní lidé mají schopnost získat si ve velmi krátké době vaše srdce. Zpočátku jsou okouzlující, hodní, něžní, laskaví – zkrátka dokonalí. Z dlouhodobého hlediska ovšem vztah s takovým člověkem není žádná výhra. Jak narcise poznat a proč si na ně dávat dobrý pozor?

Narcismus postihuje ženy i muže.

Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor • Jak poznat životního partnera, se kterým zestárnete? Kdyby na to existoval jednoznačný návod – to by bylo na světě dobře! Ale bohužel nic takového nemáme, a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní instinkt a také na generacemi prověřené zkušenosti.

Vydrží váš vztah navěky? Správného životního partnera odhalíte jednoduchým testem • Říká se, že láska je slepá. A že ve stavu zamilovanosti hledíme na svět přes růžové brýle. Jak ale poznat opravdovou a osudovou lásku? Všem nešťastníkům, jimž se Amorův šíp zabodl hluboko do srdce, ale i těm, kteří již v partnerském svazku nějaký ten pátek žijí, nabízí odpověď Gary W. Lewandowski, odborník na vztahy a profesor psychologie z Monmouth University v New Jersey.

Duše potřebuje každodenní péči. Zásady psychohygieny mnoho lidí zanedbává • Více než 21 milionů obyvatel USA podle výzkumů trpí depresemi nebo dlouho přetrvávající špatnou náladou. Není pochyb, že i v našich končinách bude toto číslo vysoké. Mnozí si přitom cestu k životní radosti a vyrovnanosti zcela zbytečně uzavírají nesprávnými návyky. Co tedy dělat, abychom měli dostatek energie a cítili se šťastní?

Jindřiška (21): Seznámení přes internet? Nejdřív peklo, ale pak jsem našla lásku svého života • Každý, kdo byl nebo je delší dobu single, to zná. Osamělost i v plné místnosti lidí. Pocit, že se nemáte komu svěřit, komu zavolat nebo s kým jen tak koukat na televizi. Těžké je to obzvlášť ve chvílích, kdy většina vašich přátel někoho má. Chodit stále někam ve třech? Nebo raději zůstat sám doma? Dilema, které občas řešil každý z nás. 

Nadčasová pouta lásky. Charakteristiky vztahu, který přetrvá celý život • Krátkodobé vztahy nejsou v dnešní době ničím neobvyklým. Zdá se být stále těžší najít takový, který je nejen trvalý, ale také naplňující. I když je každý vztah jedinečný, existují určité znaky, které dokazují, že má potenciál vydržet dlouho, možná až do konce života. V tomto článku si probereme pět hlavních znaků takového šťastného a spokojeného vztahu.

Jak nenápadně zjistit skutečný věk ženy? Zkuste rady našich předků • Tázat se dámy na její skutečný věk je i v dnešní době považováno za poněkud nezdvořilé. A nejinak tomu bylo už v dobách našich předků. Národní listy otiskly v dubnu roku 1901 článek, který zvědavým mužům nabízí řešení. Zároveň ale jeho autor dodává, že ne vždy to bude fungovat.

Proč ženy podvádějí své muže. Nejčastější příčiny postelových atentátů • Ačkoli v dřívějších dobách byli muži považováni za nevěrné častěji než ženy, v poslední době si obě pohlaví nemají co vyčítat. Nevěra je zkrátka fenomén, který se týká všech a v každém věku. A jaké důvody k tomu ženy nejčastěji mají?

Rodina věznila dívku v prasečím chlévě. Strávila tam patnáct let • Celý svět byl před lety v šoku z příběhu Rakušanky Nataschy Kampusch, kterou 8 let věznil ve sklepě její únosce Wolfgang Priklopil. I v minulosti přitom v Evropě docházelo k podobným ohavným případům. O jednom takovém napsaly v Praze vydávané Národní listy v září roku 1901.

Jak poznat, že mě už nemiluje? A jak se s tím vyrovnat? • Vztahy jsou složité a každý vztah je jedinečný. Ovšem existují některé názznaky, které mohou znamenat, že váš partner nebo partnerka k vám již necítí to, co v minulosti. Pokud máte obavy, že vaše láska zeslábnula nebo zcela vymizela, zde je několik zaručených vodítek a tipů, jak se s touto situací vyrovnat.

Ghosting jako nešvar dnešního seznamování • Každý, kdo se pohybuje ve světě online seznamování, si jistě už někdy všiml termínu ghosting. Tento fenomén je stále častější a v posledních letech a bohužel se stal neodmyslitelnou součástí moderního způsobu komunikace. Ghosting označuje situaci, kdy se jedna osoba v kontaktu s druhou náhle přestane ozývat, ignoruje zprávy a v podstatě zmizí z života toho druhého bez jakéhokoli vysvětlení. Ačkoli se ghosting často vyskytuje v online randění, rozšířil se i do jiných oblastí mezilidské interakce.

Umírá váš vztah? Varovné signály, které ignorujete na vlastní nebezpečí • Rozpoznat, že se váš milovaný vztah blíží ke konci, je bolestná realita, s níž se dříve či později setká většina z nás. Není to blesk z čistého nebe, ale spíše pomalý proces, kdy se drobné neshody a frustrace hromadí jako sněhová koule a nenávratně narušují vzájemnou důvěru a sounáležitost. Existuje však několik varovných signálů, které vám napoví, že váš vztah směřuje do záhuby

Pozor na toxické přátele. Od takových lidí se držte co nejdál • Přátelství je krásná věc, která často vydrží celý život. Mezilidské vztahy by však měly být vyvážené, což v řadě konkrétních případů neplatí. Mnoho lidí se často nevědomky obklopuje tzv. „toxickými“ přáteli. Jak je poznat?

S určitým typem lidí bychom měli přátelství raději ukončit.

Když je čas změnit směr. Odkládání nešťastných vztahů ve prospěch radostnějších zítřků • Vztahy jsou komplikované. Přinášejí nám radost, útěchu, ale někdy také zmatek a pochybnosti. Každý z nás se v nějakém okamžiku svého života ocitl v situaci, kdy se musel rozhodnout, zda je aktuální vztah to pravé pro něj, či zda by se měl ubírat novým směrem.

Odhalení podstaty vztahů. Co je ve vzájemném poutu dvou lidí skutečně důležité? • V rozsáhlém gobelínu lidských prožitků vystupují vztahy jako nejsložitější a nejsugestivnější vlákna. Jsou to písně našich srdcí, rytmy, které bijí současně s kmitáním naší duše. Pečují o nás, jsou pro nás výzvou, inspirací. A někdy nás mohou dokonce i úplně zničit. Jádrem každého zdravého vztahu, bez ohledu na jeho povahu, je neuchopitelný tanec dvou duší. I když se jednotlivé kroky mohou lišit, podstata zůstává stejná. Co je tedy nejdůležitější složkou pouta mezi dvěma jedinci?