Chcete, aby vám vztah vydržel? Nemusíte milovat příliš, ale záleží hlavně na výchově, tvrdí vědci
Psychologové a odborníci na vztahy lidem dlouho radili, že pokud chtějí stabilní a dlouhodobý partnerský vztah, musejí se mu naplno oddat. Studie amerických vědců však tuto zásadu částečně vyvrací.
V případě, že angažovanost obou partnerů je obdobně laxní, je to pro vztah stejně dobré, jako kdyby do něj byli zavázáni silně, tvrdí výsledky výzkumů. Problémy nastávají jen v případech, kdy jeden z páru pečuje o vztah nepoměrně víc, než ten druhý.
Docentka Minda Oriño ze St. Olaf College v Minnesotě říká, že vše má spojitost s tím, jak nás vychovávají rodiče. Pokud je vztah mezi matkou a dítětem spíše přátelský a matka svou ratolest podporuje, snaží se ji chápat a společně překonávají útrapy dospívání, bude dítě v budoucnu schopné navazovat pevné vztahy a být oddané. V opačném případě jsou děti v dospělosti ve svých vztazích spíše nestálé a dlouho nevydrží na jednom místě.
Oriñová ale jedním dechem dodává, že kvalitní vztahy mohou mít oba typy lidí. Důležitou roli hraje rovnost a stejná míra zavázání se vztahu. „Je zajímavé, že to není síla závazků a oddanosti vztahu, která rozhoduje o tom, jak to dvěma bude klapat a jak dlouho. Důležité je, jak se zavázání a oddanost vtahu u obou partnerů podobá,“ říká docentka Oriñová.
ČTĚTE TAKÉ
Vědci zjistili, jak zbrzdit stárnutí. Je to až geniálně jednoduché
Dva lidé, kteří jsou vztahu silně oddáni, dokáží být v těžkých časech tolerantní a benevolentní. Pokud jsou naopak oba partneři při řešení problémů laxní, nevzniká mezi nimi automaticky tření, jelikož jejich očekávání jsou stejná.
Problém vzniká při spojení osobností s rozdílnou mírou zapálení. Jak asi správně tušíte, ten, který do vztahu investuje méně, má mnohem větší vliv, než druhý „stabilní“ partner. Takové vztahy pak mají jen malou šanci na přežití.