Zdánlivě banální slova, která mohou rozbít manželství

LifestyleTereza Běhalová29. května 20192 minuty čtení

Foto: Archiv

Odborníci na vztahy se shodují, že pro spokojené soužití dvou lidí je základním předpokladem dobrá komunikace. Pokud vám na vztahu záleží, měli byste se snažit pozitivně rozvíjet konverzaci a zároveň se vyhnout několika velmi toxickým slovům.

Známé přísloví říká, že kde nic není, ani smrt nebere. Pokud je tedy komunikace dvou partnerů na bodu mrazu, svazek nemá šanci na přežití.

Jedno indiánské přísloví zase praví, že vyřčené slovo a vystřelený šíp nelze nikdy vrátit. Slova mohou hodně ublížit, takže ten, komu na vztahu skutečně záleží, by si měl dávat dobrý pozor, aby svého protějška nezranil.

Kvůli nulové nebo špatné komunikaci se řada manželských párů ocitá ve vztahových poradnách. K rozchodu ale mohou přispět i některá slova, která vypadají zdánlivě neškodně.

Prvním takovým je slůvko „nikdy“. Pokud ho v rámci partnerské komunikace používáme často a pravidelně, dáváme druhému najevo, že pro nás není příliš dobrý a vlastně ani neexistuje žádná šance na zlepšení. Takový člověk pak ale nemá důvod, aby ve vztahu s námi nadále setrvával.

– Ty mi prostě nikdy nemůžeš udělat taky jednou radost.
– Ty se snad nikdy nezměníš.
– Nikdy mi neříkáš, že mě máš rád.

Stejně nebezpečné je citoslovce „vždy“. Opět jím partnerovi vyjadřujeme, že on ten špatný, nic nedělá dobře a opakuje stále stejné chyby dokola

– Ty musíš mít vždycky poslední slovo!
– Ty víš vždycky všechno nejlíp!
– Ty vždycky řekneš nějakou úplnou blbost!

A vyhněte se také častému používání slova „ale“ na začátku odpovědi či reakce. Působí manipulativně a v podstatě neguje vše, co vám chtěl protějšek sdělit. Tím je opět postaven do role toho „horšího“.

– OTÁZKA: Pojedeme letos na dovolenou?
– ODPOVĚĎ: Ale ty přece nesnášíš válení u moře!

Rozpad vztahu vás zřejmě potká i v případě, že až příliš často šermujete slovy „rozvod“ nebo „rozchod“ a snažíte se tak manupulací dosáhnout svého cíle.

Nepřehlédněte

Umírá váš vztah? Varovné signály, které ignorujete na vlastní nebezpečí • Rozpoznat, že se váš milovaný vztah blíží ke konci, je bolestná realita, s níž se dříve či později setká většina z nás. Není to blesk z čistého nebe, ale spíše pomalý proces, kdy se drobné neshody a frustrace hromadí jako sněhová koule a nenávratně narušují vzájemnou důvěru a sounáležitost. Existuje však několik varovných signálů, které vám napoví, že váš vztah směřuje do záhuby

Co by extroverti měli vědět o introvertech • Ve společnosti se setkáváme s nejrůznějšími typy lidí. Jedni jsou za každých okolností středem pozornosti, druzí raději sedí tiše v koutě. Právě introverti jsou kvůli své povaze, kdy příliš moc nemluví a dávají si na čas, aby se uvolnili, často považováni extrovertnějším okolím za arogantní, namyšlené a náladové. To však vůbec není pravda. Introvertní lidé mají jen jiný pohled na život a mezilidské vztahy. Co by měli extroverti vědět o introvertech?

Láska a přátelství jsou pro lidské zdraví mnohem důležitější, než si myslíte • Přátelství, to je někdy víc, než láska, zpívá Petr Rezek v notoricky známé písničce. Vědci z celého svět se shodují, že pokud člověk často trpí pocity osamělosti a nejrůznějšími splíny, je větší pravděpodobnost, že se to projeví oslabením imunitního systému. Oproti tomu lidé, kteří se dostatečně socializují, jsou nejen zdravější, ale dožívají se i vyššího věku. K čemu dalšímu jsou přátelé a partneři ještě dobří?

Letošní zima je nekonečná. Loňský duben vypadal úplně jinak • Zdá se, že zimě se letos nechce odejít. Kalendář už je sice za polovinou dubna, ale venkovní teploty v těchto dnech stěží dosahují 7 stupňů Celsia. A v noci občas i mrzne.

Příběh jako z románu. Znali se pár minut a už pospíchali k oltáři • Říká se, že láska je mocná čarodějka. Někdo na tu svou osudovou musí čekat spoustu let, jiným doslova spadne do klína. Přečtěte si příběh z roku 1891, který se odehrál ve Spojených státech. Text otiskly v Praze vydávané Národní listy.

Dvakrát se vzali, dvakrát rozvedli. Slepované vztahy se nevyhýbají ani slavným osobnostem • Partnerské vztahy mohou být nesmírně komplikované. Řada párů řeší své problémy radikálně – rozchodem. To ale v některých případech ještě nemusí znamenat definitivní konec. Dokazují to i případy slavných celebrit, které dvakrát vstoupily do manželství se stejným člověkem.

Proč je dobře, že každý život nakonec skončí? • Život je nádherný dar, plný vzestupů a pádů, radosti a smutku, výher a ztrát. Ale stejně jako každý příběh má i život svůj začátek a konec. Ačkoli může být těžké se s tímto faktem smířit, existuje několik důvodů, proč je dobré, že každý život nakonec skončí.

Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor • Jak poznat životního partnera, se kterým zestárnete? Kdyby na to existoval jednoznačný návod – to by bylo na světě dobře! Ale bohužel nic takového nemáme, a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní instinkt a také na generacemi prověřené zkušenosti.

Starý seladon u soudu za nemravné návrhy mladým dívkám • Láska je mocná čarodějka a citům člověk neporučí. Dokládá to i více než sto let starý příběh jednoho amerického muže, který se zamiloval do mladé dívky a dostal se kvůli tomu až před soud. O případu informovaly v Praze vydávané Národní listy v srpnu 1903.

Osamělost je epidemie moderní doby. Výrazně zvyšuje riziko demence a řady dalších nemocí • Demence je závažné duševní onemocnění, které postihuje především lidi ve vyšším věku. Projevuje se postupným ubýváním kognitivních funkcí – paměti, intelektu a motivace. Odborníci nyní zjistili, že na rozvoji této choroby může mít zásadní vliv i dlouhodobý pocit osamělosti.

Jak nenápadně zjistit skutečný věk ženy? Zkuste rady našich předků • Tázat se dámy na její skutečný věk je i v dnešní době považováno za poněkud nezdvořilé. A nejinak tomu bylo už v dobách našich předků. Národní listy otiskly v dubnu roku 1901 článek, který zvědavým mužům nabízí řešení. Zároveň ale jeho autor dodává, že ne vždy to bude fungovat.

Proč inteligentní lidé nejsou šťastní a co se s tím dá dělat • Štěstí můžeme definovat jako pocit dlouhodobé pohody a životní spokojenosti. Touží po něm snad každý, ale jeho vnímání je značně subjektivní. Pro někoho znamená štěstí spokojený rodinný život, jiní touží po úspěšné pracovní kariéře a finančním zajištění. Existuje ale řada lidí, kteří šťastní nejsou, i když jim nic z toho nechybí. Vědci zjistili, že pocity osamělosti, smutku a melancholie zažívají i přes příznivé životní podmínky a naplnění všech materiálních potřeb především nadprůměrně inteligentní lidé. Proč to tak je?

Inteligence může být překážkou na cestě za štěstím.

Duševní zdraví v dospělosti nemusí záviset jen na šťastném dětství • Prožití šťastného dětství ještě nemusí být zárukou, že se u člověka v budoucnu nerozvinou duševní problémy. Dokonce i u těch, kteří mají hodně pozitivních zkušeností z raného dětství, se mohou v dospělosti vyskytnout úzkosti a deprese.

Spánek je mnohem důležitější, než si myslíme, potvrdil výzkum vědců • Cítíte se neustále otrávení a frustrovaní? Rozčílíte se snadno i kvůli nepodstatné malichernosti? Pokud na vás tento popis sedí, přestože vaše povaha byla od malička spíše mírná, měli byste se zaměřit na kvalitu spánku.

Míra IQ ovlivňuje, zda vstoupíte do manželství. U každého pohlaví ale jinak • Vysoká inteligence je všeobecně společností vnímána jako pozitivní a obdivuhodná. Psychologové však už několik desítek let upozorňují na fakt, že jedinci obdaření geniálním mozkem mohou mít zároveň i určité osobnostní limity.

Proč ženy podvádějí své muže. Nejčastější příčiny postelových atentátů • Ačkoli v dřívějších dobách byli muži považováni za nevěrné častěji než ženy, v poslední době si obě pohlaví nemají co vyčítat. Nevěra je zkrátka fenomén, který se týká všech a v každém věku. A jaké důvody k tomu ženy nejčastěji mají?

Jak dětem nezkazit život. Cenné tipy nejen pro rodiče • Každý normální rodič touží po tom, aby z jeho dětí vyrostli šťastní a úspěšní jedinci. Snažíme se jim poskytnout to nejlepší prostředí pro jejich růst a osobnostní vývoj. Ve snaze je chránit před nástrahami složitého světa a usnadnit jim život se ale občas můžeme dopustit chyb, které by jim naopak mohly v dospělosti uškodit. Jak tedy dětem nezkazit budoucí život?

Podivná hra mozku. Zlé sny mají nejspíš svůj speciální účel • Snad každý člověk v noci čas od času zažívá děsivé sny a noční můry. Vědcům se dlouho nedařilo spolehlivě odpovědět na otázku, proč nás mozek v čase spánku, kdy bychom v klidu měli odpočívat a nabírat síly na další den, takto nepříjemně trápí. Teď se ale zdá, že už možná konečně máme klíč k rozluštění celé záhady.

Recept na štěstí je jednoduchý. Vědci ho shrnuli do čtyř bodů • Snad každý člověk si přeje být v životě šťastný, i když ne každému se to daří. Podle odborníků Kalifornské univerzity přitom recept na štěstí není zase tak složitý. Na celou problematiku se podívali z vědeckého hlediska a závěry své práce shrnuli do čtveřice jednoduchých bodů.

Sapiosexuály krásou neohromíte. Vyhledávají jiné kvality • Výběr ideálního partnera se řídí mnoha faktory. Většinu lidí přitahuje na první pohled fyzický vzhled, případně i povaha nebo stav bankovního konta. Existuje ale skupina lidí, kterou namísto toho zajímá něco úplně jiného.