VIDEO: Letiště Praha oslavuje 80. výročí. V narozeninovém klipu vystupují známí Češi i zesnulý Jan Tříska

ZprávyPražskýDEN.cz22. března 20182 minuty čtení

Foto: Letiště Václava Havla Praha

Připomenout osmdesátiletou existenci největšího letiště v České republice a podpořit jeho značku má nový krátký film „Příběh Letiště“, který připravilo Letiště Praha na závěr sezóny 80. výročí.

Spot režírovaný Janem Látalem, který byl natáčen v průběhu loňského roku, mapuje historii letiště prostřednictvím výpovědí známých i neznámých cestujících. Své zážitky z cest zde vypráví i několik významných osobností jako je herec Jan Tříska, válečný veterán druhé světové války Emil Boček nebo fotbalový brankář Petr Čech. Video bude použito na sociálních sítích letiště a v plánované online kampani.

Vůbec první osobností, která se do projektu ještě v první polovině loňského roku zapojila, byl Jan Tříska. Před dokončením filmu v září loňského roku známý český herec bohužel tragicky zemřel. Na zařazení jeho výpovědi se proto letiště domluvilo s rodinou.

„Souhlas rodiny pana Třísky se zveřejněním videa v původní zamýšlené podobě včetně dalších vzpomínek tohoto výjimečného umělce má pro Letiště Praha obrovský význam. Moc si tohoto souhlasu vážíme,“ uvedl Jakub Puchalský, výkonný ředitel korporátní a marketingové komunikace Letiště Praha. Kromě J. Třísky se o své zážitky spojené s letištěm podělili modelka Tereza Maxová, vodní slalomář Vavřinec Hradílek, cestovatel Dan Přibáň, fotbalový brankář Petr Čech, výtvarnice Kateřina Šedá či válečný veterán Emil Boček.

Film i microsite www.letisteslavi80.cz spojená s projektem obsahuje příběhy i desítek „obyčejných“ cestujících, kteří s letiště v průběhu projektu sdíleli své příběhy, zkušenosti a zážitky.

„Všechny vzpomínky, které v projektu zazní, jsou stejně důležité, bez ohledu na to, zda je jejich nositelem známá osobnost či běžný cestující. Letiště Praha stálo během uplynulých osmi dekád na počátku zásadních životních událostí tisíců lidí, jimž umožnilo cestovat, poznávat, zažívat malá i velká dobrodružství, vracet se zpět bohatší o zkušenosti. Chtěli jsme tímto způsobem završit připomínku 80leté historie letiště, poděkovat cestujícím a vzdát hold všem, kteří se v minulosti i současnosti starali a starají o chod našeho největšího vzdušného přístavu,“ doplnil Jakub Puchalský.

Video vznikalo jako završení celoročních oslav 80. výročí existence největšího letiště v České republice. To si Letiště Praha připomnělo celou řadou akcí, včetně unikátní výstavy o historii letiště, ale také jeho budoucím rozvoji, která je stále otevřena pro veřejnost denně v prostorách příletové haly Terminálu 2.

[youtube]VmBSyvQFLZU[/youtube]

[youtube]V-3JgKDLVt4 [/youtube]

[youtube]1l6VUmf0utU[/youtube]

[youtube]H7mJJ92q0r8[/youtube]

[youtube]gNxa24OOZjk[/youtube]

Nepřehlédněte

20. 2. 1868: V Praze panuje čilý stavební ruch, staré budovy musí ustoupit novým • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Nové stavbyLoňský rok byl velmi bohatý na nové stavby, jež v Praze, na Smíchově, i Karlíně a jinde v blízkém okolí města provedeny byly. Letošní rok v tom ohledu nezůstane však též v pozadí, jak lze již nyní souditi. Staré domy počínají vždy více z ulic pražských mizeti, by vynahrazeny byly novými. Co nevidět zmizí opět dvě staré budovy z předešlých století. Jsou to tak zvaný »mičový dům« v mičové ulici a hostinec na Karlovu náměstí pod jménem u »Palmů« známý. Obě tato stavení počala se již v těchto dnech strhovati. Na svatováclavském náměstí blíže brány počne se v těchto dnech též jeden ze starších domů strhovati a již předevčírem byla před ním kůlna k uschování nástrojů postavena. – Pražský denník, 20. 2. 1868 Ku vraždě na LetnéPřes všecko pátrání úřadů není posud závoj vraždu tuto zahalující odhalen. V posledních dnech se vypátralo, že od minulého měsíce se beze stopy ztratili také syn jednoho měšťana z Mladé Vožice. Byla tedy odeslána fotografie mladíka na Letné zavražděného. Stejnou dobou vydal se na cestu do Ameriky syn jednoho mlynáře ze Švihova a poněvadž rodičové posud žádné zprávy o jeho odjezdu z Evropy neobdrželi, vyžádali si taktéž onu fotografii k nahlédnutí, zda-li by to syn jejich nebyl. – Pražský denník, 20. 2. 1868 [related-post id="5769"] Zemřely zadušenímZmínili jsme se již, že v sobotu nalezeny byly v Karlíně dvě ženštiny, jedna starší a druhá mladší, bez sebe v postelích, anto vdychaly do sebe kvůli uhličinu. Starší byla již mrtva, mladší přišla sice k sobě ale musela dána být do nemocnice. V pondělí ale podlehla svému otrávení uhličinou i zemřela. – Pražský denník, 20. 2. 1868 Mrtvé neviňátkoMrtvola novorozeňátka byla v úterý dopoledne nalezena ve strouze za Vršovicemi. Byla odnešena do umrlčí komory Ve vršovicích. – Pražský denník, 20. 2. 1868 Stavba divadla národníhoJelikož příznivé počasí již tomu připouští, pokračuje se pilně v předběžných pracích ku podniknutí stavby té. Zejména vyváží se na četných provozech, pokud místnost toho dovoluje, zem a šutr, i kopají se na čtyřech místech základy na zkoušku, zdaž možno již pro vodu dostati se na grunt. Jakmile Vltava jen poněkud opadne, započne se s kopáním a stavbou základů a sice nejprv na straně u Vltavy. Včera vykonána rozličná vyměřování místa a nivelování. – Národní listy, 20. 2. 1868

Petřínská rozhledna v plamenech. U tragédie zasahovali stateční pražští hasiči • Chybělo málo a jedna z dominant Prahy – Petřínská rozhledna – už nemusela stát. Ocelový kolos se dostal v roce 1938 do velkého nebezpečí. Bez včasného zásahu hasičů mohlo dojít k narušení statiky. Ohroženy byly také desítky lidských životů. Je 5. července 1938 a všichni Pražané jsou na nohou. Vrcholí totiž jubilejní X. všesokolský slet. Cvičení Sokolů na vyprodaném strahovském stadionu sleduje kromě jiných i prezident Edvard Beneš s manželkou Hanou. Krátce po 15. hodině je na cvičišti přestávka. Diváky i cvičence náhle překvapí hustý černý kouř, který se valí z vrcholu nedaleké Petřínské rozhledny. Zakrátko vyšlehávají plameny. Tohle zřejmě není součást programu, dochází všem přítomným na tribunách. Lidé zůstali klidní Následkem elektrického zkratu propuká v kabině výtahu požár. Naneštěstí se uvnitř zrovna nenachází žádní cestující. Zhruba 80 lidí na ochozu rozhledny se ale právě kochá výhledem na Prahu. Začíná hra o čas. Je potřeba je dostat rychle do bezpečí. Všichni zakrátko s neuvěřitelnou ukázněností schází po schodech dolů. Majitel restaurace pod věží si mne ruce, vypadá to na velkou tržbu. Hosté si u stolů zřizují hlavní stan a sledují práci pražských požárníků, kteří na místo doráží vzápětí. Z ústřední stanice jsou tu dvě družstva. Na výpomoc přispěchali také členové střešovické pobočky. [related-post id="12157"] Složitý zákrok Hašení požáru komplikuje šedesátimetrová výška a hustý kouř, přes který není téměř nic vidět. Stateční hasiči Verner a Šiška pronikají vikýřem na střechu rozhledny. Zjišťují, že právě tudy se oheň nebezpečně šíří. Plameny proskakují pod oplechování střechy a začínají pohlcovat dřevěnou konstrukci zastřešení. Příruční hasící přístroje nezabírají, a proto jsou nasazeny hadice. Výkonné čerpadlo napojené na hydrant tlačí vodu k místu požáru. Plameny jsou tak silné, že hasiči musí nejprve ustoupit. Po přemístění útočného proudu se však živel daří utlumit a následně zcela zlikvidovat. [related-post id="12057"] Pocta zachráncům Celá akce netrvá ani 40 minut. Na protějším břehu Vltavy vše pozorují stovky Pražanů s dalekohledy. Na strahovském stadionu končí přestávka. Potlesk při nástupu cvičenců nyní nepatří jen jim, ale i zachráncům pražské dominanty. Prezident Beneš se nechává velice pečlivě informovat o průběhu požáru a nešetří chválou a uznáním hasičské práce.

Požár Petřínské rozhledny (fotomontáž).

Do Prahy zavítalo více tuzemských turistů. Kampaň zabrala, pochvaluje si vedení města • Od července do září zavítalo do Prahy o 41,7 % více návštěvníků než v minulém roce ve stejném období. Stále se však jedná o více než 53% propad oproti roku 2019.

Na Černém Mostě vzniká záchytné parkoviště pro 880 automobilů • V pondělí ráno začaly přípravné práce ke stavbě nového P+R parkovacího domu Černý Most III. Ten vznikne na místě současného parkoviště Černý Most I, bude však rozšířen na kapacitu až 880 automobilů. Dokončen by měl být příští rok. Během června se uskuteční demolice povrchů, provádění sond, rozebírání chodníků, zemní a další práce. Samotná stavba pak odstartuje v červenci.

Nové muzeum škodovek vzniká kousek za Prahou. Nabídne řadu unikátů • V bývalé průmyslové hale v Čerčanech u Prahy vzniká světově unikátní muzeum pro všechny fanoušky rychlých kol. Budují ho dva automobiloví nadšenci a dlouholetí kamarádi. Otevřít by chtěli příští rok na jaře.

V neděli přibylo 4 tisíce nakažených a přes 100 obětí • Během neděle bylo v Česku zaznamenáno 4 002 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 9 302 provedených PCR testů, z nichž 43 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 21 657.

Staré byty stojí v Praze výrazně víc než ve zbytku republiky. Nejdražší je za 122 milionů korun • Ceny starých bytů jsou v Česku nejvyšší v centru Prahy, kde se za ně platí v průměru téměř 160 tisíc korun za m², ukázala analýza společnosti Trigema, která evidovala byty nabízené v průběhu posledního čtvrtletí loňského roku. Naopak nejlevněji se dá takový byt pořídit v Ústeckém kraji, kde stojí pouze okolo 13 tisíc korun na m². Podle analýzy jsou průměrné ceny za starší bydlení v Praze a zbytku republiky jen obtížně srovnatelné. V hlavním městě se starší byt nabízí za 80 500 korun na m². Na druhé straně v regionech je tato cena téměř o dvě třetiny nižší, když dosahuje úrovně 30 500 korun na m². Nejdražší jsou mimo Prahu byty v Jihomoravském kraji, kde stojí zhruba 50 500 korun na m². Dále následuje kraj Středočeský s cenou ve výši okolo 40 500 korun na m². „Trh s bydlením táhnou především Praha a Brno. Obě aglomerace, které jsou významným zdrojem pracovních příležitostí, vyvolávají navíc zvýšený zájem o bydlení u svých sousedů. Jak v případě nových bytů, tak i těch starších patří Jihomoravský a Středočeský kraj k těm oblastem, kde jsou ceny za starší bydlení jedny z nejvyšších,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. [related-post id="5136"] Opačná situace panuje v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Jednoznačně nejnižší jsou v Ústí nad Labem a jeho okolí. Zde se dá starší byt získat v průměru jen za zhruba 13 200 korun na m². V Moravskoslezském je to pak o 7 tisíc korun na m² více. Zájemce zde za starší byt zaplatí okolo 20 200 korun za m². V Karlovarském kraji je to potom okolo 28 500 korun na m². Nejdražší byt v Praze Výrazné rozdíly jsou rovněž v případě cen jednotlivých bytů, které se na trhu nabízí. Ten nejdražší – za 122 milionů korun – byl evidován v Praze 1 v Pařížské ulici. Jedná se o šestipokojový mezonetový byt umístěný v samém centru města. Mimo hlavní město stály nejvíce byty, které se nachází ve Středočeském, Karlovarském a Jihomoravském kraji. Jejich cena se zde pohybovala vždy okolo 30 milionů korun. [related-post id="4706"] Analýza společnosti Trigema evidovala ve čtvrtém čtvrtletí v Praze 7 270 a v regionech 46 650 starších bytů, které se nabízely k prodeji. Nejvíce jich bylo v Moravskoslezském kraji, a to téměř 8 700. Naopak na Vysočině to bylo jen zhruba 900 bytů. V Praze se ve sledovaném období nabídka soustředila zejména na čtvrtou a pátou městskou část. „Významnou skupinu starších bytů, které jdou do prodeje, představují byty v panelových domech. Prahy 4 a 5 jich mají relativně dost, a proto také představují z pohledu celého hlavního města lokality, kde se dá takové bydlení sehnat o mnoho snadněji, než je tomu v jiných městských částech. Kvalita uvedených bytů bývá ale relativně nízká, čemuž odpovídají také jejich ceny,“ dodává Marcel Soural.

Národní divadlo uvede Labutí jezero v dechberoucí choreografii Johna Cranka • Balet Národního divadla v Praze uvede jakou druhou premiéru sezony 2018/19 ikonické dílo, které patří k základním kamenům repertoáru prestižních světových divadelních domů. Labutí jezero na hudbu Petra Iljiče Čajkovského v choreografii mistra Johna Cranka slibuje dechberoucí zážitek z hudby a tance, ryzost klasické elegance, bravurní výkonů sólistů a sboru, dramatické scény, výpravnou scénu i kostýmy a hluboký emocionální zážitek. Balet Národního divadla je prvním velkým souborem, který získal povolení inscenovat toto dílo mimo domovskou scénu Stuttgartského baletu.

Zmizely latexové oblečky za desítky tisíc. Pachatele čeká přísné potrestání • Zatím neznámý poberta koncem března rozbil zadní okno zaparkovaného vozidla na Jižním Městě a odcizil z něj sportovní tašku. V té se nacházely dva páry sportovních bot značky Steel a New Rock, kožená bunda značky Brixton a několik latexových obleků. Celková škoda byla vyčíslena na více než sto tisíc korun. „Při prošetřování případu se zatím nepodařilo pachatele vypátrat, proto zveřejňujme fotografie odcizeného oblečení, které bylo vyrobeno na zakázku a mohlo skončit někde v bazaru nebo ho mohl někdo někde nabízet. Tyto informace by pak mohly vést k objasnění případu a přijmou je operátoři tísňové linky 158,“ říká mluvčí pražských policistů Jan Daněk. [gallery columns="1" size="full" ids="9873"] Za trestný čin krádež hrozí pachateli trest odnětí svobody až na pět let.

Oprava lávek železničního mostu na Výtoni začíná v dubnu • Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s., zahájí v dubnu práce na lávkách V025 a V026, které jsou součástí železničního mostu na Výtoni, spojujícího smíchovský a výtoňský (vyšehradský) břeh řeky. Lávky slouží pouze chodcům a s ohledem na špatný stav některých konzol musely být lokálně opravovány již v září loňského roku. Hodnocení stavebního stavu stávající konstrukce lávek je na klasifikačním stupni VII, který znamená havarijní stav. Nosná konstrukce plošně koroduje a oslabení některých průřezů konzol lávky dosahuje 100 %, došlo tedy k destrukci některých prvků. Správce železničního mostu, tedy Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), připravuje jeho rekonstrukci. Most je ve špatném technickém stavu, a do několika let je proto nutná jeho celková oprava. Práce budou probíhat ze závěsných lávek a z toho důvodu není možné na most umístit obě lávky současně. „S opravami jsme mohli začít již loni, ale SŽDC nám zahájení prací zamítla z důvodu probíhající diagnostiky. Zároveň byl problém s odstávkou plynovodního potrubí, ke které nám daly zamítavé stanovisko pražské plynárny,“ upřesňuje ředitel TSK Petr Smolka. Rekonstrukce nahradí poškozené prvky novými, případně zesílí nevyhovující prvky tak, aby byla zaručena dostatečná únosnost lávky. Protože kvalita obnovy protikorozní ochrany je závislá na teplotě a vlhkosti vzduchu a zároveň práce související s plynovým potrubím je možné provádět pouze mimo topnou sezonu, lze stavební práce realizovat v průběhu května až září. „Obě lávky na železničním mostě jsou kvůli havarijnímu stavu uzavřené od konce loňského roku. Už na konci září budou chodci moct po jedné z nich opět bezpečně procházet,“ říká k opravám pražský radní pro dopravu Petr Dolínek. Dřevěná mostovka je viditelně opotřebovaná, prkna jsou značně deformovaná, mezery mezi jednotlivými mostinami jsou i 20 mm. Lokálně jsou mostiny pokryty řasami, což svědčí o vlhkosti dřeva, a může tak docházet ke skryté hnilobě. Vnitřní zábradlí s výplní z pletiva je ve značně špatném stavu a také se vymění.

Prahu letos čekají desítky oprav komunikací, tramvajových tratí a inženýrských sítí • Přehled plánovaných stavebních akcí, jejichž realizace se předpokládá v roce 2018 a které si vyžádají dopravní omezení na vybrané komunikační síti v Praze, projednala dnes městská rada. Přehled je doplněn o významné sportovní a společenské akce s dopadem na dopravu, které se letos v hlavním městě budou konat. Na základě podkladů zaslaných investory byly vybrány nejdůležitější stavební akce plánované pro letošní rok, které svou povahou a rozsahem nejvíce ovlivní dopravu v Praze. Byla zpracována koordinace těchto akcí, aby se vyloučil souběh prací na paralelních komunikacích a nutná dopravní omezení proběhla zejména během prázdninových měsíců. „Spoustu let se na opravy komunikací v Praze zapomínalo. Dokonce zde platilo nepsané pravidlo, že ve volebním roce se nic neopravovalo. Já tyhle populistické hrátky odmítám. Za dopravní komplikace se řidičům omlouvám, ale opravovat se zkrátka musí. Navíc dnes už jen neflikujeme díry, ale snažíme se ulicím dávat úplně novou, lepší tvář," řekl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volny čas Petr Dolínek. Celkem bylo nahlášeno 179 stavební akcí, jejichž realizace bude mít dopad na dopravní provoz. Z nich bylo vybráno 30 nejvýznamnějších; sportovních a společenských akcí s vlivem na dopravu je plánováno 23.

Primátor se obává centralizace moci. Potřebujeme peníze na budoucnost, ne na toastový chléb, říká • Prestižní server Politico zařadil primátora Prahy Zdeňka Hřiba na seznam 28 nejvlivnějších Evropanů současnosti. V kategorii „Snílci“ obsadil deváté místo. Mezi oceněnými v dalších kategoriích se ocitl premiér Maďarska Viktor Orbán, německá kancléřka Angela Merkel nebo francouzský prezident Emanuel Macron.

I zvířata mají sny, tvrdí vědci. O čem se zdá vašemu pejskovi? • Vědci z celého světa díky pokročilým metodám potvrzují to, o čem se diskutuje už od antických dob. Našim čtyřnohým miláčkům se během spánku nejspíš zdají sny podobné těm lidským. Má to ale háček...

VIDEO: Letadlo největších aerolinií na světě poprvé přistálo na Ruzyni • Největší letecká společnost na světě American Airlines v sobotu zahájila pravidelné lety mezi Prahou a Filadelfií. Nová linka bude v provozu každý den po dobu letního letového řádu a aerolinka na trasu nasadí Boeing 767–300. První přistání letadla s registrací N388AA na Letišti Václava Havla Praha proběhlo v sobotu krátce před půl devátou ráno. „Jsem velmi rád, že můžeme na Letišti Václava Havla Praha poprvé přivítat American Airlines při slavnostním zahájení pravidelné linky mezi Prahou a Filadelfií. Tímto krokem jsme opět blíže k naplňování naší strategie, ve které je rozšiřování nabídky letů do Severní Ameriky jednou z našich priorit v oblasti rozvoje leteckých spojení. O cesty do Spojených států je dlouhodobě velký zájem a významný dopravní uzel jako je Filadelfie nabídne našim cestujícím nejen rychlé spojení do tohoto zajímavého historického města, ale i komfortní přestup na navazující lety po USA či Kanadě. Již dnes nabídne letový řád American Airlines našim cestujícím okolo 65 navazujících spojení s rychlým přestupem do 5 hodin od příletu,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha. „Budeme se snažit o to, aby se American Airlines v Praze dařilo a aby byla linka do budoucna prodloužena ze sezónního spojení alespoň o další měsíce do konce kalendářního roku,“ dodal. [gallery size="full" columns="1" ids="9957"] Boeing 767-300 nasazený na linku Praha-Filadelfie létá v konfiguraci pro celkem 209 cestujících (28 míst v byznys třídě, 21 ve třídě extra a 160 v ekonomické třídě). V letadle se cestující mohou připojit na wi-fi, ale dopravce si za tuto službu účtuje 19 dolarů za let. „Praha je další úžasný uzel mezinárodní sítě American Airlines a jsme moc rádi, že můžeme českým pasažérům poskytnout více možností a více spojení pro transatlantické cestování,“ uvedl Richard Muise, ředitel provozu American Airlines pro Evropu a Kanadu. „A pokud je Filadelfie konečná destinace, budou mít Češi možnost objevovat historii, kulturu, ale i nákupy, které město nabízí,“ dodal.

Letadlo společnosti American Airlines poprvé přistálo na pražském letišti.

12. 7. 1890: Neznámý darebák nařezává boty pražským ženám • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

1. 3. 1890: Nebezpečná střelba, zraněná dělnice a pokus o sebevraždu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

V Praze opět platí zákaz rozdělávání ohně na rizikových místech • Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od neděle až do odvolání na území hlavního města Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na rizikových místech.

Mobilní signál pokrývá již polovinu pražského metra • Vysokorychlostní sítí LTE jsou nově pokryty stanice metra Chodov a Háje, jakož i přilehlé tunely. Cestující díky tomu mohou využívat mobilní a datové služby v LTE kvalitě již ve 33 z 61 stanic pražské podzemní dráhy. Do konce listopadu přibyde LTE signál také na Opatově, kde v současnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) finišuje stavební práce na modernizaci a bezbariérovém zpřístupnění stanice.

Sousedské slavnosti Zažít město jinak letos s rekordní účastí • Přesně 163 ulic, náměstí, proluk a dalších veřejných prostranství po celé republice hostilo v sobotu 18. září sousedské slavnosti Zažít město jinak. Jde tak zatím o největší ročník akce v celé šestnáctileté historii – ať už počtem míst, tak plochou záborů veřejných prostranství. Ta letos dosahovala téměř 100 tisíc m².

Petřínský vrch se má proměnit. Praha pro něj chystá novou koncepci • Praha začíná řešit budoucnost Petřína. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vypracoval návrh zadání pro vznik koncepce, která určí podobu jednotlivých zahrad a parků, a také vyřeší správu a péči o území. Do celého procesu se mají zapojit i občané.