Vláda plánuje změny v koncesionářských poplatcích. Připlatí si i majitelé mobilů

ZajímavostiTereza Běhalová18. května 20242 minuty čtení

Foto: Unsplash

Ministerstvo kultury chystá výrazné změny v systému placení koncesionářských poplatků. Kromě plánovaného zdražení se poplatky nově budou vztahovat i na majitele chytrých telefonů a tabletů. Změny by měly vstoupit v platnost v lednu příštího roku.

Návrh novely zákona o České televizi a Českém rozhlase počítá s tím, že poplatek se bude platit za jakékoliv zařízení schopné přijímat televizní či rozhlasové vysílání bez ohledu na způsob příjmu. V současnosti se povinnost platit vztahuje pouze na domácnosti a firmy vlastnící televizní nebo rozhlasový přijímač.

Schválení novely by znamenalo rozšíření povinnosti i na majitele chytrých telefonů a tabletů. V rámci jedné domácnosti by však poplatek platil pouze jeden člen bez ohledu na počet zařízení. I přesto tato změna povede ke zvýšení měsíčních nákladů pro tisíce lidí vzhledem k rozšířenosti chytrých telefonů v Česku.

Ministerstvo navrhuje zvýšení televizního poplatku o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasového poplatku o 10 Kč na 55 Kč měsíčně. Domácnosti již platící koncesionářské poplatky za TV a rádio nebudou za mobily a tablety nic připlácet.

Změny se dotknou i firem, které nebudou platit podle počtu zařízení, ale podle počtu zaměstnanců. Malé podniky budou od poplatků osvobozeny, velké firmy zaplatí až stonásobek poplatku pro domácnosti, tedy 15 000 Kč za televizi a 5 500 Kč za rozhlas měsíčně.

Koncesionářské poplatky představují hlavní zdroj příjmů pro veřejnoprávní média. Televizní poplatek se neměnil od roku 2008 a rozhlasový dokonce od roku 2005. Plánované změny mají vést nejen ke zvýšení příjmů veřejnoprávních médií, ale i k rozšíření okruhu plátců. Dopad na rozpočty domácností i firem ale bude značný.

Zdroj: https://mk.gov.cz/novinky-a-media-cs-4/5707cs-novela-zakona-o-ceske-televizi-a-ceskem-rozhlasu-ma-finalni-podobu-posili-jejich-nezavislost-a-zajisti-dlouhodobou-stabilitu-financovani

Nepřehlédněte

Cyklobus na lince č. 147 bude opět testovat přepravu jízdních kol • Od soboty 24. března mohou cestující v rámci zkušebního provozu na lince číslo 147 znovu vyzkoušet přepravu jízdních kol na speciálním rámu umístěném na zadní části autobusu. Dopravní podnik hlavního města Prahy tak pokračuje v testování přepravy jízdních kol v provozu pravidelných autobusových linek. V rámci zkušebního provozu bude přeprava kol dostupná pouze ve směru z centra (do kopce směr Výhledy) a z důvodu časové náročnosti jen v omezeném počtu obsluhovaných zastávek. Nakládka jízdního kola tak bude konkrétně možná v zastávkách Dejvická (přestup z metra) a V Podbabě (přestup z přívozu), vyložení pak pouze ve stanicích Internacionální a Výhledy. „Cyklobusy pomáhají cyklistům překonat obtížné stoupání do Suchdola. Věřím, že zájem cyklistů o využití cyklobusů dál poroste, rád zdůrazňuji, že přeprava kol je zdarma,“ říká Petr Dolínek, náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas. Jak to funguje? Cyklobusy jsou vybavené nosičem na šest jízdních kol na zadní části vozu. Cestující s kolem dá řidiči znamení zdvihnutím ruky, jízdní kolo si naloží sám (za dohledu řidiče) a oznámí řidiči zastávku výstupu. Řidič následně jízdní kolo uzamkne a předá cestujícímu visačku s číslem držáku. Při výstupu se cestující prokáže visačkou s číslem držáku, řidič kolo odemkne a cestující si ho samostatně vyloží. Cestování s možností přepravy jízdního kola bude možné využít na lince číslo 147 v pracovní dny na každém druhém spoji, a to přibližně do 23:30 hod. O víkendech bude možné využít cestování s jízdním kolem na všech spojích přibližně do 20:30 hod. Zkušební provoz, trvající přibližně do konce října 2018 ověří, zda je možnost přepravy jízdních kol prakticky využitelná i v hustém městském provozu. [related-post id="7860"] Přepravovat lze pouze běžná kola, nikoliv kola s pomocným elektrickým nebo spalovacím pohonem, jednokola (tzv. monokola), dvoukola a koloběžky, které by nebylo možné na nosič bezpečně upevnit. Z jízdních kol musí být před naložením sejmuta všechna doplňková vybavení jako světlomety, brašny, láhve apod.

Vedro a sucho dál sužuje Prahu. Správa hřbitovů zakázala svíčky na hrobech • Správa pražských hřbitovů kvůli současnému suchému počasí vydala zákaz ponechávání hořících svíček na hrobech. K opatření se přistoupilo po pondělním požáru na vinohradském hřbitově, kde od hořící svíčky začala hořet tráva u jednoho z hrobů. Jako dočasnou náhradou doporučuje Správa pražských hřbitovů elektronické svíčky, které jsou už běžně k dostání ve většině květinářství. Správa pražských hřbitovů má ve své péči přibližně 230 tisíc pohřebních míst na 29 hřbitovech. Přibližně 40 procent hrobů je opuštěných a nezaplacených.

11. 11. 1889: Nemilé následky žárlivosti a vymyšlené přepadení v Libni • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Trolejbusy se vrací do Prahy. Dopravní podnik chystá nákup vozů • Pražský dopravní podnik vypsal tendr na nákup 15 bateriových kloubových trolejbusů. Ty mají být nasazeny na linku č. 140 Palmovka – Miškovice, jejíž elektrifikace se v současnosti připravuje a na konci letošního února na ni bylo vydáno pravomocné stavební povolení.

Pozor na spolknuté předměty. Baterie a magnety mohou být pro děti smrtelně nebezpečné • Spolknutí drobného předmětu dítětem je noční můra snad každého rodiče. Podle zkušeností lékařů jsou to nejčastěji mince, drobné součásti hraček a bohužel také lithiové baterie a magnety. Spolknutý cizí předmět může být pro dítě smrtelně nebezpečný, zvláště pokud dítě spolkne knoflíkovou lithiovou baterii, dva a více magnetů současně, nebo magnet a jiný kovový předmět.

Z Prahy se nejčastěji léta do Londýna, nejvzdálenější destinací je Šanghaj • Letiště Václava Havla Praha dosáhlo v minulém roce historického rekordu 15 milionů odbavených cestujících. Nejvíce z nich prošlo letištěm 23. června, a to více než 64 tisíc. Jde tak z hlediska provozu letiště o nejvytíženější den roku 2017.

Kamila (86): Vánoce mě děsí. Nikoho už nemám a letos budu zase sama • Vánoce jsou časem klidu, míru a lásky. Ovšem ne pro každého, jak dokládá smutný životní příběh paní Kamily z Prahy. Také letošní svátky bude trávit sama. A přestože přiznává, že je to daň za vědomé rozhodnutí, které kdysi udělala, vánoční smutek ji velmi tíží. Toto je její vyprávění...

Jak poznat opuštěného ježka, který potřebuje vaši pomoc • Opuštěné, zesláblé a hladové – tak našel všímavý kolemjdoucí malé čtyřtýdenní mládě ježka západního, které se toulalo ulicí pražské Zbraslavi.

Pivo považujeme za národní poklad. Českým vynálezem ale není • Pivo provází lidstvo velmi dlouho. První zmínky o jeho výrobě se objevují už ve starověké Mezopotámii, asi 4 tisíce let před naším letopočtem. K objevu piva výrazně přispěla náhoda. Do nádoby, ve které se skladovalo obilí, totiž napršelo, voda zkvasila, a když ji později objevili, byl v ní příjemný nápoj. Vydejte se s námi na cestu do historie a objevte vzrušující zajímavosti o tomto unikátním nápoji!

Inspektoři objevili na bleším trhu ve Vysočanech padělky za 2,5 milionu korun • Česká obchodní inspekce Středočeského kraje a Hl. města Prahy uskutečnila mimořádnou kontrolní akci na Bleším trhu ve Vysočanech. Inspektoři provedli 5 kontrol, které byly zaměřené na nabídku a prodej padělaného zboží. Ve 4 případech zjistili porušení zákona o ochraně spotřebitele. Při akci zajistili 989 kusů padělků v hodnotě originálů 2 531 938 Kč.   

Letošní miliontá návštěvnice Zoo Praha dostala hezký dárek • Ředitel Zoologické zahrady hl. m. Prahy Miroslav Bobek dnes přivítal miliontého návštěvníka roku 2018. Stala se jím Jana Urbanová z Prahy. „Syn má rád zvířata, takže v pražské zoo jsme letos už potřetí. To, že jsme přišli jako miliontí, je obrovské překvapení,“ uvedla paní Urbanová při přebírání certifikátu. „Už se těším, až se pořádně podívám, co všechno jsme dostali, ale momentálně mám největší radost z rodinné permanentky.“ Celoroční rodinnou vstupenku paní Urbanová jistě využije, i dnes přišla do Zoo Praha nejen se synem, ale také s rodiči, babičkou, sestrou a jejími dětmi. Tentokrát byli ovšem nadšení nejen z nevšedních zážitků v zoo, ale i ze spousty dárků, kterým vévodil velký plyšový gepard. Nechyběly suvenýry ze Zoo Praha nebo dárkové tašky a koše od jejích partnerů. Celá rodina Urbanových si pochvalovala i další připravený bonus – noční prohlídku až pro 15 osob, díky níž budou moci nahlédnout do života zvířat po zavírací době. [related-post id="12093"] Paní Urbanová prozradila, že s rodinou navštěvuje Zoo Praha pravidelně ve všech ročních obdobích. Sama má nejradši lvy, malého syna Péťu fascinují sloni, hroši a plameňáci. Po dnešku si všichni nejspíše oblíbí i lachtany – součástí programu, který pro rodinu pražská zoo připravila, bylo totiž také speciální setkání s těmito hravými ploutvonožci. Miliontého návštěvníka Zoo Praha přivítala letos pouze o dva dny později než loni. Tropické letní teploty se tedy na návštěvnosti projevily mnohem méně, než se očekávalo.

Paní Jana Urbanová, která přišla do Zoo Praha letos jako miliontá v pořadí, přebírá se synem Péťou od ředitele Miroslava Bobka plyšového geparda a další dárky.

Dejte kapustě druhou šanci. Neprávem zavrhovaná zelenina má řadu benefitů • V zimním období se řada z nás může cítit vyčerpaně a unaveně. Blížící se Vánoce, stres a každodenní povinnosti oslabují naši imunitu. Jedním z pomocníků na její posílení může být obyčejná kapusta. Ta totiž blahodárně působí nejen na naše tělo, ale i mysl.

Staroměstský orloj se brzy na několik měsíců odmlčí • Rekonstrukce Staroměstské radnice pokračuje a další její etapa se týká orloje. Orloj se kvůli rekonstrukci zastaví v pondělí 8. ledna.

Umírající lidé prozradili, čeho ve svém životě nejvíce litují • Smrt je v naší společnosti stále velmi tabuizované téma. Každý z nás má přitom vyměřen určitý čas, který jednoho dne vyprší. Odchod z tohoto světa je tedy naprosto přirozená součást života. Dokud ale ještě nejsme na konci, měli bychom se snažit žít naplno. Na smrtelné posteli už toho příliš nedoženeme.

Čas sice spravedlivě utíká všem stejně, ale ne všichni ho také stejně mají.

23. 9. 1889: Splašený kůň v Jindřišské ulici a výtržník v noční kavárně • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Stanice metra Muzeum na lince A bude opět úplně uzavřena • Kvůli probíhající rekonstrukci bude od soboty 12. května 2018 (od zahájení provozu) do neděle 13. května 2018 (do ukončení provozu) obousměrně uzavřena stanice metra Muzeum na lince A. Vlaky budou stanicí pouze projíždět. Pro výstup do oblasti Václavského náměstí doporučuje Dopravní podnik využít stanici Můstek. Pro přestup z linky A na linku C můžete vystoupit ve stanici Můstek a dále využít linku B do přestupní stanice Florenc. Pro přestup z linky C na linku A se doporučuje vystoupit ve stanici Florenc a dále využít linku B do přestupní stanice Můstek. A kdo není líný, udělá si pro přestup malou procházku po Václavském náměstí. Stanice Muzeum na lince C bude v provozu. [related-post id="9847"] Informační kampaň Dopravní podnik v souvislosti s uzavírkou vydal informační letáky. Od 10. května 2018 je pro cestující připraveno upozornění formou hlášení ve staničním rozhlase, na lince A pak v době výluky i ve vozech prostřednictvím vlakového rozhlasu. Informace jsou rovněž informační tabule se schématickým nákresem a základními informacemi. V oblasti uzavřené stanice budou cestujícím k dispozici také informátoři v reflexních vestách. [gallery size="full" columns="1" ids="10077"]

Stanice metra Muzeum na lince A prochází rekonstrukcí.

Odhalení podstaty vztahů. Co je ve vzájemném poutu dvou lidí skutečně důležité? • V rozsáhlém gobelínu lidských prožitků vystupují vztahy jako nejsložitější a nejsugestivnější vlákna. Jsou to písně našich srdcí, rytmy, které bijí současně s kmitáním naší duše. Pečují o nás, jsou pro nás výzvou, inspirací. A někdy nás mohou dokonce i úplně zničit. Jádrem každého zdravého vztahu, bez ohledu na jeho povahu, je neuchopitelný tanec dvou duší. I když se jednotlivé kroky mohou lišit, podstata zůstává stejná. Co je tedy nejdůležitější složkou pouta mezi dvěma jedinci?

Praha 2 odhalila pamětní desku hrdinovi druhého odboje Karlu Pavlíkovi • Pamětní deska se jménem kapitána Karla Pavlíka visí od čtvrtka na domě č. 19 v ulici Na Folimance v Praze 2. Hrdina druhého odboje se proslavil především obranou Czajánkových kasáren den před okupací naší republiky nacisty dne 14. března 1939, ale i mnoha dalšími odbojovými aktivitami. Dům v Nuselském údolí byl jeho posledním útočištěm před zatčením v roce 1942 a následnou popravou v Mauthausenu.

Odhalení desky se uskutečnilo tento čtvrtek.

Ural Airlines zavádí přímou leteckou linku z Prahy do Moskvy • Ruská letecká společnost Ural Airlines zahájila 26. prosince přímé pravidelné lety mezi Letištěm Václava Havla Praha a letištěm Žukovskij, které se nachází nedaleko Moskvy.

25. 11. 1889: Buršácká maškaráda, nocleh s překážkami a milovník kožichů • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.