Nemocný muž obtěžuje zápachem obyvatele domu. Odpadky z popelnic si nosí do bytu

ZajímavostiKristián Vích28. května 20194 minuty čtení
Lidé trpící Diogenovým syndromem hromadí ve svých bytech neužitečné harampádí a odpadky (ilustrační foto).

Lidé trpící Diogenovým syndromem hromadí ve svých bytech neužitečné harampádí a odpadky (ilustrační foto).

Foto: Archiv

Obyvatelé některých činžovních domů se potýkají s problémovými sousedy, kteří svou nemocí ohrožují sebe i druhé. Tzv. „sběrači“ shromažďují ve svých bytech obrovské množství odpadků a starého harampádí. Ostatní sousedé pak musí trpět neustálý zápach ve společných částech domu. Řešení přitom často v podstatě neexistuje.

Markéta (29) pracuje jako produktová manažerka v jedné nadnárodní firmě. Nedávno se rozešla se svým partnerem, s nímž 4 roky bydlela. Vzhledem k situaci na pražském realitním trhu nebylo snadné narychlo sehnat pronájem za přijatelné peníze. Mladé ženě se to ale nakonec povedlo a nastěhovala se do světlého a prostorného bytu 2+kk na Žižkově. Počáteční radost však velmi brzy vystřídalo rozčarování.

„Od bývalého přítele jsem se potřebovala odstěhovat co nejrychleji, takže jsem vzala první byt, který alespoň částečně splňoval mé představy,“ začíná své vyprávění Markéta. Aby celý proces urychlila, využila služeb realitního makléře. „Pan makléř mě při prohlídce tlačil k rychlému rozhodnutí. Bylo mi jasné, že má v záloze několik dalších vážných zájemců, takže jsem ještě ten den podepsala rezervační smlouvu a příliš se nevyptávala na další podobnosti,“ popisuje.

Radost vystřídalo zděšení

Zpočátku byla Markéta nadšená. Zrekonstruované 2+kk ve 3. patře staršího činžovního se zdálo být ideálním místem, kde se „oklepe“ z nevydařeného vztahu a úspěšně vykročí do nové životní etapy. Jenomže už druhý den poznala svého nového souseda a bydlení v novém domě se jí tím značně znepříjemnilo.

„Přišla jsem večer z práce a na chodbě to páchlo jako na smetišti. U dveří vedlejšího bytu se pohyboval starší muž. Hned na první pohled působil velmi zanedbaně. Dovnitř tahal spousty igelitových tašek se zkaženým jídlem, novinami a dalšími věcmi, které evidentně pocházely z popelnice,“ líčí Markéta.

Ukázalo se, že její nový soused trpí tzv. „Diogenovým syndromem“.

„Od rána do večera chodí po okolí, probírá kontejnery a nalezené věci si nosí domů. Několikrát za den otevře dveře svého bytu, z něhož se na společnou chodu začne šířit odporný zápach. Člověku se chce vždycky zvracet. Pak nezbývá nic jiného, než nechat otevřené vchodové dveře od domu, což ale může usnadnit práci případným zlodějům,“ popisuje Markéta své trápení s nemocným sousedem.

Mladá žena se následně od ostatních sousedů, dozvěděla, že problém trvá už radu let a nic moc se s ním nedá dělat.

Staré oblečení, hračky, knihy, noviny i zbytky jídla. To všechno si nosí domů lidé s „Diogenovým syndromem“. Ilustrační foto

Co je to „Diogenův syndrom“

Nejčastěji postihuje opuštěné seniory. Projevuje se hromaděním odpadků z popelnic a dalších bezcenných předmětů ve vlastním bytě, dále pak patologickou neschopností pečovat o svůj zevnějšek. Postižení nedodržují ani ty nejzákladnější hygienické návyky a jsou tudíž velice zanedbaní. Od ostatních se často izolují a odmítají jakoukoliv pomoc, protože nevnímají a popírají svůj stav. V bytech těchto lidí to vypadá doslova jako na smetišti – odpadky a staré věci jsou na každém kroku a často se přes ně nedá normálně projít.

Termín „Diogenův syndrom“ se začal používat na přelomu 60. a 70. let minulého století. Název je paradoxně odvozen od starořeckého filosofa Diogena ze Sinope, který údajně žil v důsledné skromnosti, vzdal se veškerého majetku a vlastnil pouze misku pro psa. Moderní psychiatrie používá termíny jako „syndrom zaneřáděného domu“, „syndrom stařecké zanedbanosti“ nebo „stařecké zhroucení“.

Příčiny vzniku nejsou stále zcela objasněné. Někteří odborníci se domnívají, že může jít o reakci na zoufalství a nemožnost najít své místo ve světě. Člověk pak kolem sebe začíná vytvářet svůj vlastní svět z dostupného harampádí a odpadů životní činnosti jiných, úspěšnějších lidí. Za spouštěč se ale považuje i prodělané duševní trauma, samota, deprese nebo raná rodičovská zavržení. A souviset nejspíš může i s obsedantně kompulzivní poruchou.

Bezvýchodná situace

„Je mi toho pána líto, jenomže on ohrožuje sebe i ostatní. Domovní dveře odemykám tak, abych se nemusela dotknout kliky, nerada bych chytila nějakou nemoc. Chodbu vždycky jen rychle proběhnu se zacpaným nosem. Je mi trapné pozvat si k sobě někoho na návštěvu. A raději si ani nepředstavuji, co by se dělo, kdyby náhodou začalo hořet,“ líčí své obavy Markéta.

Pacienti s „Diogenovým syndromem“ z povahy své poruchy léčbu odmítají a problém si nepřipouštějí. Nedobrovolná hospitalizace je dle zákona přípustná jen v případě, kdy pacient bezprostředně a velmi závažným způsobem ohrožuje sebe nebo své okolí a není možné zabránit takovému jednání žádným jiným způsobem. Nedobrovolně přijatí pacienti pak musejí být do 24 hodin nahlášeni soudu, který do sedmi dnů rozhodne, zda je jejich nucený pobyt v nemocnici oprávněný.

[related-post id=“18701″]

A zde je úskalí celého problému. Nejen soudci, ale především ani lékaři se totiž zatím nedokážou shodnout, zda se z medicínského hlediska jedná o samostatnou chorobu, nebo jen o symptom jiné duševní poruchy, a zda takové patologické shromažďování opravdu může někoho „bezprostředně a velmi závažným způsobem“ ohrožovat.

„Majitel mého bytu mi řekl, že ho to samotného štve, ale nemůže s tím nic dělat. Pánovi se snažili všichni několikrát marně domlouvat. Vyhnat ho ale nikdo nemůže, protože je vlastníkem bytu. A názor oslovených odborníků je prý takový, že nařízená psychiatrická léčba by mohla po čase jeho stav jen zhoršit,“ říká Markéta.

Mladé ženě tedy nezbývá nic jiného, než si začít shánět nový pronájem.

Nepřehlédněte

Dožijete se vysokého věku? Zjistit to můžete už v mládí • Snad každý z nás by se chtěl ve zdraví dožít vysokého věku. Délka života závisí na genetických faktorech, ale ovlivnit ji může i životospráva a celkový způsob života. Zjistit, zda budete žít dlouho, přitom můžeme už v poměrně mladém věku.

Umíte si stanovit vlastní hranice? Naučit se říkat „NE“ je mimořádně důležité • Každý z nás se v průběhu života dostane do situací, ve kterých je nezbytné vyjádřit své vlastní hranice, potřeby a preference. Naučit se říkat jasné „NE“ je dovedností, která je pro mnoho lidí obtížná. Přestože se může zdát, že je snadné odmítnout žádost nebo nabídku, ve skutečnosti se často bojíme negativního ohlasu, zklamání druhých nebo pocitu viny.

Duchennovu svalovou dystrofii je důležité podchytit včas. Lékařskou péči pomáhají zlepšit databáze pacientů • Postupné ochabování svalů, upoutání na vozík a problémy s dýcháním, které nakonec vedou k úmrtí. Takové jsou projevy spinální svalové atrofie, o které se řada lidí poprvé doslechla v souvislosti se sbírkami pro Olivera, Maxe a Adama. Existují ovšem i další neméně závažná neuromuskulární onemocnění, jako jsou například Duchennova či Beckerova svalová dystrofie. Zkvalitnit, ale i posunout kupředu léčbu podobně nemocných pacientů mají pomoci neuromuskulární registry. Díky nim získají nemocnice podněty pro zkvalitnění péče.

Nemocnice Na Homolce si připisuje světové prvenství v počtu operací provedených gama nožem • Lékaři z oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie pražské Nemocnice Na Homolce provedli již dvacet tisíc zákroků gama nožem. Toto číslo nikde jinde na světě žádný tým lékařů pracujících jen s jedním gama nožem zatím nepřekonal. Český gama nůž je tak jednoznačně nejvytíženějším zařízením svého druhu v globálním měřítku.

Leksellův gama nůž.

Ideální čas na sprchu je pro každého různý. S čisticími prostředky šetřete • Lidé se dělí na dvě skupiny. Jedni upřednostňují sprchování hned ráno po probuzení, druzí si tento rituál nechávají až na samý závěr dne před spaním. Co je ale lepší pro naše zdraví?

Jíst méně a zdravěji? Snadnější, než si myslíte. Chce to jen ošálit mozek • Každý máme rozdílné chutě i svá oblíbená jídla. Může za to náš mozek. Ten totiž určuje, co budeme jíst a v jakém množství. Zásadní problém nastává, když je špatně naprogramován. Jednoduchými triky však můžeme podstatně změnit svou životosprávu.

Časovaná bomba HIV viru tiká v Česku. Nákaza se šíří i mezi heterosexuály. Příznaky nejdřív nemusíte poznat • Nemoc, kterou zpočátku nerozeznáte od běžné chřipky, ale nakonec vám může způsobit krutou smrt v bolestech. Počty nakažených v Česku (a zejména v Praze) stále rostou. Otázka je, jak moc rychle. Kdy se tento trend konečně zastaví?

Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch • Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.

Duševní zdraví v dospělosti nemusí záviset jen na šťastném dětství • Prožití šťastného dětství ještě nemusí být zárukou, že se u člověka v budoucnu nerozvinou duševní problémy. Dokonce i u těch, kteří mají hodně pozitivních zkušeností z raného dětství, se mohou v dospělosti vyskytnout úzkosti a deprese.

Jak správně dýchat. Jednoduchý návod vám může změnit život • Dýchání nás provází od narození až do smrti. Je to proces, bez kterého bychom jen sotva přežili. Pouze díky němu může krev zásobovat organismus životně důležitým kyslíkem. Podle odborníků přitom velká část lidí dýchá špatně. To pak může souviset s různými zdravotními komplikacemi.

Jsem normální? • V dnešní společnosti je snadné cítit se ztracený, izolovaný nebo jiný. S nekonečnými srovnáními, která nás obklopují na sociálních médiích, v televizi a dokonce i v osobních interakcích, mnozí z nás si kladou otázku: "Jsem normální?"

Klíšťata útočí. Chraňte se dřív, než si vás najdou a bude pozdě • Vypadá to, že počasí se konečně umoudřilo. V příštích dnech nás čekají příjemné teploty, a tak mnozí vyrazí na vycházky do přírody. Stejně jako každý rok tam však můžeme narazit na parazita, který dokáže hodně zkomplikovat život.

Nízké sebevědomí je řešitelný problém. Musíte ale udělat první krok • „Nestojím za nic, vypadám příšerně, nic se mi nedaří, nikoho nezajímám. Proč vlastně na tomhle světě jsem?“ To je jen malý výčet myšlenek, které nosí v hlavě lidé s nízkým sebevědomím. O problému se mluví méně, než by bylo potřeba. Přitom by svět mohl být mnohem lepší místo, kdybychom s tím všichni začali něco dělat.

Nízké sebevědomí může být příčinou úzkostí a deprese

Zabiják jménem sůl. Lidé překračují doporučenou dávku a často o tom ani neví • Sůl je pro lidské tělo sice nepostradatelná, ale nadměrný příjem představuje obrovské zdravotní riziko. Doporučené denní množství soli přitom často překračujeme, aniž bychom si to uvědomovali. Upozorňuje na to kampaň s názvem World Salt Awareness Week, která probíhá v těchto dnech.

Sůl nad zlato? Ano, ale jen v omezeném množství.

Kofein může i zabíjet. Bezpečná dávka je pro každého individuální • Bez šálku oblíbené kávy si řada lidí nedokáže představit začátek dne. Není to jen rituál, kávu pijeme i kvůli povzbudivým účinkům kofeinu. Tuto látku řadíme mezi návykové stimulanty. Ve světě bylo zaznamenáno hned několik případů lidí, kteří to se závislostí na kofeinu přehnali a málem přišli o život. Jak velká dávka může člověka zabít?

Dopřejte si kvalitní spánek. Stačí dodržovat správné zásady a ráno budete jako znovuzrození • Potíže se spánkem trápí přes 40 % populace. Řada lidí nemůže vůbec usnout, během noci se často budí a nespí dostatečně tvrdě. Pro mnohé je v takové situaci nejjednodušším řešením vzít si prášek proti nespavosti. Odborníci ale varují, že to není ideální cesta. Na lécích totiž může vzniknout silná závislost. Co tedy dělat, abyste se dobře vyspali?

Kvalita spánku se výrazně podepisuje i na kvalitě života.

Zdrogované Česko. Nelegální látku vyzkoušel každý třetí člověk. Závislým nově pomáhá infolinka • Národní linka pro odvykání rozšiřuje poskytované služby. Specializovaná telefonická poradna, provozovaná Českou koalicí proti tabáku, již delší dobu nabízí bezplatnou pomoc klientům bojujícím se závislostí na kouření, alkoholu a patologickém hraní. Od letošního srpna se nově zaměří také na pomoc uživatelům nelegálních drog – marihuany, extáze, nových syntetických drog, kokainu, pervitinu, opioidů a dalších.

Používáte opalovací krém správně? Vyhněte se nejčastějším chybám • Léto je v plném proudu a my si tak můžeme dosyta užívat hřejivých slunečních paprsků. Všichni víme, že bez opalovacího krému se vystavujeme velkému riziku. V ohrožení jsou ale i ti, kteří opalovací krém používají špatně. Na co je potřeba při opalování myslet?

V Česku se narodilo první dítě z transplantované dělohy • Ve čtvrtek 29. srpna se na Gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK a FN Motol narodil 27leté ženě s transplantovanou dělohou zdravý chlapeček. Završilo se tak úsilí speciálně vytvořeného týmu FN Motol pod vedením MUDr. Romana Chmela, Ph.D. a Institutu klinické a experimentální medicíny pod vedením doc. MUDr. Jiřího Froňka, Ph.D. FRCS.

Málo známé exotické ovoce chrání před rakovinou a omlazuje • Vypadá zajímavě, je krásně barevné, výrazně voní a sladce chutná. Řeč je o málo známém druhu exotického plodu, který má navíc jednu skvělou vlastnost. Obsahuje spoustu živin a antioxidantů, takže vás ochrání před stárnutím i rakovinou.