Recept na štěstí je jednoduchý. Vědci ho shrnuli do čtyř bodů

Snad každý člověk si přeje být v životě šťastný, i když ne každému se to daří. Podle odborníků Kalifornské univerzity přitom recept na štěstí není zase tak složitý. Na celou problematiku se podívali z vědeckého hlediska a závěry své práce shrnuli do čtveřice jednoduchých bodů.
1. Buďte vděční
Někdy se zdá, jako by se náš mozek odmítal cítit dobře. Přemáhají nás pocity viny a studu a začneme si dělat starosti. I to je jen jeden ze způsobů, jak se mozek vyrovnává se smutkem. Dělání si starostí je lepší než nečinnost. Jenomže z dlouhodobého hlediska nejde o nejlepší plán, jak splín překonat. Odborníci proto radí, že když je vám nejhůř, zamyslete se, za co jste ve svém životě vděční.
Výzkum dokazuje, že pocit vděčnosti má na mozek podobný vliv jako antidepresiva. Vylučují se při něm hormony dopamin a serotonin. I když jste na tom opravdu špatně a nedokážete přijít na nic, za co by jste byli vděční, nevadí. Podle vědců pomáhá i samotné přemýšlení nad touto otázkou. Pocit díků nejenže pomáhá vašemu mozku, ale i sociálním vztahům. Dávejte proto najevo vděčnost svým blízkým.
2. Pojmenujte svá trápení
Potlačování emocí nefunguje. Navenek může člověk působit vyrovnaně, ale aktivita v jeho limbickém systému svědčí o opaku. Vědci pomocí funkční magnetické rezonance sledovali, jak mozek reaguje, když emoce potlačujeme a když je naopak pojmenujeme. Stačí slůvko-dvě a uvidíte, že se uklidníte. Tato metoda je již osvědčená. Po mnoho staletí se totiž používá při meditacích.
3. Naučte se rozhodovat
Znáte ten pocit, když po dlouhém váhání konečně učiníte nějaké rozhodnutí a okamžitě se cítíte lépe? Dělání rozhodnutí snižuje pocity úzkosti a ustaranosti. Vědci tvrdí, že se nemusíme snažit o absolutně nejlepší rozhodnutí, stačí udělat jen takové, které můžeme označit za „dobré“ nebo „přijatelné“. Perfekcionismus zaplavuje mozek emocemi, z čehož se pak cítíme vystresovaní a trpíme pocitem, že věci nedržíme pevně v rukou. Naopak dobré „jednodušší“ rozhodnutí nám dodává pocit, že svůj život stoprocentně řídíme.
4. Dotýkejte se
Ale pochopitelně jen těch blízkých. Výzkumy potvrzují, že fyzický kontakt je pro lidi velmi důležitý. Vědci v rámci výzkumu srovnávali mozkovou aktivitu lidí, kterým po stresové situaci dovolili návštěvu, telefonát nebo písemný kontakt. Ukázalo se, že při psaní se, na rozdíl od zbylých dvou kontaktů, nestalo s mozkem skoro nic. Dá se tedy říci, že čím více fyzického kontaktu budeme mít, tím více budeme šťastní.