Láska a přátelství jsou pro lidské zdraví mnohem důležitější, než si myslíte
Přátelství, to je někdy víc, než láska, zpívá Petr Rezek v notoricky známé písničce. Vědci z celého svět se shodují, že pokud člověk často trpí pocity osamělosti a nejrůznějšími splíny, je větší pravděpodobnost, že se to projeví oslabením imunitního systému. Oproti tomu lidé, kteří se dostatečně socializují, jsou nejen zdravější, ale dožívají se i vyššího věku. K čemu dalšímu jsou přátelé a partneři ještě dobří?
Zkoumání souvislosti mezi psychickým stavem člověka a jeho fyzickým zdravím věnují vědci a lékaři stále větší pozornost. Odborníci z USA před časem zjistili, že osamělí lidé mají nejen slabší imunitní systém, ale i zvýšenou náchylnost ke stresu, známému spouštěči nejrůznějších chorob a vážných zdravotních problémů. Proč ještě byste se měli obklopit lidmi a vyhledávat jejich společnost?
Budete žít déle
Výzkumníci z Austrálie se zaměřili na skupinu více než tisícovky seniorů, přičemž zkoumali jejich sociální kontakty. Zjistili, že lidé s častými kontakty s rodinou a blízkými mají až o 22 procent nižší pravděpodobnost, že do 10 let zemřou. Příčinou je zřejmě fakt, že důchodci, kteří nežijí úplně sami, mají lepší přístup k lékařské péči, zdravějšímu životnímu stylu, ale vyznačují se také lepšími finančními podmínkami a zvýšenou pohybovou aktivitou.
Lépe snesete bolest
Odborníci z Univerzity ve Virginii tvrdí, že i krátká konverzace s blízkým člověkem pomáhá mnohem lépe snášet fyzickou bolest. V pokusu přidělili polovině respondentů komunikační partnery, kteří projevovali empatii a pochopení. Druhá polovina respondentů dostala partnery, kteří záměrně projevovali falešné emoce a usilovali o manipulaci. Výsledkem bylo, že ti, kteří cítili ze strany komunikačního partnera pochopení, vydrželi déle snášet bolest způsobenou ponořením ruky do ledové vody.
Rozvod škodí zdraví
Rozvod je v naší společnosti stále častějším jevem. Důvod, proč se lidé rozvádějí, je většinou nespokojenost se vztahem. Mohlo by se tedy zdát, že z dlouhodobého hlediska se bývalým manželům spíš uleví. Jenomže opak je pravdou, protože pro lidskou psychiku představuje rozvod velmi stresovou situaci. Výzkumníci z Johns Hopkins University tvrdí, že rozvody s sebou přinášejí řadu chronických zdravotních problémů. Například rozvedení muži mají podle průzkumů o 31 procent vyšší riziko předčasného úmrtí než ti, kteří žijí v manželství.
K podobným závěrům dospěli také výzkumníci ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Podle nich se lidé v manželství se dožívají vyššího věku – ženy o osm let a muži až o devět.
Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují