100 let republiky: UK vystaví Masarykovu posmrtnou masku i aktovku Jana Palacha

Kam vyrazit v PrazePetra Domašínská29. března 20182 minuty čtení
Posmrtná maska T. G. Masaryka.

Posmrtná maska T. G. Masaryka.

Foto: Univerzita Karlova

Univerzita Karlova připravuje unikátní výstavu k 100. výročí vzniku Československa. Představí na ní sto exponátů a sto s nimi spojených příběhů – za každý rok existence republiky jeden. Vůbec poprvé veřejnost uvidí obě Nobelovy ceny udělené absolventům pražských univerzit či aktovku Jana Palacha. Výstava s názvem „Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů“ se otevře 10. května 2018 v Křížové chodbě pražského Karolina.

„Studenti a profesoři Univerzity Karlovy významně ovlivňovali české dějiny. Zakladatelem státu byl profesor Tomáš Garrigue Masaryk, řada jeho kolegů se stala ministry či přijala roli expertů. Studenti významně zasáhli do dějin během majálesů, pražského jara i roku 1989. Univerzita a republika, to je svým způsobem osudové spojení,“ vysvětluje prorektor Univerzity Karlovy profesor Jan Royt.

Dokládat to bude už první exponát, jímž je právě busta profesora a prezidenta Masaryka. „Hned k dalšímu roku 1919 jsme vybrali mapu, kterou geograf Viktor Dvorský připravil jako podklad pro jednání politiků ve Versailles. Profesor Dvorský vlastně vymyslel hranice Československa,“ vysvětluje kurátor výstavy Jakub Jareš.

Zcela ojedinělým exponátem bude aktovka, v níž si Jan Palach v lednu 1969 přinesl na Václavské náměstí svůj dopis podepsaný jako Pochodeň č. 1. „Velkou radost máme také z Nobelovy ceny pro manžele Coriovy, kterou se nám podařilo získat z USA. Jsou to absolventi pražské německé univerzity, kteří v roce 1947 obdrželi cenu za lékařství,“ dodává Jakub Jareš. Druhou univerzitní Nobelovu cenu získal v roce 1959 Jaroslav Heyrovský.

Na výstavě se objeví také „všednodenní“ exponáty jako například školní počítač československé výroby TEMS z roku 1981, uniforma z vojenské katedry (1983), nádoba na výrobu piva z hrobky vezíra Ptahšepsese (1958) či první československá antikoncepční pilulka (1965). Výstava se dotkne i současných politických témat jako jsou spory o jmenování profesorů prezidentem či Týden neklidu v roce 2012.

Kdy a kde?

Výstavu můžete navštívit od 10. května do 1. září 2018 v Křížové chodbě Karolina (Ovocný trh, Praha 1). Otevřeno bude denně od 10 do 18 hodin a vstupné bude zdarma.

Nepřehlédněte

Výstavu o Miladě Horákové poničili neznámí vandalové • Zatím neznámí vandalové poničili v noci z neděle na pondělí venkovní výstavu v parku Kampa. Veřejně přístupné panely připomínaly osudy Milady Horákové a dalších obětí vykonstruovaného politického procesu z 50. let.

Toxické nafukovací balónky musí být staženy z trhu. Jsou nebezpečné pro děti • Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) zjistili na tuzemském trhu nebezpečnou hračkou. Nafukovací balónky mohou pro děti znamenat závažné poškození zdraví. Obsahují totiž nadlimitní množství nebezpečných látek.

Nejjedovatější žáby světa budou k vidění v Zoo Praha • Nevelké i zcela miniaturní, výjimečně zbarvené, mnohdy prudce jedovaté. Návštěvníci Zoo Praha budou mít opět jedinečnou příležitost prohlédnout si přes třicet druhů pralesniček neboli šípových žab.

Manipulátoři a jak se jich jednoduše zbavit, dokud je čas • Manipulace je poměrně běžná součást lidských interakcí, ale někteří se snaží manipulovat s ostatními výrazně častěji. Říkáme jim manipulátoři a jejich chování může být velmi škodlivé pro ty, kteří jsou jejich obětí. Pokud se nacházíte v takové situaci, je důležité vědět, jak se zbavit manipulativního člověka ze svého života. V tomto článku se zaměříme na několik praktických kroků, které můžete podniknout, abyste se zbavili manipulativního jedince a udrželi si kontrolu nad svým životem.

Revizoři se vrací do práce. Lanovka na Petřín zatím jezdit nebude • Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ode dneška obnovil provoz lanové dráhy v areálu Zoo Praha. Současně s tím posílí i provoz autobusové linky č. 112, vedoucí k pražské zoologické a botanické zahradě. Lanová dráha na Petřín ale začne jezdit znovu až 11. května.

Češi objevili dosud neznámou žábu. Žije v pralesích středního Konga • Vědecký tým Václava Gvoždíka objevil a popsal nový rod rákosničkovité žáby žijící v pralesích středního Konga. Popis nového rodu žáby na africkém kontinentu je poměrně vzácná událost. Poslední rod byl popsaný před sedmi lety. Jedná se tak o významný objev, který je důležitý zejména pro ochranu místních ekosystémů. Terénní výzkum, při kterém byl sbírán zásadní materiál v roce 2018, byl hrazen Národním muzeem. Následný laboratorní výzkum pak vznikal primárně v laboratořích Akademie věd ČR.

Praha zhasne světla. Město chce řešit klimatické změny • Praha se v sobotu připojí k akci Hodina Země, během níž lidé, firmy i města dávají symbolickým společným zhasnutím najevo, že vědí o problému globálního oteplování a že ho také chtějí aktivně řešit. „K Hodině Země se Praha stejně jako vloni připojí vypnutím slavnostního osvětlení některých dominant, jejichž osvětlení nemá vliv na bezpečnost obyvatel a návštěvníků města. Jsou jimi například osvětlení Petřínské rozhledny, Státní opery, Obecního domu či budovy Nové radnice,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro životní prostředí Jana Plamínková. Hodina Země Tuto každoroční mezinárodní akci zavedl Světový fond na ochranu přírody. První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Magistrát hl. m. Prahy nechá osvětlení vybrných památek vypnuté v čase od 20:30 do 21:30 hodin. [related-post id="7860"] Adaptace na klimatické změny „Dnes už nemůže nikdo pochybovat o tom, že jsme svědky změn klimatu. Praha se musí na tuto změnu co nejrychleji připravit,“ upozorňuje Jana Plamínková. Rada hl. m. Prahy v loňském roce schválila strategii adaptacena klimatickou změnu. Ta se zaměřuje na snižování negativních dopadů změn klimatu pomocí přírodě blízkých opatření (budování tzv. zelené a modré infrastruktury) s využitím přirozených vlastností vegetace, která pomocí výparu a poskytováním stínu ochlazuje své okolí a umožňuje zadržovat srážkovou vodu v půdní vrstvě a podzemních vodách. [related-post id="5916"]

V rámci Hodiny Země v sobotu zhasne i rozhledna na Petříně.

Praha chystá proměnu zanedbaného brownfieldu Bubny. Hledají se architekti • Hlavní město vypsalo výběrové řízení na územní studii, která povede k revitalizaci dlouho zanedbávaného brownfieldu Bubny – Zátory. Územní studie poslouží jako recept, jak z lokality postupně vytvořit plnohodnotnou městskou čtvrť. Studie bude zahrnovat budovu filharmonie na Vltavské i administrativně správní centrum v okolí stanice Nádraží Holešovice. Zájemci se mohou přihlašovat do 11. 6. Vítěz výběrového řízení bude znám v červnu, studie by měla být hotová v září. „Bubny a Zátory řeší Praha už přes 20 let. Je to dlouhá doba, ale není neobvyklá. Například londýnské nádražíKing's Cross, celosvětově uznávaný úspěšný příklad revitalizace brownfieldu, se připravoval na transformaci od počátku 90. let a dokončení je plánováno na rok 2020. Přitom King's Cross má 4x menší rozlohu než Bubny,“ říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR). Součástí zadání územní studie je i realizace koncertního sálu u metra Vltavská a prověření rozvoje okolí Holešovického nádraží. Důraz je kladen na synergii bydlení, pracovních příležitostí, obchodu, kultury a služeb. To vše při zajištění komfortní dopravy, jak osobní, tak i hromadné. [related-post id="8216"] Studie bude jakýmsi hracím polem a podkladem pro změnu územního plánu. Na filharmonii, stavby veřejného vybavení, veřejná prostranství nebo na administrativní centrum budou poté vypisovány architektonické soutěže. „Území je z hlediska vlastnictví velmi nekompaktní, jsou tu desítky vlastníků pozemků, se kterými nyní hledáme širší shodu,“ dodává Boháč. Bubny jsou transformační území o velikosti 110 ha, což je jen o něco méně než rozloha pražského Starého města. Nová čtvrť by měla propojit Holešovice a Letnou a dobře navazovat na oblasti za řekou. Území je dnes vymezené jako velké rozvojové území, platí na něm tzv. stavební uzávěra, tudíž se v území nesmí stavět. Podmínkou sejmutí stavební uzávěry je právě vznik podrobnější dokumentace, tedy například územní studie.

Malostranské náměstí čeká revitalizace. Prohlédněte si, jak bude vypadat • Pražští radní dnes odsouhlasili výši finančních prostředků na rekonstrukci Malostranského náměstí. Stavební práce vyjdou město na 73,5 milionu. Projekt má odloňského roku stavební povolení. Nyní se bude hledat dodavatel stavby. Rekonstrukce by mohla odstartovat už letos.

Budoucí podoba Malostranského náměstí.

Zlatý řetěz pražského primátora má dnes obrovskou hodnotu • Adrianu Krnáčovou ve funkci primátorky hlavního města již brzy vystřídá nový nástupce. Jedním z jeho úkolů bude střežit velmi vzácný zlatý řetěz z ryzího zlata. Víte, jaká je jeho historie? Užívání zlatého primátorského řetězu s medailí s městským znakem při slavnostních příležitostech má původ ve středověkém zvyku. Státní i městští představitelé, kteří požívali práva na vlastní pečeť, tehdy nosili na krku své vlastní pečetidlo. Přivázáno bývalo na zlatém či stříbrném řetězu a jednalo se vlastně o jakýsi odznak úřední hodnosti. Za vlády Josefa II. však pečetidlo zmizelo a nahradila ho šavle a šerpa. Na konci 19. století se společnost snažila částečně navracet k historickým kořenům. V mnoha českých městech v té době vznikaly slavnostní řetězy pro starosty. Praha nechtěla být pozadu, a tak městská rada v roce 1897 tento záměr rovněž schválila. Řetěz s medailí z osmnáctikarátového zlata zhotovil vyhlášený zlatník Karel Ebner podle návrhu architekta prof. Antonína Balšánka. Tehdejšímu pražskému starostovi JUDr. Janu Podlipnému byl slavnostně předán 18. srpna 1898 a zlatník Ebner se musel zavázat, že už nikdy podobné dílo nevytvoří. [gallery size="full" columns="1" link="none" ids="13797"] Právo na vlastní řetěz musel Praze schválit císař František Josef I. Na jedné straně medaile byla v době vzniku dokonce vyryta jeho podobizna. Z tohoto důvodu pražský starosta Karel Baxa po převratu v říjnu 1918 přestal řetěz na čas užívat. Portrét mocnáře byl o tři roky později odstraněn a Baxa si řetěz poprvé nasadil na krk, tentokrát už ale ve zbrusu nové funkci primátora sjednocené Velké Prahy. Téměř 1 kilogram vážící řetěz s medailí má nevyčíslitelnou hodnotu. Ceněný je především z historických důvodů. V dnešní době by jeho výroba vyšla přibližně na 6 milionů korun. Pražští primátoři ho používají zejména při návštěvách vzácných hostů. Uschován je v městské pokladnici a na každý jeho přesun musí dohlížet policejní hlídka.

Zlatý řetěz pražských primátorů.

Část metra C bude tři dny mimo provoz • Pražané i návštěvníci metropole by se měli připravit na omezení provozu linky metra C během nadcházejícího prodlouženého víkendu. Z důvodu opravy trati nebudou soupravy jezdit od soboty 26. října od zahájení provozu do pondělí 28. října 2019 do ukončení provozu mezi stanicemi Pražského povstání – Muzeum.

17. 8. 1890: Stavba lanové dráhy na Letnou a opuštěný chlapec • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Nová workoutová hřiště vybuduje do konce roku MČ Praha 4 • Městská část Praha 4 vybuduje ještě v letošním roce pět stanovišť vybavených workoutovými prvky. Budou v areálech již existujících dětských hřišť v ulicích V Pláni, V Štíhlách, Jaurisova, Jílovská a Hvězdova. Rozhodla o tom Rada městské části.

Energická Emeli Sandé v Praze předvedla, že patří mezi nejlepší současné zpěvačky světa • Skotská zpěvačka Emeli Sandé, která v roce 2012 okouzlila celý svět debutovým albem Our Version of Events, v úterý večer poprvé předstoupila před pražské publikum. Umělkyně kombinující R&B, soul, gospel a pop, v pražské O2 aréně dokázala, že oplývá nejen čistým hlasem, ale především neskutečnou osobní energií, milým projevem a snad i nehranou pokorou. Do osmdesátiminutové pražské show Sandé zařadila nejslavnější hity jako Next To Me nebo Read All About It, ale i méně známé pomalejší songy. Skutečným bobnónkem pak byla dvě sólová klavírní vystoupení. Dnes v #o2arena_prague večer kvalitní muziky. #emelisande #britawards #unforgettable #singer #epic #mykindoflove #readallaboutit #nexttome

Emeli Sandé poprvé před pražským publikem.

Srážek chodců s tramvají loni výrazně ubylo. Nikdo nezemřel • Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) za loňský rok eviduje celkem 47 případů srážek chodců s tramvají, což je pokles bezmála o 50 %. Naprostá většina skončila s lehkými zraněními chodců, pouze 3 s těžkými. Ani jedna srážka neskončila smrtí, což je vůbec poprvé za posledních 15 let.

24. 10. 1889: Pražské ženy děsí Jack Rozparovač. Některé ani nechtějí vycházet ven • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Praha 10 zapůjčila Čapkova výtvarná díla na výstavu do Japonska • Dvanáct děl, převážně kreseb, Josefa a Karla Čapka budou mít možnost obdivovat návštěvníci výstav až v Japonsku. Rada městské části totiž schválila ojedinělou výpůjčku těchto děl, která vlastní. „Obrátili se na nás kurátoři dvou výstav v Japonsku se žádostí o zapůjčení několika děl Josefa a Karla Čapka. Velmi rádi jsme jim vyhověli, protože právě šíření odkazu bratří Čapků bylo jedním z důvodů, proč Praha 10 kdysi cennou vilu i s částí pozůstalosti kupovala. Je pravda, že v té době si výstavu v Japonsku asi nikdo představit nedokázal, ale o to větší radost máme,“ říká první místostarosta Prahy 10 Tomáš Pek. Rada v březnu schválila zapůjčení sedmi děl Josefa Čapka, tři díla Karla Čapka a dva artefakty: Karlův fotoaparát a plakát k premiéře RUR v Japonsku v roce 1924. K vidění budou na dvou na sebe navazujících výstavách, které se uskuteční v Japonsku jako připomínka stého výročí vzniku Československa. Výstava „Dětské téma v dílech bratří Čapků“ je k vidění v Muzeu umění Shoto v prefektuře Tokyo, a to od 7.dubna do 25. května, následně bude další výstava v Městském muzeu dějin a umění Ashiya v prefektuře Hyogo od 1. července do 9. září. Výstavy mají podporu Českého velvyslanectví v Japonsku. „Jsme přesvědčení, že japonská výstava u příležitosti stého založení Československa přispěje k poznávání české kultury a odkazu Bratří Čapků ve světě,“ uzavírá Pek. Praha 10 má sbírku děl i pozůstalosti Karla Čapka i Josefa Čapka, pravidelně je zapůjčuje na různé výstavy. Část děl byla dříve zapůjčena památníku Karla Čapka ve Strži, některá díla také Galerii středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře.

Dávejte pozor, plyn bude cítit víc než obvykle. Co dělat, když vám uniká? • Společnost Pražská plynárenská Distribuce, a. s., provede v oblasti své územní působnosti, v souvislosti s ukončením zimní topné sezony, preventivní nárazovou odorizaci zemního plynu. Ta začne v pátek 11. května v dopoledních hodinách a potrvá do neděle 13. května a následně bude postupně odeznívat. Zemní plyn bude v těchto dnech nasycen dvojnásobným množstvím látky s intenzivním a charakteristickým zápachem (odorantem), což umožní snadnou identifikaci i zcela nepatrných, jinak těžko postřehnutelných, úniků zemního plynu, zejména pak v rámci domovních a bytových rozvodů. Každý, kdo zjistí i nepatrný únik zemního plynu nebo na něj bude mít podezření, by měl tuto skutečnost neprodleně nahlásit nonstop pohotovostní službě na telefonním čísle 1239. [related-post id="9783"] V případě zjištění úniku zemního plynu v objektu, je třeba neprodleně zajistit větrání předmětných prostor, vyvarovat se použití otevřeného ohně, elektrických spotřebičů, rozsvěcování světel a vyčkat příjezdu pohotovostní služby.

Praha bude mít po desítkách let přímé letecké spojení do Casablanky • Po více než třiceti letech se Praha opět dočká přímého leteckého spojení s marockým městem Casablanka. Novou linku spustí letecká společnost Air Arabia Maroc od 2. dubna 2019. Cestujícím bude k dispozici dvakrát týdně, vždy v pondělí a čtvrtek. Operována bude letadlem typu Airbus A320 v konfiguraci jedné cestovní třídy pro 168 cestujících.

V neděli přibylo přes 4 tisíce nakažených. Zemřelo dalších 80 pacientů • V neděli bylo v Česku zaznamenáno 4 283 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 12 185 provedených PCR testů, z nichž 35 % vyšlo pozitivně.