Hodiny na Staroměstské radnici mají nové ciferníky. Jsou jiné, než je znáte
V pátek v poledne se opět rozeběhly hodiny pod ochozem věže Staroměstské radnice. Jejich ciferníky ale vypadají jinak než ty, které zde Pražané a návštěvníci metropole vídali v posledních desetiletích. Jsou totiž věrnou podobou původních barokních z roku 1787.
Součástí probíhající rekonstrukce věže Staroměstské radnice byly i věžní hodiny. Jejich ciferníky zhotovené po druhé světové válce jako náhrada za ty, které zničil požár radnice poslední den války, sloužily až do 26. června minulého roku, kdy byly z věže demontovány. Vzhledem k rozhodnutí města přiblížit podobu radniční věže co nejvíce původnímu vzhledu byly vyrobeny podle dochované fotografické dokumentace původních ciferníků z roku 1787 ciferníky nové. Ručky a cifry těchto ciferníků jsou zlaceny 24karátovým zlatem, desky ciferníků jsou matně černé.
„Staroměstská radnice získala spolu s původní podobou ciferníků hodin na věži nepřehlédnutelnou část svojí staré krásy a v dnešní moderní době také zajímavou autentickou pozoruhodnost,“ ocenil restaurátorskou práci pražský radní Jan Wolf.
Praha zítřka. Podívejte se, jak bude město vypadat za několik málo let
„Barokní podoba se liší od podoby dosavadních novodobých ciferníků nejen zlacením, ale také tím, že je na nich uvnitř hodinového číselníku I-XII vyznačen ještě číselník minutový, označený po čtvrthodinách I, II, III a IIII. Minutová ručka pak obíhá po tomto vnitřním ciferníku a je proto kratší než ručka hodinová,“ vysvětil orlojník Petr Skála s tím, že takové ciferníky jsou velmi přehledné a také čitelnější z větší dálky, protože důležitější ručka hodinová je celkově větší.
Barokní ciferníky tohoto typu jsou dosud na celé řadě historických budov, na mnoha kostelích a zámcích a také na věži pražského Klementina.
Armagedon v České televizi. Rušení kanálů, televizáci bez práce a konec oblíbených pořadů. Všechno mají v rukou politici