Kočka a stěhování. Co dělat, aby nový domov nebyl příliš stresující

8. října 2019 ∙ 16:10
Kristián Vích
Kočky si na nový domov musejí postupně zvykat.Foto: Archiv

Změna bydliště není ve většině případů stresující pouze pro lidi, ale také pro jejich domácí mazlíčky, například kočky. Kočky jsou na tom velmi podobně jako lidé. Jsou zvyklé na prostředí, ve kterém žijí, a jakákoli změna je pro ně stresující. Kočky jsou také velice empatické a dobře dokážou vycítit neklid a stres svých majitelů. Takže pokud máte se stěhováním starosti, přenáší se stres i na vaši kočičku.

Pokud vaše kočka špatně snáší cestování, navštivte před stěhováním veterináře a opatřete jí nějaké léky na uklidnění. Během stěhování je kočku vhodné zavřít do přepravního boxu. Ale postarejte se, aby měla dostatek jídla a hlavně vody, zejména pokud stěhování probíhá v letních měsících.

Pokud stěhování probíhá delší dobu, vždy po několika hodinách kočku nechte, aby se venku protáhla a chvíli si s ní hrajte. Během stěhování nikdy nenechávejte kočku v prostředí, kde by jí mohlo hrozit přehřátí, nebo naopak prochladnutí, například v kabině stojícího automobilu.

Co dělat po stěhování

Jakmile přijedete do nového domova, měly by vaše první myšlenky patřit tomu, jak se vaše kočka cítí a jestli náhlou změnu prostředí přestála bez úhony.

Kočka potřebuje v novém domově zvýšenou péči. Foto: Archiv

V prvních dnech po stěhování byste se vaší kočce měli věnovat víc než obvykle. Dejte jí najevo, že ji máte rádi, častěji si s ní hrajte a nenechávejte ji příliš často samotnou. Měli byste také vyčistit svůj nový domov a důkladně z něj odstranit pachové stopy mazlíčků předchozích obyvatel, jelikož pach cizích zvířat by vaši kočku mohl stresovat.

Nechte kočku důkladně prozkoumat její nový domov

Pro kočku je důležitá aklimatizace v novém prostředí. Nechte ji, ať si důkladně prozkoumá všechna zákoutí svého nového domova. V prostředí, které jí je důvěrně známé, se bude cítit mnohem méně ohrožena a stresována.

X Zavřít