Zoo ukáže poprvé veřejnosti vzácné mládě ježury australské

28. srpna 2021 ∙ 14:19
Kristián Vích
Na rozdíl od jiných savců se ježura líhne z vajíček velkých asi jako lískový ořech nebo fazoleFoto: Václav Šilha, Zoo Praha

Pražská zoologická zahrada návštěvníkům poprvé od vylíhnutí ukáže své historicky první mládě ježury australské. Zvíře přišlo na svět letos v dubnu. Aktuálně váží 770 gramů, velmi dobře prospívá a matka ho pravidelně kojí.

„Jde o velmi složitý odchov a čeká nás stále ještě několik důležitých měsíců. Mládě je ještě závislé na matce a to bude až do devíti měsíců, zhruba v sedmi měsících začíná přijímat pevnou potravu. Tyto přechody pro nás budou nejkritičtějším obdobím,“ popsal ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek.

Zoo se rozhodla návštěvníkům zprostředkovat pozorování mláděte i v tomto období, kdy je stále ještě umístěno v zázemí. Pravidelné vážení bude nyní probíhat ve vnitřní expozici v Darwinově kráteru 29. srpna, 5. září, 12. září a 26. září vždy ve 14:30. Jde o jedinečnou možnost pozorování ježury. V expozici žije i dospělý pár ježur. Vzhledem k nočnímu způsobu života je však k vidění jen vzácně.

[related-post id=“42191″]

V minulém století se ježury podařilo v celé Evropě odchovat pouze jednou a v tomto století je odchovaly všeho všudy tři zoologické zahrady.

„Oproti kolegům z jiných zoologických zahrad máme o mláděti přehled hned od jeho vylíhnutí díky kamerám umístěným v noře. Odchov v jiných zoo byl sledován až po několika týdnech od vylíhnutí a pro nás jsou to zcela nové poznatky o chování mláděte i jeho matky,“ přiblížil chovatel David Vala.

Zdroj: Tisková zpráva Zoo Praha

X Zavřít