Pražská zoo má nové vzácné obyvatele z Jižní Ameriky

3. září 2021 ∙ 12:08
Kristián Vích
Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Do Rákosova pavilónu v Zoo Praha se nastěhoval páreček nových nájemníků. Smaragdově zbarvené kogny jižní chovatelé vypustili do průchozí expozice Jihoandského podhůří, kde je návštěvníci uvidí společně s papoušky patagonskými chilskými, aratingy andskými a dalšími druhy.

„Větší kogny dlouhozobé jsme chovali již v minulosti, v roce 1979 jsme dokonce dosáhli prvního odchovu v evropských zoo. Znovu mohou tento historicky významný druh návštěvníci v Zoo Praha vidět od roku 2019 v zrekonstruovaných historických voliérách. Rod Enicognathus zahrnuje pouze dva druhy, proto doplnění o kognu jižního je jakýmsi ucelením chovu těchto vzácně chovaných druhů papoušků,“ vysvětluje kurátor ptáků Antonín Vaidl.

Díky novému přírůstku je nyní ZOO Praha jedinou zoologickou zahradou na evropském kontinentu, kde je možné pozorovat oba druhy kognů – kogny jižní a kogny dlouhozobé.

Kognové žijí v nehostinných horských oblastech And v Chile a v Argentině. Svým výskytem zasahují až do Ohňové země. Jsou tedy nejjižněji žijícím druhem papouška na světě. Zatímco kogna dlouhozobá může měřit až 40 centimetrů, kogna jižní dosahuje délky jen 30 centimetrů a váží okolo 160 gramů.

„Ačkoliv kognové jižní nejsou příliš velcí svým vzrůstem, zcela jistě nelze přeslechnout jejich křik. Patří dokonce mezi nejhlasitější papoušky vůbec. Společně s dalšími druhy tak budou dotvářet výraznou zvukovou kulisu nad hlavami návštěvníků opouštějících Rákosův pavilon,“ dodává kurátor Antonín Vaidl.

Zdroj: Tisková zpráva Zoo Praha

X Zavřít