Pražské zprávyPražskýDEN.cz14. března 20182 minuty čtení

Na Homolce vyzkoušeli poprvé na světě unikátní způsob prevence mozkové mrtvice

Kardiologové z Nemocnice Na Homolce jako první na světě implantovali pacientům do obou krkavic mikrofiltr, který má zachytit případnou krevní sraženinu. Jedná se o preventivní zákrok, chránící nemocné trpící fibrilací srdečních síní před mozkovou mrtvicí.

„Tato porucha srdečního rytmu může v některých případech vytvořit krevní sraženinu, která pak způsobí cévní mozkovou příhodu. Riziko vzniku cévní mozkové příhody je totiž u pacientů s fibrilací síní až pětinásobně vyšší než u ostatní populace. Trvalý mikrofiltr dokáže krevní sraženinu mechanicky zachytit, ještě než se dostane do mozkových cév, a tedy mrtvici předejít. Jedná o celkem jednoduchý zákrok, na který jsme se usilovně připravovali koncem srpna loňského roku v Izraeli“ říká profesor Petr Neužil, primář kardiologie Nemocnice Na Homolce.

ČTĚTE TAKÉ: Návštěvníci Stromovky se mohou učit poznávat dřeviny

Premiéra zákroku proběhla ve dvou fázích, první fáze v pátek 2. března a druhá fáze o týden později. V tyto dva dny zákrok podstoupili celkem čtyři pacienti, dvě ženy a dva muži (průměrný věk 67 let). U čtyřech z pěti vybraných pacientů zavedli lékaři mikrofiltr do druhé krkavice již po týdnu, pátý pacient bude proveden v odstupu dvou týdnů.

ČTĚTE TAKÉ
Magnetická rezonance v Thomayerově nemocnici bude sloužit pacientkám s myomem

Tito pacienti byli vybráni pro neřešitelnou fibrilaci srdečních síní, vysoký rizikový profil, kontraindikace k antikoagulační (ředicí) léčbě nebo velmi nestabilní efekt. Tři z nich již prodělali mozkovou příhodu, z toho jeden celkem šestkrát. V první fázi lékaři implantovali pacientům mikrofiltr do pravé krkavice, ve druhé fázi pak do levé. Rozdělení výkonu do dvou dnů s týdenním nebo dvoutýdenním rozestupem bylo zvoleno z bezpečnostních důvodů podle protokolu klinické studie a se svolením etické komise NNH.

Aplikace trvalého mikrofiltru do krkavic (tepen, které přivádějí krev do mozku) probíhá pouze pod kontrolou ultrazvuku (tedy zcela bez zátěže radiačním zářením) a při místním znecitlivění. Operatér zavede filtr do nitra tepny ultratenkou jehličkou přes kůži krku. Filtr se po zapnutí spouštěče operatérem roboticky vysune z pouzdra injektomatu a rozvine se volně v dutině příslušné tepny.

ČTĚTE TAKÉ
Praha se chystá vyměnit dva tisíce zastávek MHD

Zákrok je rychlý

Vlastní umístění filtru do nitra krkavice netrvá déle než 30 sekund. Výhodou je také možnost okamžitého vytažení filtru, pokud není dosaženo optimální polohy. Filtr se dá vyjmout i 24 hodin po výkonu. Po kontrolním vyšetření následující den je pacient z nemocničního ošetření propuštěn.

ČTĚTE TAKÉ: Negrelliho viadukt bude po rekonstrukci sloužit jako kreativní prostor

Všichni nemocní, kteří zákrok podstoupili, jsou bez větších komplikací. Implantace jednoho mikrofiltru trvala v průměru pouhých 15 minut a pacienti při tom necítili žádnou bolest.

Nepřehlédněte