Na mnoha budovách v Praze se přes noc objevily graffiti známých umělců

Pražské zajímavostiPražskýDEN.cz23. září 20194 minuty čtení

Jakub Bachorík a jeho malba v ulici Přívozní.

Foto: PSN

Tančící dům, Obchodní dům Kotva, Dům módy na Václavském náměstí a další pražské budovy – ty všechny se staly v noci z neděle na pondělí uměleckým plátnem pro zhruba dvacítku známých street artových umělců. Zapojila se jména jako Věrka Vybíralová, Marek Schovánek, Dávid Kurňavka, David Strauzz či Klára Sedlo. Celkem se jedná o 13 budov na periferii i v centru města, dvě pojízdné míchačky a jeden luxusní automobil. Za akcí, která má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art, stojí společnost PSN. Ta dala umělcům k dispozici celkem 193 metrů čtverečních plochy svých domů a k tomu jim trvale zpřístupní nový legální prostor – cihlovou stěnu areálu v pražských Vršovicích.

V neděli o půlnoci začala pro zhruba dvacítku umělců tajná mise, jejímž cílem bylo dát během pěti hodin nový háv vybraným pražským budovám umístěným na periferii i v centru města. Například na Starém městě jde o OD Kotva, budovu v Břehové a Pařížské ulici. Nové město pak oživily malby na Tančícím domu, Domu módy, či Rezidenci Opletalova. „Novou fasádu“ pak dostal také kontejner u bývalé továrny na letecké díly Microny v Modřanech, Rezidence u Sv. Václava na Praze 10 a další budovy na Praze 3 a 7.

Většina z maleb zůstane dočasně, trvalý zásah do vnější podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezen. Proto se při akci ve většině použily křídové spreje nebo fólie, které lze bez větších problémů či následků odstranit. Zcela trvale však umělecká díla zůstanou na Tančícím domě, OD Kotva, v Microně, Opletalově ulici a dalších. Na akci se podílel například Dávid Kurňavka, Adam Zimmermann (iamrushdog), Matěj Olmer, Nika Holúsková, Michal Škapa či Lucie Jindrák Skřivánková. Právě ta stojí za grafickým ztvárněním sloupu Tančícího domu.

Lucie Skřivánková a její výtvor na pilíři Tančícího domu. Foto: PSN

„Tento projekt je pro mě zajímavou adrenalinovou výzvou a splněným snem. Má malba a celkově tvorba je považována za dynamickou a výbušnou, což mi přijde příhodné právě pro architekturu Tančícího domu. Mural na sloupu bude korespondovat s hladinou protékající řeky a rozpohybovanou architekturou budovy v jemných barvách. Zatím jsem nikdy nepracovala po tmě, ani ve výšce pěti metrů na štaflích, obvykle pak nemívám návrh dopředu, ale pouze vizi. I proto je pro mě tato záležitost velmi vzrušující a moc si jí cením, protože máme šanci ukázat, že street art se může stát nedílnou součástí města a přilákat návštěvníky. V Česku je pro něj ale oproti západním zemím příležitostí zatím jen velmi málo,“ uvádí L. J. Skřivánková.

Foto: PSN

Další, tentokrát kulturní památku české metropole, OD Kotva proměnil kanadsko-český umělec David Strauzz. Ten v roce 2018 na Lennonově zdi ztvárnil tvář Johna Lennona v nadživotní velikosti.

David Strauzz při práci. Foto: PSN
Dílo Davida Strauzze. Foto: PSN
Adam Zimmermann (iamrushdog) a jeho malba na OD Kotva. Foto: PSN

Celkem dostali umělci pro svou tvorbu k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy. Na každé budově vznikla unikátní kresba typická pro rukopis daného umělce. Veškeré budovy jsou z portfolia PSN, která za akcí na podporu street artu stojí.

Anna Laschinger malovala v ulici Drahobejlova. Foto: PSN
Malba v Opletalově ulici. Autorkou je Nika Hikúsová. Foto: PSN
Umělkyně Věrka Vybíralová při práci v Orelské ulici. Foto: PSN

„Naše společnost se dlouhodobě angažuje na poli umění a podporou umělců je dobře známá. Proto jsme neváhali nabídnout budovy z našeho portfolia i k trvalé výzdobě, pokud to podmínky samozřejmě umožňovaly,“ říká marketingová ředitelka PSN Kateřina Jukl a dodává: „Cílem této noční akce bylo zviditelnit street art jako opravdové umění, které může oživit město a zatraktivnit i různá zapomenutá místa pro turisty. Zároveň jsme tím chtěli poukázat na to, že je zde málo prostoru, kde by se umělci mohli realizovat, proto jsme se rozhodli vytvořit z našeho areálu Koh-i-Noor v pražských Vršovicích novou legální plochu v Praze pro street artové umělce.“

Klára Sedlo a její dílo na Václavském náměstí. Foto: PSN
Foto: PSN

Největší dílo, které v noci vzniklo, má rozměry 12 metrů na 2,5 metru a nachází se na kontejneru sloužícího jako vstup do atomového krytu u budovy bývalé Microny, kde začátkem září započala rozsáhlá přestavba na unikátní architektonické dílo nesoucí název VANGUARD. „Právě takzvané „Vanguardí“ V, které je zakomponované v každé malbě, je symbol nově vznikajícího loftového projektu,“ doplňuje Jukl z PSN.

Nepřehlédněte

Fotografie Lenky Hatašové jsou vystaveny před Rudolfinem • Udělování cen Český lev od dnešního dne předznamenává na Palachově náměstí výstava unikátní kolekce fotografií Lenky Hatašové ze slavnostního ceremoniálu v loňském roce. Originální portrétní fotografie zachycují všechny oceněné bezprostředně pro obdržení lví sošky. Jsou tak plné emocí a nezaměnitelné atmosféry. Předávání letošních cen Český lev proběhne 6. března večer v přímém přenosu České televize. 

Sousoší Rodina se vrací do Prahy 3. Stojí u obchodního centra • Legendární sousoší Rodina autorů Bohumila Teplého a Vladimíra Navrátila se po 21 letech vrátilo na své původní místo. Je restaurované a osazené před obchodním centrem Atrium Flora.

Unikátní socha nosorožce mění vzhled a poskytuje výhled do okolí • Rozsáhlý prostor bývalé Denkrovy pískovny v Praze–Lysolajích prošel celkovou proměnou. Na doposud zanedbaném území vyrostl nový veřejný sportovní areál, který má stát centrem volnočasových aktivit. Jeho patronem se stala socha pravěkého nosorožce srstnatého, který v těchto místech v dávné minulosti žil.

Socha nosorožce v Praze–Lysolajích

Krásné madony z celé Evropy se představí ve vánočním Anežském klášteře • V Anežském klášteře se na svátek sv. Mikuláše otevře výstava Krásné madony. Mariánskou tématikou, spjatou neodmyslitelně s časem adventu a Vánoc, vrcholí v Národní galerii letošní výstavní program.

Slovanská epopej by se dočasně mohla vrátit do Moravského Krumlova. Praha má ale podmínky • Praha hledá krátkodobé i dlouhodobé řešení pro umístění Slovanské epopeje. O krátkodobé umístění má velký zájem Moravský Krumlov. Tomu hlavní město nabídlo čas do konce dubna, aby vyřešil financování nutné pro možné vystavení v místním zámku. Za současných podmínek totiž podle vedení Prahy není možné v zámku takto cenné dílo vystavit a navíc by jej v takovém prostoru ani nebylo možné pojistit.

Husitský triptych Kouzlo slova z cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy vystavené ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze v roce 2012.

Některá pražská divadla zůstanou zavřená až do konce roku • Divadla zřizovaná hlavním městem Prahou oznámila, že zůstanou pro diváky zavřená až do konce roku 2020, a to bez ohledu na možné změny ve vládních opatřeních. Do té doby se soustředí na přípravu nového programu a online vysílání.

Hlediště mnohých pražských divadelních scén zůstanou bez diváků až do konce tohoto roku.

Češi vezou na EXPO mimořádné dílo Laterny magiky. Chce varovat i uchvátit pokročilými efekty • Už za pár dní uvidí návštěvníci světové výstavy EXPO v Dubaji unikátní představení pražské Laterny magiky. Inscenaci s názvem Robot Radius tvůrci připravili speciálně pro tuto příležitost. Jejich zadání znělo jasně – vytvořit současné a technologicky vizionářské dílo.

Festival pouličního umění Praha Žije Hudbou nabídne zahraniční hvězdy i amatérské muzikanty • Festival Praha Žije Hudbou už po čtvrté rozezní v pátek 7. a v sobotu 8. června ulice, náměstí i parky v centru Prahy. Na 150 umělců během stovek vystoupení na více než 30 různých místech vnese do hlavního města radost z hudby. Centrem festivalového dění budou scény na Karlově náměstí, u Quadria a na Jungmannově náměstí. Festival nabídne i novou hudební „Sedmičkovou“ trasu na Praze 7, která povede od „Stalina“ přes Letenské náměstí a Vltavskou až ke Cross square, kde bude další z hlavních stageí.

Čtrnáctiletého sprejera odhalil strážník díky kamerovému systému • V úterý krátce po třinácté hodině se rozhodl teprve čtrnáctiletý mladík vyzkoušet si své sprejerské umění. Zvolil si k tomu místo, které je neustálým terčem této činnosti. Zeď v okolí metra Vltavská je tak zpestřena o další kresbu. Mladý umělec však neunikl pozornosti strážníka obsluhujícího kamerový systém. Ten vyslal na místo své kolegy v terénu z Prahy 7. Hlídka městské policie chlapce zadržela. Na místo byla následně přivolána Policie ČR, která si případ převzala k vyřízení. [gallery columns="1" size="full" ids="9991"]

Vercajk mladého umělce.

U stanice metra Vltavská vznikla dočasná venkovní galerie • Na Vltavských kaskádách u stanice metra Vltavská vznikl projekt dočasné venkovní galerie. Kolemjdoucím letos nabídne čtyři tematické výstavy.

Anděl dnes ožije sérií uměleckých vystoupení • Plenér, instantní umělecké dílo na pomezí tance a fyzického divadla, taneční performance či divadelní instalace. To všechno bude dnes k vidění a zažití na pražském Andělu, který oživí řada mladých umělců a umělkyň v rámci akce Výstup na Andělu. Tu pořádá spolek AutoMat jako doprovodný program před 16. ročníkem tradičních sousedských slavností Zažít město jinak.

Socha housenky vzbuzuje pohoršení. Pražanům připomíná brněnský orloj • Housenka raného kapitalismu, jedno z nejznámějších děl sochaře a obyvatele Prahy 6 Kurta Gebauera, se nyní nově tyčí na Vítězném náměstí. Čtvrtstoletí od vzniku původní myšlenky tak stanula v místě, pro které ji autor tehdy navrhl.

Pražské vnitrobloky rozezní živá hudba od předních českých interpretů • Vystoupením Tria Amadeus a kapely Zrní startuje ve čtvrtek 16. dubna iniciativa Hrajeme do oken. Projekt propojuje hudebníky, kteří nyní nemají pro koho hrát, s publikem, které tráví svůj čas doma. Na stejnojmenném webu může kdokoli zažádat o uspořádání koncertu ve svém vnitrobloku, před nemocnicí nebo před domovem seniorů, kde chce někoho potěšit. Organizátoři pak koncert připraví spolu s hudebníky, kteří se do projektu hlásí. Podporu mu už vyjádřili zpěvačka Katarzia, kapela The Brownies, Tereza Černochová, Jan Burian a další.

Na Žižkově můžete ochutnat okapovou vodu. Začal Landscape festival • Na čtyři desítky nejrůznějších výtvarných děl, instalací a intervencí ve veřejném prostoru od českých i zahraničních architektů a umělců láká na pražském Žižkově od 20. června osmý ročník Landscape festivalu. Jeho cílem je zpestřit během léta městské prostředí, ale také upozornit na potenciál třetí městské části a ukázat možnosti zlepšování kvality života ve městech, včetně adaptačních opatření na změnu klimatu.

Kam s nimi? Praha má nový manuál pro umisťování uměleckých děl na veřejných prostranstvích • Praha má nová pravidla, jejichž cílem je ukázat, jak koncepčně přistupovat k umisťování uměleckých děl ve městě. Unikátní dokument navazuje na Manuál tvorby veřejných prostranství z roku 2014. Autorem obou dokumentů je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Desítky Rembrandtových děl budou vystaveny v paláci Kinských • Národní galerie Praha uskuteční dlouho očekávanou výstavu Rembrandt: Portrét člověka, která své zahájení posunula z jara na 25. září. Půjde o rozsáhlý výstavní projekt. Představí více než 110 děl z významných tuzemských i zahraničních institucí.

Mladí performeři otevřou svět nečekaných hudebně tanečních koláží • Unikátní koktejl uměleckých žánrů jako jsou nový cirkus, současný tanec, flamenco nebo indický tanec kathak mohou diváci v říjnu ochutnat v A-studiu Rubín a ve Studiu Citadela v Praze.

Festival Struny dětem zahraje v sobotu na jazzovou notu • Rodinný festival Struny dětem vzdá tuto sobotu 18. září pražského DOXu poctu ikoně americké hudby 20. století Duke Ellingtonovi. Koncert jazzového big bandu JAZZ DOCK ORCHESTRA složeného z předních jazzových hráčů bude nejen dobrodružnou výpravou k jazzovým kořenům, ale odhalí mnohé souvislosti populární hudby a připomene atmosféru Mekky jazzu New Yorku 50. let minulého století. A to vstřícnou formou pro rodinné publikum.

Chlapci a chlapi. Natáčení armádní agitky bylo pro herce skutečnou vojnou • Osmdesátá léta dvacátého století se pomalu chýlí ke konci, ale komunistický režim si ještě moc nepřipouští, že ho brzy čeká definitivní konec. Na generálním štábu Československé lidové armády si právě lámou hlavu nad tím, jak zlepšit obraz vojska v očích veřejnosti a především branců. Nápad na sebe nenechá čekat. Začíná tak vznikat seriál Chlapci a chlapi.

Seriál Chlapci a chlapi

Nová výstava představuje významná ocenění Antonína Dvořáka • Národní muzeum zahájilo ve svém Muzeu Antonína Dvořáka zbrusu novou výstavu s názvem Antonín Dvořák a sláva. Návštěvníkům nabízí možnost prohlédnout si mnohá ocenění, která slavný skladatel během života posbíral. Připomenuto je i poslední rozloučení se skladatelem, jenž se stalo celospolečenskou událostí. Od narození Antonína Dvořáka letos uplynulo 180 let.