Nábřeží pod Letenskými sady ozdobí poezie Anny Beaty Háblové

Kam vyrazit v PrazePražskýDEN.cz11. ledna 20212 minuty čtení

Foto: tiskové materiály Galerie Artwall

První výstavou nového roku pokračuje galerie Artwall, která se nachází na nábřeží Kpt. Jaroše a Edvarda Beneše v Praze, ve sledování environmentálních témat. Tentokrát se však diváci i kolemjdoucí od 19. ledna místo s výtvarnými díly setkají s experimentální poezií.

Básnířka, slamerka, architektka a urbanistka Anna Beata Háblová pro galerii pod širým nebem Artwall připravila soubor krátkých básní pojednávajících o klimatické změně, devastaci a vysychání krajiny, odlesňování, ale i nedávné ekologické katastrofě na řece Bečvě.

Háblová prostřednictvím poezie popisuje nepoetickou skutečnost ekologické destrukce. Název výstavy „Nevýslovný“ odkazuje ke skutečnosti, že konstatování o ničení přírody, jsou-li opakována stále dokola, začínají pomalu ztrácet svůj význam. Přitom však dopad změn klimatu a devastace krajiny může být v důsledku ekologických katastrof nevýslovně ničivý. „Pokud na řadu nepřijdou činy, ze slov se stanou jen cáry,“ konstatuje autorka. 

Foto: Galerie Artwall

Umělkyně dále dodává: „Poezie je forma, která úspornými prostředky rozestírá více vrstev. Chtěli bychom ji někam zařadit, ale ono to nejde. Básně vystavené v galerii Artwall by mohly být haiku, ale nejsou, mohla by to být textovka bez diakritiky, ale ta to není, mohlo by to být napsané na stroji, ale ani to není pravda. Podobná nejednoznačnost je i nejednoznačností naší budoucnosti.“

Slova básní psaná strojopisem často tvoří různé obrazce, jindy zas jednotlivá písmena padají nebo přecházejí v postupně mizející řádky. To podstatné a zároveň nevyslovitelné se odehrává mezi řádky. Na pozadí strohého popisu banálních skutečností evokuje autorka krizi, která může přijít, pokud zůstaneme nečinně přihlížet. Touto netradiční formou se pokouší sdělit nevýslovné, a přitom vytrhnout diváky z lhostejnosti vůči budoucnosti životního prostředí i celé naší planety. 

Výstavu Nevýslovný bude možné zhlédnout do 15. března. Vernisáž proběhne online 19. ledna v 18:00 na facebookové stránce galerie. Její součástí bude i eko-slam v podání Anny Beaty Háblové.

Nepřehlédněte

„Dobrý den, jak se vám žije?“ Tazatelé možná zazvoní i u vás doma • Český statistický úřad (ČSÚ) již po patnácté spouští pravidelné každoroční šetření o příjmech a životních podmínkách obyvatel Česka. Letos proběhne v období od 2. února do 26. května. Tazatelé po celé republice osobně navštíví téměř 11,5 tisíce domácností s cílem získat aktuální údaje k posouzení jejich ekonomické a sociální situace.

Jane Seymour alias Doktorka Quinnová vypadá i po 30 letech od natáčení stále fantasticky • Před 27 lety se na televizních obrazovkách v USA objevil seriál Dr. Quinnová. Historická sága o statečné lékařce, která se potýká s drsným prostředím amerického divokého západu druhé poloviny 19. století, si rychle získala miliony diváků. Představitelka hlavní role, britská herečka Jane Seymour, vypadá i po téměř třech desítkách let od natáčení pořád úžasně. 

Jane Semour a Joe Lando vytvořili v seriálu pár.

Robotizace ohrožuje část českých zaměstnanců. Bez rekvalifikace se v budoucnu neuplatní • Zhruba šest procent českých zaměstnanců bude muset v důsledku postupující automatizace a robotizace průmyslu podstoupit rekvalifikaci nebo získat nové dovednosti, jestliže chtějí odvrátit riziko ztráty zaměstnání. Stejně ohroženi jsou podle letošní zprávy OECD i pracovníci ve Slovinsku, o něco méně pak v Koreji, Polsku a Itálii. Pro udržení konkurenceschopnosti české ekonomiky tak bude v nejbližší době klíčové přijít s efektivním konceptem vzdělávání zaměstnanců.

14. 9. 1868: Obyvatelé Nového Světa zmlátili nemotorného myslivce • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Zákaz mentolových cigaret je krok správným směrem, říká odborník a vysvětluje důvody • Milovníci cigaret s mentolovou příchutí mají od 20. května smůlu. Prodej těchto výrobků je totiž definitivně zakázán. Lékaři a odborníci na závislosti tento krok jednoznačně vítají.

Řidič na Proseku nadýchal 4,5 promile. Naboural několik aut • Těžko uvěřitelných čtyři a půl promile nadýchal řidič na pražském Proseku. Navíc jízdou v opilosti poškodil několik zaparkovaných vozidel. Případ dále šetří dopravní policisté. Ve čtvrtek dopoledne přijali strážníci z Prahy 9 oznámení, že se na parkovišti v Litoměřické ulici pohybuje vozidlo, jehož řidič je zjevně opilý. Autohlídka vozidlo odpovídající popisu zahlédla, jak jede i ulicí Na Prosecké vyhlídce. Když hlídka přijela na místo, řidič zaparkoval tak, že vjel částečně na chodník a zůstal stát u lampy veřejného osvětlení. Silně opilý muž seděl za volantem a na pokyn strážníků nebyl schopen z automobilu ani vystoupit. Strážníci mu proto pomohli z vozidla ven. Na výzvu k předložení dokladů jen nesouvisle cosi mumlal. Provedenou dechovou zkouškou mu hlídka následně naměřila skoro 4,5 ‰. [related-post id="6530"] Protože bylo navíc zjištěno, že muž jízdou v opilosti poškodil několik zaparkovaných vozidel, strážníci na místo přivolali policisty z oddělení dopravních nehod. Ti si případ převzali k další prošetření. Opilý řidič nakonec skončil na protialkoholní záchytné stanici, kam ho převezla specializovaná autohlídka pražské městské policie.

Zrekonstruovanou historickou tvrz v Nových Královicích si poprvé mohla prohlédnout veřejnost • Ambiciózní developerský projekt Nové Královice na kraji Prahy, který si dal za cíl zachránit historicky cenou kulturní památku a zároveň vytvořit přirozeně navazující rezidenční bydlení úspěšně pokračuje. Tento víkend si za účasti zástupců obce, investora i developera mohla tvrz prohlédnout poprvé také veřejnost.

Národní muzeum vystavuje vzácné poklady z numismatických sbírek • Národní muzeum otevřelo novou výstavu s názvem Poklady numismatických sbírek. Návštěvníkům představuje ty nejvzácnější mince, medaile a řády, kterými se může Historické muzeum Národního muzea pochlubit.

Osobnost novináře Julia Fučíka přibližuje nová výstava ReporTvář • Národní muzeum otevírá ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů novou výstavu s názvem ReporTvář Julia Fučíka, která bude k vidění od 21. srpna do 31. října 2020 v Národním památníku na Vítkově. Slovní hříčka v názvu výstavy odkazuje na její dvě hlavní linie: Reportáž, psanou na oprátce a vizuální prezentaci Julia Fučíka ve veřejném prostoru.

Vražda prodavačky v OC Letňany. Policie zveřejnila fotku podezřelého • Pražští kriminalisté vyšetřují od včerejšího večera vraždu prodavačky v obchodním centru v Letňanech v Praze 9. Mrtvola ženy byla nalezena ve večerních hodinách v zázemí jednoho z obchodů s oblečením. Podle dosavadních zjištění zatím neznámý pachatel přišel do obchodu, tam se převlékl do nových šatů a zavraždil dvaačtyřicetiletou ženu. Následně z obchodu odešel a ještě před tím si z pokladny odnesl nezjištěný obnos peněz. Podezřelého muže, který byl ve věku okolo třiceti let a měl hubenou postavu, zachytily bezpečnostní kamery. K identifikaci podezřelého by mohlo pomoci i oblečení a hodinky, které muž v obchodě zanechal. Jednalo se o plísňové džíny značky Croop Denim, červenou flanelovou košili značky Mustang, černé tenisky značky DC, hodinky Daniel Klein a kšiltovou čepici tmavé barvy značka Mark and Spancer. Podezřelý na místě také zanechal atypický zapalovač červené barvy s nápisem „Sex instructor – first lesson free!“ [gallery size="full" columns="1" ids="9266"] Z obchodu pak muž odešel v novém pánském tmavém obleku značky Otto Berg ve velikosti 50. Stejné značky byly i polobotky, ve kterých z obchodu odešel. [gallery columns="1" size="full" ids="9269"] AKTUALIZACE (12:53): Podezřelého šestadvacetiletého muže kriminalisté vypátrali. Nyní je umístěn v psychiatrické léčebně. Muže se podařilo dopadnout na základě oznámení od rychlé záchranné služby, která policii informovala, že v dopoledních hodinách převážela podezřelého muže z Karlína do psychiatrické léčebny. K jeho dopadení přispěli i lidé, kteří po zveřejnění začali volat na linku 158 informace o pohybu podezřelého z místa činu.

Věci, které po sobě vrah zanechal na místě činu.

Od nuly k vrcholu. Inspirativní příběhy slavných osobností, které změnily svůj osud • Osud nám často přináší nečekané výzvy a kopance do tváře. Ale jsou lidé, kteří dokázali vzít své nezdary a přeměnit je v zářivé triumfy. Jejich příběhy nejsou jen svědectvím o lidské vytrvalosti, ale také inspirací pro všechny, kdo se ocitli na křižovatce života.

Sousoší Rodina se vrací do Prahy 3. Stojí u obchodního centra • Legendární sousoší Rodina autorů Bohumila Teplého a Vladimíra Navrátila se po 21 letech vrátilo na své původní místo. Je restaurované a osazené před obchodním centrem Atrium Flora.

Odhalena další smrtelně nebezpečná nabíječka na mobilní telefon • Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila, že na trhu v Česku byla v nabídce nabíječka pro mobilní telefon, jejíž použití představuje pro spotřebitele vysoké riziko úrazu elektrickým proudem a smrti. Výrobek se prodával pod názvem Premium Caliber PW-3IT. Za poslední týden se přitom jedná již o druhý takový případ.

Použití nabíječky představuje pro spotřebitele velké riziko.

Proč jsou Skandinávci nejspokojenější lidé na světě? Mají recepty na štěstí • Severoevropané jsou údajně nejšťastnější lidé na světě. Vyplývá to ze studie, kterou si každoročně nechává vypracovat Organizace spojených národů (OSN). Nejsilnější pocity štěstí prý zažívají Norové, Dánové a Finové. A to navzdory našim zažitým představám o chladném, tmavém a depresivním severu. V čem tedy spočívá jejich tajemství?

V čem spočívá tajemství životního štěstí?

Osamělost je epidemie moderní doby. Výrazně zvyšuje riziko demence a řady dalších nemocí • Demence je závažné duševní onemocnění, které postihuje především lidi ve vyšším věku. Projevuje se postupným ubýváním kognitivních funkcí – paměti, intelektu a motivace. Odborníci nyní zjistili, že na rozvoji této choroby může mít zásadní vliv i dlouhodobý pocit osamělosti.

16. 6. 1890: Nová pražská dělnická pekárna nabídne cenově dostupné pečivo • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Seznamte se s Grónskem na výstavě v Národním zemědělském muzeu! • Věděli jste, že grónská zemědělská krajina je nově mezi památkami světového kulturního dědictví UNESCO? Nebo že zásadní vliv na místní kulturu měli více než sto let čeští misionáři?

Část pražského metra o víkendu nepojede. Proběhne výměna nosníků ve stanici • Obyvatelé i návštěvníci metropole by se měli připravit na víkendovou výluku na části linky C pražského metra. Důvodem je pokračování rekonstrukce stropní desky ve stanici Florenc.

Ve Stromovce budou vypouštět dvě stovky netopýrů do volné přírody • Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy ve čtvrtek 29. března v 17 hodin vypustí u rybníků v centrální části Stromovky dvě stovky netopýrů rezavých, kteří pocházejí z jedné zimující kolonie. Netopýři si za své společné zimoviště vybrali větrací šachtu starého cihlového domu v Praze-Libni, ze zimního spánku je ale začátkem února předčasně vytrhla rekonstrukce jednoho z bytů. V záchranné stanici, kterou spravují Lesy hl. m. Prahy, pak museli přečkat do doby, než se venku oteplí. Součástí akce bude krátké seznámení s životem netopýrů a problematikou jejich ochrany a také ukázka ultrazvukového detektoru, který dokáže zvukové signály jednotlivých druhů netopýrů převést do formy slyšitelné i pro člověka. Objevili je při bourání Početná skupina netopýrů se do záchranné stanice dostala 5. února letošního roku. Jejich zimoviště objevili obyvatelé bytu při bouracích pracích. Původní zpráva zněla, že ve větrací šachtě je asi desítka netopýrů, přivolaní pracovníci záchranné stanice však nakonec z napůl rozbourané zdi vedoucí do šachty vyprostili celkem 199 rozespalých netopýrů. Někteří měli drobné oděrky, jeden si zlomil křídlo, většina z nich ale naštěstí neutrpěla žádnou větší újmu. Ve stanici je proto přesunuli do chladného a bezpečného prostoru, aby mohli v klidu pokračovat v zimním spánku a načerpat síly na jaro. [related-post id="5578"] Stromovku mají netopýři rádi Celá kolonie bude vypuštěna ve Stromovce, kde se netopýrům velmi dobře daří. Žije zde až 9 druhů, nejčastěji se tu vyskytuje netopýr parkový a právě netopýr rezavý. Netopýři mají v parku dostatek potravy a možností k úkrytu. Pracovníci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy jim tam navíc před třemi lety nainstalovali pět speciálních dřevocementových budek, které připomínají jejich skrýše, dutiny a štěrbiny starých stromů. Přítomnost netopýrů ve Stromovce stejně jako na dalších místech v pražské přírodě je pravidelně monitorována s účastníky večerních exkurzí Za pražskými netopýry, které Lesy hl. m. Prahy pořádají pravidelně na jaře a na podzim. [gallery link="none" columns="1" size="full" ids="8078"] Zima byla pro netopýry náročná Letošní zima nebyla náročná jen pro netopýří kolonii z Libně. Od 1. ledna do 18. března 2018 přijala Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy již 302 netopýrů, což je absolutní rekord v porovnání s předchozími lety. Za stejné období v roce 2017 stanice přijala 61 netopýrů (z toho 40 v jedné kolonii), v roce 2016 26 netopýrů (z toho 11 v jedné kolonii) a v roce 2015 pouhých 19 netopýrů. [related-post id="6812"] Na vině je mimo jiné pravděpodobně charakter letošní zimy – nejprve bylo teplo, které mohlo netopýrům ztěžovat usínání, ale které zároveň nebylo dost velké na to, aby sehnali dostatek potravy, poté přišly tuhé mrazy, které mnohé netopýry vyhnaly z jejich úkrytů. Většina netopýrů, kteří se do záchranné stanice zvláště v posledních dnech dostali, byla nesmírně vyhublá a velmi zesláblá.

Na skvrny od červeného vína zabírají obyčejné prostředky, které máte doma • Večer s blízkými lidmi a se sklenkou dobrého červeného vína patří k oblíbeným radostem mnohých z nás. Stačí ale malá chvilka nepozornosti a víno může rázem skončit na oblečení. V takovém případě není nutné propadat panice. Situaci lze velmi snadno zachránit.