Natáčení Pelíšků byla jedna velká improvizace. Některé kultovní scény by bez ní nevznikly

ZajímavostiKlára Dvořáková2. listopadu 20184 minuty čtení

Jedním z nejoblíbenějších filmů v Česku jsou Pelíšky.

Foto: Space Films

Další Vánoce se neodvratně blíží. Kromě kapra, bramborového salátu a stromečku k nim již nedmyslitelně patří také Pelíšky. Tento dnes již kultovní film byl natočen podle knižní předlohy „Hovno hoří!” od Petra Šabacha. Autor při psaní vycházel z příhod, které skutečně v mládí zažil.

Šabach v jednom z rozhovorů dokonce přiznává, že filmová postava malého Péti je právě on sám jako pozorovatel tehdejších událostí. Své zážitky ve scénáři filmu zužitkoval i režisér Jan Hřebejk.

Samotný scénář se před natáčením několikrát přepisoval, nakonec vzniklo osm jeho různých verzí. V původních verzích chybí například srpen 68 a obsazení tehdejšího Československa.

Problémy před natáčením

Už samotný vznik filmu provázela řada komplikací. Emílie Vašáryová (matka Krausová) vzpomíná, jak za ní přišel v roce 1996 režisér Jan Hřebejk do Divadla Na Zábradlí, aby jí nabídl roli v připravovaném filmu Pelíšky. Požádala ho o zaslání scénáře, na základě něhož by se rozhodla, zda má o natáčení zájem či nikoliv.

Místo toho se však ozval producent s tím, že je to s filmem nahnuté, neboť nemají na natáčení dostatek financí. Vašáryová se v této chvíli zachovala velmi kolegiálně a režisérovi vzkázala, že chce ve filmu hrát a je jí jedno, jaký honorář dostane. Dokonce nabídla, že si v Pelíškách zahraje klidně i zadarmo.

Peníze se nakonec sehnat podařilo a natáčení tak mohlo začít. Hned druhý natáčecí den se však podařilo ztratil scénář i s režisérovými poznámkami. To však režiséra Hřebejka nerozházelo. Jak sám říká, mírný chaos k natáčení patří a pro něj osobně je dokonce i jakousi stimulací při práci. Ztracený scénář se nakonec objevil mezi filmovými rekvizitami.

Utrpení Jaroslava Duška

Jaroslav Dušek diváky poprvé zaujal v komedii Vrať se do hrobu!, nesmrtelnou se ale stala až jeho postava ředitele školy Saši Mašláně ve filmu Pelíšky. Natáčení některých scén však nebylo pro Jaroslava Duška úplně příjemné.

Jednou z divácky nejoblíbenějších scén je ta, kdy Duškovi začnou hořet vlasy od plamínku karmy. Jak sám herec uvedl v jednom z rozhovorů, nešlo o žádný trik: „Opravdu chytly. Nosím totiž hořlavé vlasy”. Aby toho nebylo málo, celou tuhle nebezpečnou akci musel Jaroslav Dušek prodělat šestkrát!

Další nepříjemnosti zažil při natáčení scén, kde ho Kraus (Jiří Kodet) přetáhne holí. Tato scéna přitom ve filmu vůbec neměla být. Celé to původně vypadalo tak, že na otázku „Hledáš něco, soudruhu?” Kodet odpoví, že nic nehledá a slušně poděkuje. Po zkontrolování natočeného materiálu však režiséra Hřebejka napadlo, že by mohlo následovat přetažení holí.

I tato scéna se natáčela na několikrát. „Pan Kodet mě udeřil několikrát, pokaždé se však neomylně trefil do vycpávky v rameni. Když jsem se tomu divil, řekl mi, že v minulosti šermoval” vyprávěl po natáčení Dušek. Jak ale v zápětí dodal, z jedné z vydařených ran mu zůstala několikadenní modřina.

Natáčení? Jedna velká improvizace

Mnoho dnes již legendárních scén původně ve scénáři nebylo. A nebo byly napsány jinak, než je dnes známe. Ve scéně, kdy Šebek (Miroslav Donutil) předvádí, jak se správně pije vodka v zákopu a řekne: „Maršál Malinovskij!”, jeho bratr (Bolek Polívka) dodá „Brašulee!” Tato replika však ve scénáři původně nebyla. Stejnou improvizací je i scéna, kdy Bolek Polívka (strýc Šebek) zapíchne Simoně Stašové (matka Krausová) prskavku do drdolu.

Věta: „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel,” kterou pronesl Jindřich Kraus, nebyla původně ve scénáři a nenajdete ji ani v knižní předloze. Větu do filmu navrhl scénárista Jiří Krejčík, který hrál profesora Stárka. Ten tuto větu v osmašedesátém zařval do vrat ruských kasáren. Nejedná se ovšem o jeho původní nápad. Heslo vymyslel herec a malíř Josef Hlinomaz, který ho ztvárnil na jednom ze svých obrazů.

Jedním z nejvíce improvizujících herců byl Jaroslav Dušek. Ten například přišel s “nabídkou kvalitního sexu” a erotickou předehrou se skleněným těžítkem. Pro tuto scénu byl dokonce ochotný jít úplně donaha, nakonec však zůstal ve spodním prádle.
I díky těmto nápadům si Dušek později zahrál v dalším filmu Jana Hřebejka – Musíme si pomáhat.

I přes mnoho problémů, které natáčení provázely, se Janu Hřebejkovi povedlo natočit jeden z nejoblíbenějších českých filmů. Slavnostní premiéra proběhla 8. dubna 1999 a v kinech ho poté shlédl více než milion diváků. Ještě více lidí si nenechává ujít každoroční vánoční televizní reprízu.

Nepřehlédněte

Vánoce s léky a alkoholem? Raději to nezkoušejte, koledujete si o vážné následky • Také patříte k těm ,,šťastným“, kteří na vánoční svátky onemocněli, a lékař jim předepsal antibiotika? Znamená to pro vás strávit Vánoce na suchu bez kapky alkoholu, nebo si můžete přece jen nějakou tu skleničku dopřát? Pro některé z vás máme možná dobrou zprávu.

Smutný osud herečky Anny Letenské. Po natáčení jela rovnou na smrt • Ulice spojující náměstíčko za Vinohradským divadlem s Vinohradskou ulicí a Riegrovými sady připomíná svým názvem slavnou a nadanou herečku, která doplatila na běsnění nacistických zrůd.

Anna Letenská byla úspěšná a slavná komediální herečka.

Pražští bezdomovci dostanou vánoční dárkové balíčky • Přestože jsou Vánoce pro mnohé z nás svátky klidu a rodinné pohody, pro lidi bez přístřeší to může být neveselé a smutné období.

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v národních barvách • Vánoční strom na Staroměstském náměstí od pátečního večera svítí. Vedení Prahy letos kvůli pandemii koronaviru zrušilo tradiční slavnostní rozsvícení s doporovodným programem, kterého se každoročně účastnily tisíce lidí.

Lidé se zbavují vánočních stromků. Ne každý to ale dělá správně • Na Tři krále bychom měli odstrojit vánoční stromeček. Alespoň tak velí tradice. Víte, jak s vysloužilým stromečkem správně naložit? A jaký osud ho pak čeká?

Použité vánoční stromečky plní pražské ulice.

Češi se těší na Vánoce hned z několika důvodů, ukázal průzkum • Drtivá většina Čechů se těší na čas strávený s blízkými, odpočinek, ale i sledování pohádek, které už se u nás staly součástí tradice. Co se v českých domácnostech nejčastěji podává ke štědrovečerní večeři? A které koledy jsou nejpopulárnější?

O Českého lva se uchází Havel, Šarlatán Modelář i Žáby bez jazyka • Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila nominace pro 28. ročník výročních cen Český lev.

Praha už našla vánoční strom pro Staroměstské náměstí • Vánoční strom pro letošní advent přijede do Prahy opět z Libereckého kraje. Staroměstské náměstí ozdobí po dobu vánočních trhů urostlý smrk, který vyrostl na soukromém pozemku ve městě Semily na dosah Českého ráje, Krkonoš a Jizerských hor. Strom vzešel z rekordních dvaačtyřiceti tipů od veřejnosti.

Vánoční strom poslouží seniorům. Vznikne z něj nábytek • S příchodem Tří králů končí vánoční a novoroční svátky. Pracovníci městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) proto začali odstrojovat vánoční strom na Staroměstském náměstí. Spolu s ním z pražských ulic v příštích dnech zmizí i 1100 vánočních dekorů na veřejném osvětlení a 30 vánočních stromů.

Filmový debut Lukáše Vaculíka. První láska mu zahýbala s Janem Hrušínským • Psal se rok 1979, když režisér Karel Kachyňa natočil jeden ze svých stěžejních filmů – Lásky mezi kapkami deště. Příběh diváky zavádí do pražského Žižkova na počátku 30. let minulého století.

Průzkum zjistil, jaké filmy mají Češi nejraději • Jsou Češi národem filmových fanoušků? A jaké filmy sledují nejčastěji? Nejnovější průzkum ukázal, že čtyři pětiny obyvatel země sledují filmy alespoň jednou týdně a nejčastěji si je vybírají podle žánru. Suverénně nejoblíbenější jsou mezi respondenty komedie. Filmové festivaly jsou však momentálně spíše na okraji zájmu, navštěvuje je pouze 8 % oslovených.

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí letos pochází z Libereckého kraje • Staroměstské náměstí v Praze letos ozdobí během adventu urostlý smrk z Libereckého kraje. Vyrostl na soukromém pozemku v obci Rynoltice mezi Ještědským hřbetem a Lužickými horami. Organizátoři ho vybrali z téměř tří desítek stromů, které doporučila veřejnost.

Filmový Kristián chránil židovskou manželku a tvrdě za to zaplatil • Filmový svůdník Oldřich Nový patří mezi legendy českého filmu. V osobním životě to ale neměl vůbec lehké. Jelikož v období protektorátu chránil svou manželku před smrtí, musel nastoupit do pracovního tábora.

Legendární Kolja. Problémy při natáčení a herecká škatulata. Co dnes dělá hlavní představitel? • V pražském kině Blaník měl před 22 lety, konkrétně 15. května 1996, premiéru snímek rodinného dua Svěrákových – oscarový Kolja. Zdeněk i Jan Svěrákovi se báli, že na film s ruskou tematikou nebudou diváci chodit. To se ale mýlili. Kolja se stal absolutním hitem a dokonce získal Oscara. Následujících šest zajímavostí jste o filmu nejspíš nevěděli.

Malá Jenny z filmu Forrest Gump vyrostla. Jak vypadá a co dělá dnes • Letos uplyne přesně 25 let od chvíle, kde jsme měli poprvé možnost vidět film Forrest Gump režiséra Roberta Zemeckise. Příběh o prostém muži, který na pozadí velkých společenských změn ve druhé polovině 20. století v USA hledá své životní štěstí, si získal srdce miliónů diváků po celém světě.

Hvězda seriálu Most si zahraje v novém celovečerním filmu • Herec Zdeněk Godla, kterého proslavila role v dnes již kultovním seriálu Most, si zahraje hlavní roli ve čtvrtém pokračování filmu Bastardi. Ústřední dvojici ztvární společně s režisérem Tomášem Magnuskem.

Zdeněk Godla a Tomáš Magnusek se chystají na natáčení filmu Bastardi 4.

Podívaná, jaká tu nebyla stovky let. Vánoční obloha nabídne mimořádný úkaz • Letošní Vánoce budou nejspíš jiné, než jsme zvyklí. Tak trochu symbolické proto bude i představení, které si pro nás na období Vánoc přichystaly planety Jupiter a Saturn.

Antonie Nedošínská: Průkopnice českého filmu • Antonie Nedošínská, rozená Antonie Valečková (26. června 1885, Praha-Smíchov – 17. července 1950, Poděbrady), byla významnou postavou českého filmu a divadla. Narodila se v Praze a původně se věnovala šití, ale její vášeň pro divadlo ji brzy přivedla k ochotnickým představením a soukromým hereckým kurzům u Karla Želenského.

Antonie Nedošinská

Hvězdy z divadel a filmů září na nové výstavě Národního muzea • Národní muzeum otevřelo ve své Nové budově výstavu s názvem Když hvězdy září, která připomíná známé a slavné, ale také třeba dnes již téměř zapomenuté hvězdy českého divadelního umění posledních dvou století. Návštěvníci tak budou obdivovat osobní předměty nejrůznějších hvězd své doby. Výstava bude k vidění až do konce září příštího roku.

Nejstarší pražské multikino Galaxie skončilo kvůli nezájmu diváků • Když v dubnu 1996 otevřelo své brány první české multikino Galaxie na pražských Hájích, byla to velká sláva. Během úvodního víkendu se v osmi promítacích sálech s celkem jedenácti sty sedadly vystřídalo přes devět tisíc diváků. Tuto středu se tu ale po více než 23 letech promítalo naposledy.