OBRAZEM: Z mazlíčků se stávají šelmy. Podívejte se, jak dospívají malajští tygři

ZprávyPražskýDEN.cz24. ledna 20181 minuta čtení
Hry malajských tygřat ze Zoo Praha začínají nabývat na razanci.

Hry malajských tygřat ze Zoo Praha začínají nabývat na razanci.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mláďata kriticky ohroženého poddruhu, tygra malajského, která se narodila začátkem října loňského roku, zdárně prospívají a rostou. Ač vypadají roztomile, nejsou to už zdaleka žádní mazlíčci! Během jejich her se začínají projevovat jako draví bojovníci.

Tygří dvojčata si často hrají spolu, nebo se svou jedenáctiletou matkou Banyou. Zábavné hrátky však začínají nabývat na razanci, a tak není pochyb, že z obou mláďat vyrostou zdatné šelmy.

Koťatům se stále zlepšuje motorika a každý týden dokáží více než ten minulý. Sameček Bulan se nedávno naučil šplhat na odpočinkovou palandu v expozici, samičce Wanitě se tento výkon prozatím nepodařil.

Sílu získávají tygřata z masa, na posezení jsou již schopna sežrat i celé kuře. Není proto divu, že mláďata rostou jako z vody.

Nepřehlédněte

Na Smíchovské náplavce můžete ochutnat speciality asijské kuchyně • Již pátý ročník největší přehlídky exotických chutí a vůní Asia Food Fest se uskuteční v sobotu 12. května 2018 na Smíchovské náplavce. Kromě populární polévky pho, budete moci ochutnat malajskou laksa, ramen či tom yum. Kuchaři vám ve svých wok pánvích připraví např. bun bo nam bo, kung pao, pad thai, stir fry či pad kee mao. Dochucovat se bude sezamovou, sojovou, arašídovou a chilli omáčkou. Jídla budou podtržena vůní a chutí koriandru, šafránu, galangy, zázvoru a kari. Servírovat se budou i chuťovky jako knedlíčky gyoza, pelmeně, plněné závitky, dim sum, satay, kimči, chačapuri, grilované krevety, apod. Kdy a kde Asia Food Fest se koná v sobotu 12. května 2018 od 10:00 do 18:00 hod. na Smíchovské náplavce (Praha 5). Vstupné je 50 Kč, děti do 12 let a držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma.

Antonín Panenka se stal kmotrem nově narozeného klokana z pražské zoo • Mládě klokana horského, které poprvé vykouklo z vaku letos 22. ledna, dostalo jméno Tonda. Jeho jméno v neděli slavnostně odhalil Antonín Panenka, fotbalová legenda a prezident fotbalového klubu Bohemians Praha 1905. Návštěvníci si mohou klokana Tondu prohlédnout v horní části zoo.

Varovné signály těla na nedostatek vlákniny. Mnohé prozradí stolice • Vláknina je základním předpokladem dobrého trávení. Kromě toho působí preventivně proti vzniku onemocnění cévního a trávicího systému. Řada z nás jí ale v potravě přijímá málo. Nedostatek vlákniny lze naštěstí snadno rozpoznat a dnes si představíme hlavní příznaky.

Zapomenuté zvyky našich předků během Pašijového týdne. Dívky si potíraly obličej holoubátky • Začalo jaro a blíží se opět Velikonoce. Pašijový týden letos začíná 10. dubna. Pro naše předky bývalo toto období mimořádně významné. Ještě před 120 lety se v odlehlých českých vesnicích dodržovaly nejrůznější zvyky, z nichž mnohé dnes už patří dávno k zapomenutým.

Brigádníci si nejvíc vydělají v Praze. Zájemci se ale moc nehrnou • I když zaměstnavatelé začali již koncem dubna nabízet brigádnické pozice na letní měsíce, zájem ze strany uchazečů je malý a nedokáže volná místa pokrýt. Hodinová mzda brigádníků přitom meziročně vzrostla napříč všemi regiony ČR, v Praze v některých případech atakuje 150 Kč za hodinu. Nabídkou brigád se zaměstnavatelé snaží řešit nejen zástup za pracovníky na dovolené, ale obecně nedostatek pracovních sil. Nejvíce brigádnických pozic je k dispozici ve výrobních firmách, obchodech, logistických a zákaznických centrech. „Situaci letos komplikuje velmi nízká nezaměstnanost, která způsobila pokles počtu zájemců o letní brigády a sezónní práce. Dříve totiž často na brigády nastupovali pracovníci, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr,“ vysvětluje Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment, a dodává: „Poptávka po brigádách klesá i ze strany českých studentů a důchodců.“ [related-post id="11073"] Největší zájem o brigády mají zahraniční vysokoškolští studenti z Ruska, Ukrajiny či Běloruska, kteří v ČR studují a obvykle zůstávají i přes léto. Nejčastěji se zajímají o brigádnické pozice v administrativě a v zákaznických centrech, kde je nutné hovořit cizími jazyky. „O manuální práci brigádníci moc nestojí, nabízených pozic je přitom v této oblasti nesrovnatelně více a jejich ohodnocení se od administrativy příliš neliší. Když už manuální brigádu vezmou, preferují pozice bez směn, a to i přesto, že například za noční či víkendové směny mohou získat výrazné příplatky,“ říká Jitka Součková. „Menší zájem studentů o manuální brigády je dán také tím, že firmy studentům ve stále větší míře umožňují placené stáže v jimi studovaném oboru. Motivace pro brigádu na dělnické pozici je proto čím dál menší,“ komentuje Jitka Součková. Rozdíly napříč regiony Stejně jako u klasických mezd je i u brigádnických hodinových sazeb možné pozorovat rozdíly napříč jednotlivými regiony, ve všech oblastech ČR však došlo k meziročnímu růstu o více než 10 %. Zároveň je i brigádníkům nabízena celá řada benefitů, jako například docházkový bonus, stravenky či dotované stravování. Na Ostravsku si brigádník běžně vydělá 80-130 Kč, v Brně 90-130 Kč, v Praze dosahují mzdy až ke 150 Kč, na Zlínsku jsou do 110 Kč, na Liberecku do 120 Kč a na Vysočině do 130 Kč za hodinu. Nejvíce pozic je tradičně k dispozici ve výrobě, ať už jde o operátory výroby či skladníky, dále v retailu, kde se jedná o pozice asistentů prodeje či pracovníky, kteří mají na starosti inventury. Velké množství pozic lze nalézt i v zákaznických službách, kde je ovšem důraz kladen na znalost angličtiny, případně i dalšího cizího jazyka. Nezletilí studenti, kteří hledají možnost prázdninového přivýdělku, nachází uplatnění zejména při prodeji zmrzliny či ve stánku s občerstvením, na koupalištích anebo ve výrobě, ovšem jen v nesměnném provozu a v případě jednoduchých manuálních prací.

Den pražských autobusů v Letňanech. Uvidíte historické vozy i moderní elektrobus • V autobusovém terminálu u stanice metra Letňany se uskuteční již druhý ročník Autobusového dne PID. Návštěvníci si budou moci v sobotu 14. dubna 2018 opět prohlédnout výstavu autobusů Pražské integrované dopravy jednotlivých dopravců nebo Koordinační dispečink PID. Chybět nebudou ani historické autobusy, se kterýmu se svezete do širokého okolí Letňan. Akce se bude konat od 10:00 do 17:00 hod. Na ploše autobusového terminálu bude vystaveno cca 40 současných autobusů všech dopravců Pražské integrované dopravy. Doprovodný program pro malé i velké návštěvníky zajistí Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy, Městská police hl. m. Prahy, stánky s občerstvením či atrakce pro děti. V rámci vzájemné spolupráce budete moci za zlevněné vstupné či jiné zvýhodnění navštívit Hvězdárnu Ďáblice, Bobovou dráhu Prosek, Zámek Ctěnice či Chvalský zámek, který také nabídne drobný doprovodný program. Na co se můžete těšit Přehlídka současných typů autobusů jednotlivých dopravců PID Jízdy historickými autobusy do okolí Jízdy elektrobusem a parciálním trolejbusem Den otevřených dveří na koordinačním dispečinku PID Uhříněvské pivo z Pivovaru Uhříněves a další občerstvení Aktivity pro děti – workshop, kolotoče, skákací hrad aj. Statická ukázka vozidel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Mobilní informační centrum Městské policie hl. m. Prahy Jízda bobovou dráhou na Proseku Zajímavá prohlídka Hvězdárny Ďáblice, Zámku Ctěnice či Chvalského zámku Nejen autobusová vozidla k vidění a svezení kloubový Ikarus 280 příměstského provedení kloubový Ikarus 280 městského provedení standardní Ikarus 260 nízkopodlažní Ikarus 412 Škoda 706 RTO LUX Škoda 706 RTO linkový s přívěsem Jelcz P-01E Škoda 706 RO Karosa ŠD 11 Karosa ŠL 11 Karosa ŠM 11 Karosa LC 736 Karosa B 932 E elektrobus SOR NS 12 Eletric parciální trolejbus SOR TNB 12 Trasy historických autobusů PID1: Letňany – Prosek – Kobylisy – Odra – Poliklinika Mazurská – Kobylisy – Prosek – Letňany PID2: Letňany – Prosek – Květnová (Hvězdárna Ďáblice) – Ďáblice – OC Čakovice – Letňany PID3: Letňany – OC Čakovice – Nádraží Čakovice – Náměstí Jiřího Berana – OC Čakovice – Letňany PID4: Letňany – Letecké muzeum – Ctěnice (Zámek Ctěnice) – Nádraží Kbely – Letňany PID5: Letňany – Hloubětín – Černý Most – Chvalský zámek (Zámek Chvaly) PID6: Letňany – Prosek – Hlavní nádraží (Cyklohráček) Trasa elektrobusu a trolejbusu 58: Palmovka – Kundratka – Kelerka (Bobová dráha Prosek) – Prosek – Letňany a zpět

Hlávkův most prochází diagnostickou zatěžovací zkouškou • Hlávkův most, spojující Karlín a Holešovice, prochází v těchto dnech další etapou průzkumu. Technická správa komunikací na jedné z jeho částí provádí dynamické zkoušky, které jsou součástí kompletní diagnostiky mostu. Provoz na mostě zůstal nepřerušen, pouze chodci musí v nočních hodinách využít jen jeden ze dvou chodníků. Výsledky všech diagnostických prací budou k dispozici do konce června.

Hlávkův most čeká v budoucnu rekonstrukce.

Největší české náměstí dostane novou podobu. Podívejte se, jak bude v budoucnu vypadat • Karlovo náměstí v Praze se po mnoha letech nezdařilých pokusů konečně dočká nové podoby. Vítězný návrh, který vzešel z tzv. soutěžního dialogu, dnes schválili pražští radní. Citlivá obnova parku v centru města bude doplněna o promenádu, kavárnu, hřiště a trhy. Revitalizace má z parku vytvořit místo, kde lidé chtějí trávit čas. Autorem vítězného návrhu je německé krajinářské studio Rehwaldt Landschaftsarchitekten ve spolupráci s českou architektonickou kanceláří BY Architects a českou dopravní kanceláří PD Filip.

Limit počtu návštěvníků zoologických zahrad se od čtvrtka zvýší • Od čtvrtka 4. června bude mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví navýšen maximální denní počet návštěvníků zoologických a botanických zahrad na 250 lidí na jeden hektar plochy zařízení. Pro Zoo Praha to činí 14 500 návštěvníků během dne.

Podkarpatská Rus tématem nové výstavy v Národním památníku na Vítkově • Národní muzeum ve středu zahájilo v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem „Podkarpatská Rus – součást našich dějin“, která představuje toto unikátní území v dobových souvislostech. Výstava je otevřena bude pro návštěvníky otevřena až do února 2020.

Nové muzeum škodovek vzniká kousek za Prahou. Nabídne řadu unikátů • V bývalé průmyslové hale v Čerčanech u Prahy vzniká světově unikátní muzeum pro všechny fanoušky rychlých kol. Budují ho dva automobiloví nadšenci a dlouholetí kamarádi. Otevřít by chtěli příští rok na jaře.

Výstava plná her a hlavolamů proběhne na Novoměstské radnici • Novoměstská radnice v Praze pořádá od 19. do 22. září oblíbenou výstavu určenou nejen dětem, ale také všem fanouškům nejrůznějších hádanek, hlavolamů a deskových her. Historický Velký sál radnice se na čtyři dny promění v prostornou hernu, kde uvidíte a vyzkoušíte si nejrůznější hlavolamy a deskové hry od předních českých výrobců a distributorů. S pravidly a výběrem hry vám poradí herní instruktoři. Kdy a kde? Výstava se koná na Novoměstské radnici (Karlovo nám. 1/23, Praha 2 – Nové Město) od 19. do 22. září 2018. Otevřena je denně od 10 do 18 hodin. V pátek 21. září je prodloužena až do 20 hodin, aby si ji stihli všichni dostatečně užít. Základní vstupné je 90 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 190 Kč (2 dospělí + max 3 děti do 15 let), skupinové (od 10 osob) 60 Kč za osobu.

Zdánlivě banální slova, která mohou rozbít manželství • Odborníci na vztahy se shodují, že pro spokojené soužití dvou lidí je základním předpokladem dobrá komunikace. Pokud vám na vztahu záleží, měli byste se snažit pozitivně rozvíjet konverzaci a zároveň se vyhnout několika velmi toxickým slovům.

8. 4. 1868: Cena španátu prudce vzrostla. Mohou za to blížící se svátky • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Zdražování Přibližujícími-se svátky vyvolán jest na pražských trzích mnohem hlučnější život než obyčejně, an se na ně větší počet venkovských prodavačů s rozličnými potravinami dostavuje, kteří také zásoby své četným kupujícím rychle odbývají. Vzdor ohromnému dovozu přivážených potravin panuje přece ve všech druzích velká drahota, což zvláště platí o zeleninách, jako špenátu, jehož se za příčinou postních dnů mnoho požívá a kterýž za tou příčinou v ceně vystoupil. V témže samém poměru platí se i jiné potraviny, zvláště pak vepřové maso vyniká drahotou, a též ryby co postní strava se vysoko platí. – Pražský denník, 8. 4. 1868 Nehoda s dobrým koncem Dárky peněžitými obdařen byl předevčírem jistý hošík slovenský v celetné ulici. Roznášeje ve velkém koši sklenné nádobí sklouzl na hladké dlažbě a upadl, při čemž více než polovici svého křehkého zboží na dláždění rozbil. Usedavý pláč hocha pohnul kolemjdoucí, že mu hleděli hojnými dárky utrpenou škodu vynahraditi, tak že mladý Slovák skorem více obdržel, nežli cena roztlučeného nádobí obnášela. – Pražský denník, 8. 4. 1868 [related-post id="9058"] Výstavba V nádraží pražském mimo několik již započatých staveb pro sklady a dílny určených, počne se ještě leto budováním jiných závodů. Jmenovitě se značně rozšíří průčelí u vchodu do nádraží a sice novými vedlejšími stavbami, kterým za oběť i část postranních zahrad padne, na jichž prostorách se zbudují a rozšíří místnosti pro zásilky a pro jejich zaobalování. – Pražský denník, 8. 4. 1868

Policie odhalila desítky nelegálních dělníků na Pankráci. Čeká je vyhoštění • Pražská cizinecká policie včera provedla kontrolu přibližně tří stovek osob pracujících na jedné ze staveb na Pankráci v Praze 4. Cílem bylo odhalit cizince, kteří tam pracují tzv. „na černo“. Podezření se potvrdilo u osmdesáti z nich. „Policisté v průběhu dne zkontrolovali celkem 281 osob, z toho jich 84 zajistili a předvedli na policejní služebnu. Důvodem zajištění bylo podezření z výkonu výdělečné činnosti bez povolení k zaměstnání, ačkoliv je toto povolení podmínkou k výkonu výdělečné činnosti,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. S osmdesáti z nich bylo nebo bude zahájeno řízení o správním vyhoštění. Jedna osoba byla zadržena pro podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Dva cizinci byli zajištěni, neboť na našem území pobývají nelegálně. U poslední osoby se ověřuje pravá identita. [related-post id="9721"] Cizinecká policie zaznamenala v loňském roce výrazný nárůst nelegálního zaměstnávání, což se projevilo ve vyšším počtu správního vyhoštění. Za uplynulý rok vyhostilo Česko 5119 lidí, z toho 3111 právě kvůli nelegální práci. Oproti roku 2016 šlo o stoprocentní nárůst.

Botanická zahrada v Troji funguje přesně 50 let. Nyní prochází zásadní modernizací • Botanická zahrada v Praze–Troji letos slaví 50. narozeniny. Půl století existence bude po celý rok 2019 připomínat řadou akcí a oblíbených výstav. Pro návštěvníky se ale chystá i spousta novinek.

I. P. Pavlova: Tramvaj srazila dva chodce, oba jsou mrtví • Na křižovatce ulic Ječná a Sokolská došlo v úterý dopoledne kolem desáté hodiny ke střetu tramvaje a dvou chodců. Událost má tragické následky. Dva přibližně šedesátiletí muži srážku s tramvají nepřežili. K nehodě vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému, jeden z mužů totiž zůstal zaklíněn pod tramvají. Záchranáři dorazili na místo za 3 minuty po ohlášení. Oba muže se pokoušeli asi 45 minut resuscitovat. U obou zajistili dýchací cesty, napojili je na monitor a provedli veškeré život zachraňující úkony. Přes jejich snahu se ale bohužel ani jednoho z mužů zachránit nepodařilo. Doprava v místě neštěstí musela být částečně omezena, do normálu se vrátila přibližně po dvou hodinách. [gallery size="full" columns="1" ids="10470,10471,10472"]

OBRAZEM: Zvířata v zoo si pochutnávají na větvích vánočního stromu ze Staromáku • Sloni, zubři, bizoni i velbloudi z pražské zoologické zahrady zažívají druhé Vánoce. Každý den totiž dostanou větve a jehličí z dvaadvacet metrů vysokého smrku, který na Staroměstském náměstí dokresloval od začátku prosince vánoční atmosféru.

Největší radost ze smrkových větví měl sameček slona indického Max.

RECEPT: Základní snídaňové vafle • Snad každý miluje vafle. Ale ne všichni už vědí, jak je správně připravit. S naším receptem na základní vafle si vykouzlíte voňavé a sladké ráno. Tohle je jídlo je tak skvělé, že si ho rozhodně budete chtít opakovat neustále dokola.

5. 5. 1889: Přednáška Františka Křižíka a tragický konec jedné lásky • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.