Výhra v loterii jako cesta do propasti. Příběhy lidí, které peníze zničily

16. března 2021 ∙ 17:54
Tereza Běhalová
Výhra v loterii může předznamenávat pád ∙ Foto: Unsplash

Představujete si občas, jak by výhra v loterii změnila váš život k lepšímu? Lidé nejčastěji říkají, že by splatili své dluhy, nakoupili si nové oblečení, nastěhovali se do luxusního domu, něco rozdali rodině a za zbytek peněz by si radostně užívali zbytek života. Jenomže zkušenosti některých reálných výherců už tak růžové nejsou.

Říká se, že peníze člověku štěstí nepřinesou. Jiná rčení tvrdí, že bohatství sice nevyřeší všechny vaše problémy, ale život je díky němu snesitelnější.

Ať tak či onak, nejspíš se najde jen málokdo, komu by výhra velké finanční částky neudělala přinejmenším radost. Představa rychlého a snadného zisku díky loterii je zkrátka až příliš lákavá. Existuje však i odvrácená strana mince.

Peníze před smrtí neochrání

Ze světa jsou známy desítky případů lidí, kterým výhra obrovského jmění zničila život, případně je neochránila před špatným osudem. Někteří z nich už ani dokonce ani nejsou mezi nám.

Například Skot Colin Weir vyhrál v roce 2011 jackpot v hodnotě 4,8 miliardy korun. Pár let si užíval život v přepychu, ale na konci roku 2019 zemřel na sepsi. Pomoci Colinovi nedokázali ani ti nejšpičkovější lékaři, přestože si je mohl dovolit. Na kontě mu zbývalo ještě 3,8 miliardy.

Mnoho výherců není připraveno na tak radikální změnu života, jakou jim náhlá finanční výhra přinese. Snadno pak propadají drogám, kouření, alkoholu a divokému životnímu stylu. A zde se dostáváme k jistému paradoxu.

Šťastnější, ale ne zdravější

Výzkum na toto téma provedli před lety Andrew Clark a Benedicte Apouey z Paris School of Economics. Na vzorku 8 tisíc reálných výherců loterie zjistili, že velká výhra sice obecně zvýší duševní zdraví a pohodu, ale zároveň nezajistí fyzické zdraví.

Přestože si velmi bohatí lidé mohou dopřát tu nejlepší stravu, lékařskou péči a životní podmínky, které by zvýšily jejich fyzické zdraví, výherci loterie zdravější nejsou. Častější sklony k neřestem jejich zdraví často podkopávají, což je ale vykompenzováno duševní pohodou. Ve výsledku tak tito lidé bývají o něco šťastnější, ale to jim ještě nezaručuje, že předčasně nezemřou na nějakou nemoc.

Britka Callie Rogers se v roce 2003 ve svých 16 letech stala nejmladší výherkyní loterie v historii. V přepočtu 54 milionů korun utratila za zvětšení poprsí, luxusní oblečení, kokain a falešné kamarády. Nakonec skončila v depresích a bez peněz, přičemž se dokonce pokusila o sebevraždu. Jak se před časem svěřila deníku Daily Mail, dnes je spokojenou matkou tří dětí, chodí do práce a z výhry jí zůstala už jen malá část. Také prohlásila, že mladým lidem by mělo být zakázáno sázet.

Callie ale dopadla ještě poměrně dobře. Studie Scotta Hankinse z University of Kentucky zjistila, že zhruba 5 procent všech výherců do pěti let po výhře úplně zbankrotuje. Není to zase tolik, ale pokud si přesto půjdete příště vsadit svá šťastná čísla, ujistěte se, že případnou výhru zvládnete dlouhodobě ustát.

Sázkař vyhrál přes 87 miliónů korun. Část bude muset zdanit

Páteční losování loterie Sportka dopadlo více než skvěle pro sázejícího z Plzeňského kraje. Za svůj tiket získal desítky miliónů korun. O část výhry ho ale připraví 15% daň. Dle pověstí se na Velký pátek otevírají poklady ukryté ve skalách. Pohádkové bohatství tentokrát odkryla nejstarší česká loterie Sportka. Sázející z Plzeňského kraje vyhrál superjackpot ve výši 87 218 623 Kč. Astronomickou částku mu zajistila čísla druhého tahu, konkrétně 13, 19, 25, […]

Srdeční selhání se týká stovek tisíc Čechů. A po pandemii jich bude ještě víc, očekávají lékaři

Obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu jsou rizikové faktory srdečního selhání. Toto onemocnění se týká stále většího počtu lidí v Česku. Podle odborníků se již blížíme 300 tisícům nemocných se stanovenou diagnózou. „I přesto, že u nás délka života před vypuknutím pandemie měla tendenci k prodlužování, nedařilo se nám prodloužit délku života lidí ve zdraví. Léta strávená s nemocí jsou nejčastěji na vrub srdečním onemocněním a mezi […]

Brzy můžeme být za vodou, říká Jaroslav Flegr. Je ale nutná jedna podmínka

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr často na sociálních sítích komentuje situaci kolem koronavirové pandemie. Část lidí mu za jeho názory tleská, další by byli nejraději, kdyby mlčel. Pravdou je, že ve svých predikcích epidemického vývoje se často trefil, ale i spletl. V sobotu profesor Flegr zveřejnil na Facebooku další příspěvek. V něm naznačuje, co se bude dít v následujících dnech. „Meteorologové hlásí – příští týden se definitivně oteplí. Já […]

Duševní zdraví v dospělosti nemusí záviset jen na šťastném dětství

Prožití šťastného dětství ještě nemusí být zárukou, že se u člověka v budoucnu nerozvinou duševní problémy. Dokonce i u těch, kteří mají hodně pozitivních zkušeností z raného dětství, se mohou v dospělosti vyskytnout úzkosti a deprese. Problémy s duševním zdravím se týkají úplně každého, uvádí australská studie zveřejněná v magazínu Current Psychology. Výzkum sice potvrdil jistou souvislost mezi negativními prožitky z dětství a zhoršeným duševním zdravím v dospělosti. Zároveň ale […]

Hypotéky jsou nejlevnější za čtyři roky. Banky poskytly rekordní objem úvěrů

Letošní únor byl pro zájemce o nemovitost výborným měsícem. Přestože naplno propukla další vlna koronavirové pandemie, hypotečního trhu jako by se vůbec netýkala. Banky poskytly hypotéky za téměř 30 miliard korun, což je nové měsíční maximum v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Ten nepřímo potvrzuje i neustálý nárůst cen, protože průměrná hypotéka poprvé překonala třímilionovou hranici. Naopak průměrná úroková sazba hypoték v únoru opět nepatrně klesla na 1,93 procenta. Dostala se tedy […]

X Zavřít