Výhra v loterii jako cesta do propasti. Příběhy lidí, které peníze zničily
Výhra v loterii může předznamenávat pád Foto: Unsplash
Představujete si občas, jak by výhra v loterii změnila váš život k lepšímu? Lidé nejčastěji říkají, že by splatili své dluhy, nakoupili si nové oblečení, nastěhovali se do luxusního domu, něco rozdali rodině a za zbytek peněz by si radostně užívali zbytek života. Jenomže zkušenosti některých reálných výherců už tak růžové nejsou.
Říká se, že peníze člověku štěstí nepřinesou. Jiná rčení tvrdí, že bohatství sice nevyřeší všechny vaše problémy, ale život je díky němu snesitelnější.
Ať tak či onak, nejspíš se najde jen málokdo, komu by výhra velké finanční částky neudělala přinejmenším radost. Představa rychlého a snadného zisku díky loterii je zkrátka až příliš lákavá. Existuje však i odvrácená strana mince.
Peníze před smrtí neochrání
Ze světa jsou známy desítky případů lidí, kterým výhra obrovského jmění zničila život, případně je neochránila před špatným osudem. Někteří z nich už ani dokonce ani nejsou mezi nám.
Například Skot Colin Weir vyhrál v roce 2011 jackpot v hodnotě 4,8 miliardy korun. Pár let si užíval život v přepychu, ale na konci roku 2019 zemřel na sepsi. Pomoci Colinovi nedokázali ani ti nejšpičkovější lékaři, přestože si je mohl dovolit. Na kontě mu zbývalo ještě 3,8 miliardy.
Mnoho výherců není připraveno na tak radikální změnu života, jakou jim náhlá finanční výhra přinese. Snadno pak propadají drogám, kouření, alkoholu a divokému životnímu stylu. A zde se dostáváme k jistému paradoxu.
Šťastnější, ale ne zdravější
Výzkum na toto téma provedli před lety Andrew Clark a Benedicte Apouey z Paris School of Economics. Na vzorku 8 tisíc reálných výherců loterie zjistili, že velká výhra sice obecně zvýší duševní zdraví a pohodu, ale zároveň nezajistí fyzické zdraví.
Přestože si velmi bohatí lidé mohou dopřát tu nejlepší stravu, lékařskou péči a životní podmínky, které by zvýšily jejich fyzické zdraví, výherci loterie zdravější nejsou. Častější sklony k neřestem jejich zdraví často podkopávají, což je ale vykompenzováno duševní pohodou. Ve výsledku tak tito lidé bývají o něco šťastnější, ale to jim ještě nezaručuje, že předčasně nezemřou na nějakou nemoc.
ČTĚTE TAKÉ
Umírající lidé prozradili, čeho ve svém životě nejvíce litují
Britka Callie Rogers se v roce 2003 ve svých 16 letech stala nejmladší výherkyní loterie v historii. V přepočtu 54 milionů korun utratila za zvětšení poprsí, luxusní oblečení, kokain a falešné kamarády. Nakonec skončila v depresích a bez peněz, přičemž se dokonce pokusila o sebevraždu. Jak se před časem svěřila deníku Daily Mail, dnes je spokojenou matkou tří dětí, chodí do práce a z výhry jí zůstala už jen malá část. Také prohlásila, že mladým lidem by mělo být zakázáno sázet.
Callie ale dopadla ještě poměrně dobře. Studie Scotta Hankinse z University of Kentucky zjistila, že zhruba 5 procent všech výherců do pěti let po výhře úplně zbankrotuje. Není to zase tolik, ale pokud si přesto půjdete příště vsadit svá šťastná čísla, ujistěte se, že případnou výhru zvládnete dlouhodobě ustát.