Tajemná herečka Marie Nademlejnská. Na vrchol se dostala až v pozdějším věku

18. srpna 2019 ∙ 16:34
Kristián Vích
Marie Nademlejnská v Čapkových povídkách (1947).Foto: Archiv

Do dějin českého filmu se zapsala především jako představitelka vedlejších rolí nejrůznějších tetiček, babiček, úřednic a bodrých žen z venkova. A přestože ve své době patřila mezi nejobsazovanější české herečky, její život je dodnes pro všechny velkou záhadou.

Marie Nademlejnská se narodila 27. června 1896 v Praze. Její otec byl členem orchestru Vinohradského divadla a zároveň divadelní archivář, takže na jeviště se dostala už v dětském věku.

Postupně prošla hned několika pražskými scénami. Působila například ve Švandově divadle, ve smíchovské Aréně, ale i v Jiráskově, Intimnímním nebo Osvobozeném divadle. Během nacistické okupace měla stálé angažmá ve Vinohradském divadle a po válce zakotvila v Hudebním divadle Karlín.

Pozoruhodný je její otisk v československé kinematografii. Své první role ztvárnila ještě v éře němého filmu – ve snímcích Neviňátka (1929) a Vendelínův očistec a ráj (1930). Znát ji můžeme jako matku druhého asistenta kliniky ve snímku Bílá nemoc (1937), paní notářovou v komedii Paní Morálka kráčí městem (1939), ženu starosty Vandase v komedii Paní Kačka zasahuje (1939), členku správní rady v dramatu Martina Friče Muž z neznáma (1939), majitelku hotelu Merkur v komedii Hotel Modrá hvězda (1939) nebo němou hospodyni tety Berty v Tetičce (1941).

Marie Nademlejnská ve filmu Kladivo na čarodějnice (1970).

Vetší šanci vyniknout dostala až po válce ve znárodněném filmu, kdy jí bylo už skoro 50 let. Režisér Václav Wassermann jí svěřil roli manželky převozníka Svobody ve snímku Nadlidé (1946). V této době patřila mezi naše nejobsazovanější herečky – jen mezi lety 1945 až 1950 se objevila celkem ve dvou desítkách filmů. Poslední rolí Marie Nademlejnské byla kořenářka Davidka v dramatu Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice (1970).

Ačkoliv ve světě filmu zanechala Marie Nademlejnská velikou stopu, o jejím soukromém životě téměř vůbec nic nevíme. Tak trochu tajemná herečka zemřela 27. ledna 1974 ve věku 77 let.

X Zavřít