dospívání

Jak se stát skvělou matkou? Tajemství máme přímo před očima • Role matky v lidské společnosti se vyvíjí v průběhu věků, ale ve své podstatě zůstává nadčasová. Cesta k tomu stát se skvělou matkou není o dokonalosti. Hlavní roli má hrát spíše láska, porozumění, růst a umění pečovat. Tento článek se zabývá hlubokou a obohacující cestou mateřství a nabízí poznatky a návody pro ty, které usilují o to, aby tuto roli přijaly s grácií a moudrostí.

Lže vám vaše dítě? Radujte se, není to zase tak špatné znamení • Každý rodič si přeje, aby jeho dítě bylo upřímné a říkalo pravdu. Přestože je důležité vychovávat děti k hodnotě pravdomluvnosti, existuje také argument, který říká, že lhaní dětí má své místo ve vývoji jejich osobnosti a schopností. V tomto článku se podíváme na to, proč je dobré, že nám děti občas lžou, a jaké pozitivní dopady to může mít na jejich emocionální a kognitivní růst.

Proč se blonďaté dětské vlasy v dospělosti většinou změní na tmavé • Mnoho lidí má v dětství zcela jinou barvu vlasů než v dospělosti. Stalo se to i vám nebo vašim dětem? Řeč není o procesu šedivění, kdy ustává tvorba barvicího pigmentu, ale o případech, kdy se zářivě blonďatá dětská hlavička během dospívání změní na tmavě hnědou. Víte, proč k tomu dochází?

Světová zdravotnická organizace varuje před vlivem obrazovek na děti • Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení týkající se denního režimu u dětí mladších pěti let. Jde o vůbec první takové doporučení, které WHO oficiálně publikovala. Doporučení obsahují například radu, aby v prvních dvou letech života dítě nevysedávalo před televizní obrazovkou či nehrálo počítačové hry, v dalších třech letech by dle názoru WHO takové aktivity neměly zabírat více než hodinu denně. WHO naopak vyzdvihuje význam pohybu a kvalitního spánku pro zdravý vývoj těch nejmladších.

Nepřehlédněte

Duševní zdraví v dospělosti nemusí záviset jen na šťastném dětství • Prožití šťastného dětství ještě nemusí být zárukou, že se u člověka v budoucnu nerozvinou duševní problémy. Dokonce i u těch, kteří mají hodně pozitivních zkušeností z raného dětství, se mohou v dospělosti vyskytnout úzkosti a deprese.

Geniální děti se od vrstevníků liší. Správný rodič to včas pozná • Každý rodič i prarodič chce pro své malé ratolesti jen to nejlepší. Naši potomci nás sice občas zlobí, přesto je ale stejně milujeme, ať už jsou jakékoliv. Od dětí nevyžadujeme, aby byly „dokonalé“. V některých případech ale přesto jsou. A to paradoxně bývá problém. Jak poznat, že vám doma roste malý génius?

Mám se rád(a)? Jak to poznat? • Sebeláska je klíčovým prvkem osobního růstu a psychické pohody. Je to to, jak se k sobě stavíme, jak se k sobě chováme a jak nám záleží na vlastním blahu. Ale jak poznat, že máme sebe rádi? Zde je několik způsobů, jak to zjistit:

Máte ošklivé dítě? Může za to jeho otec, tvrdí vědci • Na to, jaký bude váš potomek, mají mužské spermie mnohem větší vliv, než se doposud myslelo. Vyplývá to z výsledků studie rakouských vědců. I když si muži mohou pořídit potomka v jakémkoliv věku, neměli by prý s početím příliš otálet.

Atraktivitu potomků z velké části ovlivňují mužské spermie.

Před 130 lety: Žena neunesla rozchod a chrstla muži kyselinu do obličeje • Neopětovaná láska bolí a člověk se s ní těžko vyrovnává. Někdy dokonce tak moc, že zhrzení lidé jednají jako smyslu zbavení. Jistá žena z Prahy chrstla do obličeje svému „milému“ kyselinu sírovou do obličeje, aby už si nikdy žádnou jinou lásku nenašel. Přečtěte si, jak celý incident líčily pražské noviny přesně před 130 lety.

Umírající lidé prozradili, čeho ve svém životě nejvíce litují • Smrt je v naší společnosti stále velmi tabuizované téma. Každý z nás má přitom vyměřen určitý čas, který jednoho dne vyprší. Odchod z tohoto světa je tedy naprosto přirozená součást života. Dokud ale ještě nejsme na konci, měli bychom se snažit žít naplno. Na smrtelné posteli už toho příliš nedoženeme.

Čas sice spravedlivě utíká všem stejně, ale ne všichni ho také stejně mají.

Kamila (86): Vánoce mě děsí. Nikoho už nemám a letos budu zase sama • Vánoce jsou časem klidu, míru a lásky. Ovšem ne pro každého, jak dokládá smutný životní příběh paní Kamily z Prahy. Také letošní svátky bude trávit sama. A přestože přiznává, že je to daň za vědomé rozhodnutí, které kdysi udělala, vánoční smutek ji velmi tíží. Toto je její vyprávění...

Jedno objetí denně nestačí. Terapeutka popsala, kolikrát denně je to ideálně potřeba • Náročná zima, letos navíc umocněná stále nekončící pandemií a astronomickým zdražováním všeho možného, představuje obrovskou zátěž na naši psychiku. Naštěstí ale existuje jednoduchý a bezplatný způsob, jak zůstat v pohodě.

I děti potřebují vhodné podmínky pro kvalitní spánek • Nedostatečný a nekvalitní spánek má nepříznivý vliv na každého z nás. Ať už jde o kojence, batole, starší dítě nebo dospělého. Jak ale zajistit dobré podmínky pro spaní právě našim potomkům?

Odhalení podstaty vztahů. Co je ve vzájemném poutu dvou lidí skutečně důležité? • V rozsáhlém gobelínu lidských prožitků vystupují vztahy jako nejsložitější a nejsugestivnější vlákna. Jsou to písně našich srdcí, rytmy, které bijí současně s kmitáním naší duše. Pečují o nás, jsou pro nás výzvou, inspirací. A někdy nás mohou dokonce i úplně zničit. Jádrem každého zdravého vztahu, bez ohledu na jeho povahu, je neuchopitelný tanec dvou duší. I když se jednotlivé kroky mohou lišit, podstata zůstává stejná. Co je tedy nejdůležitější složkou pouta mezi dvěma jedinci?

Rozvod rodičů poznamená člověka celoživotně, potvrdila studie • Životy dětí z rozvedených rodin se značně liší od těch, jejichž rodiče stále žijí spolu. Zdaleka přitom nejde jen o praktickou stránku věci, jako je například oddělené trávení času s každým rodičem zvlášť. Nová vědecká studie potvrdila, že následky rozvodu si děti přenáší i do dospělosti a do svých vztahů.

Den matek připomíná výjimečné místo mateřské lásky v našich životech • Den matek, který letos připadá na neděli 12. května, je speciální příležitost, kterou každý rok oslavujeme, abychom uctili ženy, které nás přivedly na svět. Matky, ať už biologické, ale i adoptivní nebo náhradní, v našem životě hrají roli, která přesahuje obyčejné hranice. Jejich láska a obětavost formuje naše bytí, posiluje naši víru v sebe sama a vyplňuje nás pocitem jistoty, který se jen těžko nahrazuje. Matka nám dává první dar – samotný život, a hned poté další, které nás ovlivňují po celý zbytek naší cesty.

Vyčarovat hezký den druhému člověku většinou nic nestojí • V dnešním hektickém světě často zapomínáme, jak velký vliv máme na druhé lidi. I malá a zdánlivě nevýznamná gesta mohou vytvořit řetězovou reakci pozitivní energie a způsobit, že se druhý člověk cítí opravdu dobře. Ať už je to úsměv, laskavá slova nebo drobné překvapení, vaše snaha dokáže udělat hezčí den nejen druhým, ale nakonec i vám.

Mohou mít dospělí lidé plyšáka? • Pokud dospělí lidé mají plyšáka, je to naprosto v pořádku a normální. Mnoho dospělých osob si uchovává plyšáky z dětství jako vzpomínku, nebo je získává v dospělosti jako dekorační prvky, dárky či prostě jen pro pohodlí a útěchu.

Hádáte se o hloupostech? Máte větší šanci na šťastný a dlouhý vztah, potvrdila studie • Američtí vědci přišli s překvapivým zjištěním. Indikátor pevného vztahu leží v něčem, co s obvyklou představou o spokojeném manželství či partnerství příliš nesouzní: v hádkách. Přesněji řečeno v tom, o jaké záležitosti je partneři vedou. Podle výzkumu se tak ve šťastném a stabilním vztahu partneři hádají o maličkosti, vyhýbají se naopak hádkám o zdraví a intimním tématům. 

Světová zdravotnická organizace varuje před vlivem obrazovek na děti • Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení týkající se denního režimu u dětí mladších pěti let. Jde o vůbec první takové doporučení, které WHO oficiálně publikovala. Doporučení obsahují například radu, aby v prvních dvou letech života dítě nevysedávalo před televizní obrazovkou či nehrálo počítačové hry, v dalších třech letech by dle názoru WHO takové aktivity neměly zabírat více než hodinu denně. WHO naopak vyzdvihuje význam pohybu a kvalitního spánku pro zdravý vývoj těch nejmladších.

Jindřiška (21): Seznámení přes internet? Nejdřív peklo, ale pak jsem našla lásku svého života • Každý, kdo byl nebo je delší dobu single, to zná. Osamělost i v plné místnosti lidí. Pocit, že se nemáte komu svěřit, komu zavolat nebo s kým jen tak koukat na televizi. Těžké je to obzvlášť ve chvílích, kdy většina vašich přátel někoho má. Chodit stále někam ve třech? Nebo raději zůstat sám doma? Dilema, které občas řešil každý z nás. 

Proč ženy podvádějí své muže. Nejčastější příčiny postelových atentátů • Ačkoli v dřívějších dobách byli muži považováni za nevěrné častěji než ženy, v poslední době si obě pohlaví nemají co vyčítat. Nevěra je zkrátka fenomén, který se týká všech a v každém věku. A jaké důvody k tomu ženy nejčastěji mají?

Tajemství trvalého štěstí ve vztahu. Jak najít a udržet zdravý partnerský vztah • Partnerský vztah je jako jízda na horské dráze emocí. Jsme přitahováni k druhým lidem, toužíme po lásce a blízkosti, ale často se při našem hledání ocitáme v chaotickém labyrintu. Jak tedy najít a udržet zdravý partnerský vztah, který nám přinese štěstí a naplnění? Přinášíme vám ověřené rady a inspirujeme vás k tomu, abyste se pustili do změny a objevili nový pohled na lásku.

Chcete, aby vám vztah vydržel? Nemusíte milovat příliš, ale záleží hlavně na výchově, tvrdí vědci • Psychologové a odborníci na vztahy lidem dlouho radili, že pokud chtějí stabilní a dlouhodobý partnerský vztah, musejí se mu naplno oddat. Studie amerických vědců však tuto zásadu částečně vyvrací.

Jak vybudovat dlouhodobý partnerský vztah?