Vyrovnat se s rozchodem bývá obtížné. Řešení naštěstí existuje

LifestyleIvana Kratochvílová1. září 20214 minuty čtení

Foto: Unsplash

Rozchod nebo rozpad manželství bývají náročnou životní zkouškou. O to víc, pokud jste ztrátě partnera nebo partnerky chtěli za každou předejít, ale všechny vaše snahy byly marné. Jak zvládnout situaci, která vás v příštích týdnech a měsících čeká? Tady je několik tipů.

Dejte truchlení prostor

Lidé mívají často problém přiznat svůj smutek a žal. I když nám podmínky v našem okolí často nedovolují o těchto emocích otevřeně mluvit, jsou to zcela normální a zdravé reakce na ztrátu.

Každý z nás v různých obdobích svého života prožije smutek. Přijměte, že je to normální, a dopřejte si čas na jeho zpracování. Pokud se vás někdo, komu důvěřujete, zeptá, jak se vám daří, je v pořádku, když se s ním podělíte o skutečnou pravdu. Možná dokonce zjistíte, že se s vámi dokáže ztotožnit více, než si myslíte.

Poznejte rozdíl mezi smutkem a depresí

Pokud po rozchodu prožíváte depresí, nejste v tom sami. Podle Světové zdravotnické organizace trpí depresí 300 milionů lidí na celém světě. Deprese se však od smutku liší. Když jste smutní, obvykle to souvisí s konkrétní událostí, osobou nebo zážitkem. Smutek je emoce, která přichází a odchází a má tendenci se časem stávat méně silnou a všudypřítomnou. Uprostřed smutku můžete zároveň prožívat pozitivní emoce, jako je radost, štěstí, vděčnost a naděje.

Oproti tomu deprese zahrnuje dlouhodobý smutek, často bez příčiny nebo navzdory tomu, že vše ostatní je normální a v pořádku. A zatímco smutek může být konstruktivní emocí, která vede k obnovení úcty k životu, deprese má tendenci připravovat lidi o motivaci a schopnost vážit si toho, co mají.

Cítit se smutně po rozchodu je zdravé a normální, ale měli byste si dávat pozor na příznaky deprese. V případě, že je pociťujete soustavně, vyhledejte pomoc lékaře nebo odborníka na duševní zdraví.

Mezi časté příznaky deprese patří:

  • potíže se soustředěním a pamětí
  • únava
  • pocity viny, bezcennosti a bezmoci
  • pesimismus a beznaděj
  • nespavost, ranní bdění nebo příliš mnoho spánku
  • podrážděnost
  • neklid
  • ztráta zájmu o věci, které byly dříve příjemné, včetně sexu
  • přejídání nebo ztráta chuti k jídlu
  • bolesti hlavy nebo křeče, které nechtějí odeznít
  • trávicí obtíže, které se nezlepšují ani po léčbě
  • sebevražedné myšlenky, plány nebo pokusy o sebevraždu

I když se vám může zdát, že je situace beznadějná, deprese se s léčbou zlepšuje. Váš lékař nebo odborník na duševní zdraví s vámi může probrat strategie, které by mohly pomoci, včetně léků, terapie rozhovorem nebo alternativní medicíny.

Rozvíjejte nové návyky

Lidé jsou společenské bytosti. Výzkumy ukazují, že náš mozek se vyvíjí a podmiňuje pozorováním a interakcí s druhými. Pokud jste měli s předchozím partnerem vybudovanou nějakou rutinu, vytvořila strukturu a návyky, kterými se řídil váš každodenní život. Odchod jakékoli konzistentní postavy naruší běžné mozkové vzorce a zanechá pocit, že nám něco chybí.

Jedním ze způsobů, jak pomoci mozku uzdravit se z tohoto narušení, je vytvořit si nové návyky a rutiny, které nahradí ty staré. Rozchod je vhodnou příležitostí, abyste se zamysleli, jak si vybudovat životní styl, který vás posílí a učiní šťastnějšími.

Využijte příležitosti a zamyslete se nad hlavními životními cíli, které máte – třeba nad změnou kariéry nebo nad koníčkem, kterému jste se vždy chtěli věnovat. Bez ohledu na to, čeho chcete dosáhnout, může zařazení nových aktivit do vašeho života zmírnit pocit ztráty a pomoci vám posunout se vpřed.

Zvažte skupinovou terapii

Pokud je pro vás obtížné otevřít se přátelům a rodině ohledně svých pocitů po rozvodu nebo rozchodu, může vám skupinová terapie poskytnout prostor, kde můžete své pocity zpracovat. Ačkoli tuto možnost využívá jen malé procento lidí, výzkumy ukazují, že je často stejně účinná jako individuální.

Skupinová terapie nabízí několik výhod – např. cenová dostupnost, příležitost k budování sociálních dovedností, emočně bohaté a dynamické prostředí, které vám pomůže zpracovat, vyjádřit a tolerovat silné emoce před ostatními lidmi, včetně možnosti vyslechnout si různé úhly pohledu od různorodých lidí.

Část lidí se zpočátku ke skupinové terapii staví odmítavě, ale mnoho pacientů, kteří vyzkoušeli jak skupinovou, tak individuální terapii, uvádí, že dávají přednost skupinové terapii. Chcete-li prozkoumat skupinovou terapii, promluvte si s kvalifikovaným terapeutem a zeptejte se ho, zda by pro vás skupinová terapie mohla být vhodná.

Prozkoumejte svou spiritualitu

Pokud byla spiritualita v minulosti důležitou součástí vašeho života, může být nyní vhodná doba k tomu, abyste se k ní vrátili. Výzkumy ukazují, že spiritualita může lidem, kteří procházejí stresující životní událostí, přinášet mnohé výhody. Vědci konkrétně zjistili, že lidé s příznivým vztahem k náboženství mají tendenci cítit se méně osaměle, depresivně a úzkostně, a to i během životních událostí, které by většina ostatních považovala za velmi stresující.

Identifikujte spouštěče smutku

Ačkoli pojem „recidiva“ si spojujeme se zneužíváním návykových látek, je možné, že při překonávání rozchodu dojde k recidivě deprese – zvláště o svátcích, jako je Valentýn, kdy jsou spouštěče všude. Mějte na paměti rizikové spouštěče a pamatujte, že je v pořádku vyhýbat se místům a situacím, které vám připomínají vašeho bývalého partnera nebo partnerku. Zejména pokud k rozchodu došlo nedávno a citové rány jsou ještě čerstvé.

Co pomohlo překonat krizi po rozchodu vám? Podělte se s námi o zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem!

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Depression_(mood), https://en.wikipedia.org/wiki/Sadness, https://en.wikipedia.org/wiki/Spirituality, https://americanaddictioncenters.org/therapy-treatment/group-individual, https://www.mentalhelp.net/stress/religious-spiritual-practice-for-stress-reduction/

Nepřehlédněte

Vyčarovat hezký den druhému člověku většinou nic nestojí • V dnešním hektickém světě často zapomínáme, jak velký vliv máme na druhé lidi. I malá a zdánlivě nevýznamná gesta mohou vytvořit řetězovou reakci pozitivní energie a způsobit, že se druhý člověk cítí opravdu dobře. Ať už je to úsměv, laskavá slova nebo drobné překvapení, vaše snaha dokáže udělat hezčí den nejen druhým, ale nakonec i vám.

7 vět, které manipulátoři neslyší rádi • Manipulátoři jsou zvláštní druh tvorů. Milují, když jim lidé slepě věří a plní jejich přání. Ale co se stane, když se jim postavíme a vyslovíme věty, které jim nedovolí ovládat náš život? Naše slova se promění v šípy, které jejich manipulační triky zasáhnou ve zranitelném místě. Přinášíme vám seznam sedmi vět, které manipulátoři neslyší rádi.

Polovina Čechů se seznamuje přes internet. Ani starší generace už není pozadu • Přes internet už se někdy pokusilo seznámit či navázat romantický vztah 42 % Čechů. O něco větší zájem o to mají muži. Nejlepší k navázání vztahů jsou podle respondentů služby Badoo a Seznamka.cz. Příliš velkému zájmu se naopak netěší aplikace Tinder. Výsledky přináší výzkum společnosti Nielsen Admosphere realizovaný na vzorku pěti set respondentů z aktivní internetové populace starší 15 let.

Stále více Čechů si hledá partnery online.

Jeden zaměstnanec s depresí ubere firmě 32 pracovních dní. Jak pečovat o duševní zdraví svých zaměstnanců? • Na 10. října připadá Světový den duševního zdraví. Tomu dle odborníků svědčí práce, na druhou stranu však samo zaměstnání nebo pracovní prostředí může k psychickým problémům napomáhat. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že například depresí trpí celosvětově až 300 milionů lidí, kvůli čemuž přichází světová ekonomika každý rok o 1 bilion dolarů. Jak mohou zaměstnavatelé pomoci ke zlepšení či udržení duševního zdraví svých pracovníků?

Spánek je mnohem důležitější, než si myslíme, potvrdil výzkum vědců • Cítíte se neustále otrávení a frustrovaní? Rozčílíte se snadno i kvůli nepodstatné malichernosti? Pokud na vás tento popis sedí, přestože vaše povaha byla od malička spíše mírná, měli byste se zaměřit na kvalitu spánku.

Rychleji do hrobu díky špatným návykům. Změňte je, než bude pozdě • Kdo by nechtěl prožít dlouhý a spokojený život v plném zdraví? Všichni víme, že pro to musíme něco dělat. Není to ale jen vyvážená a pestrá strava, co je nutné si hlídat. Do hry vstupují i některé špatné návyky, které život podstatně zhoršují, nebo dokonce zkracují. A my si je přitom často neuvědomujeme.

Den matek připomíná výjimečné místo mateřské lásky v našich životech • Den matek, který letos připadá na neděli 12. května, je speciální příležitost, kterou každý rok oslavujeme, abychom uctili ženy, které nás přivedly na svět. Matky, ať už biologické, ale i adoptivní nebo náhradní, v našem životě hrají roli, která přesahuje obyčejné hranice. Jejich láska a obětavost formuje naše bytí, posiluje naši víru v sebe sama a vyplňuje nás pocitem jistoty, který se jen těžko nahrazuje. Matka nám dává první dar – samotný život, a hned poté další, které nás ovlivňují po celý zbytek naší cesty.

Jídla od babičky připomínají bezstarostné dětství. Proto je tolik milujeme, i když by šly připravit mnohem lépe • Svíčková na smetaně s houskovými knedlíky, rajská omáčka, klasické české rizoto nebo pečené kuře s bramborovou kaší. Také to nejlepší jídlo vašeho života vařila vaše babička? Možná vás jen klamou dávné vzpomínky a všechno je úplně jinak. Ne vždy je zkrátka jídlo z babiččiny kuchyně objektivně tím nejlepším, které jste kdy jedli.

Duše potřebuje každodenní péči. Zásady psychohygieny mnoho lidí zanedbává • Více než 21 milionů obyvatel USA podle výzkumů trpí depresemi nebo dlouho přetrvávající špatnou náladou. Není pochyb, že i v našich končinách bude toto číslo vysoké. Mnozí si přitom cestu k životní radosti a vyrovnanosti zcela zbytečně uzavírají nesprávnými návyky. Co tedy dělat, abychom měli dostatek energie a cítili se šťastní?

Náš kluk je gay? Naše holčička je lesba? Přijměte novou podobu lásky svých dětí • Vstup do světa rodičovství přináší neustálá překvapení. Takovým okamžikem pro mnohé bývá, když jim syn nebo dcera oznámí, že je gay nebo lesba. Jak se s tím vyrovnat? Jak podpořit a akceptovat své dítě v jeho nejautentičtější podobě? Pojďme se na to podívat.

Proč mi lže? Nejčastější důvody skrývání skutečnosti v mezilidských vztazích • V současném světě plném komunikace a informací bychom očekávali, že pravda bude ceněna a vyhledávána. Přesto však stále nacházíme případy, kdy lidé místo pravdy volí neupřímnost a vyhýbají se konfrontaci s realitou. Proč se tomu tak děje? Prozkoumejte nejčastější důvody, proč se lidé často drží na okraji pravdy a upřednostňují iluzi.

Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch • Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.

Míra IQ ovlivňuje, zda vstoupíte do manželství. U každého pohlaví ale jinak • Vysoká inteligence je všeobecně společností vnímána jako pozitivní a obdivuhodná. Psychologové však už několik desítek let upozorňují na fakt, že jedinci obdaření geniálním mozkem mohou mít zároveň i určité osobnostní limity.

Sapiosexuály krásou neohromíte. Vyhledávají jiné kvality • Výběr ideálního partnera se řídí mnoha faktory. Většinu lidí přitahuje na první pohled fyzický vzhled, případně i povaha nebo stav bankovního konta. Existuje ale skupina lidí, kterou namísto toho zajímá něco úplně jiného.

Kamila (86): Vánoce mě děsí. Nikoho už nemám a letos budu zase sama • Vánoce jsou časem klidu, míru a lásky. Ovšem ne pro každého, jak dokládá smutný životní příběh paní Kamily z Prahy. Také letošní svátky bude trávit sama. A přestože přiznává, že je to daň za vědomé rozhodnutí, které kdysi udělala, vánoční smutek ji velmi tíží. Toto je její vyprávění...

Proč inteligentní lidé nejsou šťastní a co se s tím dá dělat • Štěstí můžeme definovat jako pocit dlouhodobé pohody a životní spokojenosti. Touží po něm snad každý, ale jeho vnímání je značně subjektivní. Pro někoho znamená štěstí spokojený rodinný život, jiní touží po úspěšné pracovní kariéře a finančním zajištění. Existuje ale řada lidí, kteří šťastní nejsou, i když jim nic z toho nechybí. Vědci zjistili, že pocity osamělosti, smutku a melancholie zažívají i přes příznivé životní podmínky a naplnění všech materiálních potřeb především nadprůměrně inteligentní lidé. Proč to tak je?

Inteligence může být překážkou na cestě za štěstím.

Nadčasová pouta lásky. Charakteristiky vztahu, který přetrvá celý život • Krátkodobé vztahy nejsou v dnešní době ničím neobvyklým. Zdá se být stále těžší najít takový, který je nejen trvalý, ale také naplňující. I když je každý vztah jedinečný, existují určité znaky, které dokazují, že má potenciál vydržet dlouho, možná až do konce života. V tomto článku si probereme pět hlavních znaků takového šťastného a spokojeného vztahu.

Takhle vypadá pravá láska! Květa a Karel z Prahy jsou svoji 60 let. Teď si znovu řekli „Ano“ • V roce 1958 si poprvé u oltáře řekli „Ano“, a to na Staroměstské radnici. O půlstoletí později tam oslavili zlatou svatbu, za dalších pět let smaragdovou a nyní, opět na tom samém místě, diamantovou. Manželé Květuše a Karel Srbečtí, sympatický pár velmi aktivních, společenských a vždy usměvavých seniorů z Prahy 1. „Upřímně Květě a Karlovi gratuluji a přeji jim, aby i jejich další život plynul v klidu, pohodě, vzájemném porozumění, důvěře a lásce. Přeji jim také, aby jeden pro druhého zůstali tím, čím byli dodnes – nejmilovanějším člověkem,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který diamantový obřad na Staroměstské radnici vedl. Pozdější manželé se seznámili v roce 1952 v tanečních v paláci Metro, po třech letech se zasnoubili a za další tři roky byla svatba na Staroměstské radnici. „Svatební hostinu jsme tehdy měli v hotelu Meteor, kde jsem pracovala a kde jsme strávili i svatební noc,“ prozradila paní Květa. Svatební cestu pak měli cestovatelskou a jezdili při ní doslova po vlastech českých a navštívili jak třeba Šumavu, tak i Beskydy. V roce 1961 se jim narodil syn Karel, který žije s rodinou, tedy i s milovanou vnučkou Nico, v americkém Coloradu. A diamantovou svatbu si nenechali ujít. Květa a Karel dnes spokojeně bydlí v domě s pečovatelskou službou v Dlouhé ulici a ani v pokročilejším věku je neopustila chuť poznávat a žít společenským životem a například takový letní tábor seniorů se bez nich neobejde. [gallery size="full" columns="1" ids="11614"] „Manželé Srbečtí patří k nejaktivnějším seniorům z Prahy 1 a mohli by v tomto směru být příkladem pro mnohem mladší lidi,“ vyzdvihla ředitelka Střediska sociálních služeb Praha 1 Helena Čelišová, jež diamantovým svatebčanům přišla popřát. Oba navštěvují různé kurzy, účastní se výletů, besed, koncertů či plesů. Dodnes také rádi cvičí a Karel, odjakživa sportovec tělem i duší, který i letos vystoupil na Všesokolském sletu, si na diamantovou svatbu vzal oblek, který měl na sobě rovněž před šedesáti lety. Nejdůležitější ale je, že Květu a Karla stále spojuje láska a že jim je spolu hezky. A že slib, který si dali před šedesáti lety, plně dodrželi.

Sny o pavoucích: Symbolika, lidové pověry, snáře a moderní psychologie • Sny jsou fascinující okna do naší podvědomé mysli, která nám často představují různé obrazy, situace a bytosti. Jedním z neobvyklých a mnohdy děsivých snových symbolů jsou pavouci. Ti dokážou vyvolat šok, odpor nebo dokonce strach, a tak není divu, že mnoho lidí se zajímá o to, co tyto sny mohou znamenat.

Vydrží váš vztah navěky? Správného životního partnera odhalíte jednoduchým testem • Říká se, že láska je slepá. A že ve stavu zamilovanosti hledíme na svět přes růžové brýle. Jak ale poznat opravdovou a osudovou lásku? Všem nešťastníkům, jimž se Amorův šíp zabodl hluboko do srdce, ale i těm, kteří již v partnerském svazku nějaký ten pátek žijí, nabízí odpověď Gary W. Lewandowski, odborník na vztahy a profesor psychologie z Monmouth University v New Jersey.