Jedno objetí denně nestačí. Terapeutka popsala, kolikrát denně je to ideálně potřeba

4. ledna 2022 ∙ 07:00
Tereza Běhalová
Objetí je tím nejpřirozenějším způsobem, jak dát najevo náklonnost nebo láskuFoto: Unsplash

Náročná zima, letos navíc umocněná stále nekončící pandemií a astronomickým zdražováním všeho možného, představuje obrovskou zátěž na naši psychiku. Naštěstí ale existuje jednoduchý a bezplatný způsob, jak zůstat v pohodě.

Obyčejné lidské objetí je magickým momentem, kdy si dva lidé vyjadřují vzájemnou náklonnost. Zpravidla se objímáme v rodině a s blízkými přáteli. Ve stresových situacích – například při různých přírodních nebo jiných tragédiích – si k sobě často najdou cestu i lidé, kteří se předtím vůbec neznali. Nezřídka se ale objetím spontánně slaví třeba sportovní úspěchy mezi fanoušky nebo samotnými sportovci.

V živočišné říši je objímání dobře popsáno u primátů. Naši příbuzní ho rovněž používají jako projev vzájemné intimity, ale i pozdravu nebo rozloučení. Proč se ale vlastně tak rádi objímáme? A co se děje s naším tělem a psychikou, když se nám ho naopak zoufale nedostává?

Síla lidského objetí je obrovská. Foto: Unsplash

Je prokázáno, že při objetí se do těla vyplavuje hormon lásky oxytocin. Ten snižuje stres, úzkost i krevní tlak. Zároveň upevňuje naše sebevědomí a pozitivní emoce. Odborníci z Carnegie-Mellonovy univerzity v americké Pensylvánii provedli v roce 2014 experiment, který dokládá dokonce léčivou schopnost objetí.

Od více než čtyř stovek účastníků nejprve zjišťovali, jak často objímají druhé lidi. Následně všechny nakazili virem chřipky. Z výsledků pokusu vyplynulo, že ti, kteří se objímali často a rádi, a zároveň cítili podporu od svých blízkých, měli výrazně mírnější příznaky nemoci a lépe se tak uzdravili.

Také objetí se zvířetem může snížit hladinu stresu. Jako od člověka to ale není. Foto: Unsplash

Kolikrát denně se objímat

Všem musí být proto nad slunce jasné, že dlouhodobý nedostatek objetí může vést ke zhoršenému fyzickému i duševnímu zdraví. Jenomže jak často se během dne objímat, aby to nebylo málo? Odpověď před časem přinesla rodinná terapeutka Virginia Satir. Pro americký časopis Forbes řekla: „Potřebujeme čtyři objetí denně, abychom vůbec přežili, osm objetí denně, abychom normálně fungovali, a dvanáct objetí, abychom mohli v životě růst.“

O tom, že objímání je mimořádně důležité pro všechny, ale z našich životů se nejen vlivem pandemie bohužel vytrácí, je i Mezinárodní den objímání, který si od roku 1986 připomínají lidé po celém světě vždy 21. ledna. Pokud jste tedy dnes ještě nikoho neobjali, měli byste to napravit. Prospějete tím nejen sobě, ale i druhým.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Hug, https://www.forbes.com/sites/carolynrosenblatt/2011/01/18/magic-touch-six-things-you-can-do-to-connect-in-a-disconnected-world/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4323947/

X Zavřít