V sobotu nepojedou tramvaje mezi Albertovem a Otakarovou

ZprávyPražskýDEN.cz19. dubna 20181 minuta čtení

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v sobotu 21. dubna 2018 od 8 do 16 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Albertov–Otakarova a v úseku trati mezi náměstím Bratří Synků a křižovatkou ulic Nuselská a Vladimírova.

Nepřehlédněte

Kdy a jak správně zlikvidovat vánoční stromek v hlavním městě • Vánoce skončily a pražské domácnosti se začnou zbavovat vánočních stromků. Pokud váháte, jak v takovém případě správně postupovat, máme pro vás návod.

Použité vánoční stromečky plní pražské ulice.

TÝDEN V PRAZE: Mrtvé dítě v igelitce, sněhová nadílka a konec muzea Grévin • Co všechno se stalo v uplynulých sedmi dnech v Praze? Podívejte se na souhrn zpráv a zajímavostí, které vás na webu PražskýDEN.cz nejvíce zajímaly. Pražští kriminalisté z 1. oddělení vyšetřovali ve středu odpoledne nález mrtvého novorozence ve Stodůlkách. [related-post id="6657"] V pátek v poledne se opět rozeběhly hodiny pod ochozem věže Staroměstské radnice. Jejich ciferníky ale vypadají jinak než ty, které zde Pražané a návštěvníci metropole vídali v posledních desetiletích. [related-post id="6707"] Pražská pobočka světové sítě muzeí voskových figurín Grévin překvapivě oznámila ukončení činnosti. [related-post id="6599"] Letecká společnost Norwegian Air Shuttle oznámila, že od 27. dubna 2018 spustí novou pravidelnou linku do švédského Göteborgu. [related-post id="6679"] Sněhová nadílka způsobila v úterý ráno dopravní komplikace v celé Praze. Na mnoha linkách městské hromadné dopravy došlo k omezení provozu. Některé spoje nabíraly až desítky minut zpoždění. [related-post id="6648"] Policisté pražského poříčního oddílu spolu se středočeskými kolegy a pyrotechniky policejního prezidia prohledávali dno Vltavy v oblasti Vyšehradské skály. [related-post id="6638"] Případem nezodpovědné matky se v pondělí zabývali strážníci z Prahy 14. Krátce před devátou hodinou večer přijali oznámení, že se v Poděbradské ulici pohybuje opilá žena s dítětem. [related-post id="6632"] Centrum architektury a městského plánování (CAMP) znovu otevírá okno do stavební budoucnosti. Nová výstava představí přes 60 projektů, které mohou změnit tvář Prahy. [related-post id="6595"]

Jahody jako elixír mládí, ochrana před nemocemi a skvělá pochoutka • Nastává doba dozrávání jahod. Matka příroda si dala záležet, když vymýšlela jejich podobu. Neotřelý design v kombinaci s osvěžující chutí láká v letním období i ty, kteří jinak ovoci příliš neholdují. Pravidelná konzumace těchto plodů má navíc i řadu blahodárných účinků na naše zdraví a krásu. Pojďme si je představit.

Jindříchův Hradec: Klenot jižních Čech • Jindříchův Hradec je jedním z nejkrásnějších měst v České republice, a to nejen díky své malebné poloze, ale také díky bohaté historii a kulturnímu dědictví. Toto město, nacházející se v srdci jižních Čech, je skvostem, který stojí za návštěvu v každém ročním období.

Očkovací autobus vyjede do ulic Prahy. Vakcínu píchne bez předchozí registrace • Vedení hlavního města představilo další plán, jak přispět k co nejvyšší proočkovanosti populace proti nemoci covid-19. Do pražských ulic vyšle očkovací autobus, který pro tyto účely zapůjčí Dopravní podnik hl. m. Prahy.

Krampus čerti budou řádit na Výstavišti v Holešovicích • Pokud se rádi bojíte, přijďte v sobotu 7. prosince v 16 hodin na Výstaviště Praha. Sjedou se sem totiž ti nejděsivější démoni ze všech koutů České republiky. Před Průmyslovým palácem se bude prohánět více než 70 Krampus čertů. Vstup na vlastní nebezpečí!

Prahu dnes čeká největší stávka taxikářů v dějinách • Tisíce taxikářů budu dnes v ulicích Prahy demonstrovat proti službám typu Uber. Konkrétní podobu protestů nikdo ze zástupců taxikářů neupřesnil. Vyloučit se tak nedá hromadná pomalá protestní jízda a snaha o blokování dopravy v metropoli.

Smíchov a Podolí propojí nový most za miliardu korun • Hlavní město vypsalo veřejnou zakázku na zhotovitele stavby Dvoreckého mostu pro městskou hromadnou dopravu, pěší a cyklisty mezi Smíchovem a Podolím. Most má na délku měřit 388 metrů a široký bude 16 metrů. Odhadovaná cena stavby je okolo jedné miliardy korun.

Farmářské trhy na Letné pořádá každý pátek Národní zemědělské muzeum • Na dvorku Národního zemědělského muzea na Letné probíhají každý pátek farmářské trhy. K dostání je široký sortiment domácích produktů od českých farmářů a potravinářů.

2. 6. 1890: Opilá stařena nemravně obtěžovala mladé muže • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Albert instaluje plexiskla na pokladny a radí zákazníkům, jak nakupovat bezpečně • Řetězec supermarketů Albert začal instalovat plexiskla k pokladnám. Během tří dnů by se měla objevit ve všech pobočkách po celém Česku. Pro zákazníky zároveň nalepí do prostoru před pokladnami navigační samolepky, které vyznačí bezpečný dvoumetrový sanitační odstup mezi zákazníky. Společnost to oznámila v tiskové zprávě.

Praha zaplatí obědy dětem v sociální nouzi. Uvolní na to miliony korun • Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na úterním jednání odsouhlasila Rada hlavního města Prahy. „Cílem projektu je řešit problém s dosažitelností školního stravování pro děti z rodin, které se nacházejí v tíživé ekonomické situaci, v důsledku čehož děti nemají možnost stravovat se stejně jako jejich spolužáci. Tato situace je poměrně častá a je navíc umocněna nemožností v rámci školních a mimoškolních aktivit oddělit v době stravování třídy nebo výchovné skupiny, podle účasti nebo neúčasti na stravování,“ uvedla Irena Ropková, radní pro oblast školství a evropské fondy. „Celkem evidujeme v letošní žádosti o dotaci 73 partnerských škol a celkové náklady projektu jsou vyčísleny na 6,2 milionu korun,“ dodala Ropková. Projekt cílí na děti z mateřských a základních škol ve věku od 3 do 15 let. O možnosti zapojit se do projektu informuje jejich zákonné zástupce Úřad práce ČR. V případě jejich zájmu je informována partnerská škola. Praha se do projektu poprvé zapojila v roce 2016. V aktuálním školním roce 2017/2018 je do něj zapojeno 78 partnerských škol a obědy zdarma jsou poskytovány přibližně 350 strávníkům. Přesná čísla budou známa v červenci letošního roku, kdy dojde k vyhodnocení projektu. Praze ani zapojeným školám z účasti v projektu neplynou žádné náklady. Vše je hrazeno z evropských prostředků (85 %) a státního rozpočtu (15 %).

Hypertenze ohrožuje každého. Důležitá je prevence i včasná léčba • Vzestup tlaku, který vyvíjí kolující krev na stěny tepen, je přirozenou odpovědí organismu nejen na fyzickou námahu, ale i na psychickou zátěž, čili stres. V klidovém stavu se pak tlak vrací na svou běžnou hodnotu, která je u každého jedince jiná. Závisí to na mnoha okolnostech – tělesné konstituci a hmotnosti, způsobu výživy, zaměstnání, emocích, věku, ale také i na stavu, v jakém se člověk nachází při měření tlaku.

VIDEO: Cizinci brutálně zkopali číšníka a utekli. Pátrá po nich policie • Kriminalisté vyšetřují případ bezdůvodného útoku na číšníka v centru Prahy. V sobotu po devatenácté hodině skupina cizinců zaútočila na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici v Praze 1 na číšníka, který je upozornil, že tam nemohou konzumovat vlastní donesený alkohol. Hádka vygradovala v surové napadení. Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí. Zraněný muž skončil v nemocnici na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu a musel podstoupit operaci hlavy. [related-post id="9543"] Kriminalisté s policisty začali případ ihned vyšetřovat a pátrat po podezřelých. Podle všeho se jedná o cizince a je tedy předpoklad, že bydlí v hotelu, penzionu nebo jiném ubytovacím zařízení v Praze či okolí. Policisté proto žádají především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158. Případ je prověřovaný pro podezření ze spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví a výtržnictví, za což v případě dopadení a odsouzení hrozí pachateli až deset let odnětí svobody.

31. 8. 1890: Dopaden muž, který poničil květinový záhon • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

4. 3. 1868: Pražský pekař testuje nový typ chlebu. Připravuje se bez kynutí • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Nový chléb Nejznamenitější lučebník naší doby, Leebig v Mnichově, zanášel se za poslední doby skoumáním, jak by se připravovat mohl chléb bez kysání a bez kvasnic. Podobný chleb se již v Mnichově vyrábí a pražský pekař pan Popel dal si ukázky takového chleba přivézti, aby mohl podobným spůsobem i v Praze chléb černý i bílý pécti. – Pražský denník, 4. 3. 1868 Lupič dopaden Prohnaný lupič polapen tyto dny od policie městské a odevzdán včera zemskému co trestnímu sondu. Již po delší dobu spozorovala policie, že řeznický tovaryš Stěpán Kočí, rodem od Turnova bez za- městnání potlouká se po Praze a při tom s jistou ženštinou, pověsti chatrné, velké peníze utrácí. Když za doby poslední krádeže vloupáním se do domů nadmíru se množily, padlo podezření i na něho. Sledován tedy tím pilněji, až skutečně přistižen při pokusu krádeže takové. A hle, již v předběžném výslechu vyšlo na jevo, že za poslední doby spáchal v Praze neméně než 13 krádeží, z nichž vzešla škoda přes 1000 zl. Taktéž vyšlo najevo, že krádeže ty prováděl se zručnosti kromobyčejnou; kde nepodařilo se mu někam vloupati se, tu háky a pod. oknem vytahoval, čeho kde dosáhl. Při prohlídce bytu, čili lépe řečeno úkrytu jeho nalezena ještě valná zásoba různých věcí kradených jako šatů, prádla, peřin, skvostů a j. v. – Národní listy, 4. 3. 1868 [related-post id="6452"] Osvětlení Na plynový kandelábr na malostranském náměstí byla včera i socha na svrchní podstavec vztýčena, tak že kandelábr tento už co nejdříve bude moci býti rozžat. Jest si přáti, aby také už na všech ostatních podstavcích kandelábry plynové vztýčeny byly, neboť na některých náměstích je osvětlení za tmavých nocí už nanejvýš potřeba. – Pražský denník, 4. 3. 1868 Zabloudilé dítě Včera v poledne přivábil k sobě na staroměstském náměstí asi tříletý hošík množství okolojdoucích svým pláčem. Byl z domova vyběhl a zatoulal se až na náměstí, kde spozorovav, že to se na cizém místě nalezá, do pláče se dal. Okolostojící chtěli jiz děcko na strážnici zavesti, když na cestě hošík spatřil sousedku svých rodičů a poznav ji ihned k ní radostně běžel. Tato se ovšem hocha ujmula a k matce jej zavedla. – Pražský denník, 4. 3. 1868

Bude nekynutý chléb Pražanům chutnat?

Pracujících cizinců přibývá. Průměrně vydělávají stejně jako Češi, někdy i víc • Česká ekonomika musí kvůli nedostatku pracovních sil stále více spoléhat na zaměstnance s cizím státním občanstvím. Jejich podíl přesáhl loňském roce 12 procent. Většinu celkového počtu cizinců u nás tvoří občané Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu. Následují občané Ruska, Polska, Bulharska a Rumunska. V počtu usazených převyšují občané třetích zemí nad občany EU. Data zveřejnil Český statistický úřad.

Víte, jak se léčí česká krajina? Přijďte se podívat na výstavu fotografií na střeše muzea • Na nově zpřístupněné střeše Národního zemědělského muzea na Letné si nyní užijete nejen pražské výhledy, ale i nevšední záběry české krajiny. Fotografická výstava Státní pozemkový úřad – správce české krajiny představuje místa v České republice, do kterých se díky plánovaným zásahům vrátily krajinné prvky, tolik potřebné pro udržení zdravé rovnováhy. Výstava potrvá od 15. dubna do 16. května. Úkolem pozemkových úprav je nové a lepší zacházení s pozemky v krajině. Stejně důležité, jako například náprava vlastnických vztahů a vytvoření podmínek pro racionální hospodaření, jsou také obnova a udržitelný rozvoj krajiny. Při pozemkových úpravách se navrhují nejen nové tvary a velikosti pozemků, ale i prvky, které krajině pomáhají, odborně nazývané společná zařízení. Jsou to polní cesty, remízky, rybníky, nádrže, biocentra, biokoridory, stromořadí a aleje. Právě tyto úspěšné realizace můžete zhlédnout na 21 fotografiích vystavených na střeše Národního zemědělského muzea v Praze. „I když se muzeum zabývá především historií, mělo by promlouvat i k aktuálním tématům. Význam zdravé krajiny je zásadní a na téma udržitelnosti vody a půdy připravuje v tomto roce řadu aktivit. Využíváme přitom odborných znalostí našich partnerů, výzkumných institucí, svazů, vysokých škol i dalších organizací zřizovaných ministerstvem zemědělství,“ říká tisková mluvčí Národního zemědělského muzea Jitka Taussiková. Fotografické záběry pozemkových úprav z různých lokalit Česka ukazují, jak lze citlivými zásahy vylepšit či navrátit krajině retenční schopnost, zlepšit prostupnost pro zvířata i lidi, pomoci v boji se suchem, záplavami či erozí. Kvalitně zpracovaná fotodokumentace zajímavých realizací je doplněna popisy, které návštěvníkům přiblíží danou problematiku. Výstavu připravil Státní pozemkový úřad, který s Národním zemědělským muzeem spolupracuje od podzimu loňského roku. „Velice jsem uvítala možnost navázání spolupráce s Národním zemědělským muzeem, díky které můžeme naši práci více přiblížit široké veřejnosti a ukázat, že pozemkové úpravy jsou důležitým nástrojem nejen v boji proti dopadům nepříznivých klimatických změn, ale i v budování venkova a krajiny,“ říká ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová. Díky této spolupráci vznikl projekt Voda – Půda – Krajina, který má za úkol tematiku ochrany půdy a vodních zdrojů přiblížit laické veřejnosti. V rámci společného projektu tak vznikají například lektorské programy v expozicích muzea, a to nejen v Praze, ale i na Kačině, v Čáslavi nebo na Ohradě. Na výstavu volně naváže i cyklus přednášek pro veřejnost Voda a půda jako společenské dilema, který v muzeu odstartuje 26. dubna.

Zuboženou krajtu někdo vyhodil do kontejneru na nápojové obaly • Odchytová služba městské policie se zabývala dalším smutným případem vyhozeného zvířete do popelnice. Z kontejneru na nápojové kartony zachraňovala dvoumetrovou krajtu ve velmi špatném zdravotním stavu. Strážníkům z Prahy 10 byl oznámen nález velkého žlutého hada v kontejneru na nápojové kartony. Ten ležel nehybný na dně mezi odpadky. Strážníci na místo zavolali odchytovou službu městské policie a společně hada z kontejneru vylovili. Že se nejednalo o nebezpečný odchyt, bylo zjevné hned, co zvíře spatřili. Krajta tmavá albín byla na první pohled ve velmi zuboženém stavu - plíseň po těle, nevysvlečené zbytky kůže. To byl patrně impuls pro jejího majitele, aby se hada zbavit. [related-post id="9180"] Zanedbaná krajta ve velmi špatném zdravotním a výživovém stavu byla převezena do Útulku městské policie pro opuštěná zvířata v Horních Měcholupech, kde se zaměstnanci snaží bojovat o její život. Městská policie o případu informovala Městskou veterinární správu.

Ve větrací šachtě domu se uhnízdilo 199 netopýrů • Rekonstrukce bytu se může proměnit v pořádné netopýří nadělení. Přesvědčili se o tom obyvatelé jednoho bytu v pražské Libni, když se probourali k zimující kolonii netopýrů rezavých. V odvětrávací šachtě objevili velké množství rozespalých netopýrů, kteří si pro svůj zimní spánek vybrali starý cihlový dům.