Velbloudí mládě se narodilo v pražské zoo. Poprvé po devíti letech

29. července 2021 ∙ 14:32
Kristián Vích
Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

V pražské zoologické zahradě se oslavuje. Na svět tam přišlo dlouho očekávané mládě velblouda dvouhrbého domácího. Zahrada chová velbloudy prakticky od svého vzniku. Na nejnovější přírůstek se čekalo devět let.

Malá samička, která své jméno teprve dostane, se narodila v polovině července. Je prvním společným potomkem jedenáctileté samice Sophie a o čtyři roky mladšího samce Ibrahima.

„Je v dobré kondici a matka o ni vzorně pečuje. Pravidelně ji kojí a poměrně intenzivně si ji hlídá. Návštěvníci mohou mládě vidět i s celou skupinou ve venkovním výběhu v horní části zoo. Nejaktivnější jsou dopoledne při krmení, ale pozorovat je lze prakticky po celý den,“ popisuje kurátor kopytníků Jan Mengr.

Porvé ve venkovním výběhu s matkou Sofií. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Historie chovu velbloudů dvouhrbých domácích v Zoo Praha sahá až do roku 1932, tedy pouhý rok po otevření zoo. První mládě se zde narodilo o dva roky později.

K domestikaci velbloudů došlo asi před 4 až 6 tisíci lety. Jejich hmotnost se pohybuje nejčastěji od 450 do 650 kg. Dosahují rychlosti až 20 km/h a v lidské péči se mohou dožít 20 až 30 let. Nejčastěji se živí trávou, bylinami, slanomilnými rostlinami a trnitými keři.

Zdroj: Tisková zpráva Zoo Praha

X Zavřít