Pražské zprávyPražskýDEN.cz10. dubna 20184 minuty čtení

Vědci z pražské laboratoře objevili gen, který způsobuje onemocnění rohovky

Doc. MUDr. Petra Lišková, M.D., Ph.D.

Doc. MUDr. Petra Lišková, M.D., Ph.D.

Vědci z Laboratoře pro studium vzácných nemocí Kliniky dětského a dorostového lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze objevili pod vedením doc. MUDr. Petry Liškové, M.D., Ph.D., a ve spolupráci s britským týmem z University College London, že mutace genu GRHL2 jsou příčinou závažné vady oční rohovky – zadní polymorfní dystrofie typu 4.

Tímto objevem tak navázali na úspěch z roku 2016, kdy společně prokázali, že mutace genu OVOL2 jsou příčinou zadní polymorfní dystrofie typu 1. Díky získaným poznatkům vědci objasnili, že společným mechanismem všech doposud známých typů polymorfní dystrofie je abnormální aktivace epitelomezenchymální tranzice rohovkového epitelu. Tento poznatek otevírá cestu k návrhu a vývoji vhodných terapeutických postupů.

Výsledky několik desítek let trvajícího výzkumu byly nyní publikovány v březnovém čísle prestižního časopisu The American Journal of Human Genetics. Vědecký úspěch rozšiřuje sérii více než 20 nových onemocnění podmiňujících genů, které byly v Laboratoři pro studium vzácných nemocí doposud objeveny, a dokumentuje vysokou odbornou úroveň pracoviště.

„S velkým potěšením sleduji práci vědců naší fakulty a jejich skvělé výsledky, na nichž lze demonstrovat, že dnešní špičková odborná a vědecká práce je ze své podstaty týmová a multioborová. Otevřená spolupráce sebevědomých partnerů vždy představuje lidské obohacení, umožňuje efektivnější vynaložení prostředků i znalostí a ve svých důsledcích je přínosem pro ty nejdůležitější, naše pacienty,“ komentuje vědecký úspěch děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.

Čtěte také…
Magnetická rezonance v Thomayerově nemocnici bude sloužit pacientkám s myomem

Spolupráce s Brity

Spolupráce s britským týmem z University College London je pro české vědce velmi přínosná. „Pohybujeme se na poli vzácných onemocnění, která se mohou vyskytovat ve spojení s mutacemi v určitém genu pouze u několika rodin ve světě. Součástí britského týmu jsou i lékaři Moorfieldské oční nemocnice, což je největší oční nemocnice ve Velké Británii a zároveň i jedna z nejznámějších na světě. Dochází zde ke koncentraci pacientů se vzácnými onemocněními, rohovkové dystrofie nevyjímaje. Pokud se snažíte prokázat, že mutace v novém genu skutečně vedou ke vzniku konkrétního vzácného onemocnění, čím více pacientů najdete, tím máte proti ‚pachateli‘ více důkazů,“ podotýká vědkyně doc. Petra Lišková, která ve slavné britské oční nemocnici a přidruženém UCL Institute of Ophthalmology sama více než dva roky pracovala a bádala.

Onemocnění je vzácné

Vzácné onemocnění zadní polymorfní dystrofie rohovky u většiny pacientů zhoršuje zrak, často je nutná i transplantace rohovky a některé případy vedou až k úplné slepotě. Výjimečně se může onemocnění projevit i záhy po narození zákalem rohovky a značnou světloplachostí. V České republice nemocí trpí nejméně jeden člověk z 80 000. V přepočtu na celkový počet obyvatel (tzv. prevalence) je to celosvětově nejvíce lidí. Vědci si to vysvětlují právě společnými předky, kteří zanechali po sobě 3 rodiny s mutacemi nově objeveného genu (a dokonce 17 rodin s mutacemi v genu objeveném v roce 2016).

„Nicméně až na vzácné výjimky, kdy se najde zapálený vědec, kterého toto onemocnění zajímá, nejsou nikde ve světě pacienti s touto dystrofií tak dobře sledování jako v České republice. Je tedy pravděpodobné, že i v jiných zemích je pacientů více, ale nikdo je cíleně nevyšetřuje a nehledá genetickou příčinu jejich onemocnění,“ říká doc. Petra Lišková a dodává, že mutace v genu GRHL2 od stejného předka musela vzniknout již před staletími, neboť rodiny se nebyly vědomy ani společným původem v určitém regionu, na rozdíl od rodin se zadní polymorfní dystrofii rohovky typu 1, které pocházejí z okolí Klatovska.

Dohodu dnes oficiálně uzavřeli zástupci FN Motol a Nadačního fondu Domu Ronalda McDonalda.
Čtěte také…
Motolská nemocnice postaví nový dům pro rodiny dlouhodobě nemocných dětí

Objevy obou dvou genů napomáhají již nyní lékařům Oční kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a propojují tak vědu s klinickou praxí. Jak zdůrazňuje doc. Lišková, diagnostika onemocnění rohovky postihující její zadní vrstvu – endotel, není jednoduchá, zvláště u malých dětí s vrozeným edémem rohovek nejasného původu. Objevenou mutaci, a tedy i nemoc, lze nyní díky práci doc. Liškové poměrně jednoduše zjistit pouze z krve a lékaři se tak mohou u malých dětí obejít bez náročných vyšetření oka v celkové narkóze. Objev genu navíc přináší postiženým rodinám možnost ovlivnit přenos onemocnění na další generaci pomocí prenatální nebo preimplantační diagnostiky.

Čtěte také…
Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují

Nepřehlédněte

Lidl má Čechy za hlupáky. Jinak nejde vysvětlit, proč nabízí produkt za skandálně přemrštěnou cenu oproti Německu • Člověk nemusí být za největšího experta na matematiku, aby pochopil, že tady něco nahraje. Německý řetězec Lidl nabízí pro německé zákazníky v akčním letáku od 2. prosince akční balení 450 g pomazánky Nutella za 1,74 euro, což dělá asi 44 českých korun pro všechny držitele karty Lidl Plus.

Češi neumí krutony do polévky. Nesmí se hned rozmočit a musí křupat. Jinak je radši ani nedělejte • Kdo by nemiloval polévku s křupavými krutony? Jenže znáte to - hodíte je do horké polévky a za minutu máte v talíři rozmočenou břečku chleba. S blížícími se Vánocemi a tradiční rybí polévkou je načase tento problém konečně vyřešit.

Svátky a volné dny 2025: Češi si mohou užít hned několik prodloužených víkendů • V roce 2025 čeká obyvatele České republiky celkem 13 státních svátků nebo dnů pracovního volna. Některé z nich vytvoří spolu s víkendy atraktivní příležitosti pro delší volno. Podívejme se, jak to všechno v roce 2025 vychází.

Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují • Čeští spotřebitelé dlouho nevěnovali pozornost tomuto polskému obchodnímu řetězci. Až prudký nárůst cen potravin v posledních dvou letech, kdy české obchody účtovaly nepřiměřeně vysoké částky, přiměl mnoho lidí cestovat za nákupy do Polska.

Spánková poloha prozradí, zda jste finančně úspěšní, tvrdí studie • Nová studie objevila zajímavou souvislost mezi spánkovou polohou a kariérním a finančním úspěchem. Výzkum společnosti Bed Slats, kterého se zúčastnilo 5 438 pracujících lidí, naznačuje, že způsob, jakým spíme, může předpovídat naši finanční budoucnost.

Patříte do průměru? Složení jídelníčků Čechů se proměňuje. Celkově jsme toho loni snědli méně • Brutální inflace posledních let nejspíš způsobila, že Češi začali šetřit na jídle. Proměnila se také skladba toho, co si dáváme na talíř.

Svátek slaví Ondřej. Původ jména má hned několik významů, jeho nositelé se chlubí těmito charakteristikami • Ondřej je tradiční mužské křestní jméno, které má své kořeny v řecké kultuře. Právě dnes, v sobotu 30. listopadu, slaví všichni nositelé tohoto jména svůj svátek. Ondřej vznikl z řeckého slova "andréios", což v překladu znamená statečný, mužný nebo statný. Jedná se vlastně o českou variantu jména Andrej, které je rozšířené především ve slovanských zemích.

Jak prožít vánoční období v klidu a vykročit do nového roku s čistou hlavou • Předvánoční shon dovede potrápit i ty nejodolnější z nás. Namísto radostného očekávání se často propadáme do stresu z nesplněných úkolů, množství povinností a společenského tlaku. Pojďme se podívat na to, jak tento náročný čas proměnit v období osobního růstu a skutečné vánoční pohody.

Rodinné dědictví: Jak přetvářet staleté vzorce a budovat zdravější vztahy napříč generacemi • Každá rodina v sobě nese příběh, který se vine jako červená nit mnoha generacemi. Prarodiče vychovávali své děti podle nejlepšího vědomí své doby, předávali jim své životní zkušenosti, traumata i radosti. Jejich děti pak stejným způsobem formovaly své potomky. Tento přirozený koloběh vytváří složitou síť vztahů, postojů a přesvědčení, které významně ovlivňují náš současný život.

České domácnosti procházejí proměnou. Češi objevují kouzlo nového pohodlí • Doba, kdy jsme museli být fyzicky doma, abychom zapnuli pračku nebo zkontrolovali obsah ledničky, je nenávratně pryč. Chytré domácí spotřebiče si našly cestu do českých domovů rychleji, než by mnozí čekali. Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) je využívá již 15 % domácností, což představuje významný skok oproti předchozím létům.