Tajemství banánů. Proč jsou zahnuté a rostou nahoru?
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou banány zahnuté? A proč narozdíl od většiny plodů ovocných stromů a navzdory zákonům gravitace rostou směrem nahoru?
Odpověď je jednoduchá. Banánovníky totiž ve skutečnosti nejsou stromy, ale obrovské byliny z čeledi banánovníkovitých. Kmen tvoří na husto a na těsno rostoucí listy, z nichž po pár měsících vyroste květ. Na jednom keři může později vyrůst mnoho desítek až několik stovek banánů.
Bloky banánů po zhruba dvaceti kusech jsou uspořádány v takzvaných věncích nebo dlaních. Zpočátku rostou směrem dolů, ale po čase z květu opadají listy a na plody začne dopadat více světla. To aktivuje růstové hormony natolik silně, se banány začnou táhnout za sluncem a postupně se ohýbají. Celý růst trvá přibližně tři měsíce. Vlivem zvláštních látek přitom v místě, kam dopadá přímé sluneční světlo, rostou pomaleji.
Historie banánů
Poprvé se o banánech zmiňují buddhistické texty v roce 600 př. n. l. Údajně i samotný Alexandr Veliký měl během své výpravy do Indie v roce 327 př. n. l. možnost si na nich pochutnat. První skutečný banánový sad byl popsán v Číně okolo roku 200. Okolo roku 650 islámští dobyvatelé dovezli banány do Palestiny. Arabští kupci poté rozšířili banány po většině území Afriky, odkud to už do Evropy bylo co by kamenem dohodil.
Ovoce štěstí
Dva až tři snědené banány denně mohou podle odborníků působit jako antidepresivum. Banán je totiž jediné ovoce obsahující unikátní kombinaci aminokyseliny tryptofan a vitaminu B6. Toto spojení pomáhá tělu produkovat serotonin, který působící na nervový systém a navozuje dobrou náladu a pocit radosti.