Den, kdy ryby pršely z nebe. Nevídaný úkaz všechny zaskočil

1. srpna 2021 ∙ 12:13
Kristián Vích
Foto: Unsplash

Čas od času se stane něco, nad čím běžnému smrtelníkovi zůstává rozum stát. Fenomén zvaný „déšť ryb“ patří mezi ně, i když má logické vysvětlení. Při silných bouřích mohou z nebe padat větrem nasáté ryby, žáby, myši nebo další drobní živočichové. Dobové noviny zmiňují událost, ke které došlo v létě 1892 v Bosně.

Dešť ryb

Meteorologická stanice v Bjelině v Bosně podává zprávu o následujícím přírodním úkazu. V noci na 23. července ke 4. hod. strhla se nad Bjelinou, směrem severozápadě-jihovýchodním, bouře, orkánu podobná, s prudkým blýskáním a hřměním, jež trvala dvě hodiny.

Se silným lijákem spadlo též velké množství malých živých rybiček, které ráno děti i dorostlí lovili ve stružkách na ulicích a v loužích na náměstích. V dešťomění pozorovací stanice nalezl jsem při měření srážek o 7. hod. ranní k nemalému svému úžasu též dvě malé živé rybičky, vesele plovoucí.

Také v okolí Bjeliny byl pozorován tento podivný dešť ryb, neboť dne 23. července dopoledne přineslo několik obyvatelů z okolí do města malé rybičky, které prý nalezli na polích, lukách a silnicích téhož dne a jež spadly oné noci při bouřce.

Po důkladném ohledání a porovnání rybiček, nalezených na různých místech, shledal jsem, že se velice podobají bělicím.

– Národní listy, 3. 8. 1892. Autor neuveden.

X Zavřít