Bolest hlavy si často způsobujeme sami. Na vině jsou tyto zlozvyky

30. listopadu 2020 ∙ 17:10
Ivana Kratochvílová
Foto: Pixabay.com

Bolest hlavy čas od času potká každého. Většinou v takových případech sáhneme po pilulce z lékárny, nebo jednoduše počkáme, až nepříjemný stav odezní. Ale upřímně, co když si za bolest hlavy můžeme občas sami? Toto jsou nejčastější příčiny.

Neumíte se zbavit stresu

Práh citlivosti na stres má každý člověk jinde. Někoho by z míry nevyvedl ani konec světa, pro jiného je očistec třeba i „obyčejné” nakupování potravin, vaření, domácí práce nebo otravný telefonát.

Vystavení jakémukoliv stresu se přitom projevuje hned několika příznaky a bolest hlavy patří mezi ně. Nejčastěji se dostavuje tupá bolest, která může od hlavy projít až ke krku a k ramenům.

Při bolesti hlavy způsobené stresem jde o začarovaný kruh. Stejně, jako stres způsobuje bolest, tak i samotná bolest hlavy způsobuje stres. V první řadě je tedy nezbytně nutné zbavit se stresu.

Pijete málo vody

Průměrný člověk by měl denně vypít přibližně 2 litry čisté vody. Do tohoto objemu ale nepočítejte kávu, čaj, alkohol ani slazené limonády. Většina lidí si myslí, že pije dostatečně, ale opak je pravdou. Zkuste se vzpomenout, kolik sklenic čisté vody jste za dnešek vypili.

Čím méně čisté vody organismu dopřejete, tím více bude vaše tělo trpět dehydratací. Bolest hlavy je pak jedním z příznaků. Je navíc prokázáno, že dehydratací klesá fyzická i duševní výkonnost – člověku to bez vody méně myslí a i běžné každodenní úkony se najednou zdají být nepřekonatelné.

Málo spíte

Dospělý člověk by měl spánkem strávit zhruba 7 až 9 hodin denně. Kromě času stráveného v posteli je důležitá i pravidelnost – usínat a vstávat bychom měli každý den ve stejnou hodinu, a to i o víkendu.

Pokud nedodržujete zásady spánkové hygieny, a nebo máte problémy se spaním, je pravděpodobné, že vás během dne bolest hlavy potká. Pokud nezabírá změna návyků, zdravá životospráva ani uklidňující bylinné čaje na nespavost, měli byste vyhledat pomoc lékaře. Dlouhodobá spánková deprivace totiž může vést ke katastrofálnímu poškození celkového zdraví.

Další příčiny bolesti hlavy, za které si můžeme sami

  • vysoký krevní tlak
  • špatná ústní hygiena
  • nadměrné sledování televize nebo monitoru PC
  • kouření a častá konzumace alkoholu
  • špatné držení těla při chůzi
  • nevhodná židle v kanceláři
  • nedostatek kyslíku
  • málo pohybu

Změňte melodii budíku. Bude se vám lépe vstávat a stoupne výkonnost, tvrdí australští vědci

Problémy s ranním vstáváním trápí velkou část populace. Mnozí zvládnou jen s obtížemi vylézt z postele, a některé dokonce neprobere ani dlouhé a opakované zvonění budíku. Na vině je řada faktorů, ale podle vědců je důležitá i melodie, kterou si pro své probuzení zvolíme. Nový výzkum australských vědců z RMIT Uniuversity v Melbourne zjistil, že pro notorické zaspávače se vůbec nehodí zvuk klasického pípání budíku ani poplašný alarm. Lépe řečeno, […]

Odběrové místo na Mariánském náměstí provádí PCR testy ze slin

Na Mariánském náměstí v Praze 1 bylo otevřeno nové odběrové místo. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku ze slin. Provoz centra zajišťuje Městská poliklinika Praha ve spolupráci s Českým červeným křížem. „Otevřením dalšího odběrového centra hlavní město Praha reaguje na vývoj epidemické situace, která v České republice stále není příznivá. Virová nálož v populaci je stále vysoká a […]

Jak správně dýchat. Jednoduchý návod vám může změnit život

Dýchání nás provází od narození až do smrti. Je to proces, bez kterého bychom jen sotva přežili. Pouze díky němu může krev zásobovat organismus životně důležitým kyslíkem. Podle odborníků přitom velká část lidí dýchá špatně. To pak může souviset s různými zdravotními komplikacemi. Co tedy při dýchání dělat lépe? Jednou z nejčastějších chyb je povrchní, mělké dýchání. K němu dochází nejčastěji ve stresových situacích, ale často se ho dopouštíme s […]

Stane se Alžběta II. nejdéle vládnoucí panovnicí historie?

Svět se za posledních sedm dekád neuvěřitelně proměnil. Jedna jistota ale stále zůstává. Na britském trůně neochvějně sedí královna Alžběta II. Od počátku její vlády uplynulo letos v únoru 69 let. Je to neuvěřitelný výkon. Už dávno neplatí, že nejdéle vládnoucí panovnicí Británie byla královna Viktorie. Ta stála v čele britského impéria „pouze“ 63 let a 216 dní. Alžbětě II. nyní zbývá jen několik měsíců, aby trumfla Lichtenštejnského panovníka Jana […]

Srdeční selhání se týká stovek tisíc Čechů. A po pandemii jich bude ještě víc, očekávají lékaři

Obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu jsou rizikové faktory srdečního selhání. Toto onemocnění se týká stále většího počtu lidí v Česku. Podle odborníků se již blížíme 300 tisícům nemocných se stanovenou diagnózou. „I přesto, že u nás délka života před vypuknutím pandemie měla tendenci k prodlužování, nedařilo se nám prodloužit délku života lidí ve zdraví. Léta strávená s nemocí jsou nejčastěji na vrub srdečním onemocněním a mezi […]

X Zavřít