Roztočů se nezbavíte snadno. Čističky vzduchu ani vysavače příliš nefungují, říká odborník

LifestylePražskýDEN.cz12. února 20198 minut čtení
Roztoči jsou jednou z nejčastějších příčin alergií.

Roztoči jsou jednou z nejčastějších příčin alergií.

Foto: Archiv

Zdálo by se, že zima je pro většinu alergiků nejpříznivější částí roku, protože se nemusí vyrovnávat s pylovými alergeny. Jenže to není úplně pravda. V tomto ročním období trávíme více času ve vnitřních prostorách. Mnoho lidí kvůli tomu trpí alergiemi způsobenými roztoči a domácími mazlíčky.

Zimními alergiemi jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří trpí klasickými pylovými alergiemi. „V průběhu života alergika se totiž obyčejně rozšiřuje spektrum alergenů, které ho obtěžují. Pro ilustraci lze uvést, že v Česku trpí alergickou rýmou něco mezi 20 až 30 procenty populace. Ačkoli se ve většině případů jedná o klasickou pylovou rýmu, odhaduje se, že až 20 procent Čechů je současně přecitlivělých na roztoče,“ uvádí MUDr. Martin Hospodka, alergolog z kliniky EUC Premium Praha.

Jediná léčba je alergenová imunoterapie

Roztoči obývají lidské příbytky od nepaměti. Milují teplo, vlhko a živí se odpadlými kožními šupinami. Přestože existují různá doporučení, jak snížit „roztočovou nálož“ v domácnosti, jejich realizace je poněkud komplikovaná a výsledek nejistý. „V rukou nyní máme nepochybné důkazy, které vyvrátily zázračné účinky výkonných vysavačů, protiroztočových povlaků i čističek vzduchu při léčení roztočové alergie,“ říká MUDr. Martin Hospodka s tím, že čistička vzduchu sice pomůže efektivně snížit množství pylových a plísňových alergenů, u ostatních typů alergií je ale zcela nedostačující.

Jedinou dostupnou metodou, která opravdu léčí příčinu nemoci, je alergenová imunoterapie. „Jedná se o efektivní metodu, jak postupně navodit zpět toleranci k alergenu. Horkou novinkou je roztočová tableta v indikaci alergická rýma a alergické astma, zatím ovšem pouze pro dospělé pacienty,“ upozorňuje MUDr. Hospodka.

Účinek této lyofylizované tablety je plně srovnatelný s doposud užívanými injekčními preparáty. Podává se pod jazyk, kde se během několika vteřin rozpustí a již po pěti minutách může pacient normálně jíst a pít. Riziko nežádoucích účinků je při správné indikaci omezeno pouze na lehké podráždění sliznice ústní dutiny, které navíc obvykle zmizí během prvního měsíce užívání.

[related-post id=“16746″]

Pobyt doma je v chladných měsících problematický i pro lidi alergické na plísně. Ty jsou životně závislé na vzdušné vlhkosti a okolních zdrojích uhlíku, proto je důležité větrat, udržovat v bytech a domech nižší relativní vlhkost (kolem 30 až 50 procent) a sanovat veškeré plochy zasažené růstem plísní. „Pokud se při výstavbě a zařizování vyhneme dřevu, sádrokartonu, lepence, tapetám a kobercům, plísně tím také nepotěšíme. Růst plísní naopak může podpořit užívání zvlhčovačů vzduchu,“ zdůrazňuje Hospodka.

V zimě se také zhoršuje stav pacientů, kteří trpí alergií na svého domácího mazlíčka. „S potížemi se obvykle potýkají celoročně. Přesto u nich pozorujeme jisté zhoršení stavu přes chladné období roku,“ přiznává doktor Hospodka a podotýká, že lidem s roztočovými, zvířecími a plísňovými alergiemi ulevuje procházka v zimní přírodě, protože jsou zmíněným alergenům vystaveni méně. „Pokud však není alergické onemocnění pod dostatečnou kontrolou, může být naopak chladný vzduch či intenzivnější pohyb spouštěčem vážných zdravotních komplikací. To platí zejména o alergickém astmatu,“ upozorňuje MUDr. Martin Hospodka.

Ovšem pro některé lidi je pobyt venku v mrazu spouštěčem další alergie. Každý si jistě dokáže dobře vybavit, jak jeho tělo reaguje na chlad. Jedná se o zcela přirozenou odpověď, jejímž úkolem je přizpůsobit se novým podmínkám. Část lidí ovšem reaguje přemrštěně. Oči zalité slzami při slalomu na sjezdovce, kapající kohoutek místo nosu při čekání na ranní tramvaj nebo suchá kůže, která nutí k nekonečnému škrábání – to je jen vrchol ledovce. „Asi nejvážnější formou chladové alergie je chladová kopřivka, která může skončit i anafylaktickým šokem. Nepřiměřené chladové reakce doporučuji ještě před započetím léčby důkladně vyšetřit, abychom vyloučili související skryté onemocnění,“ říká alergolog.

[related-post id=“16684″]

Neléčené alergie vedou k průduškovému astmatu

Když mrazy povolí a příroda začne kvést, přicházejí pylové alergie, které jsou nejčastější příčinou alergií v létě. Jejich typickými projevy je svědění očí, kýchání, smrkání a pokud se neléčí, skončí většinou průduškovým astmatem, tedy kašlem, zánětem průdušek, dechovými potížemi a podobně. „Rizikem je rozvoj průduškového astmatu a zkřížené potravinové alergie. Neléčení alergici jsou také více vnímaví k respiračním infekcím. A velmi častým následkem je rozšíření spektra alergenů, na které jedinec nepřiměřeně reaguje,“ zdůrazňuje MUDr. Martin Hospodka. Na druhé straně je nutné zmínit, že u části alergiků je onemocnění od svého začátku poměrně stabilní a nesměřuje k výrazné progresi.

Alergickou rýmu lze od té infekční odlišit zejména podle průběhu. Kýchání, svědění nosu, současné postižení očí, pravidelný návrat potíží při kontaktu s alergenem a uspokojivá odpověď na antialergika – to vše svědčí pro alergii. Na druhé straně zvýšená teplota, bolest v krku, spontánní ústup projevů během několika dnů a jen několik takových příhod během roku je typický pro infekční rýmu.

Nejúčinnější metodou, která může alergii vyléčit, je již zmíněná alergenová imunoterapie. „Pro pyly trav je již několik let dostupná i v tabletové formě s prokázaným preventivním účinkem na alergické astma, a to již pro děti od věku pěti let. Na mimořádný dovoz je možné zajistit i tabletu s léčebným alergenem ambrózie. A účinek očekávané tablety pro terapii alergie na pyly jarních stromů zatím ověřují klinické studie,“ vysvětluje alergolog Martin Hospodka z kliniky EUC Premium Praha.

[related-post id=“16604″]

U pacientů se stabilním onemocněním dávají lékaři přednost úlevovým lékům. „Aniž by změnily průběh alergie, velmi efektivně a bez nežádoucích účinků tlumí alergické projevy,“ dodává Martin Hospodka a doporučuje, aby lidé s pylovými alergiemi omezili v kritických měsících venkovní aktivity, umístili do oken svého domu pylové sítě, využívali čisticí vzduchotechniku (klimatizaci, čističku vzduchu) a po příchodu z venku se osprchovali a vyprali použitý oděv. „Nově se nabízí bariérové prostředky, které brání kontaktu sliznic s pylem: brýle, respirátory či celulózové nosní spreje,“ doplňuje.

Častým letním problémem je i alergie na slunce. „Nepříjemné reakce na slunce ovšem mohou mít různé příčiny, takže nemusí jít vždy o alergii, ale i například o některé autoimunitní onemocnění. Běžné alergie se většinou projeví na kůži při prvním sluníčku,“ vysvětluje odborník. Proti alergii na slunce se lze bránit používáním kvalitních opalovacích prostředků s vysokým UV filtrem. A je také dobré nekonzumovat na slunečné dovolené příliš mnoho potravin s vysokým obsahem histaminu, který se vyskytuje především v citrusových potravinách, v exotickém ovoci, alkoholu, rajčatech, jahodách, čokoládě či kakau. V létě nelze zapomenout ani na vážné reakce po štípnutí včelami a vosami. A jak k podzimu přibývá srážek, alergiky začínají obtěžovat venkovní plísně.

Komponentová diagnostika pomáhá odhalit alergie u dětí

Na to, že mají alergii, přijdou nemocní často vlastním pozorováním. „Klienti skutečně obvykle vědí, na co mají alergii. K nám si přicházejí svoji domněnku ověřit a konzultovat léčbu. V ordinaci dokážeme vyšetřit přecitlivělost na daný alergen. Nejjednodušším a často také nejspolehlivějším způsobem jsou kožní testy. Potřebujeme k nim pacienta, extrakty alergenů a 15 minut času všech zúčastněných,“ zmiňuje časovou nenáročnost testů alergolog Hospodka.

Mnozí alergici do určité míry experimentují, jakou dávku svého alergenu třeba v potravě snesou. „Když to mají vyzkoušené, nemusejí se obávat nečekané reakce. A pokud nemají jistotu, nebo zvláště u dětí, je možné použít takzvanou komponentovou diagnostiku, kterou využívám v EUC Premium ve spolupráci s EUC Laboratořemi a která zcela jasně rozliší typ reakce,“ zdůrazňuje.

[related-post id=“16652″]

Komponentová diagnostika dokáže z velice malého množství krve, zhruba ze dvou kapek, vyšetřit více než 51 alergenů, ať už potravinových či inhalačních a z nich pak celou řadu komponent. Pro vysvětlení: třeba mléko není jenom jeden alergen, ale obsahuje celou řadu komponent, které nám ukážou, do jaké míry může danému dítěti vadit, zda jeho konzumace může souviset třeba s atopickým ekzémem, zda bude daná alergie trápit dítě i v budoucnu či zda může konzumovat tepelně upravené či naopak tepelně neupravené mléko. To je možné určit třeba už u šestiměsíčního dítěte, protože právě v nejnižším věku jsou potravinové alergie úplně nejčastější.

Alergolog pak umí říci, jakou dietu má dítě dodržovat, které potraviny vyloučit či omezit a které nikoliv. A při kojení je to podstatné i pro stravování matky. Je ale důležité poradit se o tom s odborníkem, protože vyloučit bez důvodu z jídelníčku některé potraviny vede k riziku, že právě na ně bude dítě v budoucnu alergické. „Je potřeba rozhodovat se u každého dítěte individuálně a pečlivě hodnotit jeho stav, protože vynechávání potravin bez rozmyslu může mít neblahý vliv na jeho zdraví. Nemluvě o tom, že dodržování nějakých striktních omezení vede i k sociálním obtížím při adaptaci ve školním kolektivu,“ připomíná MUDr. Martin Hospodka.

[related-post id=“16210″]

Jak vznikají alergie

Významnou roli při vzniku alergií hraje genetika. Alergická onemocnění jsou dědičná a velmi pak záleží na vnějším prostředí, jak silně se projeví. „Při opakovaném kontaktu s alergeny se stane, že jednoho dne na ně začne organismus prudce reagovat. Projeví se to především v místě kontaktu s alergenem, tedy na kůži a sliznicích,“ vysvětluje MUDr. Martin Hospodka.

Kožní problémy mohou mít spojitost s potravinovou alergií. Alergie například často začíná atopickým ekzémem. „Pokud je pokožka poškozená, vzniká riziko, že budete časem alergičtí třeba i na psa, kterého máte doma, na roztoče, kteří jsou všude kolem nás,“ varuje Hospodka.

K alergii lze přijít v jakémkoli věku. Největší procento však vzniká u dětí, přičemž některé z nich dokážou z alergie „vyrůst“. To znamená, že si sice znaky přecitlivělosti nesou i do budoucna, ale výsledkem nejsou alergické reakce. Tento fenomén vzbuzuje velký zájem výzkumníků. Jeho vysvětlení by totiž mohlo napomoci léčbě těch, kteří alergií trpí i v dospělosti.

Nepřehlédněte

Co všechno zahrnuje preventivní prohlídka u praktického lékaře • Češi nechodí na preventivní prohlídky. Přestože jsou pravidelné návštěvy praktického lékaře s přibývajícím věkem stále důležitější, podle průzkumů je ignoruje až 60 % dospělé populace. Mnozí lidé přiznávají, že lékaře nenavštěvují hlavně ze strachu, co je při prohlídce čeká.

Správně zvolený sport může prodloužit život až o deset let • Vědci již dávno potvrdili, že pohyb ve formě pravidelně prováděného sportu zpomaluje procesy stárnutí a prodlužuje délku života. Závisí ale dlouhověkost i na tom, jakou fyzickou aktivitu člověk provozuje? Nové důkazy ukazují, že zřejmě ano.

Přesčasy v zaměstnání mohou zabíjet. Češi se v tomto ohledu vydali správným směrem • Přestože celosvětové statistiky ukazují, že se práce přesčas týká stovek milionů lidí (podle dat Mezinárodní organizace práce pracuje více než 48 hodin týdně 22 % lidí), čeští zaměstnanci ve třetím čtvrtletí loňského roku odpracovali nejméně přesčasů za posledních pět let. Sestupný trend podílu práce navíc je lidskému zdraví prospěšný. Práce přesčas totiž dle výzkumů zvyšuje riziko mozkové mrtvice, zhoršuje mentální zdraví a přispívá k nezdravému životnímu stylu i menší spokojenosti lidí v práci, a tudíž i menší pracovní produktivitě.

Jak funguje DNA? Národní muzeum otevřelo výstavu Doba genová • Jak vlastně vypadá DNA a jakým způsobem se získává v laboratoři? A k čemu je její výzkum užitečný v muzejnictví? Nejen na tyto otázky se snaží odpovědět nová výstava s názvem Doba genová, která je k vidění od 19. července v Nové budově Národního muzea.

Zásadní změna pro kuřáky. Mentolové cigarety v Česku končí. Škodí mnohem víc, než se může zdát • Kuřáci mentolových cigaret si od 20. května již svoji oblíbenou značku nekoupí. Mentolové cigarety, v posledních letech inovované o práskací kapsli, kouří až třetina dospělých kuřáků. Zákaz jejich prodeje ve všech zemích Evropské unie byl oficiálně odsouhlasen již před pěti lety. Nyní tak definitivně končí a zákaz se týká jak klasických mentolek, tak cigaret s mentolovou kapslí. Kuřáci si také výrazně připlatí. Od jara se zvýší spotřební daň na krabičce u všech cigaret o 12 až 13 korun.

Mýty o gumových medvídcích. Z čeho se opravdu vyrábějí, co obsahují a jak ovlivňují zdraví kloubů • Gumové medvídky milují děti po celém světě. Obrovské oblibě se ale těší i u dospělých, kteří se díky nim mohou vrátit do bezstarostným dětských let. Od roku 1922, kdy se začaly v Německu vyrábět, jejich popularita neklesá. Víte ale, že čeho se skutečně vyrábějí? A jsou opravdu tak přínosné pro zdraví, jak se často tvrdí?

Chřipka zabila v Praze už deset lidí. Hygienici radí, jak onemocnění předcházet • Na území hlavního města Prahy se situace hlášených onemocnění chřipkou v uplynulém týdnu téměř nezměnila. Ve věkové skupině školních dětí a mladých dospělých (6–14 let a 15–24 let) a také ve skupině 60+ došlo k mírnému vzestupu počtu hlášených onemocnění, v ostatních věkových skupinách nemocnost naopak klesla. Významně klesl podíl onemocnění chřipkou vůči onemocnění ostatními respiračními viry. Za letošní chřipkovou sezónu má Hygienická stanice hlavního města Prahy dosud hlášeno 30 těžkých průběhů chřipky s nutností hospitalizace nemocných na ARO a JIP a bohužel i 10 úmrtí. Ohroženi jsou především senioři „Hospitalizaci si vyžádalo onemocnění u dětí do 14 let v 6 případech, u dospělých do 59 let v 6 případech a v 18 případech u dospělých nad 60 let věku. Úmrtí byla zaznamenána 1 x ve věku do 59 let a 9 x ve věku nad 60 let,“ sdělila ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Jágrová. [related-post id="6207"] Chřipka není viróza „Na rozdíl od běžné virózy vás u chřipky zaskočí její rychlý nástup – náhle nemůžete udělat ani krok, příšerně vás bolí klouby a teplota je nad 38 stupni C. Ostatní příznaky chřipky jsou podobné viróze. Chřipka je jedním z nejčastějších lidských onemocnění, ale nikdy by se neměla podceňovat. Za loňskou chřipkovou sezónu zemřelo jen v Praze 29 osob," říká šéf pražských hygieniků Jan Jarolímek. [related-post id="6255"] Jak se nenakazit? Hygienici doporučují vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí. Důlěžité je dodržování základních pravidel, jako je kýchání do kapesníku nebo mytí rukou po jízdě hromadnou dopravou. Od běžné virózy se chřipka odlišuje rychlým nástupem, bolestí kloubů a horečkou nad 38 stupňů.

Chřipkové onemocnění ohrožuje nejvíce seniory.

Výhra v loterii jako cesta do propasti. Příběhy lidí, které peníze zničily • Představujete si občas, jak by výhra v loterii změnila váš život k lepšímu? Lidé nejčastěji říkají, že by splatili své dluhy, nakoupili si nové oblečení, nastěhovali se do luxusního domu, něco rozdali rodině a za zbytek peněz by si radostně užívali zbytek života. Jenomže zkušenosti některých reálných výherců už tak růžové nejsou.

Dožijete se vysokého věku? Zjistit to můžete už v mládí • Snad každý z nás by se chtěl ve zdraví dožít vysokého věku. Délka života závisí na genetických faktorech, ale ovlivnit ji může i životospráva a celkový způsob života. Zjistit, zda budete žít dlouho, přitom můžeme už v poměrně mladém věku.

Spánek je mnohem důležitější, než si myslíme, potvrdil výzkum vědců • Cítíte se neustále otrávení a frustrovaní? Rozčílíte se snadno i kvůli nepodstatné malichernosti? Pokud na vás tento popis sedí, přestože vaše povaha byla od malička spíše mírná, měli byste se zaměřit na kvalitu spánku.

„Zdravější“ alternativy cigaret? Odborníci bijí na poplach a požadují přísnější regulaci • Na následky kouření zemře ročně v Česku kolem 18 tisíc lidí, tedy zhruba jedno okresní město. Řada spotřebitelů přešla v poslední době na alternativy běžných cigaret – především zahřívaný tabák a e-cigarety založené na principu vaporizace tekutých náplní. Odborníci ale varují, že tyto produkty rozhodně nejsou tak neškodné, jak se často jejich výrobci snaží prezentovat.

Alternativní kouření

Bára (32): Kolaps mě naučil změnit přístup k životu. Člověk musí myslet nejdřív sám na sebe • Dlouhodobý stres a nepřiměřené nároky mohou po čase vést až k celkovému vyčerpání a kolapsu. Své o tom ví asistentka Bára (32), která se nejdřív musela dostat na úplné dno, aby pak mohla úspěšně otočit kormidlem života a vydat se lepší cestou.

Podceňované onemocnění může skončit ztrátou zubů • Paradentóza je po zubním kazu druhou nejčastější příčinou ztráty zubů. Toto poměrně časté onemocnění dásně, závěsného aparátu i okolní kosti způsobuje nedostatečná ústní hygiena, ale také podceňování příznaků.

Závislost na nosním spreji může být nebezpečná. Jak se jí zbavit? • Každého z nás čas od času postihne nachlazení a s ním spojená rýma. V takových případech obvykle sáhneme po spreji do nosu, který nás spolehlivě zbaví obtíží. Tyto výrobky mají ovšem jeden nebezpečný vedlejší účinek. Mohou být návykové a zdraví škodlivé.

Špatně skladované lahůdky vám mohou zkazit Vánoce. Přitom stačí dodržovat základní pravidla • Vánoční čas a konec roku se nese ve znamení nákupu delikates a lahůdek, které si běžně denně nedopřáváme. Umíte je správně zpracovat a víte, jak s nimi zacházet? Některé potraviny totiž mohou být pořádně nebezpečné.

Nástup demence může ovlivnit kvalita jídelníčku. Některé potraviny raději úplně vynechte • Nesprávný výběr potravin a životospráva mohou zásadně ovlivnit kvalitu života. Anglickým vědcům se v rozsáhlé studii podařilo prokázat, že obezita vede k úbytku šedé kůry mozkové a může se podílet i na rozvoji demence a Alzheimerovy choroby. Které potraviny tedy vybírat pro správné fungování mozku a celého organismu? A čeho se naopak vyvarovat?

V Praze přibylo nejvíce nakažených od počátku pandemie • V Praze bylo za posledních 24 hodin zaznamenáno 220 nových případů nemoci covid-19. Jedná se tak zatím o nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Ve vysílání ČT24 to sdělila hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

Rakovina plic zpočátku nebolí. Příznaky lidé často řeší až v pokročilém stádiu • Tisíce dobrovolníků ve žlutých tričkách po celém Česku dnes vyrazily do ulic prodávat tradiční žluté květy měsíčku lékařského se stužkou meruňkové barvy. Hlavním tématem 23. ročníku veřejné sbírky Český den proti rakovině jsou nádorová onemocnění plic.

Jahody jako elixír mládí, ochrana před nemocemi a skvělá pochoutka • Nastává doba dozrávání jahod. Matka příroda si dala záležet, když vymýšlela jejich podobu. Neotřelý design v kombinaci s osvěžující chutí láká v letním období i ty, kteří jinak ovoci příliš neholdují. Pravidelná konzumace těchto plodů má navíc i řadu blahodárných účinků na naše zdraví a krásu. Pojďme si je představit.

Nemocné ledviny má každý desátý. Poznat příznaky bývá obtížné • Ledviny jsou mimořádně důležitý orgán. Jejich význam připomíná i každoroční Světový den ledvin, který se letos konal 11. března. Kampaň upozorňuje na alarmující skutečnost – přibližně 10 až 15 procent populace trpí nějakou formou onemocnění ledvin.