Roztočů se nezbavíte snadno. Čističky vzduchu ani vysavače příliš nefungují, říká odborník

LifestylePražskýDEN.cz12. února 20198 minut čtení
Roztoči jsou jednou z nejčastějších příčin alergií.

Roztoči jsou jednou z nejčastějších příčin alergií.

Foto: Archiv

Zdálo by se, že zima je pro většinu alergiků nejpříznivější částí roku, protože se nemusí vyrovnávat s pylovými alergeny. Jenže to není úplně pravda. V tomto ročním období trávíme více času ve vnitřních prostorách. Mnoho lidí kvůli tomu trpí alergiemi způsobenými roztoči a domácími mazlíčky.

Zimními alergiemi jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří trpí klasickými pylovými alergiemi. „V průběhu života alergika se totiž obyčejně rozšiřuje spektrum alergenů, které ho obtěžují. Pro ilustraci lze uvést, že v Česku trpí alergickou rýmou něco mezi 20 až 30 procenty populace. Ačkoli se ve většině případů jedná o klasickou pylovou rýmu, odhaduje se, že až 20 procent Čechů je současně přecitlivělých na roztoče,“ uvádí MUDr. Martin Hospodka, alergolog z kliniky EUC Premium Praha.

Jediná léčba je alergenová imunoterapie

Roztoči obývají lidské příbytky od nepaměti. Milují teplo, vlhko a živí se odpadlými kožními šupinami. Přestože existují různá doporučení, jak snížit „roztočovou nálož“ v domácnosti, jejich realizace je poněkud komplikovaná a výsledek nejistý. „V rukou nyní máme nepochybné důkazy, které vyvrátily zázračné účinky výkonných vysavačů, protiroztočových povlaků i čističek vzduchu při léčení roztočové alergie,“ říká MUDr. Martin Hospodka s tím, že čistička vzduchu sice pomůže efektivně snížit množství pylových a plísňových alergenů, u ostatních typů alergií je ale zcela nedostačující.

Jedinou dostupnou metodou, která opravdu léčí příčinu nemoci, je alergenová imunoterapie. „Jedná se o efektivní metodu, jak postupně navodit zpět toleranci k alergenu. Horkou novinkou je roztočová tableta v indikaci alergická rýma a alergické astma, zatím ovšem pouze pro dospělé pacienty,“ upozorňuje MUDr. Hospodka.

Účinek této lyofylizované tablety je plně srovnatelný s doposud užívanými injekčními preparáty. Podává se pod jazyk, kde se během několika vteřin rozpustí a již po pěti minutách může pacient normálně jíst a pít. Riziko nežádoucích účinků je při správné indikaci omezeno pouze na lehké podráždění sliznice ústní dutiny, které navíc obvykle zmizí během prvního měsíce užívání.

[related-post id=“16746″]

Pobyt doma je v chladných měsících problematický i pro lidi alergické na plísně. Ty jsou životně závislé na vzdušné vlhkosti a okolních zdrojích uhlíku, proto je důležité větrat, udržovat v bytech a domech nižší relativní vlhkost (kolem 30 až 50 procent) a sanovat veškeré plochy zasažené růstem plísní. „Pokud se při výstavbě a zařizování vyhneme dřevu, sádrokartonu, lepence, tapetám a kobercům, plísně tím také nepotěšíme. Růst plísní naopak může podpořit užívání zvlhčovačů vzduchu,“ zdůrazňuje Hospodka.

V zimě se také zhoršuje stav pacientů, kteří trpí alergií na svého domácího mazlíčka. „S potížemi se obvykle potýkají celoročně. Přesto u nich pozorujeme jisté zhoršení stavu přes chladné období roku,“ přiznává doktor Hospodka a podotýká, že lidem s roztočovými, zvířecími a plísňovými alergiemi ulevuje procházka v zimní přírodě, protože jsou zmíněným alergenům vystaveni méně. „Pokud však není alergické onemocnění pod dostatečnou kontrolou, může být naopak chladný vzduch či intenzivnější pohyb spouštěčem vážných zdravotních komplikací. To platí zejména o alergickém astmatu,“ upozorňuje MUDr. Martin Hospodka.

Ovšem pro některé lidi je pobyt venku v mrazu spouštěčem další alergie. Každý si jistě dokáže dobře vybavit, jak jeho tělo reaguje na chlad. Jedná se o zcela přirozenou odpověď, jejímž úkolem je přizpůsobit se novým podmínkám. Část lidí ovšem reaguje přemrštěně. Oči zalité slzami při slalomu na sjezdovce, kapající kohoutek místo nosu při čekání na ranní tramvaj nebo suchá kůže, která nutí k nekonečnému škrábání – to je jen vrchol ledovce. „Asi nejvážnější formou chladové alergie je chladová kopřivka, která může skončit i anafylaktickým šokem. Nepřiměřené chladové reakce doporučuji ještě před započetím léčby důkladně vyšetřit, abychom vyloučili související skryté onemocnění,“ říká alergolog.

[related-post id=“16684″]

Neléčené alergie vedou k průduškovému astmatu

Když mrazy povolí a příroda začne kvést, přicházejí pylové alergie, které jsou nejčastější příčinou alergií v létě. Jejich typickými projevy je svědění očí, kýchání, smrkání a pokud se neléčí, skončí většinou průduškovým astmatem, tedy kašlem, zánětem průdušek, dechovými potížemi a podobně. „Rizikem je rozvoj průduškového astmatu a zkřížené potravinové alergie. Neléčení alergici jsou také více vnímaví k respiračním infekcím. A velmi častým následkem je rozšíření spektra alergenů, na které jedinec nepřiměřeně reaguje,“ zdůrazňuje MUDr. Martin Hospodka. Na druhé straně je nutné zmínit, že u části alergiků je onemocnění od svého začátku poměrně stabilní a nesměřuje k výrazné progresi.

Alergickou rýmu lze od té infekční odlišit zejména podle průběhu. Kýchání, svědění nosu, současné postižení očí, pravidelný návrat potíží při kontaktu s alergenem a uspokojivá odpověď na antialergika – to vše svědčí pro alergii. Na druhé straně zvýšená teplota, bolest v krku, spontánní ústup projevů během několika dnů a jen několik takových příhod během roku je typický pro infekční rýmu.

Nejúčinnější metodou, která může alergii vyléčit, je již zmíněná alergenová imunoterapie. „Pro pyly trav je již několik let dostupná i v tabletové formě s prokázaným preventivním účinkem na alergické astma, a to již pro děti od věku pěti let. Na mimořádný dovoz je možné zajistit i tabletu s léčebným alergenem ambrózie. A účinek očekávané tablety pro terapii alergie na pyly jarních stromů zatím ověřují klinické studie,“ vysvětluje alergolog Martin Hospodka z kliniky EUC Premium Praha.

[related-post id=“16604″]

U pacientů se stabilním onemocněním dávají lékaři přednost úlevovým lékům. „Aniž by změnily průběh alergie, velmi efektivně a bez nežádoucích účinků tlumí alergické projevy,“ dodává Martin Hospodka a doporučuje, aby lidé s pylovými alergiemi omezili v kritických měsících venkovní aktivity, umístili do oken svého domu pylové sítě, využívali čisticí vzduchotechniku (klimatizaci, čističku vzduchu) a po příchodu z venku se osprchovali a vyprali použitý oděv. „Nově se nabízí bariérové prostředky, které brání kontaktu sliznic s pylem: brýle, respirátory či celulózové nosní spreje,“ doplňuje.

Častým letním problémem je i alergie na slunce. „Nepříjemné reakce na slunce ovšem mohou mít různé příčiny, takže nemusí jít vždy o alergii, ale i například o některé autoimunitní onemocnění. Běžné alergie se většinou projeví na kůži při prvním sluníčku,“ vysvětluje odborník. Proti alergii na slunce se lze bránit používáním kvalitních opalovacích prostředků s vysokým UV filtrem. A je také dobré nekonzumovat na slunečné dovolené příliš mnoho potravin s vysokým obsahem histaminu, který se vyskytuje především v citrusových potravinách, v exotickém ovoci, alkoholu, rajčatech, jahodách, čokoládě či kakau. V létě nelze zapomenout ani na vážné reakce po štípnutí včelami a vosami. A jak k podzimu přibývá srážek, alergiky začínají obtěžovat venkovní plísně.

Komponentová diagnostika pomáhá odhalit alergie u dětí

Na to, že mají alergii, přijdou nemocní často vlastním pozorováním. „Klienti skutečně obvykle vědí, na co mají alergii. K nám si přicházejí svoji domněnku ověřit a konzultovat léčbu. V ordinaci dokážeme vyšetřit přecitlivělost na daný alergen. Nejjednodušším a často také nejspolehlivějším způsobem jsou kožní testy. Potřebujeme k nim pacienta, extrakty alergenů a 15 minut času všech zúčastněných,“ zmiňuje časovou nenáročnost testů alergolog Hospodka.

Mnozí alergici do určité míry experimentují, jakou dávku svého alergenu třeba v potravě snesou. „Když to mají vyzkoušené, nemusejí se obávat nečekané reakce. A pokud nemají jistotu, nebo zvláště u dětí, je možné použít takzvanou komponentovou diagnostiku, kterou využívám v EUC Premium ve spolupráci s EUC Laboratořemi a která zcela jasně rozliší typ reakce,“ zdůrazňuje.

[related-post id=“16652″]

Komponentová diagnostika dokáže z velice malého množství krve, zhruba ze dvou kapek, vyšetřit více než 51 alergenů, ať už potravinových či inhalačních a z nich pak celou řadu komponent. Pro vysvětlení: třeba mléko není jenom jeden alergen, ale obsahuje celou řadu komponent, které nám ukážou, do jaké míry může danému dítěti vadit, zda jeho konzumace může souviset třeba s atopickým ekzémem, zda bude daná alergie trápit dítě i v budoucnu či zda může konzumovat tepelně upravené či naopak tepelně neupravené mléko. To je možné určit třeba už u šestiměsíčního dítěte, protože právě v nejnižším věku jsou potravinové alergie úplně nejčastější.

Alergolog pak umí říci, jakou dietu má dítě dodržovat, které potraviny vyloučit či omezit a které nikoliv. A při kojení je to podstatné i pro stravování matky. Je ale důležité poradit se o tom s odborníkem, protože vyloučit bez důvodu z jídelníčku některé potraviny vede k riziku, že právě na ně bude dítě v budoucnu alergické. „Je potřeba rozhodovat se u každého dítěte individuálně a pečlivě hodnotit jeho stav, protože vynechávání potravin bez rozmyslu může mít neblahý vliv na jeho zdraví. Nemluvě o tom, že dodržování nějakých striktních omezení vede i k sociálním obtížím při adaptaci ve školním kolektivu,“ připomíná MUDr. Martin Hospodka.

[related-post id=“16210″]

Jak vznikají alergie

Významnou roli při vzniku alergií hraje genetika. Alergická onemocnění jsou dědičná a velmi pak záleží na vnějším prostředí, jak silně se projeví. „Při opakovaném kontaktu s alergeny se stane, že jednoho dne na ně začne organismus prudce reagovat. Projeví se to především v místě kontaktu s alergenem, tedy na kůži a sliznicích,“ vysvětluje MUDr. Martin Hospodka.

Kožní problémy mohou mít spojitost s potravinovou alergií. Alergie například často začíná atopickým ekzémem. „Pokud je pokožka poškozená, vzniká riziko, že budete časem alergičtí třeba i na psa, kterého máte doma, na roztoče, kteří jsou všude kolem nás,“ varuje Hospodka.

K alergii lze přijít v jakémkoli věku. Největší procento však vzniká u dětí, přičemž některé z nich dokážou z alergie „vyrůst“. To znamená, že si sice znaky přecitlivělosti nesou i do budoucna, ale výsledkem nejsou alergické reakce. Tento fenomén vzbuzuje velký zájem výzkumníků. Jeho vysvětlení by totiž mohlo napomoci léčbě těch, kteří alergií trpí i v dospělosti.

Nepřehlédněte

Čistý vzduch je základem spokojeného života. Zatočte doma s roztoči a pachy • Astmatici či vyléčení kuřáci s poškozenými plícemi by mohli vyprávět o tom, jaký je pro ně doma důležitý čistý vzduch, který při dýchání nedráždí. Že nemáte s dýcháním žádné potíže? Je potřeba si uvědomit, že dráždění dýchacích cest neprospívá nikomu. Pokud navíc máte doma malé děti, můžete díky našim následujícím radám předejít mnoha problémům a návštěvám lékařů.

Čistý vzduch je základem kvalitního a spokojeného života.

Nedostatek hořčíku dokáže potrápit. Některé potraviny obtíže hravě zaženou • Hořčík je nesmírně důležitý minerál pro správné fungování organismu. Podílí se na stovkách chemických reakcí a pomáhá udržovat naše celkové zdraví. Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně 25 gramů hořčíku, přičemž 50 až 60 % se nachází v kostech a zbytek v měkkých tkáních.

Zázračná jarní cibulka. Chrání před chorobami a v kuchyni má široké využití • Jarní cibulka je považována za královnu kuchyně. Je to vlastně mladá cibule, která je sbírána ještě předtím, než zcela dozraje. Neplatí u ní, že pokud ji sklidíme dříve, bude nevhodná ke konzumaci. Je tomu totiž přesně naopak.

Češi zaplatí za léky průměrně 2,5 tisíce korun ročně • Výdaje na zdravotní péči v roce 2017 dosáhly v České republice 387,4 miliardy korun. Oproti roku 2016 došlo k nárůstu výdajů o 7,1 %, tedy o 25,8 miliard korun. Jen za léky bylo vydáno 82,9 miliard korun, 21,4 % veškerých výdajů na zdravotní péči. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Šedý zákal může postihnout každého. Dávejte pozor na varovné příznaky • Mezi nejzávažnější oční onemocnění patří šedý zákal. Jedná se o zastření oční čočky, které začíná poměrně nenápadně, ale v konečném důsledku může způsobit i slepotu. Na které varovné příznaky byste si měli dávat pozor?

Zmírňuje kocovinu, osvěžuje dech a zlepšuje náladu aneb Co všechno dokáže obyčejná voda • 22. března si lidé po celém světě připomínají Světový den vody. Tato životodárná tekutina si zaslouží nejen náš obdiv, ale především to, abychom ji v dostatečné míře denně konzumovali. Pozitivních účinků na náš organismus má celou dlouhou řadu, a to zejména tehdy, když ji pijeme čistou a kvalitní. V Česku je sice kvalita kohoutkové vody na velmi dobré úrovni, přesto se při každodenním pití vyplatí investovat do přístrojů na její filtraci. V následujícím článku jsme pro vás vybrali několik příkladů pozitivních účinků pití vody, o nichž jste možná ještě neslyšeli.

Jak přežít vedro v Evropě: Doporučení pro aktivity a opatření v tropickém počasí • Evropa se nyní potýká s intenzivní vlnou veder, která přináší extrémně vysoké teploty. V některých částech kontinentu teploměry dosahují až neuvěřitelných 40 °C. Česká republika není výjimkou, a tak je důležité vědět, jak se člověk může vypořádat s takovým tropickým počasím.

Ukládáte ovoce a zeleninu do mrazáku? Vědci zkoumali, jak to ovlivní výživové hodnoty • Zamrazování je jedním z tradičních způsobů uchovávání potravin. Do mrazáku můžeme na později uschovat téměř cokoliv – od masa přes pečivo až po sezónní ovoce a zeleninu. Co ale mráz s potravinami udělá? Je možné, že dojde ke snížení výživových hodnot?

Maliny jsou jedním z nejčastějších druhů ovoce, které lidé uchovávají v mrazáku.

Časté chyby při sprchování, kterými škodíte vaší pokožce • Zahodit oblečení, vkročit do sprchového koutu, otočit kohoutkem, namydlit se od hlavy až k patě a poté všechno spláchnout teplou vodou. Sprchování je činnost, kterou provádíme každý den. Možná kroutíte hlavou, co by se na tak rutinních úkonech dalo pokazit. Překvapivě toho není málo.

Sprcha osvěží tělo i mysl.

Prodlužte život svým blízkým. Nestojí to vůbec nic • Mezilidské vztahy bývají různorodé, ale pouto, které vzniká mezi rodiči a dětmi, je jedinečné. Zatímco v dětství jsme nejšťastnější v blízkosti rodičů, v pozdním stáří se cítíme nejbezpečněji po boku našich potomků.

Jahody jako elixír mládí, ochrana před nemocemi a skvělá pochoutka • Nastává doba dozrávání jahod. Matka příroda si dala záležet, když vymýšlela jejich podobu. Neotřelý design v kombinaci s osvěžující chutí láká v letním období i ty, kteří jinak ovoci příliš neholdují. Pravidelná konzumace těchto plodů má navíc i řadu blahodárných účinků na naše zdraví a krásu. Pojďme si je představit.

Duše potřebuje každodenní péči. Zásady psychohygieny mnoho lidí zanedbává • Více než 21 milionů obyvatel USA podle výzkumů trpí depresemi nebo dlouho přetrvávající špatnou náladou. Není pochyb, že i v našich končinách bude toto číslo vysoké. Mnozí si přitom cestu k životní radosti a vyrovnanosti zcela zbytečně uzavírají nesprávnými návyky. Co tedy dělat, abychom měli dostatek energie a cítili se šťastní?

Nepříjemná noční nemoc může způsobit nenávratné poškození zubů • Slyšeli jste už někdy o nemoci zvané bruxismus? Projevuje se skřípáním nebo zatínáním zubů během spánku a pacientům může způsobit obrovské škody. Jaké jsou příznaky a možnosti léčby?

Starší objev vědců by mohl zpomalit další pandemii koronaviru • Svět má za sebou první vlnu pandemie způsobené novým typem koronaviru. Všichni se nyní obávají, že by se nemoc covid-19 mohla na podzim znovu vrátit ve velkém, případně že virus zmutuje a bude mnohem více nebezpečný. Ochránit nás může vakcína (zatím ale neexistuje), připravenost celé společnosti, ale i starší vědecké poznatky o chování a schopnostech virů.

Jak často měnit ložní prádlo • Náš každodenní spánek hraje klíčovou roli ve zdraví a pohodě. Abychom si užili kvalitní spánek, neměli bychom podceňovat význam pravidelné výměny ložního prádla. Nyní se podíváme na vědecké poznatky týkající se otázky, jak často bychom měli měnit ložní prádlo, abychom zajistili nejen pohodlný spánek, ale také udržovali svou hygienu na vysoké úrovni.

Praha schválila vlastní strategii očkování proti koronaviru • Pražští radní dnes schválili vlastní očkovací strategii. Ta má pomoci aplikovat celostátní metodiku na specifickou situaci v Praze, ale také umožnit hlavnímu městu lépe zvládat nejistoty a změny, které kolem očkování panují.

Tři druhy nespavosti a fatální následky nedostatku spánku • Naše tělo potřebuje pravidelnou dávku kvalitního spánku, aby během dne mohlo správně a spolehlivě fungovat. Když se proto objeví nespavost, měli byste zbystřit. Něco s vámi totiž není úplně v pořádku. Jak ale poznat, o co se přesně jedná?

Nemocný muž obtěžuje zápachem obyvatele domu. Odpadky z popelnic si nosí do bytu • Obyvatelé některých činžovních domů se potýkají s problémovými sousedy, kteří svou nemocí ohrožují sebe i druhé. Tzv. „sběrači“ shromažďují ve svých bytech obrovské množství odpadků a starého harampádí. Ostatní sousedé pak musí trpět neustálý zápach ve společných částech domu. Řešení přitom často v podstatě neexistuje.

Lidé trpící Diogenovým syndromem hromadí ve svých bytech neužitečné harampádí a odpadky (ilustrační foto).

Houbičky jsou semeniště bakterií. Správná hospodyně ví, jak často je měnit • Žádná kuchyně se bez nich neobejde. A to ani v případě, kdy za vás většinu nádobí myje myčka. Houbičky na nádobí jako užitečné pomocnice jsou vždy po ruce. Zároveň ale mohou být i extrémně zrádné.

Houbičky na nádobí

Přesčasy v zaměstnání mohou zabíjet. Češi se v tomto ohledu vydali správným směrem • Přestože celosvětové statistiky ukazují, že se práce přesčas týká stovek milionů lidí (podle dat Mezinárodní organizace práce pracuje více než 48 hodin týdně 22 % lidí), čeští zaměstnanci ve třetím čtvrtletí loňského roku odpracovali nejméně přesčasů za posledních pět let. Sestupný trend podílu práce navíc je lidskému zdraví prospěšný. Práce přesčas totiž dle výzkumů zvyšuje riziko mozkové mrtvice, zhoršuje mentální zdraví a přispívá k nezdravému životnímu stylu i menší spokojenosti lidí v práci, a tudíž i menší pracovní produktivitě.