Zásadní chyba ve výchově může dětem snížit inteligenci
Výchova dětí patří mezi nejnáročnější disciplíny v životě každého dospělého člověka. Pro naše potomky chceme jen to nejlepší, ale občas pod náporem stresu uděláme něco, čím jim můžeme uškodit a negativně tím ovlivnit celý jejich budoucí život.
Většina rodičů se při výchově ratolestí musí obrnit velkou dávkou trpělivosti. Když se ale na člověka nahrne velká hromada problémů a do toho začnou děti zlobit, občas se neovládneme a potomka fyzicky potrestáme.
Bití bývalo kdysi běžnou výchovnou praxí, ale v současné době před ním většina odborníků varuje. Americký vědecký magazín Journal of Aggression Maltreatment & Trauma před časem uveřejnil výzkum, ze kterého vyplývá, že fyzicky trestané děti mají nižší inteligenční kvocient (IQ) než ostatní.
Výprask je pro malé človíčky mimořádně stresující záležitost, která může spustit posttraumatickou stresovou poruchu a negativně ovlivnit celý jejich další vývoj. A čím dřív se s fyzickým trestáním začne, tím horší mohou být následky.
Dlouholetý výzkum
Vědci zkoumali celkem 704 dětí ve věku 2-4 roky a 5-9 let. IQ dětí, které nebyly trestány ve věku mezi 2-4 lety, bylo o 5 bodů vyšší, než když byly testovány o 4 roky později a výprask dostaly. Nikdy netrestané děti přitom měly průměrně vyšší IQ než ty, které v průběhu dětství výprask zažily.
„Všichni rodiče chtějí mít inteligentní děti. Náš výzkum jasně říká, že když výprask za špatné chování nahradíte jinými výchovnými metodami, vaši potomci budou chytřejší. Je na čase, aby psychologové uznali potřebu ukončit používání tělesných trestů a začlenili tento cíl do své výuky a klinické praxe,“ říká autor studie Murray Straus.
Fyzické tresty dětí jsou oficiálně zákonem zakázány již v několika desítkách zemí po celém světě. K jejich zastavení vyzvala všechny své členy i OSN. A jaká je situace v Česku? Jedna ze starších studií Univerzity Karlovy uvádí, že v roce 2004 nikdy nezažilo některou z forem tělesného trestu pouze 14 procent českých dětí.
Jsou fyzické tresty nezbytnou součástí výchovného procesu, nebo naopak dětem jen ubližují? Byli vás vaši rodiče? A bijete své děti vy? Co si o tématu myslíte?
Nebezpečné USB nabíječky mohou ukrást vaše data z telefonu. Existuje jednoduchá ochrana