K čemu slouží žlábek mezi nosem a ústy na lidské tváři

ZajímavostiKristián Vích19. února 20192 minuty čtení

Foto: Archiv

Přemýšleli jste někdy, odkud se vzal kožní žlábek mezi horním rtem a nosem? A jakou vlastně plní funkci? Těmito zapeklitými otázkami se lidstvo zabývalo odjakživa a vznikla díky tomu i řada nejrůznějších poetických vysvětlení. Spolehlivou odpověď přinesli vědci až v minulém století.

Svislá středová brázda mezi nosem a rtem se odborně nazývá „philtrum“. Toto slovo pochází z řečtiny, základ má ve slově „milovat“ a v překladu znamená „místo k líbání“. Nejde o náhodu, staří Řekové totiž obličejovou rýhu považovali za jednu z nejkrásnějších a nejpřitažlivějších částí lidského těla.

Trochu překvapivé je, že čeština pro ni žádné konkrétní označení nemá, zatímco pro pohlavní orgány si vytvořila desítky nejrůznějších pojmenování. Z hlediska vzájemného fyzického kontaktu mezi lidmi jde přitom minimálně o srovnatelně exponované partie.

Pohádka o andělech a duších

Jedno z poetických vysvětlení ústní rýhy má kořeny v židovské mytologii. Když se prý duše převtělí do lidské bytosti, přijde k ní anděl a lehce přiloží prst na ústa, aby v pozemském světě neprozradila všechna tajemství vesmíru a bytí. Otisk andělského prstu na rtu pak zůstane jako připomínka závazku mlčenlivosti.

Co na to věda?

Se skutečným vysvětlením přišli vědci až ve 20. století. Na rozdíl od jiných orgánů a částí lidského těla prý nemá žlábek žádnou speciální funkci. Je to vlastně spíš něco jako jizva – pozůstatek po přesouvání a spojování částí rtu, čelistí a patra k sobě při embryonálním vývoji plodu.

Při nepřesném srůstání těchto částí dochází u některých lidí k různě těžkým rozštěpovým vadám. Zploštělé či nevýrazné „philtrum“ se také jako jeden z průvodních znaků může objevit u osob postižených autismem, mentální retardací, fetálním alkoholovým syndromem, Wolf-Hirschhornovým syndromem či Prader-Williho syndromem.

Nepřehlédněte

Zažeňte špatnou náladu. I v karanténě můžete prožívat štěstí • Pandemie koronaviru opět zahnala většinu lidí do domácí izolace. Současná situace představuje velký nápor na psychiku. Není přitom výjimkou, že se s ní těžce vyrovnávají i jinak odolní jedinci. Co dělat, abyste se doma nezbláznili?

Zásadní chyba ve výchově může dětem snížit inteligenci • Výchova dětí patří mezi nejnáročnější disciplíny v životě každého dospělého člověka. Pro naše potomky chceme jen to nejlepší, ale občas pod náporem stresu uděláme něco, čím jim můžeme uškodit a negativně tím ovlivnit celý jejich budoucí život.

Pozor na toxické přátele. Od takových lidí se držte co nejdál • Přátelství je krásná věc, která často vydrží celý život. Mezilidské vztahy by však měly být vyvážené, což v řadě konkrétních případů neplatí. Mnoho lidí se často nevědomky obklopuje tzv. „toxickými“ přáteli. Jak je poznat?

S určitým typem lidí bychom měli přátelství raději ukončit.

Recept na štěstí je jednoduchý. Vědci ho shrnuli do čtyř bodů • Snad každý člověk si přeje být v životě šťastný, i když ne každému se to daří. Podle odborníků Kalifornské univerzity přitom recept na štěstí není zase tak složitý. Na celou problematiku se podívali z vědeckého hlediska a závěry své práce shrnuli do čtveřice jednoduchých bodů.

Vrátit se k bývalému partnerovi nebo partnerce? Tohle ještě zvažte • Myslíte na něj nebo na ni, kamkoliv se pohnete? Váš vztah již sice skončil, ale přesto máte občas pocit, že to bylo možná trochu unáhlené? Má smysl vrátit se zpátky a zkusit na vztahu s expartnerem nebo expartnerkou ještě zapracovat?

Psychologické triky supermarketů. Proč skoro vždycky utrácíme víc, než chceme a potřebujeme • Supermarkety jsou již tři desítky let nedílnou součástí českého trhu s potravinami. A stejně tak dlouho nás jejich provozovatelé podvědomě nutí, abychom u nich utratili co nejvíce peněz. Odhalujeme psychologické finty, které na nás úspěšně aplikují.

Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch • Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.

Umírá váš vztah? Varovné signály, které ignorujete na vlastní nebezpečí • Rozpoznat, že se váš milovaný vztah blíží ke konci, je bolestná realita, s níž se dříve či později setká většina z nás. Není to blesk z čistého nebe, ale spíše pomalý proces, kdy se drobné neshody a frustrace hromadí jako sněhová koule a nenávratně narušují vzájemnou důvěru a sounáležitost. Existuje však několik varovných signálů, které vám napoví, že váš vztah směřuje do záhuby

Takhle vypadá pravá láska! Květa a Karel z Prahy jsou svoji 60 let. Teď si znovu řekli „Ano“ • V roce 1958 si poprvé u oltáře řekli „Ano“, a to na Staroměstské radnici. O půlstoletí později tam oslavili zlatou svatbu, za dalších pět let smaragdovou a nyní, opět na tom samém místě, diamantovou. Manželé Květuše a Karel Srbečtí, sympatický pár velmi aktivních, společenských a vždy usměvavých seniorů z Prahy 1. „Upřímně Květě a Karlovi gratuluji a přeji jim, aby i jejich další život plynul v klidu, pohodě, vzájemném porozumění, důvěře a lásce. Přeji jim také, aby jeden pro druhého zůstali tím, čím byli dodnes – nejmilovanějším člověkem,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který diamantový obřad na Staroměstské radnici vedl. Pozdější manželé se seznámili v roce 1952 v tanečních v paláci Metro, po třech letech se zasnoubili a za další tři roky byla svatba na Staroměstské radnici. „Svatební hostinu jsme tehdy měli v hotelu Meteor, kde jsem pracovala a kde jsme strávili i svatební noc,“ prozradila paní Květa. Svatební cestu pak měli cestovatelskou a jezdili při ní doslova po vlastech českých a navštívili jak třeba Šumavu, tak i Beskydy. V roce 1961 se jim narodil syn Karel, který žije s rodinou, tedy i s milovanou vnučkou Nico, v americkém Coloradu. A diamantovou svatbu si nenechali ujít. Květa a Karel dnes spokojeně bydlí v domě s pečovatelskou službou v Dlouhé ulici a ani v pokročilejším věku je neopustila chuť poznávat a žít společenským životem a například takový letní tábor seniorů se bez nich neobejde. [gallery size="full" columns="1" ids="11614"] „Manželé Srbečtí patří k nejaktivnějším seniorům z Prahy 1 a mohli by v tomto směru být příkladem pro mnohem mladší lidi,“ vyzdvihla ředitelka Střediska sociálních služeb Praha 1 Helena Čelišová, jež diamantovým svatebčanům přišla popřát. Oba navštěvují různé kurzy, účastní se výletů, besed, koncertů či plesů. Dodnes také rádi cvičí a Karel, odjakživa sportovec tělem i duší, který i letos vystoupil na Všesokolském sletu, si na diamantovou svatbu vzal oblek, který měl na sobě rovněž před šedesáti lety. Nejdůležitější ale je, že Květu a Karla stále spojuje láska a že jim je spolu hezky. A že slib, který si dali před šedesáti lety, plně dodrželi.

100 nejlepších citátů o ženách. Počtení o dokonalosti něžného pohlaví • Ženy jsou neuvěřitelně silné, chytré a inspirativní bytosti. Jejich příběhy, úspěchy a boje o rovnoprávnost a uznání jsou zapsány v historii. Dnes vám přinášíme 100 nejlepších citátů o ženách, které oslavují sílu, krásu a jedinečnost ženského ducha.

Jak poznat, že mě už nemiluje? A jak se s tím vyrovnat? • Vztahy jsou složité a každý vztah je jedinečný. Ovšem existují některé názznaky, které mohou znamenat, že váš partner nebo partnerka k vám již necítí to, co v minulosti. Pokud máte obavy, že vaše láska zeslábnula nebo zcela vymizela, zde je několik zaručených vodítek a tipů, jak se s touto situací vyrovnat.

Mám se rád(a)? Jak to poznat? • Sebeláska je klíčovým prvkem osobního růstu a psychické pohody. Je to to, jak se k sobě stavíme, jak se k sobě chováme a jak nám záleží na vlastním blahu. Ale jak poznat, že máme sebe rádi? Zde je několik způsobů, jak to zjistit:

Manžela musíte správně vycvičit, tvrdily americké ženy na konci 19. století • Existuje řada zaručených receptů na šťastné manželství. Velmi specifickou taktiku měly newyorské ženy z tzv. „lepší společnosti“ na konci 19. století. Přečtěte si dobový článek z Národních listů, který popisuje, jak s manželem správně nakládat, aby „byl nejen neškodný, ale i užitečný“.

Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života • Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami.

Sapiosexuály krásou neohromíte. Vyhledávají jiné kvality • Výběr ideálního partnera se řídí mnoha faktory. Většinu lidí přitahuje na první pohled fyzický vzhled, případně i povaha nebo stav bankovního konta. Existuje ale skupina lidí, kterou namísto toho zajímá něco úplně jiného.

Jak objevit a oslavovat svou jedinečnou hodnotu • Každý z nás se někdy potýká s pocitem nedostatečnosti, srovnává se s ostatními a nedokáže si plně uvědomit svou vlastní hodnotu. Přestože to může být běžná zkušenost, je důležité si uvědomit, že sebehodnota je klíčovým faktorem pro celkové blaho a štěstí v našem životě. Jak si tedy uvědomit vlastní sebehodnotu a přestat se stále podceňovat?

Co by extroverti měli vědět o introvertech • Ve společnosti se setkáváme s nejrůznějšími typy lidí. Jedni jsou za každých okolností středem pozornosti, druzí raději sedí tiše v koutě. Právě introverti jsou kvůli své povaze, kdy příliš moc nemluví a dávají si na čas, aby se uvolnili, často považováni extrovertnějším okolím za arogantní, namyšlené a náladové. To však vůbec není pravda. Introvertní lidé mají jen jiný pohled na život a mezilidské vztahy. Co by měli extroverti vědět o introvertech?

Proč je dobře, že každý život nakonec skončí? • Život je nádherný dar, plný vzestupů a pádů, radosti a smutku, výher a ztrát. Ale stejně jako každý příběh má i život svůj začátek a konec. Ačkoli může být těžké se s tímto faktem smířit, existuje několik důvodů, proč je dobré, že každý život nakonec skončí.

V kterém věku lidé nejčastěji podvádějí své protějšky • Manželská nevěra je často skloňované téma. Důvodů, proč se jí lidé dopouštějí, může být hned několik – například nedostatek vzrušení, vzájemná odcizenost, odlišné zájmy, problémy s financemi nebo nuda a rodinný stereotyp. V kterém životním období mají lidé největší tendenci podvádět?

Proč mi lže? Nejčastější důvody skrývání skutečnosti v mezilidských vztazích • V současném světě plném komunikace a informací bychom očekávali, že pravda bude ceněna a vyhledávána. Přesto však stále nacházíme případy, kdy lidé místo pravdy volí neupřímnost a vyhýbají se konfrontaci s realitou. Proč se tomu tak děje? Prozkoumejte nejčastější důvody, proč se lidé často drží na okraji pravdy a upřednostňují iluzi.