Sebevraždy podle profesí. Kdo chce ukončit život nejčastěji?

6. prosince 2020 ∙ 19:42
Tereza Běhalová
Foto: Unsplash.com

Lidé vykonávající určité profese mohou být více ohroženi rizikem případné sebevraždy. Ukázala to analýza, kterou si nechala vypracovat americká vláda kvůli vzrůstajícímu počtu sebevražd v zemi.

Volba profese patří mezi nejdůležitější rozhodnutí v životě každého člověka. Dnes už naštěstí neplatí, že práci, kterou si vybereme na prahu dospělosti, musíme zpravidla vykonávat po celý zbytek života. I přesto se ale vyplatí důkladně zvážit všechna pro a proti každého konkrétního povolání. Jedním z takových kritérií by mohlo být i riziko spáchání sebevraždy v budoucnu.

Komu sebevražda hrozí nejvíce

Ve Spojených státech amerických na počátku tohoto století prudce vzrostl počet sebevražd. Zatímco v roce 2000 zemřelo vlastním přičiněním v průměru 12,9 lidí na 100 tisíc lidí, v roce 2016 to už bylo 17,3 sebevražd na 100 tisíc obyvatel.

Vláda USA chtěla tomuto smutnému trendu přijít na kloub. Jedním z kroků bylo i vypracování statistiky sebevražd mezi lidmi podle jejich vykonávaného zaměstnání. Dokument později zveřejnila americká vládní agentura pro kontrolu a prevenci nemocí CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Ukázalo se, že mezi muži bylo nejvíce sebevražd zaznamenáno u stavebních a konstrukčních profesí, jako jsou horníci, stavbaři, instalatéři, tesaři, klempíři nebo pokrývači. Mezi další ohrožené skupiny patřily zejména kreativní profese – umělci, designéři, lidé ze zábavního průmyslu a z médií, ale i lidé z oblasti profesionálního sportu.

Mezi ženami také dominovaly kreativní profese z oblasti umění a designu, zábavního průmyslu, sportu a médií. K nim ale přibyly také profese v pečovatelských a zdravotnických službách.

Nejméně ohrožené profese

Zcela nejnižší počet sebevražd u obou pohlaví byl naopak zaznamenán mezi učiteli a knihovníky, přestože podle psychologů i jim hrozí syndrom vyhoření, který v extrémních případech může skončit i pokusem o sebevraždu.

Průzkum vypracovaný na základě statistických dat sice nedává jasné vědecké vysvětlení, proč si lidí určitých profesí sahají na život častěji. Může být sloužit jako jistý indikátor psychické náročnosti, kterou daná pracovní pozice obnáší.

Letošní zima je nekonečná. Loňský duben vypadal úplně jinak

Zdá se, že zimě se letos nechce odejít. Kalendář už je sice za polovinou dubna, ale venkovní teploty v těchto dnech stěží dosahují 7 stupňů Celsia. A v noci občas i mrzne. Chladné počasí vůbec nenahrává příznivějšímu vývoji epidemie. Odborníci pravidelně upozorňují, že koronavirus se v současných podmínkách šíří daleko snadněji, než kdyby bylo skutečné jaro. Přesně před rokem 16. dubna to přitom vypadalo úplně jinak. V Praze jsme naměřili […]

Duševní zdraví v dospělosti nemusí záviset jen na šťastném dětství

Prožití šťastného dětství ještě nemusí být zárukou, že se u člověka v budoucnu nerozvinou duševní problémy. Dokonce i u těch, kteří mají hodně pozitivních zkušeností z raného dětství, se mohou v dospělosti vyskytnout úzkosti a deprese. Problémy s duševním zdravím se týkají úplně každého, uvádí australská studie zveřejněná v magazínu Current Psychology. Výzkum sice potvrdil jistou souvislost mezi negativními prožitky z dětství a zhoršeným duševním zdravím v dospělosti. Zároveň ale […]

Dívka poslouchající hudbu

Která hudba nejvíce podporuje tvořivost? Vědci říkají, že našli odpověď

Řada lidí si při práci pouští muziku. Někdo dává přednost písním s vokálním doprovodem, jiní volí spíše instrumentální skladby nebo vážnou hudbu. Která možnost je ale nejlepší pro podporu kreativity? Odpověď vědců vás možná překvapí. Je známým faktem, že hudba má na lidi obrovský vliv. Dokáže pohladit na duši, vyvolat pestrou škálu nejrůznějších pocitů, ale také třeba povzbudit k fyzickým výkonům během sportovního tréninku. Vždy ovšem záleží na druhu zvolené […]

Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor

Jak poznat životního partnera, se kterým zestárnete? Kdyby na to existoval jednoznačný návod – to by bylo na světě dobře! Ale bohužel nic takového nemáme, a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní instinkt a také na generacemi prověřené zkušenosti. Mnozí z nás dají na takzvaný první dojem. Protějšek se vám na první pohled zalíbí a přitahuje vás to k němu tak mocně, že se ozve srdce a mozek přestane pracovat. Často […]

Jeden druh snů značí dobré duševní zdraví a vyrovnanost

Lidské sny patří stále mezi vědou ne zcela probádané oblasti. Nevíme přesně, proč vlastně v noci sníme. Podle některých se jedná o výsledek náhodné činnosti neuronů, jiní sny považují za okno do našeho podvědomí a přisuzují jim velký význam. Ať už je to jakkoliv, měli bychom snům věnovat pozornost. Podle výzkumu zveřejněném v časopise Frontiers in Psychology může jeden typ snů signalizovat psychologický blahobyt – stav, kdy žijeme v rovnováze […]

X Zavřít