Časovaná bomba HIV viru tiká v Česku. Nákaza se šíří i mezi heterosexuály. Příznaky nejdřív nemusíte poznat

Foto: Archiv
Nemoc, kterou zpočátku nerozeznáte od běžné chřipky, ale nakonec vám může způsobit krutou smrt v bolestech. Počty nakažených v Česku (a zejména v Praze) stále rostou. Otázka je, jak moc rychle. Kdy se tento trend konečně zastaví?
Onemocnění AIDS bylo poprvé rozpoznáno v USA v roce 1981. Název je zkratkou anglického pojmenování, které v překladu znamená „syndrom získané imunodeficience“. Virus HIV v těle nakaženého člověka způsobí, že organismus ztrácí přirozenou obranyschopnost a snadno podléhá řadě dalších infekčních a nádorových onemocnění.
HIV virus napadá v organismu zejména určitou skupinu bílých krvinek, T lymfocytů, v nichž se množí, později je i zabíjí a snižuje tak jejich počet v těle nakaženého člověka. Výrazný pokles počtu bílých krvinek, které hrají důležitou úlohu v obranyschopnosti člověka, vede k selhávání imunity a rozvíjí se ve zmiňované onemocnění AIDS. K rozvoji některého z příznaků HIV/AIDS dojde obvykle za 10-15 let po infekci.
Zárukou klidu je testování
Prvotní nákaza virem HIV je téměř k nerozeznání od běžné chřipky a u některých lidí se ani nemusí projevit. Následuje období, kterému se říká „bezpříznakové nosičství“. Během něj může nakažený člověk přenést infekci na další osoby, nejčastěji sexuálním stykem. Sám přitom vypadá a cítí se zcela zdráv a ani jeho partner na něm nic nepozná. Zjistit nákazu tak lze pouze díky laboratornímu vyšetření. K rozvoji AIDS může u neléčených pacientů dojít po zhruba 10 až 15 letech po nákaze. Jak brzy nebo pozdě, to ovlivňuje celá řada faktorů, jako je původní úroveň obranyschopnosti nebo životní styl – vyrovnávání se se stresovými situacemi a výživové návyky.
Praha má problém
Od roku 1985 do letošního srpna bylo v celém Česku dosud zachyceno 3306 výskytů HIV pozitivních a nemoci AIDS podlehlo za stejnou dobu 295 lidí. Velká část z nich připadá na Prahu. Někteří odborníci na tuto problematiku se obávají, že počty nakažených mohou být až nekolikanásobně vyšší. Boj proti HIV nákaze si proto jako jeden z bodů svého programu vytyčila i občanská iniciativa Hnutí sobě, která po víkendových volbách do pražského zastupitelstva získala 13 mandátů a s největší pravděpodobností se bude podílet i na řízení chodu metropole.
„Málokdo to ví, ale hlavní město se potýká s do jisté míry epidemickým výskytem HIV i dalších pohlavně přenosných nemocí. Největší problém je nízké povědomí o nebezpečí HIV uvnitř komunit, v nichž je riziko největší. Hrozí tím pádem další šíření. Musíme se poučit od měst jako Vídeň a začít situaci aktivně měnit. Chceme dosáhnout ve světě standardního cíle, označovaného jako 90–90–90. Znamená to, že 90 procent nakažených lidí to o sobě ví. Z nich se 90 procent léčí a z těchto má 90 procent tzv. nulovou virovou nálož – neohrožují tedy své okolí. S tím je samozřejmě spojena osvěta, destigmatizace, testování, boj s diskriminací a dostupná léčba,“ píše Praha sobě na svém webu.
[related-post id=“12295″]
Včasná léčba zachrání život
Podle odborníků by si ti, kteří mají strach z výsledku testu na HIV infekci, měli uvědomit, že bez včasné diagnózy nemůže být zahájena účinná léčba. Čím dříve se u infikovaného člověka odhalí, že je HIV pozitivní, tím úspěšnější bude jeho terapie a tím déle se bude těšit z plnohodnotného, kvalitního a dlouhého života. Zároveň připomínají, že onemocnění se netýká pouze homosexuálních mužů, ale i všech, kteří praktikují heterosexuální pohlavní styky.