Zdrogované Česko. Nelegální látku vyzkoušel každý třetí člověk. Závislým nově pomáhá infolinka

14. srpna 2019 ∙ 14:30
PražskýDEN.cz
Foto: Archiv

Národní linka pro odvykání rozšiřuje poskytované služby. Specializovaná telefonická poradna, provozovaná Českou koalicí proti tabáku, již delší dobu nabízí bezplatnou pomoc klientům bojujícím se závislostí na kouření, alkoholu a patologickém hraní. Od letošního srpna se nově zaměří také na pomoc uživatelům nelegálních drog – marihuany, extáze, nových syntetických drog, kokainu, pervitinu, opioidů a dalších.

Nejrozšířenějšími návykovými látkami, které u lidí v Česku způsobují zdravotní problémy a závislost, jsou tabák a alkohol. Cigarety kouří denně dva miliony lidí a alkohol pije stejně často asi 600 tisíc Čechů a Češek, přičemž zhruba 100 tisíc z nich popíjí nadměrné dávky. Sedativa a hypnotika zneužívá asi 900 tisíc osob. Závislých na hraní je 80 až 120 tisíc. Pervitin a opioidy si píchá asi 45 tisíc lidí.

Boj s kouřením se vyplácí

V České republice se začal pozitivně projevovat vliv protikuřáckého zákona, který zakazuje kouření v restauracích a barech, ale také v zařízeních pro kulturní akce nebo na zastávkách veřejné dopravy. Platit začal 31. května 2017.

„Díky účinnosti protikuřáckého zákona znatelně poklesl počet akutních srdečních selhání, významný je také pokles počtu hospitalizací u astmatu téměř o 20 %. Proto stále pracujeme na dalších opatřeních, která lidem pomohou se snižováním závislostí, k lepšímu zdraví a vyšší kvalitě života,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

[related-post id=“19400″]

Ministerstvo zdravotnictví nyní aktuálně připravuje ve spolupráci s Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky kroky, jak snížit také dopady nadměrného pití alkoholu, v jehož důsledku ročně zemře přes 6 000 lidí.

Nelegální drogy stále na scéně

Česko se ovšem potýká také s užíváním nelegálních návykových látek.

„Během svého života přibližně třetina Čechů alespoň jednou okusila nějakou nelegální drogu, nejčastěji marihuanu, v nižší míře extázi. Užívání ostatních drog je z tohoto pohledu méně časté,“ uvádí Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Tyto hodnoty lze částečně přičítat experimentování mladých lidí. Nejen pro ně a jejich rodiče byla proto spuštěna nová služba vytvořená v rámci Národní linky pro odvykání, která se doposud zaměřovala na kuřáky, osoby užívající alkohol, patologické hráče a jejich blízké.

„Náš tým odborných konzultantů je připraven poskytnout informace jak preventivního charakteru, tak osobám experimentujícím s drogami nebo problémovým uživatelům drog a jejich blízkým, kteří o ně mají starost,“ popisuje prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek.

[related-post id=“20958″]

Linka však neslouží pouze dospívajícím a rodičům, ale také všem, kteří se v problematice potřebují z osobních důvodů zorientovat nebo se již potýkají se závislostí, a to včetně tvrdých drog jako je extáze, nové syntetické drogy, kokain, pervitin nebo heroin.

„Mnozí z nich by rádi s užíváním přestali, ale nevědí přesně jak. Konzultanti s nimi proto jejich situaci přesně zmapují a poradí jim, jaké možnosti pro odvykání mohou využít, případně je mohou provázet při jejich vlastních odvykacích pokusech,“ říká vedoucí týmu konzultantů, adiktoložka Kristýna Fišerová.

Uživatelské rozhraní linky zůstává stejné – po vytočení čísla 800 350 000 bude klient přesměrován na specialistu podle svého problému. Národní linka pro odvykání se tak přibližuje pokrytí celého spektra závislostí.

X Zavřít