Garáže pod Prašným mostem dostaly kolaudační souhlas. Brzy začnou fungovat

ZprávyPražskýDEN.cz26. dubna 20181 minuta čtení

Podzemní garáže Prašný most byly dnes zkolaudovány. Zahájení provozu pro veřejnost se předpokládá v květnu po uzavření nájemní smlouvy mezi hlavním městem a městskou částí Praha 6. Ta bude garáže provozovat prostřednictvím své správcovské firmy SNEO.

Celková kapacita třípodlažních podzemních garáží je 370 osobních automobilů a 26 motocyklů. Garáže vznikly jako alternativní využití stavební jámy pro hloubenou část Brusnického tunelu. Jejich součástí jsou související technologie v podobě vzduchotechniky, moderního odbavovacího zařízení a řídicího systému, které jsou nezávislé na technologii tunelového komplexu Blanka.

Pro rezidenty Prahy 6 je určeno třetí podzemní podlaží s největší kapacitou, a to 144 stání pro osobní automobily a 11 pro motocykly. Cenu rezidentních stání stanovilo hlavní město na 800 korun za měsíc.

Druhé podzemní podlaží je určeno pro krátkodobé parkování 129 osobních automobilů a 9 motocyklů. Do tohoto podlaží je vzhledem ke svažitosti terénu nad garážemi možný bezbariérový přístup z atria podchodu pod komunikací Milady Horákové. Proto bylo druhé podlaží vybráno pro krátkodobé parkování návštěvníků včetně možnosti parkování invalidů, pro něž je vyhrazeno 8 parkovacích stání v blízkosti východu na terén.

První podzemní podlaží s kapacitou 97 stání pro automobily a 6 pro motocykly je určeno pro dlouhodobé parkování pro nerezidenty Prahy 6.

V každém podlaží budou dvě dobíjecí stanice pro elektromobily, jejich instalace je připravena.

Nepřehlédněte

Studenti se nastěhují k seniorům. Praha 3 chce propojit lidi dvou generací • Radnice Prahy 3 přišla s nápadem, jak dát studentům šanci dostupného bydlení a seniorům odpomoci od izolace, do níž se často v pozdějším věku dostávají. Projekt dvougeneračního soužití se již osvědčil v zahraničí. Zájemci ale musí splňovat několik podmínek.

Poznáte mladíky, kteří v Praze posprejovali vagón metra? • Pražští policisté pátrají po čtveřici mladíků podezřelých z posprejování vagonu metra ve stanici Rajská zahrada.

Nově opravená školka nabídne třídu s výukovou metodou Montessori • MČ Praha 3 nechala zrekonstruovat budovu Mateřské školy Buková. Své žáčky přivítá poprvé v úterý 1. září. Kromě netradičního interiéru školka nabídne i třídu s výukovou metodou Montessori.

Spory Michala Cihláře s pražskou zoo skončily. Výtvarník bude muset platit • Rozhodnutím pražského Vrchního soudu, podle kterého má výtvarník Michal Cihlář uhradit pražské zoo soudní výlohy ve výši 222 764,50 Kč, končí letitá kauza, v níž Cihlář žaloval Zoo Praha o 1,8 mil. Kč za údajně neoprávněné nakládání s jeho dílem - logem Zoo Praha s koněm Převalského. I v této věci byl nakonec žalobce neúspěšný a skončila tak dlouholetá série sporů mezi ním a Zoo Praha.

V Šáreckém údolí vznikne retenční nádrž za desítky milionů • V rámci nové investiční akce Rekonstrukce stoky D bude v Šáreckém údolí vybudována retenční nádrž, která odlehčí stávajícímu kanalizačnímu systému pod ulicí Evropská. Při deštích zde totiž dochází k zaplavování přilehlých nemovitostí. Stavba bude realizována v průběhu následujících tří let a náklady činí odhadem 97 milionů Kč. „Nemovitosti v Šáreckém údolí jsou při deštích zaplavovány vodou přetékající jednotné kanalizace. Jde o značné hygienické riziko, které minimalizuje nová nádrž,“ upřesnila radní hl. m. Prahy Jana Plamínková. Návrh nové podzemní záchytné retenční nádrže vychází z koncepčního řešení celého povodí kmenové stoky D zpracovaného v rámci Generelu odvodnění hlavního města Prahy aktualizovaného novým přepočtem z listopadu 2008. V roce 2016 byla zadána odborná studie „Možnosti řešení zachytávání a převádění přepadlých směsných odpadních vod pod odlehčovačem OK 3D Evropská“, která byla zpracována Výzkumným ústavem vodohospodářským T. G. Masaryka. Z ní vyplynulo, že navrhovaná podpovrchová retenční nádrž je z ekonomického a technického hlediska nejlepší variantou pro realizaci. Pražská vodohospodářská společnost, a. s., již v minulosti zajistila zhotovení projektové dokumentace včetně zajištění stavebního povolení.

Turistů v Praze během nouzového stavu výrazně ubylo • Ve 2. čtvrtletí letošního roku do Prahy podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) přijelo pouhých 138 187 hostů. Jedná se o více než 93% pokles oproti stejnému období roku 2019. Jasně se tak projevil dopad pandemie viru covid-19.

Pražané touží po vlastních zahrádkách. Zatím pro ně ale není dost místa • V posledním červencovém týdnu byl dokončen důležitý dokument, který mapuje zahrádkářské osady v hlavním městě. Česká zemědělská univerzita v něm poukazuje na vzrůstající poptávku po městském zahrádkaření a nastiňuje srovnání s evropskými trendy vývoje. Metropole by se na základě této zprávy měla bránit redukci zahrádkářských osad a naopak začít hledat místa pro nové. Česká zemědělská univerzita také doporučila, aby osady byly více chráněny územním plánem. „Informace z generelu ukazují, že zahrádkářské osady je potřeba aktivně chránit. Postupné snižování počtu musíme zastavit a naopak hledat vhodné pozemky pro nové osady,“ řekla k tomu pražská radní pro územní rozvoj Petra Kolínská. Na základě zjištěných údajů a analýzy dat bude také připomínkován Metropolitní plán. V platném územním plánu se 80 procent plochy osad Českého zahrádkářského svazu nachází v nezastavitelném území. V návrhu Metropolitního plánu je to ovšem pouze 20 procent. „Podám proto připomínku, aby osady zůstaly v kategorii nezastavitelného území,“ uvedla pražská radní Petra Kolínská. Na území Prahy se nachází podle dokumentu celkem 199 osad, z čehož je 119 Českého zahrádkářského svazu, zbylých 80 není jejich členem a často také nejsou plně funkční. V dokumentu jsou také definovány hlavní přínosy zahrádkářských osad pro město. Součástí jsou i závěry z dotazníkového průzkumu mezi zahrádkáři.

Autobusový den PID v Letňanech nabídne nostalgické jízdy a ukáže vozy budoucnosti • V sobotu 13. dubna 2019 se v autobusovém terminálu u stanice metra Letňany uskuteční již třetí ročník úspěšného Autobusového dne PID, který bude podobně jako v předchozích letech velkou přehlídkou historických i moderních autobusů.

Petřínská věž přejde pod správu Prague City Tourism • Městská společnost Prague City Tourism získá na základě pachtovní smlouvy do správy sedm známých pražských památek, které budou současně vyňaty z hospodaření Muzea hlavního města Prahy. Město si od tohoto kroku slibuje zatraktivnění turistické nabídky v hlavním městě.

6. 5. 1868: Venkovan tvrdě zaútočil na dotěrného obchodníka • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Z ulice Všeobecně známá dotíravost obchodnlků v sírkové ulici, jíž lidé touto ulicí přecházející tak obtěžováni jsou, byla v pondělí dopoledne poněkud hrubým spůsobem potrestána. Jistý venkovan ubíraje se touto ulici byl se všech stran tahán, a ač vícekrát pravil, že ničeho nepotřebuje, bylo stále naň doráženo a zvláště jeden obchodník nechtěl venkovana pustiti, až tento rozloben, uhodil israeIitu tolik, tak ze týž bez sebe sklesl. V nastalém zmatku se podařilo venkovanu uprchnouti. – Pražský denník, 6. 5. 1868 Nalezená mrtvola Včera ráno byla u nábřeží vytažena z Vltavy mrtvola asi třicetileté ženštiny, která už delší čas ve vodě ležela. Okolo krku visel provaz s kamenem 14 liber těžkým. Na prstu měla dva snubní prsteny s nápisem »Marie, 15. dubna 1860«, a »Sylvester«. V mrtvole byla poznána vdova po vojenském komisaři Marie F. V poslední době bylo na ní lze pozorovati známky choromyslnosti, načež asi před týdnem z bytu svého v růžové ulici zmizela. – Pražský denník, 6. 5. 1868 [related-post id="9920"] Pokus sebevraždy V pondělí o půl 5 hod. odpoledne skočil asi 17letý mladík blízko kláštera křížovnického do Vltavy, byl ale pozorován a vytažen. Jmenuje se Julius II. a uvádí, že neměl obživy ani příbytku; prozatím dán jest do zemské nemocnice. – Pražský denník, 6. 5. 1868

Výstava orchidejí v Botanické zahradě představuje rostliny z Jižní Ameriky • Trojská botanická zahrada zahájila nejočekávanější výstavu letošního roku. Skleník Fata Morgana již počtrnácté zaplnila přehlídka orchidejí, a to jak vzácných přírodních druhů, tak pestrá škála vyšlechtěných kultivarů.

28. 2. 1890: Kdo nezaplatí daň ze psa, o zvíře nenávratně přijde • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Samomluva může být příznak duševní choroby • Snad každý člověk si čas od času mluví sám pro sebe. Říkat nahlas své myšlenky, aniž by byl v okolí někdo jiný, je podle psychologů do určité míry zcela normální. Pokud je ale samomluva častá, může jít o příznak závažné psychické poruchy.

Samomluva může být známkou vážné nemoci.

Pruhy vyhrazené pro autobusy MHD v Praze postupně přibývají • Za uplynulý rok se podařilo zlepšit průjezd a spolehlivost pražských autobusů v dalších 20 problematických silničních úsecích o souhrnné délce téměř 8 km. K nejvýznamnějšímu zlepšení došlo v Bělohorské, Modřanské, Freyově, Kamýcké, Plzeňské a Tupolevově ulici. Nejvíce urychlila soustava nových preferenčních opatření páteřní linku 136. Pro letošní rok je v plánu dalších 11 opatření o celkové délce přes 4 km. Stavět se začne také rozšíření Strakonické ulice.

ČD kupují nové motorové vlaky za 3 miliardy. Nasadí je do regionů • České dráhy podepsaly kontrakt na dodávku 33 nových bezbariérových motorových jednotek se společností PESA Bydgoszcz SA. Nové motoráky jsou typově podobné vlakům stejného dodavatele, které cestující znají pod označením RegioShark.

11. 4. 1889: Zřízení fontány u Rudolfina a rekonstrukce Týnského chrámu • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

25. 3. 1868: Zima ještě neřekla poslední slovo. V Praze padal sníh • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Zima ještě neskončila Hustá chumelenice sněhu včerejšího dne se spustivší nás poučila, že zima ještě dosud panování své neukončila. Padající sníh ovšem v ulicích nezůstal ležeti an se ihned proměnil se v bláto a vodu. Hostinští za bránou, kteří několika příjemnými dny se oklamati dali, že příznivá a teplá povětrnost tato bez proměny setrvá, činili přípravy v zahradních svých hostincích k pohoštění pražských návštěvníků, nahlédli ale, že ve svých přípravách se překvapili. – Pražský denník, 25. 3. 1868 Nalezené kosti Na Židovské zahradě kopají se základy k novému domu na gruntě zahrady uzenáře pana Andresa. Předešlého téhodne přišli dělníci v hloubi 4 stop na chodníky a na studnu a v hloubi 7 stop na četné kostry lidské. V sobotu docela vykopali úplně zachovalou rakev a v té zetlelé hnáty dospělého člověka. Rakev neměla podobu rakví nynějších, nobrž byla pouze sbitý truhlík. Známo je že sloužívala Židovská zahrada za hřbitov. – Pražský denník, 25. 3. 1868 Nové omnibusy Karlínský podnikatel jízdy s omnibusy zavede od 1. dubna také jízdu z Karlína přes Příkopy, po Václavském náměstí a Vodičkovou ulicí až na Karlovo náměstí jakož i nazpět. Od 1. května počínaje budou v neděli a ve svátek dojížděti dva omnibusy také z Josefského náměstí přes nový mot do Stromovky a nazpět. – Pražský denník, 25. 3. 1868 [related-post id="7931"] Opařil se V neděli přetopil sladovnický učedník, jenž je v jednom pivováře na Novém městě, příliš pec a když se pak bál, aby to sládek neuviděl, nalil do žhavého uhlí konev vody; náhlá pára ale, která se tím utvořila, opařila učedníkovi obličej tak nebezpečně, že musel být hned odevzdán do nemocnice. – Pražský denník, 25. 3. 1868

4. 6. 1890: Podezřelý nález a nové schody u Emauzského kláštera • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Desítky slunečních elektráren otevřou své brány veřejnosti • Více než dvě desítky solárních elektráren po celé České republice se v týdnu od 20. září zpřístupní veřejnosti. Dny otevřených dveří slunečních elektráren pořádá Solární asociace již pátým rokem u příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje. Cílem události je podpořit rozvoj udržitelné ekonomiky, představit fungování solárních elektráren a ukázat široké veřejnosti možnosti využití energie ze slunce. Akce se uskuteční pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR.

Povolování staveb v Česku vázne čím dál víc. Jsme mezi Kamerunem a Hondurasem • Česká republika se v letošním hodnocení Světové banky opět propadla v žebříčku délky povolování nových staveb. Zatímco loni se umístila na nelichotivé 156. pozici, letos klesla o další stupínek na 157. místo ze 190 zemí celého světa. Ještě v roce 2015 přitom byla naše země na 127. pozici žebříčku Doing Business, který každoročně Světová banka vydává. Potvrzuje se tím, že konkurenceschopnost země výrazně ztrácí právě z pohledu povolování nové výstavby, jejímž následkem je mimo jiné i stále se prohlubující krize v dostupnosti bydlení.