Garáže pod Prašným mostem dostaly kolaudační souhlas. Brzy začnou fungovat

ZprávyPražskýDEN.cz26. dubna 20181 minuta čtení

Podzemní garáže Prašný most byly dnes zkolaudovány. Zahájení provozu pro veřejnost se předpokládá v květnu po uzavření nájemní smlouvy mezi hlavním městem a městskou částí Praha 6. Ta bude garáže provozovat prostřednictvím své správcovské firmy SNEO.

Celková kapacita třípodlažních podzemních garáží je 370 osobních automobilů a 26 motocyklů. Garáže vznikly jako alternativní využití stavební jámy pro hloubenou část Brusnického tunelu. Jejich součástí jsou související technologie v podobě vzduchotechniky, moderního odbavovacího zařízení a řídicího systému, které jsou nezávislé na technologii tunelového komplexu Blanka.

Pro rezidenty Prahy 6 je určeno třetí podzemní podlaží s největší kapacitou, a to 144 stání pro osobní automobily a 11 pro motocykly. Cenu rezidentních stání stanovilo hlavní město na 800 korun za měsíc.

Druhé podzemní podlaží je určeno pro krátkodobé parkování 129 osobních automobilů a 9 motocyklů. Do tohoto podlaží je vzhledem ke svažitosti terénu nad garážemi možný bezbariérový přístup z atria podchodu pod komunikací Milady Horákové. Proto bylo druhé podlaží vybráno pro krátkodobé parkování návštěvníků včetně možnosti parkování invalidů, pro něž je vyhrazeno 8 parkovacích stání v blízkosti východu na terén.

První podzemní podlaží s kapacitou 97 stání pro automobily a 6 pro motocykly je určeno pro dlouhodobé parkování pro nerezidenty Prahy 6.

V každém podlaží budou dvě dobíjecí stanice pro elektromobily, jejich instalace je připravena.

Nepřehlédněte

Ulice Řásnovka bude mít unikátní kanalizační stoku z odolného čediče • Při právě probíhající rekonstrukci sedmdesát metrů dlouhé kanalizační stoky pod ulicí Řásnovka na Starém Městě jsou poprvé na území České republiky použity plně čedičové trouby vejčitého tvaru.

25. 1. 1868: Totožnost oukladně zavražděného mladíka stále neznámá • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Dopravní terminál na Černém Mostě se promění. Město chystá plán • Pražští radní odsouhlasili zkvalitnění klíčového dopravního uzlu na okraji metropole. Na proměnu terminálu na Černém Mostě se zaměří Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), který vybere zpracovatele studie revitalizace. Ta by měla vyřešit především rekonstrukci frekventované lávky nad nástupištěm, komplikovaný přístup k nástupišti metra směrem do centra a neefektivní, a často vícenásobné, objíždění terminálu autobusovými linkami.

Mozartovu Figarovu svatbu poprvé v historii Národního divadla režíruje žena • Mozartova Figarova svatba patří k divácky nejoblíbenějším operám vůbec a zvlášť pro Prahu to platí dvojnásobně. Už za Mozartova života se melodie z této opery staly tak populárními, že téměř zlidověly. Nyní tuto operu nastuduje poprvé žena - režisérka Magdalena Švecová.

100 let republiky: UK vystaví Masarykovu posmrtnou masku i aktovku Jana Palacha • Univerzita Karlova připravuje unikátní výstavu k 100. výročí vzniku Československa. Představí na ní sto exponátů a sto s nimi spojených příběhů – za každý rok existence republiky jeden. Vůbec poprvé veřejnost uvidí obě Nobelovy ceny udělené absolventům pražských univerzit či aktovku Jana Palacha. Výstava s názvem „Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů“ se otevře 10. května 2018 v Křížové chodbě pražského Karolina. „Studenti a profesoři Univerzity Karlovy významně ovlivňovali české dějiny. Zakladatelem státu byl profesor Tomáš Garrigue Masaryk, řada jeho kolegů se stala ministry či přijala roli expertů. Studenti významně zasáhli do dějin během majálesů, pražského jara i roku 1989. Univerzita a republika, to je svým způsobem osudové spojení,“ vysvětluje prorektor Univerzity Karlovy profesor Jan Royt. Dokládat to bude už první exponát, jímž je právě busta profesora a prezidenta Masaryka. „Hned k dalšímu roku 1919 jsme vybrali mapu, kterou geograf Viktor Dvorský připravil jako podklad pro jednání politiků ve Versailles. Profesor Dvorský vlastně vymyslel hranice Československa,“ vysvětluje kurátor výstavy Jakub Jareš. Zcela ojedinělým exponátem bude aktovka, v níž si Jan Palach v lednu 1969 přinesl na Václavské náměstí svůj dopis podepsaný jako Pochodeň č. 1. „Velkou radost máme také z Nobelovy ceny pro manžele Coriovy, kterou se nám podařilo získat z USA. Jsou to absolventi pražské německé univerzity, kteří v roce 1947 obdrželi cenu za lékařství,“ dodává Jakub Jareš. Druhou univerzitní Nobelovu cenu získal v roce 1959 Jaroslav Heyrovský. [gallery columns="1" size="full" ids="8416"] Na výstavě se objeví také „všednodenní“ exponáty jako například školní počítač československé výroby TEMS z roku 1981, uniforma z vojenské katedry (1983), nádoba na výrobu piva z hrobky vezíra Ptahšepsese (1958) či první československá antikoncepční pilulka (1965). Výstava se dotkne i současných politických témat jako jsou spory o jmenování profesorů prezidentem či Týden neklidu v roce 2012. Kdy a kde? Výstavu můžete navštívit od 10. května do 1. září 2018 v Křížové chodbě Karolina (Ovocný trh, Praha 1). Otevřeno bude denně od 10 do 18 hodin a vstupné bude zdarma.

Posmrtná maska T. G. Masaryka.

19. 1. 1889: Příbuzní obvinili muže z dávné vraždy. Případ bude řešit soud • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

1. 12. 1868: Jubileum profesora Purkyně a případ jednoho podvodníka • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Partnery si podvědomě vybíráme podle barvy očí, zjistila studie • Najít vysněnou životní lásku si přeje snad každý. Gratulujeme těm, kterým se to již povedlo, a přejeme hodně štěstí ostatním, kteří na svého prince či princeznu ještě čekají. Vědci se snažili zjistit, co kromě chemie k sobě dva lidi přitahuje. Odpověď je zřejmě částečně ukryta i v barvě očí.

29. 4. 1868: Oslavy prvního máje v Bubenči zahájí velký koncert • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Slavnost prvního máje Slavnost prvního máje bude jako obyčejně v Bubenči velkým koncertem zahájena, který v tamní hostinské zahradě o 2. hod. odpoledne započne. Hostinský p. Pecold získal pro koncerty jež tam po celé léto vždy v neděli, v úterý a ve čtvrtek odbývány budou, hudební sbor pěšího pluku arcivévody Karla s kapelním mistrem p. Strebingerem. – Pražský denník, 29. 4. 1868 Pojmenování silnic V radě města Prahy uzavřeno, aby silnice, spojující silnici Belcrediovu se Stromovkou, pojmenována byla „silnicí Bělského“ a aby na obou těchto silnicích postaveny byly kamenné sloupy s jich jmeny. Také dán rozkaz úřadu stavebnímu a hospodářskému, aby nárožní nápisy v ulici trubní nahradil nápisem „ulice Alžbětina.“ – Národní listy, 29. 4. 1868 [related-post id="9783"]

Do pražských muzeí můžete o víkendu zcela zdarma • Pražská muzea jakožto popularizátoři historie nejen hlavního města České republiky se připojují k oslavě výročí 100 let vzniku první republiky a ve dnech 27. a 28. října 2018 otevřou své objekty veřejnosti zdarma, nebo za symbolickou částku. Některé z institucí v rámci oslav po oba víkendové dny připravují různorodé doprovodné programy uvnitř svých objektů; komentované prohlídky, přednášky a workshopy zaměřené na téma výročí pro děti i dospělé. Muzeum hlavního města Prahy spolu s Národním muzeem a Národním technickým muzeem.

OBRAZEM: Pražská zoo má nový přírůstek. Narodilo se další mládě guarézy pláštíkové • Dnes ráno se oblíbené gueréze pláštíkové, zasloužilé matce Lucii, narodilo v pořadí již deváté mládě. Návštěvníci se na něj mohou přijít podívat do dolní části zoo, kde guerézy obývají jeden z Opičích ostrovů. Samice Lucie se i tentokrát projevila jako vzorná a zkušená matka. Podle hlavního chovatele primátů Davida Valy své mládě po porodu očistila; její potomek se zdá být v pořádku a byl u něj pozorován dobrý sací i úchopový reflex. „V dopoledních hodinách jsme již Lucii sledovali ve venkovním výběhu, kde své mládě půjčovala ostatním členům skupiny. Toto chování je pro guerézy typické. Samice půjčuje hned v den porodu své mládě těm, kteří se podílí na jeho výchově. Jediný, kdo si mládě nebere, je chovný samec Katanga, který dohlíží na bezpečí rodiny,“ vysvětlil Vala. [gallery columns="1" size="full" ids="8938,8939,8940,8941"]

Návštěvníci se na mládě mohou přijít podívat do dolní části zoo, kde guerézy obývají jeden z Opičích ostrovů.

KOMENTÁŘ: Povinné dobíječky elektromobilů v novostavbách zdraží byty a zhorší jejich dostupnost • Zbytečný návrh, který jen dále zvýší už tak velmi vysoké ceny bytů. Tak hodnotím nejnovější návrh ministerstva pro místní rozvoj, které chce stavitelům nových bytů nařídit, aby v novostavbách povinně budovali dobíjecí stanice.

Koše pro narkomany jsou úspěšné. Každý týden v nich skončí desítky stříkaček • Praha 2 má ode dneška v pořadí čtvrtý koš na použité injekční stříkačky a infekční materiál. Umístěn byl u Nuselských schodů, v blízkosti Beptovské kaple. Dosud byla v Praze 2 tato sběrná místa v severní části Karlova náměstí za kašnou sv. Josefa poblíž Novoměstské radnice, ve střední části Karlova náměstí a v ulici Pod Slovany za budovou Ministerstva zdravotnictví. Tam je městská část nechala instalovat vloni v létě. Využití speciálních košů je součástí pracovně resocializačního programu Fixpoint, určeného pro drogově závislé jedince se zájmem o změnu životního stylu. „Je to velmi úspěšný projekt,“ potvrzuje místostarosta Martin Víšek, který má v gesci bezpečnostní politiku. „Daří se nám dostat značnou část infekčního materiálu z ulic. Stříkačky, které se dříve ve velkém povalovaly v parcích, končí nyní v těchto malých kontejnerech. Máme i statistiky ohledně počtu odevzdaných stříkaček,“ dodává místostarosta. Koš vypadá nenápadně, ale vejde se do něj až 150 injekčních stříkaček. Pracovníci Fixpointu kontejnery dvakrát týdně kontrolují a v letním období nacházejí ve třech stávajících až stovku použitých stříkaček. „Máme vytipované i další lokality, kam by bylo vhodné kontejnery na infekční odpad umístit. Jedno z nich je v Riegrových sadech nedaleko sokolovny,“ říká místostarosta Víšek.

U Nuselských schodů byl nainstalován další koš na použité injekční stříkačky.

Sázkař vyhrál přes 87 miliónů korun. Část bude muset zdanit • Páteční losování loterie Sportka dopadlo více než skvěle pro sázejícího z Plzeňského kraje. Za svůj tiket získal desítky miliónů korun. O část výhry ho ale připraví 15% daň.

Máte ošklivé dítě? Může za to jeho otec, tvrdí vědci • Na to, jaký bude váš potomek, mají mužské spermie mnohem větší vliv, než se doposud myslelo. Vyplývá to z výsledků studie rakouských vědců. I když si muži mohou pořídit potomka v jakémkoliv věku, neměli by prý s početím příliš otálet.

Atraktivitu potomků z velké části ovlivňují mužské spermie.

Silničáři v Praze hlásí, že na zimu jsou připraveni • Přestože venku stále panuje podzimní počasí, silničáři se již chystají na zimu. Technická správa komunikací (TSK) vypracovala plán zimní údržby komunikací v Praze, který přesně definuje rozsah a postupy prací v období od listopadu 2020 do konce března 2021 tak, jak ukládá zákon.

Na mnoha budovách v Praze se přes noc objevily graffiti známých umělců • Tančící dům, Obchodní dům Kotva, Dům módy na Václavském náměstí a další pražské budovy – ty všechny se staly v noci z neděle na pondělí uměleckým plátnem pro zhruba dvacítku známých street artových umělců. Zapojila se jména jako Věrka Vybíralová, Marek Schovánek, Dávid Kurňavka, David Strauzz či Klára Sedlo. Celkem se jedná o 13 budov na periferii i v centru města, dvě pojízdné míchačky a jeden luxusní automobil. Za akcí, která má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art, stojí společnost PSN. Ta dala umělcům k dispozici celkem 193 metrů čtverečních plochy svých domů a k tomu jim trvale zpřístupní nový legální prostor – cihlovou stěnu areálu v pražských Vršovicích.

Máte problémy? Šamani, kartářky a čarodějnice vám pomůžou na astrovíkendu • Pokud byste se pořádně podívali do křišťálové koule a zeptali se na následující víkend, možná by se vám vyjevil sál plný šamanů, kartářek, věštců, léčitelů, astrologů, numerologů, kyvadel, karet, mandal, magických kamenů a dalších esoterických pomůcek. Astrovíkend s názvem Dny tajemna a zdraví proběhne v sobotu a neděli 12. a 13. května 2018 na výstavišti v pražských Holešovicích. Veletrh nabídne porady s léčiteli, astrology a numerology, odblokování, tipy na detoxikaci, výklady z ruky a karet, měření aury apod. Zájemci se dále mohou těšit na nejrůznější přednášky, meditace a workshopy. Celodenní vstupné je 160 Kč (ZTP 80 Kč). Vstup na přednášky je zdarma. [gallery size="full" columns="1" ids="10268"]

Historický rekord. Letiště Václava Havla letos odbavilo 15 milionů cestujících • Letiště Praha dnes ráno překonalo hranici 15 milionů odbavených cestujících, což je nejvíc za 80 let jeho existence. Největší letiště v České republice tak pokořilo teprve rok starý rekord z prosince loňského roku, kdy oznámilo 13 milionů odbavených cestujících. Provozně rekordní je pro Letiště Praha celý letošní rok.

Na pražském letišti bylo letos uskutečněno více než 139 tisíc vzletů a přistání.

Jediná cesta k uzdravení Miloše Zemana i rozdělené společnosti. Komentář Kristiána Vícha • V České republice se schyluje ke konci jedné nešťastné éry. Prezident Zeman bude nejspíš zbaven svých prezidentských pravomocí, i když formálně mu titul hlavy státu zůstane. Pro občany země je to dobrá zpráva, včetně Miloše Zemana jako člověka.