Holky versus kluci. Výzkum ukázal, které pohlaví rodiče upřednostňují

ZajímavostiTereza Běhalová6. března 20192 minuty čtení
Dcera, nebo syn? Kdo dostane víc?

Dcera, nebo syn? Kdo dostane víc?

Foto: Archiv

Většina rodičů říká, že miluje všechny své děti úplně stejně. Mezi potomky prý nedělají rozdíly a za všech okolností se snaží rozdávat lásku a péči rovnoměrně a spravedlivě. Je to však skutečně pravda? Podle vědců máme tendenci jedno z pohlaví upřednostňovat. A nemusí se to týkat jen rodin, ale třeba i pracovních kolektivů.

Výzkumníci z americké Rutgers School of Business se rozhodli prověřit, zda matky upřednostňují své dcery a otcové naopak své syny. Přestože 91 procent rodičů tvrdí, že mezi dětmi žádné rozdíly nedělá, výsledky výzkumu říkají něco jiného.

Ukázalo se, že v rodinách, kde vyrůstají zároveň chlapci i dívky, má každý rodič tendenci utrácet více peněz za potomka stejného pohlaví. Otcové se tak snaží dopřát větší materiální komfort chlapcům, zatímco matky v tomto ohledu myslí především na dívky.

Jak výzkum probíhal

Účastníkům bylo řečeno, že jedno z jejich dětí má obdržet státní dluhopisy ve výši 25 amerických dolarů. Většina matek se rozhodla věnovat peníze dcerám, zatímco otcové by je dali spíš synům. Stejně dopadla i otázka, kterému dítěti by v případě úmrtí odkázali větší část dědictví.

Jako odměnu za vyplnění dotazníku následně všichni rodiče dostali poukázku na jeden školní batoh. Asi vás nepřekvapí, že 75 % matek si vybralo dívčí batoh, zatímco 87 % otců zvolilo batoh pro chlapce.

Podobný experiment byl následně proveden v Indii, aby se zjistilo, zda se tato rodová zaujatost vyskytuje i v jiných kulturách. Výsledky dopadly naprosto shodně.

Proč to tak je?

Podle profesorky Kristiny Durante z Rutgers School of Business je vysvětlení jednoduché. Každý rodič se ve svém potomkovi tak trochu sám vidí. Není proto zvláštní, že se více identifikuje s dítětem stejného pohlaví.

Z výše zmíněného vyplývají i praktické důsledky na rodinný život. Pokud například o financích v rodině rozhoduje žena, mohou z toho profitovat především dcery, zatímco synové tzv. „spláčou nad výdělkem“.

Podobná zaujatost se ale nemusí týkat jen rodin. V pracovních kolektivech vedených muži mají obecně ženy mnohem menší šanci na povýšení. A platí to samozřejmě i naopak.

Nepřehlédněte

VIDEO: Divoká honička v centru Prahy skončila překvapivým zjištěním • Rutinní dopravní přestupek – projetí zákazu vjezdu – se zvrhl v automobilovou honičku jako z akčního filmu. Celostátně hledaný, ozbrojený a agresivní mladík ujížděl strážníkům ulicemi Prahy 4. Křižovatky projížděl na červenou a z vozidla dokonce vyhazoval kovové ježky. V Türkově ulici při průjezdu křižovatkou na červenou jeho jízda skončila nárazem do jiného vozidla. V dalším útěku muži zabránily až namířené služební zbraně strážníků. V neděli odpoledne prováděli strážníci z Praha 4 kontrolní činnost v Nuselské ulici, kde si všimli osobního vozidla, jehož řidič nerespektoval zákaz vjezdu. Hlídka se proto rozhodla vozidlo zastavit. Následovala však nečekaná agresivní reakce řidiče. Muž otočil vozidlo do protisměru a začal strážníkům ujíždět Svatoslavovou ulicí směrem na Pankrác. Nerespektoval přitom červenou na semaforech, kruhové objezdy projížděl v protisměru a ohrožoval vysokou rychlostí ostatní účastníky silničního provozu. Při průjezdu ulicí Podle Kačerova dokonce vyhodil z vozidla několik kovových ježků. Strážníci se ale dokázali úhybným manévrem vyhnout a nebezpečného pachatele dále pronásledovali. [related-post id="11562"] Ani při průjezdu další křižovatkou ulic 5. Května a Türkova opět nerespektoval červený signál „Stůj“ a střetl se s protijedoucím vozidlem. V dalším útěku nebezpečnému pachateli hlídka městské policie zabránila namířenými služebními zbraněmi. Strážníci mu následně za pomoci donucovacích prostředků přiložili služební pouta a omezili ho pro podezření ze spáchání trestného činu na osobní svobodě. Při kontrole, zda není mladík ozbrojen, u něj strážníci našli celý arzenál zbraní: nůž, teleskopický obušek a nabitou střelnou zbraň. Při dopravní nehodě naštěstí nedošlo k žádnému zranění. Následně bylo zjištěno, že po agresivním řidiči bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Případ si k dalšímu šetření převzali policisté.

Policejní honička v Praze 4.

Jak se stát bohatým? A potřebuji to? • Bohatství je touha mnoha lidí po celém světě. Pro některé znamená finanční svobodu, možnost cestovat, koupit si, co chtějí, nebo jednoduše mít jistotu. Ale co to vlastně znamená být bohatý? A je to skutečně to, co potřebujete k naplnění svého života?

4. 2. 1890: Stará firma v Praze, útěk do Ameriky a nešťastný pád z tramvaje • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Přibylo nejvíce nakažených koronavirem od začátku ledna • Během úterý bylo v Česku zaznamenáno 12 486 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 8. ledna tohoto roku. Hygienici vykázali 33 612 provedených PCR testů, z nichž 37 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 36 776.

Bude to druhé Národní, pronesl ředitel Vinohradského divadla při slavnostním otevření • Nádherná secesní budova Vinohradského divadla stojí na svém místě už více než 112 let. Na její kráse se sice trochu podepsal zub času (zejména v interiéru), ale to by měla v příštích letech vyřešit kompletní rekonstrukce. Poté snad bude tato stavba stejně krásná, jako při slavnostním otevření dne 24. listopadu 1907. Jak se můžeme dočíst v dobovém tisku, tehdejší společnost neskrývala nadšení z nového kulturního svatostánku

23. 1. 1889: Varování před cestou na pražský Nebozízek. Může jít o život! • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života • Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami.

Unikátní bunkr Folimanka bude i letos zpřístupněn veřejnosti • I v letošním roce můžete zdarma navštívit unikátní bunkr Folimanka. MČ Praha 2 ho zpřístupní jako obvykle každý měsíc vždy v sobotu od 9:00 do 15:00 hodin. První prohlídka je naplánována na 20. ledna.

Kryt Folimanka se pro veřejnost otevírá pravidelně každý měsíc.

Tramvaje na Libeňském mostě už nebudou zpomalovat • Tramvajový provoz na Libeňském mostě se vrátí do běžného režimu. Provedené diagnostické zkoušky vyloučily riziko nepřípustných rezonancí konstrukce. Soupravy tak budou moci po mostě opět jezdit nesníženou rychlostí až do 50 km/h.

DPP úplně uzavře stanici metra Muzeum na lince A • Z důvodu probíhající rekonstrukce bude od soboty 14. dubna 2018 (od zahájení provozu) do neděle 15. dubna 2018 (do ukončení provozu) obousměrně uzavřena stanice metra Muzeum na lince A. Vlaky budou stanicí pouze projíždět. Dělníci během dvou víkendových dnů provedou stavební práce, které nelze realizovat v rámci noční přepravní výluky. Půjde o demontáž osvětlení a montáž provizorního osvětlení eskalátorového tunelu přímého výstupu, montáž kamenného obkladu na čelní stěně středního staničního tunelu u výtahu, dále montáž a rovnání částí nosného systému hliníkového obkladu ve středním staničním tunelu včetně montáže kazet. Pro výstup do oblasti Václavského náměstí doporučuje Dopravní podnik využít stanici Můstek. Pro přestup z linky A na linku C můžete vystoupit ve stanici Můstek a dále využít linku B do přestupní stanice Florenc. Pro přestup z linky C na linku A se doporučuje vystoupit ve stanici Florenc a dále využít linku B do přestupní stanice Můstek. A kdo není líný, udělá si pro přestup malou procházku po Václavském náměstí. Stanice Muzeum na lince C bude v provozu. Informační kampaň Dopravní podnik v souvislosti s uzavírkou vydal informační letáky. Od 12. dubna 2018 je pro cestující připraveno upozornění formou hlášení ve staničním rozhlase, na lince A pak v době výluky i ve vozech prostřednictvím vlakového rozhlasu. Informace jsou rovněž informační tabule se schématickým nákresem a základními informacemi. V oblasti uzavřené stanice budou cestujícím k dispozici také informátoři v reflexních vestách. [gallery size="full" columns="1" ids="9235"]

Stanice metra Muzeum na lince A prochází rekonstrukcí.

Očkovací centrum na Vyšehradě zahájilo zkušební provoz • V pondělí odstartoval pilotní provoz velkokapacitního očkovacího centra na Vyšehradě v Kongresovém centru. Mezi stovkami prvních naočkovaných jsou městští policisté, dále lidé s handicapem, poruchou intelektu či pečovatelé.

Evžen Korec: Růst cen nových bytů v letošním roce zásadně zpomalí • Výrazný růst cen nových bytů z posledních let letos zásadně zpomalí. Letošní rok bude na rezidenčním trhu spíše ve znamení stagnace či jen pomalého růstu maximálně do tří procent. Bytů se sice staví stále málo, ale poptávka klesla kvůli restrikcemi svázanému hypotečnímu trhu. Kvůli nekoncepčním zásahům České národní banky (ČNB) se počet sjednaných hypoték loni propadl o třetinu, což se projevilo i na prodeji nemovitostí.

10. 2. 1890: Karneval na ledě, potyčka v Panské ulici a nádražní statistika • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Obraťte oči ke hvězdám. Dnes v noci budou padat • Vesmír nám po nedávné kometě Neowise přichystal další nebeskou show. Už dnes v noci nastane maximum meteorického roje Perseidy. Na noční obloze tak bude možné zpozorovat až 50 „padajících hvězd“ za hodinu.

OBRAZEM: Z mazlíčků se stávají šelmy. Podívejte se, jak dospívají malajští tygři • Mláďata kriticky ohroženého poddruhu, tygra malajského, která se narodila začátkem října loňského roku, zdárně prospívají a rostou. Ač vypadají roztomile, nejsou to už zdaleka žádní mazlíčci! Během jejich her se začínají projevovat jako draví bojovníci.

Hry malajských tygřat ze Zoo Praha začínají nabývat na razanci.

16. 1. 1868: V Praze řádí nepoctivý obchodník s uhlím a drožkaři mají v těchto dnech žně • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Roztomilé slůně Max z pražské zoo oslaví 2. narozeniny • Maxovi jsou dnes dva roky. Jeho narozeninová oslava proběhne v sobotu 7. dubna. Tento slon indický se do historie Zoo Praha zapsal hned svým narozením, když se stal vůbec prvním slůnětem, které v pražské zoo nejen přišlo na svět, ale také zde bylo počato. Komentovaná oslava začne v 11 hodin v Údolí slonů. Chovatelé tam Maxovi ve venkovním výběhu/vnitřní expozici (dle počasí) předají dárek v podobě číslice 2 vyskládané ze zeleniny.

Slon indický Max je vůbec první slůnětem, které v pražské zoo nejen přišlo na svět, ale také zde bylo počato.

V areálu hloubětínské vozovny začala stavba energocentra • V Hloubětíně začala první etapa stavby nové tramvajové vozovny. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zde buduje samostatně stojící energocentrum a měnírnu, které budou areál vozovny a přilehlou tramvajovou trať zásobovat teplem a elektrickou energií, a nahradí stávající dosluhující zařízení. Poté dojde i na samotnou deponovací halu.

Ledničky, brambůrky a manželství pro všechny • Odpůrci manželství pro všechny (tedy i pro stejnopohlavní páry) často používají jeden roztomilý argument. Tvrdí, že časem by situace mohla dospět do stádia, kdy se každý bude moci oženit například s ledničkou, případně se provdat za pytlík bramborových chipsů.

Cyklotrasu podél Strakonické letos čeká několik uzavírek • V období od 8. března do 31. prosince 2021 se uskuteční několik dlouhodobých uzavírek frekventované cyklotrasy EuroVelo 4/A1 v Praze v úseku ulice Dostihová - Barrandovský most z důvodu stavebních prací při rozšiřování komunikace Strakonická. Objízdné trasy povedou po paralelní cyklotrase.