MagazínTereza Běhalová13. června 20222 minuty čtení

Po rajčatech se dříve umíralo. Prokletí bohatých vysvětlila až věda

Foto: Unsplash

Zdravotní benefity konzumace rajčat jsou dnes již velmi dobře známé. Možná vás ale překvapí, že rajčata dříve způsobovala otravy a úmrtí bohatých a mocných lidí. Dlouho se však nevědělo, z jakého důvodu.

Rajčata pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Fosilní nálezy dokládají, že původní prapředci rajčat se na Zemi vyskytovali již před desítkami miliónů let. Do Evropy je přivezli až Španělé v 16. století. Tehdy ale ještě měla podobu malých žlutých kuliček, mnohem menších než dnešní žlutá cherry. Současné sytě červené plody vznikly až později šlechtěním.

Původní obyvatelé Ameriky znali malinkatá rajčátka dávno před vpádem evropských dobyvatelů. Používali je hlavně kvůli jejich afrodiziakálním a halucinogenním účinkům při nejrůznějších obřadech a rituálech.

Dnes jsou již rajčata pevnou součástí jídelníčku. Foto: Unsplash

Bohatá evropská aristokracie se zájmem experimentovala s kdejakou novinkou, která ze zámoří přišla. A právě omamná „božská jablíčka“ patřila mezi ně. Jenomže velmi brzy se o rajčatech začala po Evropě šířit zvěst, že spíše než o božský dar jde o plody samotného ďábla. Přibývalo totiž případů, kdy se především bohatí šlechtici po rajčatech otrávili.

Nějakou dobu se potom rajčata vyřadila ze seznamu jedlých surovin a pěstovala se maximálně na okrasu v zámeckých zahradách. Jenomže k obyčejným chudým lidem se rajčata dostala také, a nikoho z nich neotrávila. Když se v 19. století začala světem šířit pizza Margharita, rajčatové sugo patřilo mezi neodmyslitelnou součást.

Rajčata se vyznačují všestranným využitím ve studené i teplé kuchyni. Foto: Unsplash

V té době už ale nikoho strach z rajčat trápil nemusel. Vědci přišli na důvod, proč po nich mocní lidé v minulosti tak často umírali. V období renesance se totiž v bohatých domácnostech používalo cínové nádobí s vysokým podílem jedovatého olova. Plody rajčete mají kyselé pH a po kontaktu s tímto nádobím došlo k chemické reakci, kdy se olovo začalo uvolňovat.

V současné době se můžeme konzumací rajčat naopak propracovat k pevnějšímu zdraví. Látky obsažené v rajčatech snižují krevní tlak, působí protizánětlivě, regulují hladinu cholesterolu, podporují zrak a pomáhají i při hubnutí.

Čtěte také…
Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Tomato, https://www.smithsonianmag.com/arts-culture/why-the-tomato-was-feared-in-europe-for-more-than-200-years-863735/

Nepřehlédněte

Lidl má Čechy za hlupáky. Jinak nejde vysvětlit, proč nabízí produkt za skandálně přemrštěnou cenu oproti Německu • Člověk nemusí být za největšího experta na matematiku, aby pochopil, že tady něco nahraje. Německý řetězec Lidl nabízí pro německé zákazníky v akčním letáku od 2. prosince akční balení 450 g pomazánky Nutella za 1,74 euro, což dělá asi 44 českých korun pro všechny držitele karty Lidl Plus.

Češi neumí krutony do polévky. Nesmí se hned rozmočit a musí křupat. Jinak je radši ani nedělejte • Kdo by nemiloval polévku s křupavými krutony? Jenže znáte to - hodíte je do horké polévky a za minutu máte v talíři rozmočenou břečku chleba. S blížícími se Vánocemi a tradiční rybí polévkou je načase tento problém konečně vyřešit.

Svátky a volné dny 2025: Češi si mohou užít hned několik prodloužených víkendů • V roce 2025 čeká obyvatele České republiky celkem 13 státních svátků nebo dnů pracovního volna. Některé z nich vytvoří spolu s víkendy atraktivní příležitosti pro delší volno. Podívejme se, jak to všechno v roce 2025 vychází.

Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují • Čeští spotřebitelé dlouho nevěnovali pozornost tomuto polskému obchodnímu řetězci. Až prudký nárůst cen potravin v posledních dvou letech, kdy české obchody účtovaly nepřiměřeně vysoké částky, přiměl mnoho lidí cestovat za nákupy do Polska.

Spánková poloha prozradí, zda jste finančně úspěšní, tvrdí studie • Nová studie objevila zajímavou souvislost mezi spánkovou polohou a kariérním a finančním úspěchem. Výzkum společnosti Bed Slats, kterého se zúčastnilo 5 438 pracujících lidí, naznačuje, že způsob, jakým spíme, může předpovídat naši finanční budoucnost.

Patříte do průměru? Složení jídelníčků Čechů se proměňuje. Celkově jsme toho loni snědli méně • Brutální inflace posledních let nejspíš způsobila, že Češi začali šetřit na jídle. Proměnila se také skladba toho, co si dáváme na talíř.

Svátek slaví Ondřej. Původ jména má hned několik významů, jeho nositelé se chlubí těmito charakteristikami • Ondřej je tradiční mužské křestní jméno, které má své kořeny v řecké kultuře. Právě dnes, v sobotu 30. listopadu, slaví všichni nositelé tohoto jména svůj svátek. Ondřej vznikl z řeckého slova "andréios", což v překladu znamená statečný, mužný nebo statný. Jedná se vlastně o českou variantu jména Andrej, které je rozšířené především ve slovanských zemích.

Jak prožít vánoční období v klidu a vykročit do nového roku s čistou hlavou • Předvánoční shon dovede potrápit i ty nejodolnější z nás. Namísto radostného očekávání se často propadáme do stresu z nesplněných úkolů, množství povinností a společenského tlaku. Pojďme se podívat na to, jak tento náročný čas proměnit v období osobního růstu a skutečné vánoční pohody.

Rodinné dědictví: Jak přetvářet staleté vzorce a budovat zdravější vztahy napříč generacemi • Každá rodina v sobě nese příběh, který se vine jako červená nit mnoha generacemi. Prarodiče vychovávali své děti podle nejlepšího vědomí své doby, předávali jim své životní zkušenosti, traumata i radosti. Jejich děti pak stejným způsobem formovaly své potomky. Tento přirozený koloběh vytváří složitou síť vztahů, postojů a přesvědčení, které významně ovlivňují náš současný život.

České domácnosti procházejí proměnou. Češi objevují kouzlo nového pohodlí • Doba, kdy jsme museli být fyzicky doma, abychom zapnuli pračku nebo zkontrolovali obsah ledničky, je nenávratně pryč. Chytré domácí spotřebiče si našly cestu do českých domovů rychleji, než by mnozí čekali. Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) je využívá již 15 % domácností, což představuje významný skok oproti předchozím létům.