Odkud přišel Halloween? Původně keltská tradice ovládla celý svět

25. října 2021 ∙ 12:36
Tereza Běhalová
Foto: Unsplash

Blíží se Halloween. V posledních letech se tento anglosaský svátek stále více prosazuje i u nás. Víte ale, proč se vlastně slaví a jaká je jeho historie? Vydejte se s námi to zjistit!

Halloween je původně keltský svátek a jeho historie sahá hluboko do doby před naším letopočtem. Svým způsobem ale souvisí i s našimi Dušičkami. Keltové považovali 31. říjen za definitivní konec léta a začátek zimy. Věřili, že právě v tento den se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých.

Katolická církev tradici převzala a vyhlásila svátek Všech svatých. Mnohé národy si později z tohoto svátku vytvořily vlastní odvozeniny.

Foto: Unsplash

Halloween po mexicku

Například Mexičané slaví každoročně v této době Día de los Muertos (Den mrtvých). Věří se, mrtví jednou do roka přicházejí zpátky na zem, aby si mohli popovídat se svými příbuznými a přáteli.

Nedílnou součástí mexického Dne mrtvých je stavění oltářů pro zesnulé, které jsou plné dobrého jídla a pití. Den mrtvých se stal také ústředním námětem mimořádně úspěšného animovaného filmu Coco od studia Pixar.

Foto: Unsplash

Koleda a převleky

Zpátky ale k Halloweenu. Keltové údajně během oslav zapalovali obří ohně a brali si na sebe nejrůznější převleky. Od 16. století bývalo v Irsku zvykem chodit v převleku za duše zesnulých od jednoho stavení k druhému a výměnou za básničku, koledu nebo tanec vybírat potraviny. V polovině 19. století se tato tradice společně s irskými přistěhovalci dostala i do Spojených států amerických, kde začala žít vlastním životem.

Neodmyslitelným symbolem Halloweenu jsou dnes dýně, které právě v tomto období dozrávají. Strašidelný výraz vydlabané dýně má zahánět zlé duchy, ale také svítit na cestu koledníkům.

Foto: Unsplash

Halloween a popkultura

Součástí halloweenské tradice je i vyprávění strašidelných historek, což opět velmi dobře uchopila popkultura. Mnoho televizních seriálů vysílá v tomto období speciální halloweenské díly. Snad největší úspěch mají již přes tři dekády každoroční čarodějnické speciály seriálu o rodince Simpsonových ze Springfieldu.

V mnoha amerických městech se také konají průvody masek nebo halloweenské večírky. Děti i dospěli na nich soupeří o nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Právě tento zvyk se v posledních letech často objevuje i u nás.

Foto: Unsplash

Strach z Halloweenu

Ne každý ale má tento svátek v lásce. Mnohým lidem může způsobovat trauma, nebo dokonce fóbii. Strach z Halloweenu má dokonce své označení – Samhainophobia. Slovo Samhain přitom označuje keltský obřad, který se k svátku zesnulých pojil.

Foto: Unsplash

Komerční svátek

Není bez zajímavosti, že Halloween je také jedním z komerčně nejúspěšnějších svátků. Třeba jen americký cukrářský průmysl vydělává v tomto období více než 2 miliardy dolarů a prodá přes 40 000 tun čokolády. Na své si ale přijdou i prodejci kostýmů a dekorací. Celkem pak Američané za Halloween utratí skoro 7 miliard dolarů.

Slavíte také Halloween, nebo vám tento svátek nic neříká?

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Halloween

X Zavřít