Diskuze: Jak poznat, že mě už nemiluje? A jak se s tím vyrovnat?

Zpět na článek

Nepřehlédněte

Před 130 lety: Žena neunesla rozchod a chrstla muži kyselinu do obličeje • Neopětovaná láska bolí a člověk se s ní těžko vyrovnává. Někdy dokonce tak moc, že zhrzení lidé jednají jako smyslu zbavení. Jistá žena z Prahy chrstla do obličeje svému „milému“ kyselinu sírovou do obličeje, aby už si nikdy žádnou jinou lásku nenašel. Přečtěte si, jak celý incident líčily pražské noviny přesně před 130 lety.

Starý seladon u soudu za nemravné návrhy mladým dívkám • Láska je mocná čarodějka a citům člověk neporučí. Dokládá to i více než sto let starý příběh jednoho amerického muže, který se zamiloval do mladé dívky a dostal se kvůli tomu až před soud. O případu informovaly v Praze vydávané Národní listy v srpnu 1903.

Příběh jako z románu. Znali se pár minut a už pospíchali k oltáři • Říká se, že láska je mocná čarodějka. Někdo na tu svou osudovou musí čekat spoustu let, jiným doslova spadne do klína. Přečtěte si příběh z roku 1891, který se odehrál ve Spojených státech. Text otiskly v Praze vydávané Národní listy.

Polovina Čechů se seznamuje přes internet. Ani starší generace už není pozadu • Přes internet už se někdy pokusilo seznámit či navázat romantický vztah 42 % Čechů. O něco větší zájem o to mají muži. Nejlepší k navázání vztahů jsou podle respondentů služby Badoo a Seznamka.cz. Příliš velkému zájmu se naopak netěší aplikace Tinder. Výsledky přináší výzkum společnosti Nielsen Admosphere realizovaný na vzorku pěti set respondentů z aktivní internetové populace starší 15 let.

Stále více Čechů si hledá partnery online.

Náš kluk je gay? Naše holčička je lesba? Přijměte novou podobu lásky svých dětí • Vstup do světa rodičovství přináší neustálá překvapení. Takovým okamžikem pro mnohé bývá, když jim syn nebo dcera oznámí, že je gay nebo lesba. Jak se s tím vyrovnat? Jak podpořit a akceptovat své dítě v jeho nejautentičtější podobě? Pojďme se na to podívat.

Dvakrát se vzali, dvakrát rozvedli. Slepované vztahy se nevyhýbají ani slavným osobnostem • Partnerské vztahy mohou být nesmírně komplikované. Řada párů řeší své problémy radikálně – rozchodem. To ale v některých případech ještě nemusí znamenat definitivní konec. Dokazují to i případy slavných celebrit, které dvakrát vstoupily do manželství se stejným člověkem.

Co by extroverti měli vědět o introvertech • Ve společnosti se setkáváme s nejrůznějšími typy lidí. Jedni jsou za každých okolností středem pozornosti, druzí raději sedí tiše v koutě. Právě introverti jsou kvůli své povaze, kdy příliš moc nemluví a dávají si na čas, aby se uvolnili, často považováni extrovertnějším okolím za arogantní, namyšlené a náladové. To však vůbec není pravda. Introvertní lidé mají jen jiný pohled na život a mezilidské vztahy. Co by měli extroverti vědět o introvertech?

Odhalení podstaty vztahů. Co je ve vzájemném poutu dvou lidí skutečně důležité? • V rozsáhlém gobelínu lidských prožitků vystupují vztahy jako nejsložitější a nejsugestivnější vlákna. Jsou to písně našich srdcí, rytmy, které bijí současně s kmitáním naší duše. Pečují o nás, jsou pro nás výzvou, inspirací. A někdy nás mohou dokonce i úplně zničit. Jádrem každého zdravého vztahu, bez ohledu na jeho povahu, je neuchopitelný tanec dvou duší. I když se jednotlivé kroky mohou lišit, podstata zůstává stejná. Co je tedy nejdůležitější složkou pouta mezi dvěma jedinci?

Jedno objetí denně nestačí. Terapeutka popsala, kolikrát denně je to ideálně potřeba • Náročná zima, letos navíc umocněná stále nekončící pandemií a astronomickým zdražováním všeho možného, představuje obrovskou zátěž na naši psychiku. Naštěstí ale existuje jednoduchý a bezplatný způsob, jak zůstat v pohodě.

Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor • Jak poznat životního partnera, se kterým zestárnete? Kdyby na to existoval jednoznačný návod – to by bylo na světě dobře! Ale bohužel nic takového nemáme, a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní instinkt a také na generacemi prověřené zkušenosti.

Jak dětem nezkazit život. Cenné tipy nejen pro rodiče • Každý normální rodič touží po tom, aby z jeho dětí vyrostli šťastní a úspěšní jedinci. Snažíme se jim poskytnout to nejlepší prostředí pro jejich růst a osobnostní vývoj. Ve snaze je chránit před nástrahami složitého světa a usnadnit jim život se ale občas můžeme dopustit chyb, které by jim naopak mohly v dospělosti uškodit. Jak tedy dětem nezkazit budoucí život?

Umírající lidé prozradili, čeho ve svém životě nejvíce litují • Smrt je v naší společnosti stále velmi tabuizované téma. Každý z nás má přitom vyměřen určitý čas, který jednoho dne vyprší. Odchod z tohoto světa je tedy naprosto přirozená součást života. Dokud ale ještě nejsme na konci, měli bychom se snažit žít naplno. Na smrtelné posteli už toho příliš nedoženeme.

Čas sice spravedlivě utíká všem stejně, ale ne všichni ho také stejně mají.

Umíte si stanovit vlastní hranice? Naučit se říkat „NE“ je mimořádně důležité • Každý z nás se v průběhu života dostane do situací, ve kterých je nezbytné vyjádřit své vlastní hranice, potřeby a preference. Naučit se říkat jasné „NE“ je dovedností, která je pro mnoho lidí obtížná. Přestože se může zdát, že je snadné odmítnout žádost nebo nabídku, ve skutečnosti se často bojíme negativního ohlasu, zklamání druhých nebo pocitu viny.

Rodina věznila dívku v prasečím chlévě. Strávila tam patnáct let • Celý svět byl před lety v šoku z příběhu Rakušanky Nataschy Kampusch, kterou 8 let věznil ve sklepě její únosce Wolfgang Priklopil. I v minulosti přitom v Evropě docházelo k podobným ohavným případům. O jednom takovém napsaly v Praze vydávané Národní listy v září roku 1901.

Rozvod rodičů poznamená člověka celoživotně, potvrdila studie • Životy dětí z rozvedených rodin se značně liší od těch, jejichž rodiče stále žijí spolu. Zdaleka přitom nejde jen o praktickou stránku věci, jako je například oddělené trávení času s každým rodičem zvlášť. Nová vědecká studie potvrdila, že následky rozvodu si děti přenáší i do dospělosti a do svých vztahů.

Když láska bolí. Syndrom zlomeného srdce může postihnout každého • Domníváte se, že s pojmem „zlomené srdce“ se můžete setkat pouze v románech z červené knihovny? Jste na omylu. Syndrom zlomeného srdce je medicínský termín a skutečně k němu dochází. Potkat může každého. Z odborného hlediska se jedná o poruchu srdečního svalu, tzv. kardiomyopatii, vyvolanou extrémním a náhlým citovým traumatem. Stát za tím může třeba nešťastná láska, odmítnutí, odhalení nevěry, rozvod nebo smrt partnera. Zkrátka cokoliv, co s námi pořádně zamává a způsobí srdeční problémy. Příznaky tohoto syndromu bývají natolik závažné, že pacienta zpravidla donutí vyhledat lékařskou pomoc. Zpočátku se projevuje jako masivní infarkt. Vykazuje ovšem změny na EKG, což není pro infarkt typické. Negativně vychází i enzymatické testy. Koronární tepny vypadají rovněž normálně. Mnoho pacientů s tzv. „zlomeným srdcem“ je zpočátku hospitalizováno s diagnózou těžkého srdečního selhání, ale později se ukáže, že jinak jsou zcela zdrávi. Symptomy imitujícími srdeční infarkt způsobuje podle odborníků prudký nárůst stresových hormonů, především adrenalinu, což dočasně oslabí srdečního svalu. Přesný mechanismus se zatím popsat nepodařilo, ale podle všech dosavadních zjištění je  "zlomené srdce" dočasný a zcela vratný stav a postihuje především ženy. Zřídkakdy se na „zlomené srdce“ umírá, pacienti by ale pro všechny případy měli být podporování léky, respirátory apod. Lékaři také zjistili jednu zajímavou věc. Většina případů bývá zaznamenána na jaře a v létě, což je neprostý rozdíl oproti infarktům, jejichž hlavní „sezóna“ bývá především v zimních měsících roku.

Proč mi lže? Nejčastější důvody skrývání skutečnosti v mezilidských vztazích • V současném světě plném komunikace a informací bychom očekávali, že pravda bude ceněna a vyhledávána. Přesto však stále nacházíme případy, kdy lidé místo pravdy volí neupřímnost a vyhýbají se konfrontaci s realitou. Proč se tomu tak děje? Prozkoumejte nejčastější důvody, proč se lidé často drží na okraji pravdy a upřednostňují iluzi.

Umění stanovit osobní hranice. Základní průvodce autentickým životem • V orchestru světa má každý člověk od přírody stanovenou svou vlastní partituru. Ale ne všichni jsme naladěni na hudbu, kterou chceme hrát. Někdy se kymácíme v rytmu někoho jiného jen proto, že je to jednodušší, nebo možná proto, že se bojíme vyčnívat. V rámci každodenních interakcí je proto klíčové stanovit si osobní hranice, abychom zůstali věrní své vlastní melodii.

Vydrží váš vztah navěky? Správného životního partnera odhalíte jednoduchým testem • Říká se, že láska je slepá. A že ve stavu zamilovanosti hledíme na svět přes růžové brýle. Jak ale poznat opravdovou a osudovou lásku? Všem nešťastníkům, jimž se Amorův šíp zabodl hluboko do srdce, ale i těm, kteří již v partnerském svazku nějaký ten pátek žijí, nabízí odpověď Gary W. Lewandowski, odborník na vztahy a profesor psychologie z Monmouth University v New Jersey.

Mám se rád(a)? Jak to poznat? • Sebeláska je klíčovým prvkem osobního růstu a psychické pohody. Je to to, jak se k sobě stavíme, jak se k sobě chováme a jak nám záleží na vlastním blahu. Ale jak poznat, že máme sebe rádi? Zde je několik způsobů, jak to zjistit: