Chodíte s narcisem? Odhalte ho dřív, než vám udělá ze života peklo

LifestyleTereza Běhalová16. listopadu 20183 minuty čtení
Narcismus postihuje ženy i muže.

Narcismus postihuje ženy i muže.

Foto: Archiv

Narcistní lidé mají schopnost získat si ve velmi krátké době vaše srdce. Zpočátku jsou okouzlující, hodní, něžní, laskaví – zkrátka dokonalí. Z dlouhodobého hlediska ovšem vztah s takovým člověkem není žádná výhra. Jak narcise poznat a proč si na ně dávat dobrý pozor?

Psychologové označují narcimus za poruchu osobnosti, která se projevuje přehnanými představami jedince o vlastní důležitosti a privilegovanosti, a to i bez ohledu na skutečné výsledky jednání. Častým projevem je arogantní chování, nedostatek empatie a vyžadování nepřiměřeného obdivu okolí. Typický narcis se ve svých fantaziích zabývá nekonečnými vlastními úspěchy, mocí, krásou a podobně, přičemž druhé lidi využívá jen k dosahování vlastních cílů.

V řecké mytologii byl Narcis pohledný mladý muž, který tak dlouho odmítal všechny nápadnice, až se nakonec zahleděl do svého vlastního obrazu ve vodě a zemřel sám na neopětovanou lásku. Podobných narcisů chodí po světě mnoho i dnes.

Když ptáčka lapají…

Narcisté jsou zpočátku extrémně přitažliví. Při námluvách udělají všechno možné i nemožné, jen aby si vás získali a vy jste jim zcela propadli. Zbraně, které k tomu využívají, jsou zákeřné, ale přesto mohou zpočátku protějšku imponovat. Patří k nim časté, intenzivní a až nepřiměřené projevování falešných citů, obdivu, péče a pozornosti.

Jak ale správně tušíte, milostné motivy narcistů nejsou vůbec altruistické. Jejich jediným cílem je dostat se vám pod kůži, do hlavy a do srdce, a přimět vás, abyste je milovali nejméně tak, jak oni milují sám sebe. Skutečné lásky a vzájemnosti se od nich nikdy nedočkáte. Časem vás nakonec začnou zcela ovládat, manipulovat s vámi a ze života vám udělají peklo. Stane se z vás pouze jakýsi ozdobný přívěsek na klíče.

„Opravdově miluje jen ten, co oplátkou nic nečeká.“
— Antoine de Saint-Exupéry

Varovné signály

Po lidech, kteří uvíznou ve spárech narcisů, se vyžaduje přesně to, čím byli při námluvách zahlcováni – nekonečná oddanost, obdiv, lichotky, pozornost… Vše ostatní vaše myšlenky, touhy a potřeby narcise nikdy nezajímají. A pokud ano, tak to jen zdařile předstírá. I z tohoto důvodu se ovšem takové vztahy často rozpadají a nemají šanci na dlouhodobé trvání. Dalším problémem je, že když už si vás narcis jednou úspěšně omotá kolem prstu, můžete se spolehnout, že velmi brzy začne „lovit“ další oběti své samolibé touhy.

Pokud začínáte mít podezření, že váš zdánlivě úžasný partner není tak úplně úžasný, jak se vám původně zdálo, důvěřujte především svému instinktu a zohledněte i nezaujatý pohled blízkých přátel, kterým na vás skutečně záleží. Dobrým vodítkem může být také americká klasifikace pro diagnózu duševních chorob DSM. Ta určuje narcismus devíti příznaky, přičemž skutečná porucha nastává, pokud je splněno aspoň pět z nich.

  • 1. Osoba přeceňuje vlastní důležitost a schopnosti. Vyžaduje, aby ji tak hodnotili i ostatní.
  • 2. Ve fantazii se zabývá nekonečnými vlastními úspěchy, mocí, krásou a podobně.
  • 3. Je přesvědčena o vlastní výjimečnosti a jedinečnosti, takže jen výjimeční lidé ji mohou pochopit a jen s takovými se může stýkat.
  • 4. Vyžaduje nepřiměřený obdiv ostatních.
  • 5. Nárokuje si výjimečné zacházení nebo automatické plnění svých přání a představ.
  • 6. Využívá druhých jen k dosahování vlastních cílů.
  • 7. Není schopna rozeznat potřeby a city druhých.
  • 8. Často závidí a bývá přesvědčena, že druzí závidí jemu.
  • 9. Chová se arogantně a přezíravě.

Nepřehlédněte

Sapiosexuály krásou neohromíte. Vyhledávají jiné kvality • Výběr ideálního partnera se řídí mnoha faktory. Většinu lidí přitahuje na první pohled fyzický vzhled, případně i povaha nebo stav bankovního konta. Existuje ale skupina lidí, kterou namísto toho zajímá něco úplně jiného.

Když je čas změnit směr. Odkládání nešťastných vztahů ve prospěch radostnějších zítřků • Vztahy jsou komplikované. Přinášejí nám radost, útěchu, ale někdy také zmatek a pochybnosti. Každý z nás se v nějakém okamžiku svého života ocitl v situaci, kdy se musel rozhodnout, zda je aktuální vztah to pravé pro něj, či zda by se měl ubírat novým směrem.

Rozvod rodičů poznamená člověka celoživotně, potvrdila studie • Životy dětí z rozvedených rodin se značně liší od těch, jejichž rodiče stále žijí spolu. Zdaleka přitom nejde jen o praktickou stránku věci, jako je například oddělené trávení času s každým rodičem zvlášť. Nová vědecká studie potvrdila, že následky rozvodu si děti přenáší i do dospělosti a do svých vztahů.

Manžela musíte správně vycvičit, tvrdily americké ženy na konci 19. století • Existuje řada zaručených receptů na šťastné manželství. Velmi specifickou taktiku měly newyorské ženy z tzv. „lepší společnosti“ na konci 19. století. Přečtěte si dobový článek z Národních listů, který popisuje, jak s manželem správně nakládat, aby „byl nejen neškodný, ale i užitečný“.

Umírající lidé prozradili, čeho ve svém životě nejvíce litují • Smrt je v naší společnosti stále velmi tabuizované téma. Každý z nás má přitom vyměřen určitý čas, který jednoho dne vyprší. Odchod z tohoto světa je tedy naprosto přirozená součást života. Dokud ale ještě nejsme na konci, měli bychom se snažit žít naplno. Na smrtelné posteli už toho příliš nedoženeme.

Čas sice spravedlivě utíká všem stejně, ale ne všichni ho také stejně mají.

Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor • Jak poznat životního partnera, se kterým zestárnete? Kdyby na to existoval jednoznačný návod – to by bylo na světě dobře! Ale bohužel nic takového nemáme, a tak nezbývá, než se spolehnout na vlastní instinkt a také na generacemi prověřené zkušenosti.

K čemu slouží žlábek mezi nosem a ústy na lidské tváři • Přemýšleli jste někdy, odkud se vzal kožní žlábek mezi horním rtem a nosem? A jakou vlastně plní funkci? Těmito zapeklitými otázkami se lidstvo zabývalo odjakživa a vznikla díky tomu i řada nejrůznějších poetických vysvětlení. Spolehlivou odpověď přinesli vědci až v minulém století.

Co by extroverti měli vědět o introvertech • Ve společnosti se setkáváme s nejrůznějšími typy lidí. Jedni jsou za každých okolností středem pozornosti, druzí raději sedí tiše v koutě. Právě introverti jsou kvůli své povaze, kdy příliš moc nemluví a dávají si na čas, aby se uvolnili, často považováni extrovertnějším okolím za arogantní, namyšlené a náladové. To však vůbec není pravda. Introvertní lidé mají jen jiný pohled na život a mezilidské vztahy. Co by měli extroverti vědět o introvertech?

Jedno objetí denně nestačí. Terapeutka popsala, kolikrát denně je to ideálně potřeba • Náročná zima, letos navíc umocněná stále nekončící pandemií a astronomickým zdražováním všeho možného, představuje obrovskou zátěž na naši psychiku. Naštěstí ale existuje jednoduchý a bezplatný způsob, jak zůstat v pohodě.

Když láska bolí. Syndrom zlomeného srdce může postihnout každého • Domníváte se, že s pojmem „zlomené srdce“ se můžete setkat pouze v románech z červené knihovny? Jste na omylu. Syndrom zlomeného srdce je medicínský termín a skutečně k němu dochází. Potkat může každého. Z odborného hlediska se jedná o poruchu srdečního svalu, tzv. kardiomyopatii, vyvolanou extrémním a náhlým citovým traumatem. Stát za tím může třeba nešťastná láska, odmítnutí, odhalení nevěry, rozvod nebo smrt partnera. Zkrátka cokoliv, co s námi pořádně zamává a způsobí srdeční problémy. Příznaky tohoto syndromu bývají natolik závažné, že pacienta zpravidla donutí vyhledat lékařskou pomoc. Zpočátku se projevuje jako masivní infarkt. Vykazuje ovšem změny na EKG, což není pro infarkt typické. Negativně vychází i enzymatické testy. Koronární tepny vypadají rovněž normálně. Mnoho pacientů s tzv. „zlomeným srdcem“ je zpočátku hospitalizováno s diagnózou těžkého srdečního selhání, ale později se ukáže, že jinak jsou zcela zdrávi. Symptomy imitujícími srdeční infarkt způsobuje podle odborníků prudký nárůst stresových hormonů, především adrenalinu, což dočasně oslabí srdečního svalu. Přesný mechanismus se zatím popsat nepodařilo, ale podle všech dosavadních zjištění je  "zlomené srdce" dočasný a zcela vratný stav a postihuje především ženy. Zřídkakdy se na „zlomené srdce“ umírá, pacienti by ale pro všechny případy měli být podporování léky, respirátory apod. Lékaři také zjistili jednu zajímavou věc. Většina případů bývá zaznamenána na jaře a v létě, což je neprostý rozdíl oproti infarktům, jejichž hlavní „sezóna“ bývá především v zimních měsících roku.

Nadčasová pouta lásky. Charakteristiky vztahu, který přetrvá celý život • Krátkodobé vztahy nejsou v dnešní době ničím neobvyklým. Zdá se být stále těžší najít takový, který je nejen trvalý, ale také naplňující. I když je každý vztah jedinečný, existují určité znaky, které dokazují, že má potenciál vydržet dlouho, možná až do konce života. V tomto článku si probereme pět hlavních znaků takového šťastného a spokojeného vztahu.

Ghosting jako nešvar dnešního seznamování • Každý, kdo se pohybuje ve světě online seznamování, si jistě už někdy všiml termínu ghosting. Tento fenomén je stále častější a v posledních letech a bohužel se stal neodmyslitelnou součástí moderního způsobu komunikace. Ghosting označuje situaci, kdy se jedna osoba v kontaktu s druhou náhle přestane ozývat, ignoruje zprávy a v podstatě zmizí z života toho druhého bez jakéhokoli vysvětlení. Ačkoli se ghosting často vyskytuje v online randění, rozšířil se i do jiných oblastí mezilidské interakce.

V pražském planetáriu budou hvězdy vyprávět příběhy o lásce • Rádi byste si se svou drahou polovičkou užili na prvního máje den a večer plný romantiky? Vydejte se do Planetária hlavního města Prahy, kde budou láskyplné příběhy vyprávět hvězdy.

Vydrží váš vztah navěky? Správného životního partnera odhalíte jednoduchým testem • Říká se, že láska je slepá. A že ve stavu zamilovanosti hledíme na svět přes růžové brýle. Jak ale poznat opravdovou a osudovou lásku? Všem nešťastníkům, jimž se Amorův šíp zabodl hluboko do srdce, ale i těm, kteří již v partnerském svazku nějaký ten pátek žijí, nabízí odpověď Gary W. Lewandowski, odborník na vztahy a profesor psychologie z Monmouth University v New Jersey.

Proč je dobře, že každý život nakonec skončí? • Život je nádherný dar, plný vzestupů a pádů, radosti a smutku, výher a ztrát. Ale stejně jako každý příběh má i život svůj začátek a konec. Ačkoli může být těžké se s tímto faktem smířit, existuje několik důvodů, proč je dobré, že každý život nakonec skončí.

Rychleji do hrobu díky špatným návykům. Změňte je, než bude pozdě • Kdo by nechtěl prožít dlouhý a spokojený život v plném zdraví? Všichni víme, že pro to musíme něco dělat. Není to ale jen vyvážená a pestrá strava, co je nutné si hlídat. Do hry vstupují i některé špatné návyky, které život podstatně zhoršují, nebo dokonce zkracují. A my si je přitom často neuvědomujeme.

Dvakrát se vzali, dvakrát rozvedli. Slepované vztahy se nevyhýbají ani slavným osobnostem • Partnerské vztahy mohou být nesmírně komplikované. Řada párů řeší své problémy radikálně – rozchodem. To ale v některých případech ještě nemusí znamenat definitivní konec. Dokazují to i případy slavných celebrit, které dvakrát vstoupily do manželství se stejným člověkem.

Umění stanovit osobní hranice. Základní průvodce autentickým životem • V orchestru světa má každý člověk od přírody stanovenou svou vlastní partituru. Ale ne všichni jsme naladěni na hudbu, kterou chceme hrát. Někdy se kymácíme v rytmu někoho jiného jen proto, že je to jednodušší, nebo možná proto, že se bojíme vyčnívat. V rámci každodenních interakcí je proto klíčové stanovit si osobní hranice, abychom zůstali věrní své vlastní melodii.

Kamila (86): Vánoce mě děsí. Nikoho už nemám a letos budu zase sama • Vánoce jsou časem klidu, míru a lásky. Ovšem ne pro každého, jak dokládá smutný životní příběh paní Kamily z Prahy. Také letošní svátky bude trávit sama. A přestože přiznává, že je to daň za vědomé rozhodnutí, které kdysi udělala, vánoční smutek ji velmi tíží. Toto je její vyprávění...

V kterém věku lidé nejčastěji podvádějí své protějšky • Manželská nevěra je často skloňované téma. Důvodů, proč se jí lidé dopouštějí, může být hned několik – například nedostatek vzrušení, vzájemná odcizenost, odlišné zájmy, problémy s financemi nebo nuda a rodinný stereotyp. V kterém životním období mají lidé největší tendenci podvádět?