Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života

LifestyleTereza Běhalová4. dubna 20194 minuty čtení

Foto: Archiv

Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami.

Každého z nás definuje soubor řady věcí – např. co a jak děláme, jak se chováme, co máme a nemáme rádi, jak přemýšlíme a co si myslíme, jaké hodnoty zastáváme, jaké lidi vyhledáváme… S některými těmito vlastnostmi se už narodíme, jiné získáváme (nebo se proměňují) postupně s věkem.

I z dříve veselého a pozitivně naladěného člověka se může po nějaké době stát vyhaslá troska, v níž nezbylo žádné životní světlo. Někdy s námi osud skutečně zamává tak, že se už nedokážeme zvednout. Mnoho lidí se ale do stavu duševní vyčerpanosti dostala pouze nesprávným způsobem života. Prostě žili špatně. Přečtěte si 7 nejčastějších návyků, které mohou vést k rozvoji hluboké deprese.

Rozhozený spánek

Pokud tělu nedopřáváte dostatečný odpočinek, chodíte spát nepravidelně v různé časy a různě se i probouzíte, nedivte se, že se to podepisuje na vaší náladě. Deprese může úzce souviset se spánkovými návyky. Jedním z největších prohřešků, kterým většina lidí dosud příliš nepřikládalo žádnou váhu, je večerní sledování obrazovek vyzařujících modré světlo.

[related-post id=“18226″]

Nedostatek slunečního světla

Je nad slunce jasné, že denní světlo má na naši náladu ohromný vliv. Vědci v minulosti opakovaně potvrdili, že sluneční záření se významně podílí na vyplavování hormonu štěstí serotoninu do krve. Slunce navíc podporuje tvorbu vitaminu D, který je pro naši duševní pohodu rovněž zcela zásadní. Pokud se tedy zdržujete spíše doma a ani v těchto krásných jarních dnech nevycházíte ven, koledujete si o velký průšvih.

Málo fyzické aktivity

Nedostatek pohybu se rovněž výrazně projevuje na vaší náladě. Úroveň energie úměrně klesá s fyzickou aktivitou. Neznamená to ale, že se musíte každý den trápit v posilovně. Stačí i zcela obyčejná hodinová procházka, případně lehčí sportovní aktivita. Pohyb by vám měl přinášet radost. Věřte tomu, že se skutečně dostaví, ale nesmíte nechat zvítězit lenost.

Nezdravé jídlo

Co jste dnes měli k obědu? Pokud se vaše strava skládá převážně z cukrů, smažených a výživově prázdných jídel, na vašem duševním i fyzickém zdraví se to rychle projeví. Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Dopřejte si dostatek základních potravin v syrovém stavu – jezte hodně ovoce a zeleniny. Klíčem k překonání problémů s náladou mohou být tzv. omega-3 mastné kyseliny, které se vyskytují zejména v rybách. Tuto důležitou látku si ale můžete zajistit třeba i konzumací lněných, chia a slunečnicových semínek.

[related-post id=“15239″]

Špatní přátelé

Jedním z dalších tajemství šťastného, spokojeného a naplněného života jsou i lidé, se kterými trávíme čas. Pokud se obklopujete nevyléčitelnými negativisty – energetickými upíry – vlastníte jednosměrnou jízdenku do pekel. Vyhledávejte jen ty, se kterými si máte co dát a je vám s nimi dobře. Neřešte nikoho jiného, nepřátelům a zlým lidem nevěnujte ani špetku pozornosti. Nerozčilujte se nad jednáním lidí, které znáte například jen z televize či médií.

Programová samota

Občas je člověku tak smutno, že si ze všeho nejvíc přeje být úplně sám. Samota může být čas od času skvělá věc, ale pokud v ní budete přetrvávat dlouhodobě, přestože kolem sebe máte lidi, kterým na vás záleží, jedině si tím ublížíte. Člověk je nastaven na to, aby žil ve společnosti druhých lidí. Rodina a dobří přátelé vám pomohou přečkat špatné časy a přivedou vás na veselejší myšlenky.

Negativní myšlenky

Tohle je snad jasné úplně každému. Pesimismus je semínko deprese. Řada lidí říká: „Nejsem pesimista, jsem jenom realista.“ Pravda je ovšem taková, že ten, kdo z pohodlnosti nehledá to hezké na životě, a ještě má tu drzost nazývat tuto vlastní neschopnost objektivní realitou, je ve výsledku skutečně předurčen k tomu, aby se cítil čím dál hůř.

Nezapomínejme, že naše životy jsou jako hodinové stroje. Dokud se všechna kolečka otáčí, není žádný problém. Ale jakmile se jedno jediné zasekne, všechna ostatní dříve či později přestanou pracovat taky. Jeden zádrhel vytváří dalších pět, a ty pak další a další. Dbejme proto na údržbu. I nepatrné vychýlení se může velmi brzy nebezpečně projevit.

Nepřehlédněte

Jak zařídit, aby vám novoroční předsevzetí vydrželo celý rok • „Nový rok, nový začátek,“ říká si na začátku ledna mnoho z nás. Opravdu nám ale datum v kalendáři pomůže změnit život k lepšímu? Mít pevně určenou startovní čáru je dobré. Bez trochy vůle a disciplíny to ale nepůjde. Jak tedy zařídit, aby se vaše předsevzetí opět neproměnila v prázdné novoroční fráze?

Jeden druh snů značí dobré duševní zdraví a vyrovnanost • Lidské sny patří stále mezi vědou ne zcela probádané oblasti. Nevíme přesně, proč vlastně v noci sníme. Podle některých se jedná o výsledek náhodné činnosti neuronů, jiní sny považují za okno do našeho podvědomí a přisuzují jim velký význam.

Příběh jako z románu. Znali se pár minut a už pospíchali k oltáři • Říká se, že láska je mocná čarodějka. Někdo na tu svou osudovou musí čekat spoustu let, jiným doslova spadne do klína. Přečtěte si příběh z roku 1891, který se odehrál ve Spojených státech. Text otiskly v Praze vydávané Národní listy.

Smoothie z brokolice pomáhá snížit krevní tlak a chrání před rakovinou • Brokolice patří mezi neprávem opomíjené druhy zeleniny. Pokud jste jí zatím ještě nepřišli na chuť, přesvědčíme vás, že si zaslouží dostat druhou šanci. Díky velkému množství nejrůznějších látek má totiž blahodárný vliv na naše zdraví.

V kterém věku lidé nejčastěji podvádějí své protějšky • Manželská nevěra je často skloňované téma. Důvodů, proč se jí lidé dopouštějí, může být hned několik – například nedostatek vzrušení, vzájemná odcizenost, odlišné zájmy, problémy s financemi nebo nuda a rodinný stereotyp. V kterém životním období mají lidé největší tendenci podvádět?

Zdánlivě banální slova, která mohou rozbít manželství • Odborníci na vztahy se shodují, že pro spokojené soužití dvou lidí je základním předpokladem dobrá komunikace. Pokud vám na vztahu záleží, měli byste se snažit pozitivně rozvíjet konverzaci a zároveň se vyhnout několika velmi toxickým slovům.

Míra IQ ovlivňuje, zda vstoupíte do manželství. U každého pohlaví ale jinak • Vysoká inteligence je všeobecně společností vnímána jako pozitivní a obdivuhodná. Psychologové však už několik desítek let upozorňují na fakt, že jedinci obdaření geniálním mozkem mohou mít zároveň i určité osobnostní limity.

Kamila (86): Vánoce mě děsí. Nikoho už nemám a letos budu zase sama • Vánoce jsou časem klidu, míru a lásky. Ovšem ne pro každého, jak dokládá smutný životní příběh paní Kamily z Prahy. Také letošní svátky bude trávit sama. A přestože přiznává, že je to daň za vědomé rozhodnutí, které kdysi udělala, vánoční smutek ji velmi tíží. Toto je její vyprávění...

Nedostatek důležitého vitamínu zvyšuje riziko ADHD u dětí • Zhruba každé desáté dítě v současnosti trpí hyperaktivitou a poruchou pozornosti. Tato neurovývojová porucha je známá pod anglickou zkratkou ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Vědci nyní zjistili, že příčinou jejího vzniku může být nedostatek důležitého vitamínu v těle matky během těhotenství.

Letošní zima je nekonečná. Loňský duben vypadal úplně jinak • Zdá se, že zimě se letos nechce odejít. Kalendář už je sice za polovinou dubna, ale venkovní teploty v těchto dnech stěží dosahují 7 stupňů Celsia. A v noci občas i mrzne.

Praha má plán důstojného umírání. Vznikne lůžkový hospic pro děti • Přestože devět z deseti lidí si podle výzkumů přeje zemřít doma, téměř dvě třetiny Pražanů umírají v nemocnicích. Radní Milena Johnová chce proto změnit podobu péče o lidi na konci života. Společně s odborníky z praxe připravila plán důstojného umírání pro příštích pět let. Hlavní město tak například začne zjišťovat přání umírajících, navýší kapacity služeb, aby se k paliativní péči dostala většina umírajících, podpoří neformální pečující nebo připraví zřízení lůžkového hospice pro děti.

Jak bojovat s únavou a vyčerpaností ze života? Zkuste tyto jednoduché hacky • V dnešní uspěchané době mnoho z nás bojuje s únavou, otráveností a pochybováním o smyslu života. Tyto pocity mohou být vyvolány mnoha různými faktory a negativně ovlivňují naši každodenní realitu. I když je někdy těžké najít řešení, existuje několik doporučení, která mohou pomoct.

Ukládáte ovoce a zeleninu do mrazáku? Vědci zkoumali, jak to ovlivní výživové hodnoty • Zamrazování je jedním z tradičních způsobů uchovávání potravin. Do mrazáku můžeme na později uschovat téměř cokoliv – od masa přes pečivo až po sezónní ovoce a zeleninu. Co ale mráz s potravinami udělá? Je možné, že dojde ke snížení výživových hodnot?

Maliny jsou jedním z nejčastějších druhů ovoce, které lidé uchovávají v mrazáku.

Vyčarovat hezký den druhému člověku většinou nic nestojí • V dnešním hektickém světě často zapomínáme, jak velký vliv máme na druhé lidi. I malá a zdánlivě nevýznamná gesta mohou vytvořit řetězovou reakci pozitivní energie a způsobit, že se druhý člověk cítí opravdu dobře. Ať už je to úsměv, laskavá slova nebo drobné překvapení, vaše snaha dokáže udělat hezčí den nejen druhým, ale nakonec i vám.

Zázračná jarní cibulka. Chrání před chorobami a v kuchyni má široké využití • Jarní cibulka je považována za královnu kuchyně. Je to vlastně mladá cibule, která je sbírána ještě předtím, než zcela dozraje. Neplatí u ní, že pokud ji sklidíme dříve, bude nevhodná ke konzumaci. Je tomu totiž přesně naopak.

Proč si vážit každé vteřiny na tomto světě • Život je nekonečný sled okamžiků, které se skládají z dnů, hodin, minut a vteřin. Mnoho z nás žije v přesvědčení, že máme nekonečně mnoho času, ale ve skutečnosti je každá vteřina vzácná a nenahraditelná. V tomto článku se podíváme na důvody, proč bychom si měli vážit každého okamžiku našeho života.

23. 1. 1868: Strašlivý mord na Letné. Někdo zastřelil mladého chlapce • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Pomocníci, nebo zabijáci? Elektrické spotřebiče jako skryté hrozby ve vaší domácnosti • Určitě máte v domácnosti několik menších elektrických zařízení, která vám usnadňují život. Třeba žehličky, nabíječky, rychlovarné konvice nebo mikrovlnné trouby. V posledních letech se jejich výrobci předhánějí s novými funkcemi. Ruku v ruce s tím se však zkracuje doba, po kterou tyto spotřebiče vydrží provozuschopné. Téměř nic se neopravuje a výrobci spoléhají na to, že zákazník po konci záruční doby, obvykle po dvou až třech letech, takový výrobek prostě vymění za nový.

Celkový počet úmrtí v Česku byl v lednu nejvyšší za několik dekád • V lednu 2021 zemřelo podle předběžných údajů 15,9 tisíce obyvatel České republiky, tedy o 50 % více oproti pětiletému průměru let 2015–2019. Absolutně jde o nárůst o 5,3 tisíce osob. Na každých 100 tisíc obyvatel tak letos v lednu připadlo 148 úmrtí, kdežto v průměrném lednu z let 2015–2019 to bylo 100 úmrtí. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Praha 7 vypraví pohřeb pro osamělé zemřelé • Tuto středu se na hřbitově ve Strojnické ulici uskuteční uložení ostatků čtyř zemřelých z Prahy 7. Městská část pořádá již třetí důstojné rozloučení s lidmi bez příbuzných či blízkých, kteří by se postarali o jejich pohřeb. Pohřbívat se budou také dvě urny, které se našly při rekonstrukci domu ve sklepě pod podlahou.