Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života

LifestyleTereza Běhalová4. dubna 20194 minuty čtení

Foto: Archiv

Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami.

Každého z nás definuje soubor řady věcí – např. co a jak děláme, jak se chováme, co máme a nemáme rádi, jak přemýšlíme a co si myslíme, jaké hodnoty zastáváme, jaké lidi vyhledáváme… S některými těmito vlastnostmi se už narodíme, jiné získáváme (nebo se proměňují) postupně s věkem.

I z dříve veselého a pozitivně naladěného člověka se může po nějaké době stát vyhaslá troska, v níž nezbylo žádné životní světlo. Někdy s námi osud skutečně zamává tak, že se už nedokážeme zvednout. Mnoho lidí se ale do stavu duševní vyčerpanosti dostala pouze nesprávným způsobem života. Prostě žili špatně. Přečtěte si 7 nejčastějších návyků, které mohou vést k rozvoji hluboké deprese.

Rozhozený spánek

Pokud tělu nedopřáváte dostatečný odpočinek, chodíte spát nepravidelně v různé časy a různě se i probouzíte, nedivte se, že se to podepisuje na vaší náladě. Deprese může úzce souviset se spánkovými návyky. Jedním z největších prohřešků, kterým většina lidí dosud příliš nepřikládalo žádnou váhu, je večerní sledování obrazovek vyzařujících modré světlo.

[related-post id=“18226″]

Nedostatek slunečního světla

Je nad slunce jasné, že denní světlo má na naši náladu ohromný vliv. Vědci v minulosti opakovaně potvrdili, že sluneční záření se významně podílí na vyplavování hormonu štěstí serotoninu do krve. Slunce navíc podporuje tvorbu vitaminu D, který je pro naši duševní pohodu rovněž zcela zásadní. Pokud se tedy zdržujete spíše doma a ani v těchto krásných jarních dnech nevycházíte ven, koledujete si o velký průšvih.

Málo fyzické aktivity

Nedostatek pohybu se rovněž výrazně projevuje na vaší náladě. Úroveň energie úměrně klesá s fyzickou aktivitou. Neznamená to ale, že se musíte každý den trápit v posilovně. Stačí i zcela obyčejná hodinová procházka, případně lehčí sportovní aktivita. Pohyb by vám měl přinášet radost. Věřte tomu, že se skutečně dostaví, ale nesmíte nechat zvítězit lenost.

Nezdravé jídlo

Co jste dnes měli k obědu? Pokud se vaše strava skládá převážně z cukrů, smažených a výživově prázdných jídel, na vašem duševním i fyzickém zdraví se to rychle projeví. Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Dopřejte si dostatek základních potravin v syrovém stavu – jezte hodně ovoce a zeleniny. Klíčem k překonání problémů s náladou mohou být tzv. omega-3 mastné kyseliny, které se vyskytují zejména v rybách. Tuto důležitou látku si ale můžete zajistit třeba i konzumací lněných, chia a slunečnicových semínek.

[related-post id=“15239″]

Špatní přátelé

Jedním z dalších tajemství šťastného, spokojeného a naplněného života jsou i lidé, se kterými trávíme čas. Pokud se obklopujete nevyléčitelnými negativisty – energetickými upíry – vlastníte jednosměrnou jízdenku do pekel. Vyhledávejte jen ty, se kterými si máte co dát a je vám s nimi dobře. Neřešte nikoho jiného, nepřátelům a zlým lidem nevěnujte ani špetku pozornosti. Nerozčilujte se nad jednáním lidí, které znáte například jen z televize či médií.

Programová samota

Občas je člověku tak smutno, že si ze všeho nejvíc přeje být úplně sám. Samota může být čas od času skvělá věc, ale pokud v ní budete přetrvávat dlouhodobě, přestože kolem sebe máte lidi, kterým na vás záleží, jedině si tím ublížíte. Člověk je nastaven na to, aby žil ve společnosti druhých lidí. Rodina a dobří přátelé vám pomohou přečkat špatné časy a přivedou vás na veselejší myšlenky.

Negativní myšlenky

Tohle je snad jasné úplně každému. Pesimismus je semínko deprese. Řada lidí říká: „Nejsem pesimista, jsem jenom realista.“ Pravda je ovšem taková, že ten, kdo z pohodlnosti nehledá to hezké na životě, a ještě má tu drzost nazývat tuto vlastní neschopnost objektivní realitou, je ve výsledku skutečně předurčen k tomu, aby se cítil čím dál hůř.

Nezapomínejme, že naše životy jsou jako hodinové stroje. Dokud se všechna kolečka otáčí, není žádný problém. Ale jakmile se jedno jediné zasekne, všechna ostatní dříve či později přestanou pracovat taky. Jeden zádrhel vytváří dalších pět, a ty pak další a další. Dbejme proto na údržbu. I nepatrné vychýlení se může velmi brzy nebezpečně projevit.

Nepřehlédněte

Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch • Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.

V pražské zoo se vylíhlo mládě tučňáka přímo před očima rodičů • V pražské zoologické zahradě v Pavilonu tučňáků se 18. října vylíhnul přímo před zraky svých rodičů tučňák Humboldtův. Aktuálně váží 406 gramů a jeho rodiče – samec Kulička (z pražského odchovu) a samice Plzeňačka (původem z Plzně) – se o něj od počátku vzorně starají. V bezpečí nory, kde zatím mládě tráví čas, jej zahřívají svými těly, a samozřejmě ho krmí natrávenými rybami.

Světem obchází strach z rakovinotvorných snídaňových cereálií • Bez snídaňových cereálií si neumí svůj start do nového dne představit početná skupina lidí na celém světě. Odborníci se ale v poslední době přou o jejich vlivu na lidské zdraví. Podle některých studií totiž obsahují řadu herbicidů, které mohou být rakovinotvorné. Co tedy vlastně doopravdy snídáme?

Snidaňové cereálie jsou populární po celém světě.

Pozor na toxické přátele. Od takových lidí se držte co nejdál • Přátelství je krásná věc, která často vydrží celý život. Mezilidské vztahy by však měly být vyvážené, což v řadě konkrétních případů neplatí. Mnoho lidí se často nevědomky obklopuje tzv. „toxickými“ přáteli. Jak je poznat?

S určitým typem lidí bychom měli přátelství raději ukončit.

Detektivky, které inspirovaly skutečné vrahy aneb Když se fikce stane realitou • Detektivky vždy patřily a dodnes patří mezi nejoblíbenější knižní žánry. Není proto divu, že se mnoho z nich stalo předlouhou filmů i televizních seriálů. Člověka až zamrazí při představě, že by se mohly zjevně fiktivní knižní příběhy opravdu stát. Pohled do minulosti ale ukazuje, že některá díla opravdu posloužila jako inspirace ke konkrétním hrůzným činům. Chcete vědět, který příběh zabíjel?

Poznat narcise můžete na první pohled. Prozradí ho obočí • Miloš Zeman, Donald Trump, Marilyn Monroe, Leonid Brežněv, Simon Cowell nebo Madonna. Všechny zmíněné osobnosti spojuje jeden společný rys – husté nebo výrazné obočí. Kanadští psychologové prokázali, že tito lidé mohou mnohem častěji trpět narcistickou poruchou osobnosti.

Nadčasová pouta lásky. Charakteristiky vztahu, který přetrvá celý život • Krátkodobé vztahy nejsou v dnešní době ničím neobvyklým. Zdá se být stále těžší najít takový, který je nejen trvalý, ale také naplňující. I když je každý vztah jedinečný, existují určité znaky, které dokazují, že má potenciál vydržet dlouho, možná až do konce života. V tomto článku si probereme pět hlavních znaků takového šťastného a spokojeného vztahu.

Zázračná zelenina chrání proti rakovině, detoxikuje a zlepšuje náladu. Důležitý je ale způsob přípravy • Růžičková kapusta patří mezi potraviny, které by ve vašem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Podobně jako třeba borůvky nebo zelený čaj obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, jež podporují imunitní systém a pozitivně působí na duševní rozpoložení.

Před 130 lety: Žena neunesla rozchod a chrstla muži kyselinu do obličeje • Neopětovaná láska bolí a člověk se s ní těžko vyrovnává. Někdy dokonce tak moc, že zhrzení lidé jednají jako smyslu zbavení. Jistá žena z Prahy chrstla do obličeje svému „milému“ kyselinu sírovou do obličeje, aby už si nikdy žádnou jinou lásku nenašel. Přečtěte si, jak celý incident líčily pražské noviny přesně před 130 lety.

23. 1. 1868: Strašlivý mord na Letné. Někdo zastřelil mladého chlapce • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Nízké sebevědomí je řešitelný problém. Musíte ale udělat první krok • „Nestojím za nic, vypadám příšerně, nic se mi nedaří, nikoho nezajímám. Proč vlastně na tomhle světě jsem?“ To je jen malý výčet myšlenek, které nosí v hlavě lidé s nízkým sebevědomím. O problému se mluví méně, než by bylo potřeba. Přitom by svět mohl být mnohem lepší místo, kdybychom s tím všichni začali něco dělat.

Nízké sebevědomí může být příčinou úzkostí a deprese

Ghí a přepuštěné máslo. Proč jsou zdravé a v čem se od sebe liší • V receptech především indické kuchyně můžete často narazit na surovinu zvanou ghí. Jedná se vlastně o přepuštěné máslo, které znaly už naše prababičky. Avšak toto tvrzení není úplně přesné. Obě suroviny se totiž od sebe liší.

Ghí a přepuštěné máslo

Kamila (86): Vánoce mě děsí. Nikoho už nemám a letos budu zase sama • Vánoce jsou časem klidu, míru a lásky. Ovšem ne pro každého, jak dokládá smutný životní příběh paní Kamily z Prahy. Také letošní svátky bude trávit sama. A přestože přiznává, že je to daň za vědomé rozhodnutí, které kdysi udělala, vánoční smutek ji velmi tíží. Toto je její vyprávění...

Bombardování Prahy nepřežily stovky lidí. Byla to chyba Spojenců, nebo záměr? • Před 74 lety se Praze rozezněly sirény. Krátce po poledni se na nebi objevilo několik desítek bombardérů B-17 americké osmé letecké armády. Nikdo na zemi v tu chvíli ještě netušil, jaká zkáza všechny brzy postihne. Bombardování Prahy právě začalo.

Ničivé bombardování navždycky Prahu poznamenalo.

Duše potřebuje každodenní péči. Zásady psychohygieny mnoho lidí zanedbává • Více než 21 milionů obyvatel USA podle výzkumů trpí depresemi nebo dlouho přetrvávající špatnou náladou. Není pochyb, že i v našich končinách bude toto číslo vysoké. Mnozí si přitom cestu k životní radosti a vyrovnanosti zcela zbytečně uzavírají nesprávnými návyky. Co tedy dělat, abychom měli dostatek energie a cítili se šťastní?

Pláčete často u filmů? Mnohé to o vás vypovídá • Úplně poprvé roníme slzy hned při narození. Většinu z nás pak pláč provází po celý život. Někdo pláče často, jiný méně, a někdo dokonce tvrdí, že skoro vůbec. Co když vás ale snadno dokáže rozplakat i fiktivní filmový příběh?

Jak se stát skvělou matkou? Tajemství máme přímo před očima • Role matky v lidské společnosti se vyvíjí v průběhu věků, ale ve své podstatě zůstává nadčasová. Cesta k tomu stát se skvělou matkou není o dokonalosti. Hlavní roli má hrát spíše láska, porozumění, růst a umění pečovat. Tento článek se zabývá hlubokou a obohacující cestou mateřství a nabízí poznatky a návody pro ty, které usilují o to, aby tuto roli přijaly s grácií a moudrostí.

Manipulátoři a jak se jich jednoduše zbavit, dokud je čas • Manipulace je poměrně běžná součást lidských interakcí, ale někteří se snaží manipulovat s ostatními výrazně častěji. Říkáme jim manipulátoři a jejich chování může být velmi škodlivé pro ty, kteří jsou jejich obětí. Pokud se nacházíte v takové situaci, je důležité vědět, jak se zbavit manipulativního člověka ze svého života. V tomto článku se zaměříme na několik praktických kroků, které můžete podniknout, abyste se zbavili manipulativního jedince a udrželi si kontrolu nad svým životem.

Potlačovaný vztek poznáte snadno. Zakročte včas a vyhněte se fatálním následkům • Více než když jindy jsme vystaveni enormnímu tlaku. Světová pandemie, rozdělená společnost a nastupující ekonomická krize způsobují rozvrat dosavadního společenského života. A když se k tomu nyní přidává ještě nevlídné zimní počasí a nedostatek slunečního světla, máme ty nejlepší předpoklady prožívat návaly vzteku. Jenomže ne všichni se s nimi vyrovnávají stejně.

Tragická nehoda ve Spálené. Cizinec na Nový rok usmrtil chodkyni • Jen pár hodin po začátku roku 2018 museli pražští policisté vyšetřovat tragickou dopravní nehodu ve Spalené ulici. Způsobil ji cizinec pod vlivem alkoholu.