ČeskoPražskýDEN.cz8. prosince 20193 minuty čtení

Každý čtvrtý řidič někdy řídil pod vlivem alkoholu nebo drog. Počet nehod kvůli tomu roste

Alkohol za volant nepatří, ale ne každý se toho drží.

Alkohol za volant nepatří, ale ne každý se toho drží.

Počet dopravních nehod, při kterých byl řidič pod vlivem alkoholu nebo drog, každoročně stoupá. V loňském roce byly návykové látky příčinou dopravní nehody v 4 900 případech. Z průzkumu agentury STEM/MARK, který si nechala vypracovat Asociace Záchranný kruh, zároveň vyplývá, že v alkoholovém opojení sedlo za volant 25,5 procenta řidičů. 

Alarmující číslo je to zejména u mužské populace. Po požití alkoholu řídilo dokonce 33,8 procenta řidičů — mužů, ženy jsou v tomto ohledu opatrnější — alespoň jednou v životě řídilo pod vlivem 14,9 procenta řidiček. 

„Ačkoliv si řidiči myslí, že například po dvou pivech se jim nemůže nic stát, opak je pravdou. Už malé množství alkoholu v krvi, tedy půl promile, zvyšuje riziko dopravní nehody až třikrát. S každou další skleničkou se riziko násobně zvyšuje. Pokud má řidič v krvi osm desetin promile, pravděpodobnost nehody je až desetinásobná,“ upozorňuje Lukáš Hutta, výkonný manažer Asociace Záchranný kruh. 

Bude kocovina v budoucnu minulostí?
Čtěte také…
Svět bez kocoviny. Vědec vymyslel alkohol, po kterém druhý den nebolí hlava

Výsledná data u drog jsou o poznání nižší, přesto vzbuzují pozornost. Pod vlivem drog sedlo za volant 2,9 procenta řidičů. „Bohužel z našich statistik vyplývá, že dopravních nehod způsobených řidiči pod vlivem omamných látek neustále přibývá. V roce 2018 jich bylo téměř pět tisíc a zemřelo při nich 76 lidí,“ doplňuje Hutta.

Žádná droga nepůsobí na řidiče pozitivně

Argumenty uživatelů drog, které v mnoha případech stojí na lepším soustředění se na jízdu, zdaleka neobstojí. Alkohol a opiáty pozornost naopak snižují, navíc se po jejich požití výrazně prodlužuje reakční doba, u amfetaminů nebo kokainu je řidič příliš sebevědomý, agresivní a nepřiměřeně riskuje. U ketaminu, případně u LSD může mít řidič halucinace, rozmazané vidění a bude působit zmateně. 

„Žádné drogy za volant nepatří. Samozřejmě platí, že na každého účinkují jinak, záleží na věku, hmotnosti nebo zdravotním stavu. Nikdy ale není jejich vliv pozitivní, a to samé platí i pro alkohol. Úplně nejhorší situace nastává, pokud řidič alkohol a drogy zkombinuje. Zvyšuje tak riziko těžké dopravní nehody až dvěstěkrát,“ říká Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh.

Čtěte také…
Alkohol jako vánoční dárek kupují dvě třetiny Čechů, zjistil průzkum

Pro nulovou toleranci je většina Čechů

Ačkoliv zkušenost s omamnými látkami za volantem má čtvrtina Čechů, celých 63,6 procenta dotázaných je pro nulovou toleranci alkoholu v krvi. Hranici 0,2 promile by povolilo 23,1 procenta respondentů, 13,4 procenta Čechů by tolerovalo půl promile. Podobně jako u zkušeností s omamnými látkami jsou výrazně opatrnější ženy. Pro nulovou toleranci se vyslovilo 73,3 procenta řidiček, u mužů bylo toto číslo podstatně nižší — 56 procent.

Asociace Záchranný kruh si nechala průzkum zpracovat u agentury STEM/MARK jako součást kampaně pod názvem Ty to zvládneš, ve které představuje inovativní instruktážně analytická videa vycházející z reálných dopravních nehod.

„V našem projektu představujeme divákům unikátní spojení reálných záběrů složek IZS ze zásahů společně s analýzou nehod a preventivně emotivním sdělením z úst záchranářů. Díky analytické části a výpovědím záchranářů zasahujících na místě události seznamujeme diváka jak s průběhem zásahu, tak hlavně s důvody vzniku nehody a zejména pak specifikací chyb. Naším cílem je, aby si divák uvědomil rizika a aby se počet dopravních nehod snížil na minimum,“ uzavírá Veronika Krajsová.

Čtěte také…
Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují

Nepřehlédněte

Lidl má Čechy za hlupáky. Jinak nejde vysvětlit, proč nabízí produkt za skandálně přemrštěnou cenu oproti Německu • Člověk nemusí být za největšího experta na matematiku, aby pochopil, že tady něco nahraje. Německý řetězec Lidl nabízí pro německé zákazníky v akčním letáku od 2. prosince akční balení 450 g pomazánky Nutella za 1,74 euro, což dělá asi 44 českých korun pro všechny držitele karty Lidl Plus.

Češi neumí krutony do polévky. Nesmí se hned rozmočit a musí křupat. Jinak je radši ani nedělejte • Kdo by nemiloval polévku s křupavými krutony? Jenže znáte to - hodíte je do horké polévky a za minutu máte v talíři rozmočenou břečku chleba. S blížícími se Vánocemi a tradiční rybí polévkou je načase tento problém konečně vyřešit.

Svátky a volné dny 2025: Češi si mohou užít hned několik prodloužených víkendů • V roce 2025 čeká obyvatele České republiky celkem 13 státních svátků nebo dnů pracovního volna. Některé z nich vytvoří spolu s víkendy atraktivní příležitosti pro delší volno. Podívejme se, jak to všechno v roce 2025 vychází.

Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují • Čeští spotřebitelé dlouho nevěnovali pozornost tomuto polskému obchodnímu řetězci. Až prudký nárůst cen potravin v posledních dvou letech, kdy české obchody účtovaly nepřiměřeně vysoké částky, přiměl mnoho lidí cestovat za nákupy do Polska.

Spánková poloha prozradí, zda jste finančně úspěšní, tvrdí studie • Nová studie objevila zajímavou souvislost mezi spánkovou polohou a kariérním a finančním úspěchem. Výzkum společnosti Bed Slats, kterého se zúčastnilo 5 438 pracujících lidí, naznačuje, že způsob, jakým spíme, může předpovídat naši finanční budoucnost.

Patříte do průměru? Složení jídelníčků Čechů se proměňuje. Celkově jsme toho loni snědli méně • Brutální inflace posledních let nejspíš způsobila, že Češi začali šetřit na jídle. Proměnila se také skladba toho, co si dáváme na talíř.

Svátek slaví Ondřej. Původ jména má hned několik významů, jeho nositelé se chlubí těmito charakteristikami • Ondřej je tradiční mužské křestní jméno, které má své kořeny v řecké kultuře. Právě dnes, v sobotu 30. listopadu, slaví všichni nositelé tohoto jména svůj svátek. Ondřej vznikl z řeckého slova "andréios", což v překladu znamená statečný, mužný nebo statný. Jedná se vlastně o českou variantu jména Andrej, které je rozšířené především ve slovanských zemích.

Jak prožít vánoční období v klidu a vykročit do nového roku s čistou hlavou • Předvánoční shon dovede potrápit i ty nejodolnější z nás. Namísto radostného očekávání se často propadáme do stresu z nesplněných úkolů, množství povinností a společenského tlaku. Pojďme se podívat na to, jak tento náročný čas proměnit v období osobního růstu a skutečné vánoční pohody.

Rodinné dědictví: Jak přetvářet staleté vzorce a budovat zdravější vztahy napříč generacemi • Každá rodina v sobě nese příběh, který se vine jako červená nit mnoha generacemi. Prarodiče vychovávali své děti podle nejlepšího vědomí své doby, předávali jim své životní zkušenosti, traumata i radosti. Jejich děti pak stejným způsobem formovaly své potomky. Tento přirozený koloběh vytváří složitou síť vztahů, postojů a přesvědčení, které významně ovlivňují náš současný život.

České domácnosti procházejí proměnou. Češi objevují kouzlo nového pohodlí • Doba, kdy jsme museli být fyzicky doma, abychom zapnuli pračku nebo zkontrolovali obsah ledničky, je nenávratně pryč. Chytré domácí spotřebiče si našly cestu do českých domovů rychleji, než by mnozí čekali. Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) je využívá již 15 % domácností, což představuje významný skok oproti předchozím létům.