Kde se vzali slovenští dráteníci? Odpověď dává nová výstava Národního muzea

Dráteník při práci.
Foto: Ignacy Krieger, Wikipedia.org
Jak se měnilo drátenické řemeslo od svých raných počátků až do současné doby? Na to odpoví nová výstava v Národopisném muzeu Národního muzea s názvem Dráteníci a drátenictví.
Postava vandrujícího slovenského dráteníka patří v české kultuře k dobře zažitým romantickým obrazům. Skutečnost je však mnohem pestřejší – drátenictví totiž nebylo jen způsobem obživy chudých řemeslníků, ale vyvinulo se od skromných počátků až k průmyslovým dílnám či umělecké tvorbě. Výstava představuje všechny tyto jeho podoby.
Práce s drátem a plechem byla pro obyvatele Kysucí a některých dalších slovenských regionů důležitým způsobem obživy přinejmenším už od 19. století. Zrodil se tak postupně fenomén slovenského dráteníka, který procházel krajem a nabízel opravy hrnců i drátěné zboží vlastní výroby. V českých zemích se navíc stal romantickým symbolem chudého, ale pracovitého bratra – Slováka.
Řemeslo ale zdaleka nezůstalo u této své jednoduché podoby – šikovní dráteníci začali brzy zakládat dílny, z nichž se někdy vyvinuly skutečné průmyslové podniky. Se svými výrobky slavili úspěchy v mnoha evropských zemích, ale třeba i ve Spojených státech nebo carském Rusku.
Drátenictví přežilo do současnosti
Původní prostá podoba drátenictví během 1. poloviny 20. století postupně zanikla, avšak drátenické dovednosti se uchovaly v některých rodinách či prostřednictvím mistrů lidových řemesel. V dobách, kdy už pro vandrovní dráteníky nezbývalo na světě mnoho místa, dostalo řemeslo spíše uměleckou tvář a pro mnohé lidi se stalo koníčkem.
Výstava Dráteníci a drátenictví v Národopisném muzeu Národního muzea představuje všechny tyto tváře řemesla. Návštěvníci mohou vidět historické drátenické výrobky i náčiní zapůjčené z muzeí v Čadci a Žilině, tvorbu mistrů spojených se slovenským Ústredím ľudovej umeleckej výroby i ukázky z prací současných tvůrců.
Kdy a kde?
Výstava se koná v Národopisném muzeu Národního muzea (Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5) od 29. září 2018 do 6. ledna 2019. Otevřeno je od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Z technických důvodů má muzeum od 8. do 10. října zavřeno. Základní vstupné činí 70 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 110 Kč. Děti do 6 let a osoby s průkazem ZTP a jejich doprovod mají vstup zdarma.