OBRAZEM: Takhle se promění Rohanský ostrov. Nabídne bydlení pro tisíce lidí

ZprávyPražskýDEN.cz8. dubna 20182 minuty čtení
Na Rohanském ostrově vznikne v budoucnu bydlení pro tři a půl tisíce lidí.

Na Rohanském ostrově vznikne v budoucnu bydlení pro tři a půl tisíce lidí.

Foto: Sekyra Group

Zastupitelstvo městské části Praha 8 projednalo ve středu 4. dubna návrh studie pro změnu územního plánu projektu Rohan City na Rohanském ostrově. Developer Sekyra Group plánuje začít revitalizovat a urbanisticky rozvíjet významnou část Karlína o rozloze 200 000 m² již letos.

„Území Rohanského ostrova je dlouhá léta zanedbanou krajinou brownfieldů. Chceme, aby se ostrov proměnil v plnohodnotnou část města,“ popisuje území Roman Petrus, starosta Prahy 8.

Bydlení na Rohanském ostrově by mělo být ekologické a komfortní, studie počítá s nízkoenergetickými byty. „Praha 8 se ke studii staví pozitivně i proto, že Rohan City má tvořit souvislý pás zeleně s vodními plochami a s řadou míst k relaxaci. Zároveň počítá s preventivními opatřeními proti povodním,“ komentuje postoj vedení Prahy 8 místostarosta Radomír Nepil.

Podpisem dohody o spolupráci mezi městskou částí Praha 8 a developerem Sekyra Group bude stvrzen také účelový finanční dar developera ve výši 60 000 000 Kč. „Takto získanými financemi podpoříme výstavbu základní či mateřské školy v lokalitě. Občanská vybavenost musí být na prvním místě,“ vysvětluje starosta Roman Petrus.

Místostarosta Petr Vilgus komentuje dopravní obslužnost projektu: „Projekt je skvěle dopravně dostupný. V pěší vzdálenosti je zastávka metra a tramvají. Ulice v nové čtvrti na Rohanském ostrově budou přizpůsobeny tomu, aby po nich mohl jezdit elektrobus,“ doplňuje Petr Vilgus, zástupce starosty Prahy 8 pro strategický rozvoj.

„Vážíme si vzájemné shody nad urbanistickou studií a děkujeme za podporu hlavnímu městu Praha a městské části Praha 8 při přípravě tohoto projektu. Naším společným zájmem je rozvoj a podpora bydlení v širším centru Prahy“, uvedl Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group.

Také veřejnost bude mít možnost seznámit se s touto lokalitou i navrhovanou urbanistickou studií. „Zveme vás na procházku s odborným komentářem pana architekta Pavla Hniličky, zástupce IPR Praha a zástupce Sekyra Group po Rohanském ostrově, a to ve čtvrtek 17. května 2018 v 17.00 hodin,“ zve za developera Anderle a dodává: „Předpokládáme, že i další stupně přípravy projektové dokumentace budou participovány s veřejností.“

Autorem urbanistické studie je architektonický ateliér Pavel Hnilička Architekti. Studie vznikla na základě zadání Institutu plánování a rozvoje hl. m. Praha a usnesení Rady hl. m. Prahy. Proces změny územního plánu byl již předjímán ve smlouvě uzavřené s hlavním městem Praha v roce 2008. Proces změny územního plánu započal již v roce 2014.

Nepřehlédněte

Pražská zoo otevřela Darwinův kráter. Bydlet tu budou i tasmánští čerti • V pražské zoologické zahradě proběhlo v sobotu slavnostní otevření nové expozice tasmánské a australské fauny Darwinův kráter. Návštěvníci tu uvidí více než dvě desítky druhů pocházejících z nejmenšího kontinentu.

22. 10. 1868: Od daleké cesty za americkým snem neodrazuje ani nastávající zima • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Catherine Deneuve na Febiofest nakonec nepřijela. Ocenění dostala Daniela Kolářová • V Obecním domě ve čtvrtek večer slavnostně odstartoval 25. ročník filmového festivalu Febiofest. Organizátoři slibují, že se ponese v duchu kvality, pestré nabídky a zajímavých hostů.

Prezident festivalu Fero Fenič a herečka Daniela Kolářová.

Unikátní socha nosorožce mění vzhled a poskytuje výhled do okolí • Rozsáhlý prostor bývalé Denkrovy pískovny v Praze–Lysolajích prošel celkovou proměnou. Na doposud zanedbaném území vyrostl nový veřejný sportovní areál, který má stát centrem volnočasových aktivit. Jeho patronem se stala socha pravěkého nosorožce srstnatého, který v těchto místech v dávné minulosti žil.

Socha nosorožce v Praze–Lysolajích

1. 7. 1890: Varování před tulákem, rozruch na náměstí a pokousaní lidé • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Lanovka na Petřín má poruchu, nepojede několik týdnů • Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je nucen v dalších dnech odstavit z provozu pro cestující lanovou dráhu na Petřín. Důvodem je deformace nosného rámu klínové bezpečnostní brzdy jednoho z vozů. Opravy potrvají až do odvolání, a to cca dva týdny. Deformací došlo k vyosení celého soustrojí pohyblivých klínů, čepů a táhel od ideální osy. Tímto vyosením vzniká prostorová vůle klínů, kdy při zapůsobení bezpečnostní brzdy nedojde k přichycení klínů k brzdnému lanu. Zařízení klínové bezpečnostní brzdy je spuštěno v případě odlehčení závěsné páky nebo přetržení tažného lana. „Dbáme na bezpečnost našich cestujících. Musíme tedy opravit závadu na rámu podvozku, který pochází z roku 1931, upraven byl v roce 1992. Provádíme mj. diagnostické měření rámu, vyrovnání nosných profilů rámové konstrukce do příčné osy vozu, opravu zdeformovaných táhlových domků klínové brzdy, výrobu nových táhel, čepů a lícovaných šroubů z důvodu deformace,“ řekl Ladislav Urbánek, dopravní ředitel DPP s tím, že oprava je časově náročná. [related-post id="6396"] Závada prý nemá souvislost s provedenou revizí v březnu 2018. DPP při letošní jarní odstávce provedl celkovou kontrolu mechanických i elektrických součástí lanovky či přeměření souososti náprav. Dále byla provedena defektoskopická zkouška nosných částí rámového podvozku s výsledkem, který nevykazoval žádné trhliny v konstrukci. Dále byla provedena revize strojních částí lanové dráhy a provedeny všechny předepsané zkoušky včetně zkoušek brzdných systémů, a to s kladným výsledkem. Po provedených zkouškách a revizích vyhovovaly vozy všem požadavkům na bezpečný provoz. Při pravidelných statických zkouškách brzdného systému prováděných za provozu však došlo po zavěšení vozů na brzdná lana k deformaci nosných konstrukčních částí klínové bezpečnostní brzdy.

Pražská MHD mění kabát. V ulicích jezdí první tramvaj v nové podobě • V pražských ulicích jezdí od poloviny května první tramvaj, která je opatřena novým barevným řešením v podobě červených a bílých pruhů. V budoucnu mají mít všechny vozy v systému Pražské integrované dopravy (PID) stejnou vizuální identitu.

Noční starosta Prahy má za úkol zkultivovat noční život v metropoli • Pražští radní dnes schválili složení nové komise pro nočního starostu. V jejím čele bude stát Jan Štern, zasednou do ní také představitelé Prahy 1 a městské policie, ale i zástupci nočních podniků a organizátorů kulturních akcí. Úkolem komise bude systematicky a dlouhodobě řešit, jak dostat noční život v Praze do rozumných mezí a zároveň jej kultivovat. Cílem je na jedné straně regulovat negativní dopady na život Pražanů, na straně druhé nepoškodit prosperitu města a jeho obyvatel.

Předseda komise nočního starosty Jan Štern.

Těžký kuřák a gambler Antonín Dvořák. Neřesti slavného skladatele odkrývá nová výstava • Národní muzeum svým návštěvníkům otevře novou výstavu s názvem Hříšné radosti Antonína Dvořáka, která představí tohoto známého skladatele v neznámém světle – jako člověka s běžnými vášněmi a hříšnými radostmi. Veřejná vernisáž proběhne 26. března od 18:00 hod. v Muzeu Antonína Dvořáka. Její součástí bude provedení originálního zhudebnění receptů z kuchařské knihy Terezie Liehmannové, Dvořákovy první lásky ze Zlonic, v podání pěveckého souboru Collegium 419 pod vedením Lukáše Vendla. Dvořák byl náruživý kuřák, hráč karetní hry darda a milovník dobrého jídla (především české kuchyně). S přáteli navštěvoval pražské hostince a kavárny, „na pivo“ chodil například do hostince na Vysoké u Příbrami, kde měl své letní sídlo. Dardu hrával po večerech v kruhu rodiny a známých i v Americe, jak vzpomínal jeho americký přítel a průvodce Josef J. Kovařík. Nikdy nehráli o peníze, občas jen o sirky nebo knoflíky. Milovník nezdravého jídla Z českých jídel měl skladatel v mimořádné oblibě švestkové knedlíky, hovězí na šafránové omáčce nebo telecí řízek. Česká jídla si částečně dopřával i za pobytu v Americe. Během prvního roku chodila rodina na obědy do tzv. boarding house, kde se podávala místní kuchyně, jak píše Dvořák v dopise příteli Josefu Hlávkovi, „…polívka, maso pokaždé jiné, krocani, drůbež, moučná jídla, někdy i knedlíky a lívance (ale trochu jiné), kompot, sýr, káva, víno a pivo“. [related-post id="3800"] Kavárenský povaleč Co se týče Dvořákovy záliby v kouření, upřednostňoval zejména dýmku, ale kouřil i doutníky a cigarety. Ty si dopřával doma pouze ve své pracovně. Také fajfku (na přání manželky Anny) kouřil jen v hospodách nebo venku na zahradě. „Dvořák chodíval téměř denně do Pařížské kavárny naproti bytu Dvořákových v Žitné ulici. Často také zavítal do restaurace U Mahulíků v Myslíkově ulici, kde se scházela zábavná společnost hudebníků, jíž byl Dvořák ,protektorem‘. Do hostince U Zpěváčků v ulici Na Struze chodíval s kolegy na oblíbenou bramboračku po představení v Prozatímním divadle, kde působil v letech 1862–1871 v orchestru jako violista,“ upřesňuje kurátorka výstavy Veronika Vejvodová. [related-post id="5852"] Výstava, která potrvá od 27. března tohoto roku až do začátku dubna roku 2019, představí předměty ze skladatelovy osobní pozůstalosti, které tyto jeho vášně dokumentují jako např. dýmky, kuřácké špičky, pouzdro na doutníky, karty, kuželky, kuchyňské nádobí z jeho vily na Vysoké u Příbrami nebo kuchařskou knihu Terezie Liehmannové, jeho spolužačky a první lásky ze Zlonic.

Praha zaplatí obědy dětem v sociální nouzi. Uvolní na to miliony korun • Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na úterním jednání odsouhlasila Rada hlavního města Prahy. „Cílem projektu je řešit problém s dosažitelností školního stravování pro děti z rodin, které se nacházejí v tíživé ekonomické situaci, v důsledku čehož děti nemají možnost stravovat se stejně jako jejich spolužáci. Tato situace je poměrně častá a je navíc umocněna nemožností v rámci školních a mimoškolních aktivit oddělit v době stravování třídy nebo výchovné skupiny, podle účasti nebo neúčasti na stravování,“ uvedla Irena Ropková, radní pro oblast školství a evropské fondy. „Celkem evidujeme v letošní žádosti o dotaci 73 partnerských škol a celkové náklady projektu jsou vyčísleny na 6,2 milionu korun,“ dodala Ropková. Projekt cílí na děti z mateřských a základních škol ve věku od 3 do 15 let. O možnosti zapojit se do projektu informuje jejich zákonné zástupce Úřad práce ČR. V případě jejich zájmu je informována partnerská škola. Praha se do projektu poprvé zapojila v roce 2016. V aktuálním školním roce 2017/2018 je do něj zapojeno 78 partnerských škol a obědy zdarma jsou poskytovány přibližně 350 strávníkům. Přesná čísla budou známa v červenci letošního roku, kdy dojde k vyhodnocení projektu. Praze ani zapojeným školám z účasti v projektu neplynou žádné náklady. Vše je hrazeno z evropských prostředků (85 %) a státního rozpočtu (15 %).

Mariánské náměstí se promění v pěší zónu. Přibudou stromy i vodní prvky • Architektonické studio Xtopix zveřejnilo novou podobu Mariánského náměstí. Ta vznikla po participaci s občany, kteří vyjádřili přání, aby se náměstí stalo místem odpočinku i zónou pro pořádání kulturních akcí. Návrh myslí i na úpravu okolních ulic a náměstí Franze Kafky. Rekonstrukce by se měla začít v roce 2022.

Mléková polévka, játrová omáčka. Připomeňte si blafy ze socialistické školní jídelny • Školní jídelna bývala v dřívějších dobách pro většinu dětí postrachem. Stravování v těchto zařízeních nicméně doznalo v posledních letech mnoha změn. Díky osvětě známých kuchařů pronikají i do kdysi zatuchlého prostředí moderní trendy a suroviny. Starší ročníky si ale jistě dobře pamatují na to, jak to bylo dříve.

Drtivá pandemie ruské chřipky řádila i u nás. Dobový popis hodně připomíná současnost • Historie ukazuje, že světové pandemie nejsou ničím novým. Například mezi lety 1889 až 1893 řádila po celém světě tzv. ruská chřipka. Při pročítání článků v dobových novinách můžeme nalézt hned několik podobností s naší nepříjemnou současností.

Mlžítka zpříjemní Pražanům horké letní dny. Letos na třiceti místech • Až na třiceti různých místech v metropoli se letos v létě objeví mlžící zařízení. Ta dokáží v nejbližším okolí pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.

PŘEHLED: Kam o víkendu? Pražský hrad zadarmo, festivaly piva a sladkostí, asijské speciality • Přemýšlíte, jak strávit nadcházející víkend? Přinášíme vám přehled toho nejlepšího, co v Praze v sobotu a neděli můžete zažít. Prague Candy Festival Čokoláda, dorty, cupcakes, makronky, bonbóny, pralinky, muffiny, raw dezerty, cakepops, sušenky, horká čokoláda, dražované ovoce, ovocné džusy, zmrzlina, sladké nápoje, báječná káva a spoustu dalších dobrot – to vše na vás čeká na nejsladším pražském festivalu roku. [related-post id="6255"] Pražský hrad zahajuje sezónu Při zahájení sezóny v sobotu 12. května bude možné tradičně zdarma vidět návštěvnické objekty. Hrad letos navíc u příležitosti 100. výročí republiky výjimečně přidá i reprezentační prostory, výstavy a stálé expozice. [related-post id="10093"] Astrovíkend Pokud byste se pořádně podívali do křišťálové koule a zeptali se na následující víkend, možná by se vám vyjevil sál plný šamanů, kartářek, věštců, léčitelů, astrologů, numerologů, kyvadel, karet, mandal, magických kamenů a dalších esoterických pomůcek. [related-post id="10253"] Výstava bonsají Ty nejlepší bonsaje ze sbírky Botanické zahrady hl. m. Prahy i od dalších soukromých pěstitelů se představí v rámci jedinečné výstavy pod širým nebem v Japonské zahradě. [related-post id="10185"] Nabitý víkend v zoo Návštěvníci pražské zoologické zahrady mohou tento víkend poznávat divoce žijící ptáky a jejich zpěv. Neděle bude patřit rodinám a matkám, které zde oslaví svůj svátek. [related-post id="10206"] Česká divadelní fotografie Příběh historie českého divadla od poloviny 19. století až po současnost pohledem objektivu fotografického aparátu nabízí nová výstava Česká divadelní fotografie 1859–2017 ve výstavních sálech pražského Obecního domu. [related-post id="10203"] Asia Food Fest Již pátý ročník největší přehlídky exotických chutí a vůní Asia Food Fest se uskuteční v sobotu 12. května 2018 na Smíchovské náplavce. [related-post id="10194"] Pivní festival Tradiční pivní festival na Letné potěší všechny milovníky českého piva, ale i gurmány, fajnšmekry a v neposlední řadě hokejové fanoušky – přenášet totiž bude všechny stěžejní hokejové zápasy. [related-post id="10187"] Výstava o Strašnicích Muzeum hl. m. Prahy pořádá v hlavní budově muzea výstavu Strašnice …zahrada Prahy, brána armád… Výstava je již osmým dílem mnohaletého projektu o pražských čtvrtích. Představuje oblast, která se stala součástí Velké Prahy až v roce 1922. [related-post id="9642"] Výstava tropických motýlů Výstava motýlů v Botanické zahradě hl. m. Prahy seznámí návštěvníky s různorodými vztahy mezi rostlinami a motýly. Dozvědí se tak například, jakými barvami květy motýly lákají nebo kterého motýla „předpověděl“ známý přírodovědec Charles Darwin. [related-post id="9006"] Hříšné radosti Antonína Dvořáka V národním muzeu se koná výstava s názvem Hříšné radosti Antonína Dvořáka, která představí tohoto známého skladatele v neznámém světle – jako člověka s běžnými vášněmi a hříšnými radostmi. [related-post id="8084"]

Potápěči ve Vltavě zjišťovali technický stav Palackého mostu • Pod Palackého mostem se v uplynulých dnech pravidelně potápěla desítka průzkumníků. Zjišťovali stav založení mostu u pilířů a to, zda je v těchto místech most podemletý. Potápěčský průzkum je součástí kompletní diagnostiky mostu, kterou v letošním roce zahájila Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK). Most, spojující Karlovo náměstí se Smíchovem, čekají ještě statické zatěžovací zkoušky, kopané sondy a vrtané práce. Výsledky by měly být k dispozici na podzim letošního roku.

Výstava exotických motýlů v pražské botanické zahradě • Tradiční výstavu exotických motýlů opět připravuje Botanická zahrada hl. m. Prahy. V pořadí již 18. ročník se tentokrát zaměří na jedovaté druhy.

OBRAZEM: Unikátní Žižkovský betlém. Najdete v něm Oldřicha Nového, Rychlé šípy, Olgu Havlovou i TGM • Během adventu a ledna bude v Informačním centru Praha 3 vystavený Žižkovský betlém, který se letos opět rozrostl o další charismatické figurky. Slavnostní odhalení proběhne 3. prosince v 17 hodin.

Botanická zahrada v Troji se výrazně promění. Statuje dlouho chystaná dostavba • V těchto dnech bude zahájena dlouho plánovaná dostavba západní části Botanické zahrady hl. m. Prahy. U skleníku Fata Morgana postupně vznikne moderní areál s novými pokladnami, sociálním zářízením a občerstvením s venkovní terasou. Během dostavby bude rozšířeno také pěstební zázemí, což umožní pěstovat rostliny pro nově vznikající expozice.

Botanická zahrada hl. m. Prahy.

MČ Praha 4 letos nájmy zvyšovat nebude • Rada městské části Praha 4 schválila i pro letošní rok zrušení valorizace nájmů u prostor, které jsou ve správě městské části. Opatření by mělo pomoci rodinám, podnikatelům a živnostníkům v době pokračující koronavirové krize. Cena nájmů tak zůstane již třetí rok za sebou stejná.