OBRAZEM: Tygří mláďata se poprvé podívala ven

ZprávyPražskýDEN.cz12. dubna 20181 minuta čtení
Mláďata tygrů malajských poprvé vyhlížejí, jak to vypadá venku.

Mláďata tygrů malajských poprvé vyhlížejí, jak to vypadá venku.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mláďata tygrů malajských narozená loni v říjnu, Bulan a Wanita, se dnes v krásném jarním počasí poprvé podívala do venkovního výběhu. Tam teď budou trávit čím dál více času.

„Bulan a Wanita spolu s matkou Banyou vyšli do venkovního výběhu v jednu hodinu odpoledne a předpokládáme, že v něm setrvají do podvečera,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Doba jejich pobytu venku se bude postupně prodlužovat, takže po většinu jara a léta je návštěvníci budou moci sledovat v atraktivnějších venkovních prostorách. Nepochybuji o tom, že tato naše mimořádně vzácná tygřata budou středem pozornosti a velkým lákadlem k návštěvě Zoo Praha.“

Pro mláďata šlo po zhruba půlročním pobytu uvnitř pavilonu o velkou změnu – první setkání s trávníkem, stromy a keři, které teď podle kurátora savců Pavla Brandla dostanou pořádně zabrat. Výběh se vlivem řádění mláďat nejspíš brzy změní k nepoznání. „Jak se dalo čekat, tak první se odvážila do výběhu Wanita, která – ačkoliv je menší – tak je průraznější, ostřejší, a zhruba po deseti minutách už začaly první náznaky devastace toho výběhu, která teď bude následovat,“ popsal Brandl.

Tygr malajský je kriticky ohrožený; devět evropských institucí chová pouhých 19 jedinců, včetně Zoo Praha, která tyto šelmy chová od roku 2006. Ve volné přírodě žije odhadem posledních 250 dospělých jedinců.

Nepřehlédněte

KOMENTÁŘ: Povinné dobíječky elektromobilů v novostavbách zdraží byty a zhorší jejich dostupnost • Zbytečný návrh, který jen dále zvýší už tak velmi vysoké ceny bytů. Tak hodnotím nejnovější návrh ministerstva pro místní rozvoj, které chce stavitelům nových bytů nařídit, aby v novostavbách povinně budovali dobíjecí stanice.

Evžen Korec: Zájem o hypotéky klesá už čtvrt roku v řadě • Nízký zájem o hypotéky po mizerném loňském roce pokračuje i letos. V lednu opět došlo ke snížení počtu uzavřených hypoték, jde tak o třetí meziměsíční pokles v řadě. V prvním měsíci letošního roku banky uzavřely celkem 6491 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 16,88 miliardy korun. Oproti prosinci loňského roku klesl počet smluv o 583 a objem poskytnutých hypoték o více než 1,1 miliardy korun. Vyplývá to z aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex.

Aktivisté zahájili stavbu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí • Akademický sochař Petr Váňa a jeho spolupracovníci ve středu dopoledne na Staroměstském náměstí odkryli dlažební kostky v místě, kde v minulosti stával Mariánský sloup. Tvrdí, že tímto krokem zahájili jeho obnovu. Na výrobě kopie dávno zničené památky pracují přes dvacet let.

Pražští strážníci na nákupech. Pořídili si desítky nových motorek • Městská policie hlavního města Prahy získala pro své motorizované hlídky nové motorky. Stroje, které jsou speciálně upravené pro policejní službu, byly ve středu strážníkům předány za účasti Libora Hadravy, radního pro bezpečnost a prevenci kriminality. „Důvodem pro tento krok není jen nezbytná modernizace vozového parku Městské policie. Jeho obnovou totiž dochází také k výraznému snížení nákladů na údržbu a opravy motorek. Naší snahou bylo rovněž tak sjednotit značky a typy motocyklů, které strážníci k výkonu služby používají. Jsem za to pochopitelně rád, protože ve všech těchto případech pokračujeme v nastaveném trendu, jak co nejlépe hospodařit se svěřenými prostředky města,“ uvedl Libor Hadrava. V současné době vozový park pražských strážníků čítá celkem 95 motocyklů. Nově pořízených 44 motorek nahradí 51 starších, které byly nakoupeny v letech 2000 až 2010. Jedná se o stroje HONDA CB500x a skútry HONDA PCX125. [gallery link="none" columns="1" size="full" ids="7844"] Dodavatelem motorek i skútrů je společnost MCH, s.r.o., od které pražská městská policie na základě veřejné zakázky nakoupila celkem 26 motocyklů a 18 skútrů za celkovou cenu cca 7,8 mil. korun bez DPH. Je novinkou, že poprvé v historii městské policie byly nakoupeny motocykly jako policejní speciály, tedy jako celek včetně majáků, sirén a reflexních polepů.

Rok 1903: Maso z kradených psů a koček servírovaly restaurace v Budapešti. Pachatel odhalen • Konzumace psího masa patří v asijských zemích k běžnému koloritu. V evropských podmínkách je tento zvyk již naštěstí většinovou společností považován za cosi barbarského. Až do začátku 20. století se ovšem i u nás prodávalo psí maso vcelku běžně a beztrestně. Problém mohl nastat jen v případě, že prodejce vydával psí maso za jiné, případně zvířata kradl.

Poznáte mladíky, kteří v Praze posprejovali vagón metra? • Pražští policisté pátrají po čtveřici mladíků podezřelých z posprejování vagonu metra ve stanici Rajská zahrada.

Oslavte Světový den divoké přírody v zookoutku v Malé Chuchli • V největším pražském zookoutku v Malé Chuchli můžete v sobotu 2. března oslavit Světový den divoké přírody. Ten připomíná podpis Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy, která hraje důležitou roli při ochraně živočišných i rostlinných druhů.

Česko ovládají gangsteři. Sedí na Hradě a vysmívají se všem dole. Nic ale netrvá věčně • Nalijme si čistého vína. Naše země má problém. Není to prezident Zeman, ani jeho pitoreskní mluvčí, ani premiér Babiš, dokonce ani Tomio Okamura. Problémem současné České republiky jsme my sami. Dovolili jsme zločincům, aby ohryzali poslední zbylé kosti starých pořádků.

Pražané mají srdce. Loni pomohli zachránit tisíce volně žijících živočichů • Rekordních 4 712 pacientů přijala v loňském roce Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Mezi 141 různými živočišnými druhy převažovali jako tradičně ptáci.

Nebezpečná panenka musí z obchodů. Dětem hrozí vdechnutí malé části • Na českém trhu byla nabízena panenka na hraní pro malé děti, která neodpovídá bezpečnostním požadavkům. Zjistila to Česká obchodní inspekce (ČOI).

Socialistická recitátorka Pelikánová sklízí dodnes jen posměch. Její život byl smutný a tragicky skončil • Odkaz socialistické recitátorky Ludmily Pelikánové přetrval i čtvrt století po její smrti. I když úplně jinak, než by sama chtěla. Může za to hlavně legendární vystoupení v pořadu Křeslo pro hosta, které dodnes koluje na internetu a baví desítky tisíc lidí.

Praha odškodní oběti pádu Trojské lávky nejspíš do konce ledna • Pražští radní na příštím zasedání projednají odškodnění pro čtyři zraněné po pádu lávky z 2. prosince 2017. Vyšetřování policie ani za více než rok nepřineslo závěry o tom, kdo je za pád lávky odpovědný a jaká byla jeho příčina. Radní se proto rozhodli jednat s pojišťovnou Kooperativa a urychlit vyplacení pojistného zraněným. Pokud záměr rady schválí i zastupitelstvo, zranění získají odškodnění už na konci ledna tohoto roku. Vyplacení pojistné částky od pojišťovny bude garantovat přímo město.

Pražské židle a stolky se vrací. Letos můžete posedět až na šedesáti různých místech • V dubnu se v metropoli opět objeví oblíbené židle a stolky. Kromě již klasických míst jako je Malostranské náměstí nebo kampus Dejvice, se bude možné na černé židle posadit nově i v areálu Kasáren Karlín, na Štvanici, na sídlišti Lužiny nebo v Horních Počernicích v parku u Divadla. Zájem správců letos značně převýšil předchozí dvě sezóny a vyšplhal se až na 60 různých lokalit. „Loňská sezona přinesla také několik novinek. Na vybraných místech byly například židle a stolky umístěny volně bez řetízků. Například v Emauzích, v Botanické zahradě nebo před Veletržním palácem se tento postup osvědčil, a proto těch míst bude přibývat,” říká primátorka Adriana Krnáčová. Projekt Pražské židle & stolky tento rok proběhne již potřetí. Do otevřené výzvy pro provozovatele židlí a stolků se mohli přihlásit občané, spolky, soukromé subjekty či kulturní instituce. V pilotní sezoně 2015 byly židle umístěny jen na osmi místech. Loni se jejich počet zpětinásobil a tento rok budou židle ve více než 60 lokalitách. Mezi nová stanoviště patří např. kampus Albertov, Kasárna Karlín, parky Jezerka, Klamovka či Sacre Coeur, vnitroblok Corsa Karlín či na sídlišti Ďáblice, ostrov Štvanice nebo na Strossmayerově náměstí. [related-post id="7878"] „Zájem ze stran správců a uživatelů svědčí o tom, že Pražané se rádi účastní kultivace veřejných prostranství, ale také to, že možnost kvalitního posezení ve městě stále chybí,“ vysvětluje Petra Kolínská, náměstkyně primátorky. Vedení města věří, že Pražané židle nerozkradou Loňská sezona přinesla také pár novinek. Osvědčilo se umístění židlí a stolků na vybraných místech bez řetízků, proto budou v nadcházející sezoně židle a stolky volně, aby se například v létě daly pohodlně posunout do stínu. Další novinkou v minulém roce byl zimní provoz. Na některých místech židle zůstaly i přes zimu a lidé je tak mohli využívat mimo sezonu. [related-post id="7874"] Architekti z Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) se pro projekt inspirovali v New Yorku, Kodani, Curychu či Stockholmu. „Rozhodli jsme se, že židle a stolky letos nebudeme zamykat stejně jako v Kodani nebo v New Yorku. Věříme, že Pražané důvěru města ocení,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Židle a stolky si u Pražanů získaly velkou oblibu.

Obklady stanice metra jsou v dražbě • Dopravní podnik hl. m. Prahy věnoval městské části Praha 3 šest obkladových dlaždic a jeden podhledový transparent ze zrekonstruované stanice metra Jiřího z Poděbrad. Tyto unikátní předměty, navržené hlavním architektem pražského metra Jaroslavem Otrubou, nyní vystoupily do charitativní veřejné dražby.

Být lakomý a sobecký se finančně vůbec nevyplácí, zjistil výzkum • Lakomci, sobci a škudlilové se ve společnosti netěší příliš velké oblibě. Všeobecně se ale předpokládá, že tito lidé díky své chamtivosti ušetří spoustu peněz, takže jsou tím pádem materiálně lépe zajištění. Nejnovější zjištění ale tento mýtus vyvrací.

Budova Burzy v Holešovicích dostane původní historickou podobu • Reprezentativní budovu někdejší jateční burzy v areálu Pražské tržnice čeká rekonstrukce. Záměr odsouhlasili pražští radní. Památkově chráněný objekt je kvůli havarijnímu stavu momentálně bez využití. Celková rekonstrukce za přibližně 200 milionů korun uvede Burzu do původního historického stavu. Lidem bude následně sloužit jako restaurace.

VIDEO: Do Prahy dorazila sněhová nadílka. V příštích dnech by se mělo výrazně oteplit • V noci na úterý dorazil do Prahy zřejmě poslední sníh této zimy. Sněhová nadílka působila ráno dopravní komplikace v celé Praze. Na mnoha linkách městské hromadné dopravy došlo k omezení provozu. Některé spoje nabíraly až desítky minut zpoždění. Kvůli srážkám aut se na Pražském okruhu ve směru na Ruzyň vytvořila pětikilometrová kolona. Dopravní komplikace byly hlášeny i ze Zličína a mnoha dalších míst v metropoli. Ve středu se oteplí Zdá se, že šlo o poslední záchvěv letošní zimy. Podle meteorologů se ve středu vyšplhá rtuť teploměru až na 7 stupňů Celsia. O víkendu by pak mělo být až 15 stupňů.

24. 2. 1868: Smíchovská knihovna kvůli pracujícím upravuje otevírací dobu • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Výstava květin Výstava květinová, již pořádá každoročně česká zahradnická společnost letos otevře se dnem 18. dubna a trvati bude až do 21. dubna. Výbor činí vyzvání ke všem pěstitelům květin, aby obeslali tuto výstavu květinami květoucími, musí se ale za tím účelem přihlásiti do 16. dubna u ředitelstva řečené společnosti, aby přichystané na výstavu květiny vřaditi se mohly do katalogu. – Národní listy, 24. 2. 1868 Odvod k vojsku v Praze Jelikož seznamy mladíkův narozených v letech 1847, 1846 a 1845 a tudíž povolaných k nastávajícímu odvodu již upraveny a doplěny jsou, vyhlašuje rada městská, že v seznamy ty lze u městského popisného úřadu po osm dní nahlednouti a proti povolenému neb odepřenému osvobození ve 14 dnech u místodržitelství podati námitky, jež však nemají působnosti zdržovací. Spolu uvádí rada městská v známost všeobecnou, že losování oněch mladíkův, kteří v letech 1847, 1846 a 1845 zrozeni jsou a jimž osvobození od povinnosti vojenské po zákoně nepřísluší, odbývati se bude dne 28. t. m. o deváté hodině dopolední ve velké zasedací síni radnice staroměstské. K losování tomu vyzývají se veškeří k vojsku povinní král. hlavního města Prahy, aneb zástupcové jejich tím doložením, že za ty, kdož se nedostaví, potáhne los buď jejich zástupce, aneb někdo jiný, jehož ředitel losování k tomu určí. – Národní listy, 24. 2. 1868 [related-post id="6100"] Ze Smíchova Obecní knihovna nyní z radnice do hlavní školy přeložená bude od nynější doby místo ve dne teprv večer knihy k půjčce vydávati, by též řemeslníci ji použíti mohli. V prospěch knihovny uspořádá výbor knihovny té v masopůstní úterý zábavu v sále „u zlatého anděla.“ – K zakoupení piana uspořádá zpěvácký spolek „Lukes“ dne 4. března taktéž „u zlatého anděla“ domácí zabavu pro členy své. – Národní listy, 24. 2. 1868 Osvětlení Prahy Předevčírem večer poprvé rozsvícen byl velký osmiramenný kandelábr, postavený na prostranství před Prašnou branou a hostincem „u modré hvězdy.“ Mohútné světlo osmi plamenův jeho mocně osvětluje jindy tmavé to prostranství a zamezuje tomu, by na místě tom, kde čtvero hlavních tříd se křížuje, povozy do sebe nevrážely. – Národní listy, 24. 2. 1868

3. 9. 1868: Povoz srazil čtyřletou holčičku. Vypadá to s ní špatně • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Přejetá holčička Přejeta byla předevčírem k večeru čtyřletá dívčina v Klementské ulici. Hrála si před domem ještě s několika jinými na písku, kdež právě těžký povoz s nákladem ječmene ulicí touto jel. Kočí křičel na dítky, by se vozu vyhnuly, načež tyto v úzké uličce ke zdi se přitlačily. Nešťastnou jakousi náhodou však jedno z dítek pod zadní kolo, které mu rozdrtilo ruku a nohu. Bolestným nářkem dítka upozorněný vozka zastavil rychle povoz a vytáhl v krvi ležící děvče s roztříštěnými údy spod kola a odevzdal je překvapivší matce, která při pohledu na své strašně pohmožděné dítě do mdlob padla. Přivolaný lékař vzkřísil matku a dal dítě do nemocnice dopraviti, kdež však o uzdravení jeho se pochybuje. – Pražský denník, 3. 9. 1868

Lanovka na Petřín už zase nejezdí. Kdy se ji podaří opravit? • Ve středu odpoledne se opět zastavil provoz lanové dráhy na Petřín. Letos je to už potřetí. Dopravní podnik uvedl, že došlo k závadě na ložisku u kola jednoho z vozů. Předpokládá se, že odstranění závady potrvá až do soboty. Letos to přitom není poprvé, co musí lidé na kvůli výluce vyšlapat na Petřín pěšky. V dubnu byla lanovka mimo provoz více než dva týdny kvůli poruše brzd. V březnu přitom nejezdila z důvodu pravidelné technické revize. Nynější porucha byla podle mluvčí DPP Anety Řehkové odhalena při běžné kontrole. „Nebylo to v provozu s cestujícími,“ řekla. Mechanici zjistili nedostačující pohyblivost kola u jednoho vozu lanovky, závada je údajně v ložisku. „Vzhledem k prostorovému uložení není možné tuto závadu odhalit běžnou vizuální kontrolou,“ uvedla Řehková. Oprava se protáhne tím, že z vozu bude nutné vyjmout nápravu a odvézt ji do servisní firmy, kde se budou měnit všechna ložiska. Náprava také dostane nová kola. Historie lanové dráhy Lanová dráha na Petřín slouží veřejnosti od 25. července 1891, ale od roku 1916 měla 16letou přestávku. Poté byla v provozu do roku 1965, kdy rozsáhlé sesuvy půdy trať zničily. Současná lanovka vozí cestující na Petřín a dolů od roku 1985 a od stejné doby je součástí pražské sítě MHD. [related-post id="6255"] Každoročně přepraví 1,9 mil. cestujících, směrem nahoru 1,2 mil. lidí, směrem dolů pak 700 tisíc. Vytíženější je od dubna do října, kdy v průměru měsíčně přepraví 200 tisíc cestujících. V zimní sezóně to je v průměru 110 tisíc cestujících měsíčně.